Zakup pierwszej kolumny

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy

Post autor: terragady »

Witam,

przemierzylem troche internetu w poszukiwaniu informacji, duzo zebralem. Opisze po krotce moje perypetie. A wiec postanowilem sprobowac wlasnych sil w destylacji, popatrzylem oferty (niestety sam nie mam mozliwosci niczego wykonac) i pomyslalem ze o takie fajne urzadzonka do 1000 zl sa na allegro i tyle bajerow. Oczywiscie poczytalem troche mocniej temat i dowiedzialem sie ze trzeba raczej uderzyc w kolumne z refluxem zewnetrznym badz wewnetrznym. Trafilem na głowicę aabratka i spodobala mi sie, duzo sprzedawcow/wykonawcow ja oferuje. Tylko mam pare pytan teraz, zarowno o sprzedawca jak i dodatki do niej.

Czyli tak, zacznijmy od tego ze nie cierpie zapachu i smaku "bimbru", pewnie wielu z was to obrazi ale mi pewnie chodzi o cos co przypomina bimber i jest powodem dumy niejednego domowego bimbrownika ktory produkt swoj robi na sloikach i garnku w kuchni. Mi chodzi o otrzymanie (1) spityrusu ktory bede mogl wykorzystac do maceracji i nalewek (2) ciekawych alkoholi smakowych i lezakowanych.
Druga sprawa jako nie za bardzo doswiadczony w temacie chcialbym sprzet ktorego latwo sie nauczyc i nie wymaga zaawansowanej wiedzy i nie sprawia wielu klopotow.

Zaczne moze od jednej porady ktora dostalem od jednego ze sprzedawcow, ktory odradzil mi zakup aabratka poniewaz wedlug niego zestaw kolumna z zimnymi palcami i regulatorem mocy spelni sie duzo lepiej, gdyz: bede mogl uzyc sprzetu jako pot still i pobawic sie ronzymi destylatami, owocowkami itd a na aabratku tylko spirytus, sam juz wiem ze to raczej nie prawda ale chcialem jeszcze to potwierdzic. ( http://www.allegromat.pl/aukcja177482 )

wybrany zestaw wyjsciowy na chwile obecna to: http://www.allegromat.pl/aukcja177484
czy sprzedawca jest godny polecenia? Wszystko wydaje sie byc wykonane ok.

Tylko teraz chcialem zapytac jeszcze o dodatki, kolumne wzialbym jak najwyzsza 150cm, zastanawiam sie nad wziernikiem i chłodnica do OVM oraz czy potrzebny mi jest termometr na kolumnie. Czy bez wziernika kolumny sie nie zalewa? Bo nie wiadomo dokad siega? Czy bez tego tez sie da zyc? Chcialbym miec takie niezbedne minimum wiec chodzi o to czy duzo zyskuje poprzez wziernik i OVM.

Wypelnienie pryzmatyczne jest chyba obowiazkowym dodatkiem w takiej kolumnie bo inaczej by sie troche marnowala?

Sprzedawca pisze ze nie jest potrzebny regulator i ze na jednej grzalce kolumna sie stabilizuje, czy to moze byc prawda? Czy jednak lepiej miec jakas regulacje?

Nie ukrywam ze cena zestawu tez sie dla mnie liczy, im mniej tym lepiej jednak nie chce kupic czegos o 200 zl tanszego i pozniej zalowac. Niektore elementy wiem ze moge dokupic w pozniejszej fazie jednak jako ze stacjonuje za granica bedzie mi z tym troche ciezej ale do obejscia. Znalazlem tego sprzedawce jako jednego z tanszych ktory wykonuje sprzet zgodny z tym co czytalem. Choc np Franzmaster ktory jest polecany ma sprzet podobny ( http://www.allegromat.pl/aukcja177483).

