OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: irek89 »

Witam. Posiadam teraz kolumnę rektyfikacyjną ze zbiornikiem 50 L grzanym gazem i rurą 48 mm w systemie LM. Jednak grzanie gazem to nie to i prędkość odbioru mnie nie zadowala. Nie będę przerabiał tego co mam. Zrobię całkiem nową aparaturę.
Moje założenia biorąc pod uwagę, że wysokość do sufitu mam 2200 mm są następujące:
-Zbiornik około 50 - 60 litrów grzany elektrycznie.
-Bufor
-Kolumna 60 mm lub 76 mm (zależy mi na prędkości odbioru). Mam też rury większych średnic ale nie urobiłbym na sprężynki.
- kolumna dzielona co 500 - 600 mm na śrubunkach z buforami, w razie potrzeby z pierścieniami centrującymi.
- 4 części z wypełnieniem. W pomieszczeniu zmieszczę tylko 3 ale jak wystawię kolumnę na powietrze to mogę dołączyć czwartą część dla lepszej jakości.
- miedź gdzieś na górze, nie sprężynki. To dla ułatwienia dostępu i czyszczenia.
- głowica puszkowa lub ufo dla małej wysokości.
- odbiór OLM i oczywiście duże jeziorko w głowicy dla odbierania przedgonów.

Temat zakładam ponieważ chce zrobić teraz aparaturę o świetnych parametrach a do tego jest mi potrzebna konsultacja doświadczonych forumowiczów.
Jestem spawaczem TIG. Posiadam własną spawarkę TIG AC/DC i trochę zgromadzonego materiału jak rury, śrubunki i wiele innych.

Materiału na zbiornik jeszcze nie mam. Planuje zrobić go o przekroju kwadratowym.
Muszę kupić (może uda się załatwić) blachę. Najpierw chce dokładnie ustalić jego kształt. Potem konsekwentnie musi pójść na górę bufor. Potem właściwa kolumna z OLM i skraplacz.
Wszelkie propozycje i sugestie proszę zgłaszać. Ja zajmę się ustaleniem wymiarów zbiornika najpierw i bufora.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 gru 2015, 10:20 przez irek89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bubo-bubo
100
Posty: 113
Rejestracja: niedziela, 14 cze 2015, 13:08
Krótko o sobie: Abstynent hipokryta.
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Dziupla
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Bubo-bubo »

Witaj,
Co do zbiornika to nie lepiej byłoby przerobić keg 100l którego koszt to ok 300zł ?. Koszty blachy z robocizną wyjdą zapewne podobne.
Co do grzania gazem to odchodzę od niego ze względu na duże straty energii, problemy z ociepleniem i dużo wyższą wysokość zestawu (taboret). Poza tym grzałkę można podpiąć pod sterownik i ustawić dokładną temperaturę i ogólnie bezpieczniej jest.
Jestem pesymistycznym optymistą z realistycznymi poglądami.

novak
30
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek, 5 gru 2011, 21:09
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: novak »

Hej Irek, skoro masz 220cm do sufitu to oszczędź miejsca i zrezygnuj z gazu na rzecz grzałek z płynną regulacją mocy.
Reszta to kwestia subiektywna, byle zgodnie z regułami sztuki.
Jeżeli zbiornik to samoróbka w kształcie sześcianu to wzmocnij górną ścianę, co by twoja kolumna pion trzymała :ok:
PS Znam uroki niskiego pomieszczenia sufit w szopie mam na 225cm, ale i tak pomiędzy 50l kegiem a głowicą mam 150cm kolumny :!:

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Bubo-bubo pisze:Witaj,
Co do zbiornika to nie lepiej byłoby przerobić keg 100l którego koszt to ok 300zł ?. Koszty blachy z robocizną wyjdą zapewne podobne.
Co do grzania gazem to odchodzę od niego ze względu na duże straty energii, problemy z ociepleniem i dużo wyższą wysokość zestawu (taboret). Poza tym grzałkę można podpiąć pod sterownik i ustawić dokładną temperaturę i ogólnie bezpieczniej jest.

