Temperatury w kotle i w kolumnie

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
hbrys
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 20:55

Post autor: hbrys »

Witam

Ja zaczynam dopiero. Zmontowałem sprzęt: bańka z podwójnym dnem, kolumna z wypełnieniem szklanym, 5 zimnych palców, chłodnica. Beczka o poj. ok 50 l, kolumna wypełniona na odcinku ok 60 cm, zimne palce na odcinku 50 cm, kolumna zrobiona z rury fi 60mm, SS, chłodnica z rurki fi 12. Do tego zawór 3/4 " odprowadzający psoty do kolumny. Pytanie dotyczy temperatury do jakiej podgrzewać bańkę (termometr z sondą zanurzona rurka do 2/3 wys garnka). Temperatura na szczycie kolumny powinna oscylować w granicach 78.3C, to wyczytałem na forum. A jaka powinna być temp. odbieranej psoty? Zdarza się też, że przez zawór reflux szła para. Ew. kiedy należy kończyć pędzenie na takiej kolumnie?? Czy jak przestaje kapać czy też w momencie pojawienia się wyższej temp. na kolumnie (jak pisali inni ok 90 st)??

Dziękuję za inf.
alembiki

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Temperatury w kotle i w kolumnie

Post autor: bogdan »

Piszesz, że zaczynasz dopiero. Moja rada jest taka: zacznij od cztytania, na Twoje pytania znajdziesz odpowiedzi w tym właśnie temacie, ciut niżej.

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
hbrys
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 20:55
Re: Temperatury w kotle i w kolumnie

Post autor: hbrys »

Witam. Szacuneczek. poczytałem, znalazłem i zastosowałem. Co prawda nie znalazłem informacji na temat temp. odbioru psoty. Mam niewielki problem ze stabilizacją kolumny. Wydaje się że to trochę wina tego że dopiero zaczynam i tego że mam płaszcz olejowy (podwójne dno). Wcześniej muszę zmniejszać grzanie. Jadę na taborecie gazowym, zasilanie gazem ziemnym. Ostatni problem, to puściło uszczelnienia termometru elektronicznego. Czekam na silikonowy sznur i prowizorka z korka korkowego tj. zamknięcie butelki wina nie zdało egzaminu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”