Przepraszam rowniez za brak polskich znakow, nie jestem w stanie ich tutaj wstawic gdzie pisze tego posta, takze prosze o wybaczenie :)

Z gory dzieki za wszelka pomoc!
Marcin
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: waldi48 »

Po przeczytaniu twojego postu na wstępie odpowiem na twoje pytanie odnośnie wyboru kolumny pomiędzy CM (z pierwszego linku), a aabratkiem od FRAZMASTER - bierz aabratka - sprzedawca pewny, poprawnie wykonuje swoje urządzonka, kolumny typu aabratek są bardzo proste w obsłudze, w twoim przypadku (brak doświadczenia) wizjer na bank (będziesz widział moment zalania kolumny), co do kosztów które w twoim przypadku są ważne proponuję zadzwonić do niego wytłumaczyć o co ci chodzi a gość dobierze sprzęt do twoich wymagań i możliwości. Możesz tak jak zaznaczyłeś podzielić koszt zakupu na części: 1-kolumna gotowa do pracy, 2-dodatki polepszające prowadzenie procesu i samego destylatu, ale to już ty sam musisz zdecydować. Pozdrawiam i życzę udanej psotniczej.zabawy
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: kamil.ww »

Witam, dobrze że pytasz.
Gośc który doradził Ci ZP to za przeproszeniem niech się w głowę puknie:)
Przeglądnij forum, moim zdaniem najlepszy będzie aabratek bo zrobisz i spirytus a możesz zrobić też i jakiś bardziej aromatyczny trunek.
Najlepiej odezwij się do kolegi Kula. Kolega wie co na czym polega oraz jest z najnowszymi technikami na bieżąco, doradzi jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy.
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: rozrywek »

Producentów takiego sprzętu jak z pierwszego linku, zwyczajnie nabijałbym na produkowane przez nich kolumny.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Tak naprawde po lekturze forum i innych artykulach tej kolumny z zimnymi palacami juz nie bralem pod uwage. Choc moze jakby sie dobrze wszystko ustawilo to cos by sie dalo uzyskac?

A co do drugiego linku to przeczytalem na sasiednim forum o nim tez nie pochlebne opinie. O Franzmaster sa tutaj dobre opinie jednak troche ma przekombinowane sprzety i niektore rzeczy sa ktore sa mniej potrzebne od tych ktorych czasem brak, no i ceny wyzsze.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Lootzek »

Jak koledzy piszą wyżej: Prosty aabratek bez bajerów jest na początek idealnym sprzętem. Prostszy do opanowania niż ZP, da się na nim uzyskać czysty spirytus jak i smakówki. Tylko od razu zaplanuj go tak, by był modułowy - dokładanie kolejnych elementów nie wiązało się z odsyłaniem połowy sprzętu do przeróbki.
Jak moim zdaniem powinien wyglądać zestaw minimum:
Keg 50L z termometrem i spustem cieczy oraz grzałki np. 2x2 kW, na wylocie złącze sms, kolumna średnicy 60,3 lub 63,5 mm, wysokość minimum 120 cm, podzielona na sekcję katalizatora i kolumnę główną, łączone na sms, w niej termometr na wys. 10 półki teoretycznej oraz wziernik rurkowy. Na górę głowica aabratka, też na sms. Warto dopłacić za taki podział na łączach, bo prócz oczywistej wygody, zyskujesz możliwość dołożenia czy to bufora, czy modułu obniżonego odbioru, jakiegoś wypasionego wziernika, czy wręcz innej głowicy, bez żadnych przeróbek - zamawiasz, wkręcasz we właściwe miejsce i po ptokach ;)
Kto będzie twórcą zestawu, to sprawa wtórna.
Kwestie termometrów, ich ilości, umiejscowienia i rodzaju masz opisane szeroko w innych tematach, podobnie jeśli chodzi o wypełnienie i ocieplenie zestawu. :)

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

OK juz raczej wszystko jasne :) Chyba OVM (lub OLM nie wiem co lepsze) dodam od razu. Wziernik to moze faktycznie zapytam o silikonowa rurke, pewnie obnizy koszt a dzialanie bedzie takie samo.

Chyba dodac do tego trzeba jeszcze jakosc wykonania, bo wykonac to moze wielu wykonawcow ale jezeli beda bledy konstrukcyjne to troche sie mija z celem. Zapytam polecanych sprzedawcow o wycene.

