Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Martin Cage
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 30 paź 2015, 17:54

Post autor: Martin Cage »

Witam. Czytam tutaj o pięknych destylatorach, skomplikowanych systemach i choć to wszystko budzi we mnie podziw to namieszało mi w głowie. Być może zupełnie nie potrzebnie.
Na początku wyjaśnię o co mi chodzi. Więc potrzebuję mieć :) sprzęt do domowej produkcji bimberku.
Głównym surowcem będą owoce (winogrona, śliwki, wiśnie itd.) czasem jakieś nastawy z ryżu lub cukrowe. Czego oczekuję od sprzętu? Nie mam zbyt wielkich wymagań, po prostu produkt ma być przede wszystkim bezpieczny, po drugie dobrze smakować i nie przynieść mi wstydu kiedy kogoś nim poczęstuję ;) , zawartość alkoholu w rozsądnych granicach, nie musi mieć 90 koni, wystarczy 60-70, i tak go na 100% rozcieńczę do konsumpcji.
Sprzęt ma być prosty w obsłudze, z założenia jako na początek jak i na później, nie mam zamiaru rozwijać się w tym kierunku, więc kupno aparatury na wyrost w moim przypadku mija się z celem.
Cena, nie napiszę że jak najtaniej bo to bokiem zawsze wychodzi, jeżeli mam na tym uzyskać dobry (spełniający moje wymagania) trunek to powiedzmy że wydam tyle ile trzeba.
Nie musi to być sprzęt gotowy, mogę go sobie skompletować i poskładać, byle by był z gotowych elementów- czyli nie spawam KO, nie obrabiam itd. Tu proszę o jasne instrukcje co kupić i jak to wszystko poskładać w całość.
Druga opcja, kompletny i gotowy sprzęt. Tu proszę o konkretny model lub przykład.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: przemu87 »

Witam kolegę. Piszesz że chcesz robić trunki z owoców oraz z cukru a więc polecił bym ci destylator z głowica aabratek, puszkową bądź bakoboba. Wg mnie są to najbardziej uniwersalne aparaty , bezpieczne i proste w obsłudze.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: Roger »

Szukaj dobrego pot stilla ... tylko za podobne pieniądze masz prostego abratka ktory zrobi zarówno smakowe jak i spiryt ;)

Tapniete z GT-I9500
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Autor tematu
Martin Cage
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 30 paź 2015, 17:54
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: Martin Cage »

Witam, a może któryś kolega podrzucić jakiś link albo konkretny model tych sprzętów, jest tego że aż głowa boli i to nie w wyniku przedawkowania, chyba że ofert :-D
Nie ma dla mnie sensu zgłębiane technologi i studiowanie każdego wystawionego na sprzedaż destylatora czy się na nada czy nie.
Jestem prostym człowiekiem o skromnych wymogach i po prostu chcę zrobić dobry bimberek aby się od czasu do czasu odstresować.
Ostatnio próbowałem domowej śliwowicy, kolega zrobił ją na jakimś samowarze :-) i była całkiem niezła, wiem że jego sprzęt to minimum i można zrobić lepszą, o wiele lepszą :-) dlatego tu teraz jestem, ale też nie chcę wchodzić za daleko w las bo im głębiej tym drzew więcej :-) a nie o to mi chodzi.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: HomoChemicus »

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: 9kaczor6 »

Martin Cage, witaj. Ja również ostatnio przerabiałem ten sam temat... Przeczytałem mnóstwo tematów i poradników na forum (polecam lektury). Na początku miała być u mnie kolumna ZP (zimne palce), do tego jakiś odstojnik ponieważ raz miałem przyjemność z takim sprzętem i byłem pozytywnie zaskoczony. Jednak analizując po kolei wszystkie tematy z forum, oraz pomoc kolegów użytkowników za co bardzo dziękuję zdecydowałem się na kolumnę bokakoba miedzianą.
Będę ją zamawiał tą http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... ra-lm.html
z kilkoma małymi dodatkami. Jeżeli również zdecydujesz się na nią to polecam zamówić wejście na OVM. Choć wymagania widzę, że masz na początek inne ale z biegiem czasu takie wejście może Ci się przydać.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: ramzol »

Kolego nie jest to takie proste jak by się wydawało. Jeżeli lubisz bimbrowe posmaki i wiesz że tak będzie zawsze a alkohol, który wyprodukujesz będzie miał okazje poleżeć (więcej niż 2 tygodnie :hahaha: ) i dojrzeć to jak najbardziej poszukaj pustej rury PotStilla. Jeżeli jesteś jednak mało cierpliwy to PS'a odpuść a poszukaj CM'a, czyli tak zwane ZimnePalce tylko bez odstojnika :lol: . Zrobisz na nich dużo lepszy/czystszy destylat. Będzie on szybciej nadawał się do spożycia i nie będzie wykręcał gęby. No i jeszcze kolumna nawet ta ministilowa :lol: zapodana wyżej. Fajna sprawa i chyba najlepsze rozwiązanie jak na początek zabawy z cukrem. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to że czego nie kupisz to i tak będziesz musiał spędzić trochę czasu by się nauczyć na tym grać. A znając życie wpadniesz jak śliwka w pulpę i przerobisz wszystkie z wyżej wymienionych sprzętów w poszukiwaniu własnego smaku i skończysz na alembiku ;)
Przeczytaj to http://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm- ... t2945.html
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

fabis
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 20 sty 2010, 19:22
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: fabis »

Witaj, cóż czasy sie zmieniają zmieniły sie możliwości :) Kiedyś wystarczył garnek, duży drewniany pojemnik, kawałek miedzi i trochę ciasta z mąki żeby to uszczelnić:) Dzisiaj zimne palce, wypełnienia,sterowniki,grzałki etc... Znam takich ,którzy kupili prosty zestaw zrobili raz coś tam nie wyszło, a to nie ma czasu a to tamto idea umarła:) Dobrze że zdajesz sobie sparawę że nie bedzie 90% na starcie przygody.... co do smaku i aromatu to daleka droga sprawdzania przepisów ,konsultacji doświadczeń:) Na początek, szybkowar,keg, chłodnica za 35pln termometr za 10 trochę węzyka , dużo wolnego czasu i cierpliwosci ... Potem dołożyśz,skraplacze filtry,odstojniki, deflegmatory. To tak jak z wędzeniem każdy coś tam dymi, jeden smaczniej drugi mniej ,ale jadalnie :) pzdr

krissmo
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 11:28
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: krissmo »

Podpinam się pod temat. Chciałby zacząć robić dobry bimberek. Czysty spirytus ale też owocówki. Chciałbym kupić aabrateka bo po czytaniu forum to chyba najlepszy sprzęt (tak myślę). Ale mam problem, bo pomieszczenie w którym będę to robił ma 180cm wysokości. Myślę że będzie z grzałkami bo odchodzi taboret gazowy no i żeby był rozwojowy. Przeznaczyć jak na razie mogę maks. 1000zł. Mam jeszcze pytanie, czy musi być zabudowany w kegu termometr.
Awatar użytkownika

pawgin
150
Posty: 168
Rejestracja: wtorek, 25 lut 2014, 14:03
Krótko o sobie: Najważniejsza jest rodzina (żona i córka) To dla nich muszę się starać
Ulubiony Alkohol: Whisky Szkocka Chivas Regal 12 Year Old
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jaki ? Prosty destylator na początek i na koniec :-)

Post autor: pawgin »

Jak coś cię jeszcze interesuje to zajrzyj do targowiska, mam tam coś do sprzedania

Piwko i bimber to prawdziwe hobby ;-)
Bo pić to trza umić :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”