Zapomniałem dodać, że teraz grzanie będzie elektryczne. Co do kega 100 l to odpada bo jest wysoki. Ja chcę zrobić zbiornik o wysokości około 40 cm o podstawie kwadratu. Co do kosztów to dzwoniłem do kolegi i powiedział, że raczej uda się załatwić blachę. Czyli koszt będzie mały. Robocizna u mnie to 0 zł bo jestem spawaczem.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Planuję zrobić kolumnę z rury 60 mm. Podzielę ją śrubunkami stożkowymi na odcinki okolo 650 mm. W trzecim odcinku znajdzie sie bufor i obniżony odbiór. Czy półki tego obniżonego odbioru mogą być identycznej budowy jak klasycznego LM? Z tego co wiem dla OLM minimalna wysokość wypełnienia to 1200 mm i 300 mm wyżej a jakie są zalecane wysokości?
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: drgranatt »

Jedną rzecz mogę Ci odradzić. Nie wstawiaj śrubunków stożkowych (rozumiem, że uszczelnienie stożkowe) tylko na uszczelkę.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: jurek1978 »

Ja chcę zrobić zbiornik o wysokości około 40 cm o podstawie kwadratu. Co do kosztów to dzwoniłem do kolegi i powiedział, że raczej uda się załatwić blachę. Czyli koszt będzie mały. Robocizna u mnie to 0 zł bo jestem spawaczem.
I jak tam zbiornik zrobiłeś może już ?
Jak to wyszło ?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: lesgo58 »

irek89 pisze: Czy półki tego obniżonego odbioru mogą być identycznej budowy jak klasycznego LM?
Jak najbardziej.
Z tego co wiem dla OLM minimalna wysokość wypełnienia to 1200 mm i 300 mm wyżej a jakie są zalecane wysokości?
To są wymiary zalecane aby w miarę komfortowo prowadzić proces. Oczywiście można i zrobić mniejsze, ale wtedy trzeba będzie się nagimnastykować aby uzyskać akceptowalne wyniki. Z kolei dłuższa kolumna pozwoli na poprawienie parametrów, bez specjalnego wysiłku ze strony operatora.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Więc tak:
Co do śrubunków to założę z uszczelnieniem stożkowym bo takie mam więc nie będę generował dodatkowych kosztów i kupował takich na uszczelkę. Poza tym co w nich złego?
Zbiornika na razie nie robię bo kolega wyjechał do Francji i wróci za jakiś czas a on może mi tą blachę załatwić.
Wysokości wypełnienia z buforem (1200 i 300mm) postaram się zawyżyć. Teraz muszę wstępnie rozrysować sobie kolumnę i wstawić tu rysunek do waszego wglądu.
Czy moduły wypełnienia o wysokości do 700 mm powinny mieć bufor i ewentualne pierścienie centrujące, czy tylko dzielenie wypełnienia wystarczy?

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Wstawiam rysunek na razie mało szczegółowy, tylko poglądowy.
rysunek 001g.jpg
Pytania:
Czy podział na długość 650 mm jest dobra??
Czy robić bufory i pierścienie centrujące?
Gdzie umieścić wziernik?
Czy pierwsza część kolumny o długości 650 mm liczy się od zbiornika (z buforem stabilizacyjnym) czy ma ona się liczyć od góry tego bufora?
Gdzie i ile sztuk termometrów umieścić oczywiście oprócz zbiornika i 10- tej półki bo to oczywiste.
Czy może inaczej podzielić moduły kolumny, zamiast na 2 główne długie to może na 3 krótsze??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: boxer1981228 »