A co do srednicy kolumny to im wieksza tym lepsza? Proces bedzie szybszy?
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: seneka »

Od siebie polecam sprzęt producenta KS2507 na prawdę prima sort :D ja zaczynałem też od tego forum i pierwszą kolumnę nabyłem właśnie u tego forumowicza.Praktycznie samograj jakość wykonania też klasa światowa :D
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: herbata666 »

rozrywek pisze:Producentów takiego sprzętu jak z pierwszego linku, zwyczajnie nabijałbym na produkowane przez nich kolumny.
ŚWIĘTE SŁOWA :mrgreen:
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Lootzek »

terragady pisze: A co do srednicy kolumny to im wieksza tym lepsza? Proces bedzie szybszy?
Tak, nieco uogólniając, wydajność kolumny zależy głównie od jej średnicy.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

hmm tak ale tez i wypelnienia wiecej :) a i pewnie wiecej mocy trzeba dostarczyc?
a tutaj taka ciekawostka, ktora pewnie sie nie nadaje za bardzo? http://olx.pl/oferta/destylator-kolumna ... 1T1tw.html

cena niby super, ale jako poczatkujacy juz chyba jestem w stanie zauwazyc pare bledow, chociazby zawor od LM?

Mod.
Do tej pory przymykałem oko, ale następny post napisany bez poszanowania języka polskiego pójdzie do kosza.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Naprawdę przez większość czasu nie mam możliwości wstawiania polskich znaków tak jak pisałem na początku, musiałbym przeklejać gdzieś tekst i zmieniać literkę po literce, to nie jest brak poszanowania. Postaram się teraz pisać z polskimi, trochę się będę musiał przemęczyć.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

terragady pisze:O Franzmaster sa tutaj dobre opinie jednak troche ma przekombinowane sprzety i niektore rzeczy sa ktore sa mniej potrzebne od tych ktorych czasem brak, no i ceny wyzsze.
I tym mnie zaciekawiłeś... chętnie się dowiem co jest takiego przekombinowanego, bo jeżeli jest coś takiego według Ciebie to warto byłoby to umieścić w tym temacie: http://alkohole-domowe.com/forum/rozne- ... 0-240.html
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: herbata666 »

Tego ostatniego z olx nie polecam, sam opis jest jednym wielkim oszustwem. JAKI AUTOMAT ???
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

O przekombinowaniu u Franzmastera to akurat czytałem na forum gdzieś więc to nie jest moja własna opinia dlatego też nie mam co wrzucać. I chyba chodzi tutaj bardziej o przekombinowanie, w takim sensie, że jest dołożone dużo rzeczy to jakiejś prostej kolumny aby może podnieść trochę jej koszt? Na pewno nie są to błędy konstrukcyjne bo użytkownicy go chwalą.

Z tym z OLXa to chyba "automatyka" ma za zadanie sterować ogrzewaniem w stosunku do temperatury na kolumnie? Tak ja to zrozumiałem i wywnioskowałem ze zdjęć.
Awatar użytkownika

Szymciu
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2015, 10:29
Krótko o sobie: Pokora i nauka - to czego obecnie potrzebuję :D
Ulubiony Alkohol: To com sam spreparował - musi napawać mnie dumą do tego stopnia, że się nie będę chciał dzielić!
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Szymciu »

Jednak dołączę się do tematu....
Sam osobiście posiadam kolumnę od FRANZMASTERa, nie powiem, że trochę podrasowałem ją wizualnie o dodatki bez których można się oczywiście obejść, np. wziernik latarka, czy łączenie wszystkich elementów kolumny za pomocą SMS. Wychodząc z założenia, że polecani konstruktorzy robią swoje aparaty może i nie tanie, ale na pewno przemyślane i poprawne. I w tym miejscu nie ma sensu wskazywać, kto jest lepszy - po prostu są polecani bo znają się na rzeczy.

Co do bajerów (zbędnych, bądź nie) mają one na celu poprawę wygody w obsłudze urządzenia, a jak wiadomo wygoda musi kosztować, chyba że każdy robi to we własnym zakresie, ale często nie wychodzi taniej, sam wiem z doświadczenia. Proponowane są rozwiązania sprawdzone i w 100% funkcjonalne.

P.S. Co do bajerów w kolumnach FRANZMASTERa, to ja żałuję, że nie wziąłem połączeń ze szybkozłączami wody i zaworem z jego oferty (pozostali mają takie same w ofercie), gdyż wówczas pozbyłbym się niedogodności związanych z rozłączaniem poszczególnych elementów kolumny, a i regulacja przepływem wody byłaby płynniejsza - zawór za 10 PLN to jakieś nieporozumienie ( a taki mam). Co oczywiście nie znaczy, że bez tego nie można pracować, owszem - tylko powtórzę się - wygoda kosztuje. :ok:

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Okej dzięki za odpowiedź. Trochę jednak nie rozumiem o co chodzi z tą szybkozłączką i zaworem wody? Chodzi o zakończenie wyjść z skraplacza i chłodnicy? W którym miejscu zawór?