A jaka masz wysokość pomieszczenie?
U mnie przy podobnej kolumnie podział wygląda następująco:
- Dolny odcinek 90cm, górny z OLM 65 cm plus głowica z latarką.
- pierścienie centrujące bym sobie odpuścił, ewentualnie jeden nad OLM.
- Wziernik obowiązkowo na samej górze kolumny pod głowicą.
- Bufor i kolumna to dwa różne elementy i każdy liczy się osobno, jeżeli chodzi o policzenie ile masz cm wypełnienie to możesz wysokość zasypu bufora doliczyć do wysokości zasypu kolumny.
- zbiornik, bufor, 10 półka, pod OLM, głowica, skraplacz możesz sobie zrobić porty zamknięte żeby w czasie procesu przekładać termometr.
- możesz dzielić jak chcesz ale każde dodatkowe łączenie generuje koszty. Kolumna w 3 kawałkach według mnie sprawdza się rewelacyjnie (dolny kawałek, górny z olm i głowica)

krzymyt
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2014, 16:18
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: krzymyt »

Bufor nad OLM w zupełności wystarczy 20 cm zyskasz trochę półek.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Wysokość w pomieszczeniu u mnie to 2200 mm. Bufor nad OLM dla oszczędności pewnie zmniejszę do 250 mm. Tylko zostaje mi mało miejsca na zbiornik bo tylko około 400 mm i to nie wiem czy tyle będzie. Chyba najpierw zrobię kolumnę kompletą od samego bufora do głowicy a potem już zobaczę ile miejsca zostanie. Jak będzie 400 mm lub trochę więcej to zrobię zbiornik jak planowałem a jeśli mniej to pewnie kupię kega 100 L i kolumnę wywalę na pole bo i tak się nie zmieści w piwnicy. Za jakiś czas podam bardziej szczegółowy rysunek z wstępnymi wymiarami bufora i pomysłem na głowicę. Tu będzie mi potrzebna wasza pomoc ponieważ nie mam pomysłu na razie jak zrobić głowicę puszkową czy ufo z dużym jeziorkiem. Nie jestem pewien jak ma wyglądać też wężownica w takiej głowicy.
Jeszcze pytanie: jakie zadanie ma termometr w buforze? Czy to tylko poglądowy termometr czy ma on duże znaczenie jak ten na 10-tej półce?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: jurek1978 »

Tytuł tego posta jest OLM, bufor, duży zbiornik. I to wszystko ma się zmieścić na 220 cm. Nie mówię że się nie da ale prosto i tanio nie będzie bo trzeba mieć zbiornik na zamówienie (dla mnie duży zbiornik to minimum 100 L). Także koszt głowicy UFO jest sporo wyższy od standardowego Aabratka. Ciekawy jestem co Ci wyjdzie z tego projektu.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: eldier »

Ale koszt Thora już niewiele większy, a wysokość też dobra, z tego co pamiętam u Kuli przy 60tce jest około 10cm, u Zygmunta pewnie podobnie, a reszta konstruktorów to nie wiem czy robi ten typ głowicy. Myślę że spokojnie dasz rade uzyskać zbliżony wynik.
Zbiornik taki jak Twój albo minimalnie mniejszy i na resztę zostaje jeszcze 170cm - bufor nad OLM 25cm, OLM 5cm, kolumna 110-115cm, bufor 25-30cm i może się uda :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Przy 70 całkowita wysokość 11,5 cm do osiągnięcia.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Witam i odświeżam temat bo przysechł. Jak i ja z resztą. W najbliższych dniach chce zacząć tworzyć tą kolumnę. Założenia się nie zmieniają ale koncepcja nie jest sztywna. Zacznę pewnie od OLM i ich półek. Zrobię ten odcinek kolumny oraz dolny wychodzący z bufora, stabilizatora. Muszę sobie jeszcze przypomnieć budowę stabilizatora bo po prostu już nie pamiętam jej. Czyli jeśli mnie pamięć nie zawodzi to półki OLM powinny mieć możliwe jak najmniejszą pojemność. Kąt jest ważny ale nie ma tutaj chyba reguły. Czy mam racje? To jak panowie, pomożecie?

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Kawo »

Witam, rok i jeszcze nie zbudowałeś ? żartuję. Za dużo Ci nie doradzę, sam dopiero buduję. Ale, mam ten sam problem-pomieszczenie 225 cm. Trafiłem bojler 50L na zbiornik, ma 30 cm średnicy, więc położony na płasko oszczędza całkowitą wysokość. Ja półkę OLM zrobiłem jako taki balkonik wewnątrz rury, ale możesz również zrobić jako "łyżeczkę". To proste konstrukcje, robi się "chwilę" i zajmują najmniej miejsca, u mnie 15 mm. Popatrz na złomach, w ubiegłym tygodniu widziałem bojler z KO 100 L, nie musisz spawać nowego i taniej wyjdzie.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: jurek1978 »

Jeszcze kilka lat i maszyna będzie gotowa :)

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Mam już zbiornik. Właściwie blachy do złożenia i pospawania. Zbiornik (podstawa) będzie miał kształt kwadratu 450x450 mm i wysokości też. 450 mm. Grubość blachy to 2 mm. To da pojemność ponad 60 litrów. Kolumna będzie z rury 60,3 mm. Teraz muszę zaprojektować, obmyślić pokrywę do zbiornika wraz z buforem stabilizującą - wzmacniającym. Oprócz tego muszę dobrać odpowiednie grzałki w tym jedną z regulatorem.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Powiedźcie mi jaką moc, jakie grzałki potrzebuje do zalania kolumny? Nie jestem pewien czy np. Grzałka 2 + 1,5 KW wystarczy bo nie bardzo udalo mi się znaleźć konkretne informacje w innych tematach i postach.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Jako, że nie miałem odpowiedzi co do grzałek to zamówiłem grzałkę 2x2000 Wat. Jeśli będzie zbyt słaba do zalania to ją po prostu wymienię na większą. Zamówiłem też regulator napięcia 5 kW. Mam nadzieje, że nie spali się przy obu grzałkach. Chyba, że od razu podłączę jedną aby mieć pewność. Zobaczę jeszcze.
Bufor będzie miał średnicę wewnętrzną 60,3 (tak jak kolumna wyżej) ale zasypie ją większymi sprężynkami miedzianymi. Pojemność stabilizatora obliczyłem na około 2 litry. Pojemność liczyłem do wysokości przelewu bez brania pod uwagę przestrzeni, która będzie powyżej poziomu cieczy. Kształt zewnętrzny będzie być może kwadratowy. Myślę, że to nie będzie wadą konstrukcyjną. Przede mną jeszcze kupno termometru. Będę chciał nabyć jakiś z wyświetlaczem i sondami. 4 sondy myślę, że wystarczą. Postaram się narysować jakiś schemat, wtedy może mi coś doradzicie jeśli coś będzie niepoprawne.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Rurę wewnętrzna zrób większą. Co do grzałek, 4 kW jest odpowiednie. Skoro kupiłeś regulator 5kW a grzałki masz 4 kW to dlaczego ma się spalić?
Druga sprawa to pojemność kotła, możesz mi wyjaśnić jak wyszło Ci 60l?
Troszkę za mały bufor.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Skoro większą to 63,5 mm wystarczy?
Czytałem na forum, że regulatory z małym zapasem mocy mogą się spalić podczas ciągłej pracy.
Z obliczeń wyszło mi chyba 63 litry.
Czytałem w temacie że przy zbiorniku 50 litrów wystarczy bufor 1,5 - 2 litry ale jeśli trzeba większy to zrobię większy.
Polecicie jakiś termometr z wyświetlaczem i powiedzmy 4 sondami?
Ja szukałem ale nie mogę na taki natrafić

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Pomyliłem się z obliczeniami. Zbiornik będzie miał ponad 90 litrów przy wymiarach 450x450x450. Teraz albo musze zmienić parametry reszty albo pomniejszyć zbiornik. Co będzie lepszym rozwiązaniem?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Zdecydowanie zbiornik pozostaw. Bufor minimum 4l. Jeśli instalacja wytrzyma to kolumna większa, nawet 76.

Leń z Ciebie ...
Zobacz MSR w sklepie aabratek.pl.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Mógłbym zrobić większą kolumnę ale mam dużą ilość śrubunków pod wymiar 60,3mm. Dlatego chciałem robić kolumnę o tym wymiarze. Ale mam pomysł: Może zastosuję rurę 70 mm a śrubunki posłużą jako pierścienie centrujące - oczywiście muszę wyciąć na laserze dodatkowe blaszki z ząbkami aby nie bylo zjawiska ściankowania. Czy to rozwiązanie się sprawdzi?
Czujnik temperatury bardzo fajny. Zamówię go pewnie.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Śrubunki sprzedaj. 70 odpuść, złącza będą w tej samej cenie co 76. I nie kombinuj ...

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

W sumie mogę tak zrobic. Pójdę do sklepu i wymienię śrubunki 60 na 76. Tylko ile mocy grzania będę potrzebował? Pewnie 3x2kW
No i ogromna ilość sprężynek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Najlepiej 6kW, szybko rozgrzejesz, a praca na mniejszej mocy. Jak masz możliwość wymiany to pewnie. Rozważ jeszcze zastosowanie sterownika, np skn. SP będziesz potrzebował dużo, ale naprawdę warto.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

A te 4 KW wystarczą do zalania 76? Jeśli tak to wolałbym zostawić tą grzałkę bo odsyłając ją stracę kasę po prostu. Sterownik ma mi zautomatyzować prace kolumny? O to chodzi? Bo jeśli tak to potrzebował będę przynajmniej jeden zawór automatyczny.

Edit:
Czytałem o tym sterowniku i to bardzo dobra sprawa oraz uproszczenie. Jednak na razie pozostanę przy sterowaniu ręcznym ze względów finansowych.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

4kW nie zaleje 76. Do skn będziesz potrzebował 4 EZ, nie jeden.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

No trudno to dokupię grzałkę 3x2 kW a tą zostawie lub zamienię. Zobaczę jeszcze.
Teraz mnie nurtuje budowa głowicy z dużym jeziorkiem. Musze mieć niską. Nie mam jeszcze na to żadnej konkretnej koncepcji.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Proponuję thora.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Thor będzie miał dla mnie tą zaletę, że kupię dwie gotowe wężownicę do rury 60,3 i z takich rur oraz trójnika (trójników mam kilka) zrobię głowicę. Ufo troche ładniejsza ale sam nie zwinę do niej wężownicy. A jak w thorze zrobić duże jeziorko?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

A spróbuj poszukać ... jak nie znajdziesz to wtedy pisz

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Czytałem i wiem że można zamiast trójnika o równych średnicach zrobić np. W rurze 60,3 tzw. Wpałke czyli otwór np. 50 mm - wpuścić tam rurę 50 mm średnicy do środka co spowoduje zbieranie się destylatu. Ale słyszałem też o jeziorkach regulowanych no i może jest jakiś prostszy sposób niż ten z wpuszczeniem rury. Można tez w sumie w trójnik wpuścić węższa rurę zamiast robić wpałke.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Pretender »

Doczytaj jeszcze ... wykorzystaj trójnik i dospawaj rury delikatnie pod kątem, powstaną tzw „bycze rogi”. Druga sprawa to jeziorko, regulowane nie jest Ci potrzebne, dwustanowe tego szukaj.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Wstawię teraz prosty rysunek z wymiarami. Wysokość mojej piwnicy to 226 cm nie chciałbym jej przekroczyć. W sumie mieszkam w domu i mam podwórko ale wolałbym pędzić w zamkniętym pomieszczeniu.
Na rysunku brakuje termometru w górnej części. Nie jestem pewien gdzie ma być.
Wszelkie uwagi proszę pisać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: użytkownik usunięty »

Robiłem dosłownie ostatnie 3 miesiące taką kolumnę.
Wysokość 220cm
Zbiornik 100l
Bufor 5.5l
120cm pod olm plus 16 w buforze
25 nad olm
Rozgrzewanie 12kw 40min.
Proces 4 kw
Zrobisz spokojnie .co to robi i jak to muszę sie narazie nauczyć obsługiwać. Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”