Tak mniej więcej już zdecydowałem co chcę, keg 30L (może z szerokim wlewem), do tego katalizator z wypełnieniem miedzianym w środku, kolumna z wypełnieniem pryzmatycznym (sprężynki), głowica w sumie obojętnie ale typ Aabratek jest chyba ok bo wtedy można wydłużyć kolumnę zawsze o więcej, do tego zawór iglicowy z głowicy plus OVM z chłodnicą (czy może lepiej OLM?), jak dołożenie wziernika nie będzie super drogie to skuszę się, ew tak jak mówiłem silikonowa rurka wystarczy mi. Dwie grzałeczki i spust na dole zbiornika. Na razie chyba aby nie podnosić kosztów zrezygnuje ze sterownika którego później dokupię (chyba że polecacie od razu się zaopatrzyć?). Połączenia na SMS lub TC, widzę że bardziej powszechne jest tutaj SMS (na katalizator, kolumna, głowica). Termometry na glowicy, kegu i ~10tej polce. Srednica kolumny 63 -70mm. Zobaczymy co mi zaoferuja i w jakiej cenie.

Teraz tak, co muszę dodatkowo dokupić by wszystko już grało? Mam fermentor plastikowy 30L od piwa więc pewnie się nada. Okablowanie, prąd, woda itd do kolumny to chyba już jest w zestawie. Alkoholomierz i cukromierz może się przydać plus jakiś start pack drożdży.

solohan
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 17:16
Ulubiony Alkohol: wódka
Lokalizacja: na końcu Irlandii
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: solohan »

Weź 50L niewiele wiekszy a na przyszlość jak znalazł;) po 2-3 psoceniach na 30-tce stwiedzisz 50-tka wygodniejsza by była.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: aronia »

Przemyśl kwestię większego zbiornika, a jeżeli już rozważasz 70mm to na pewno nie na 30l, bo to już całkiem wedlug mnie do siebie nie pasuje, a coś więcej na ten temat mogą powiedzieć użytkownicy zestawów: keg 50l i kolumna fi 70.
Jeżeli planujesz grzałki to raczej nie będziesz gotował jakichś gęstych wsadów więc szeroki wlew nie powinien być Ci potrzebny(zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na 1)regulator 2)wizjer lub 3)za nawiasem :D ), ale sam dodatkowy wlew jak najbardziej bym dorobił(skoro planujesz spust).
Co do tego:
terragady pisze:Trochę jednak nie rozumiem o co chodzi z tą szybkozłączką i zaworem wody? Chodzi o zakończenie wyjść z skraplacza i chłodnicy? W którym miejscu zawór?(...)
Okablowanie, prąd, woda itd do kolumny to chyba już jest w zestawie.
To o ile kable raczej wszędzie są to w kwestii podłączenia wody każdy producent rozwiązuje tą kwestię inaczej - u jednego może być to bardziej rozbudowane, a u innego mniej i tutaj mogą też powstawać rozbierzności w cenach pomiędzy producentami.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Hmm, 50L wydaje mi się kolosalne, a muszę to przetransportować do Norwegii bo tutaj teraz siedzę a i mieszkanie mam nie za wielkie bez takiego roboczego miejsca więc to nie może za dużo zagracać mi miejsca :) Na upartego można taborecik z tego zrobić.
Także może zostanę przy tym fi60 czy 63.
A co może być takim gęstym wsadem? Ogólnie pewnie jakbym planował jakieś owocówki czy zbożówki to pewnie przed wlaniem tego jakoś to odfiltruje. A szeroki wlew wydawało mi się że się przyda do mycia?
Okej czyli może źle coś rozumuje, spust na dole mi był potrzebny też do mycia albo do spuszczania pozostałości z gotowania. Dodatkowy wlew pewnie by się przydał do tego żeby nie rozkręcać za każdym rzem kolumny? Czyli wygoda i mniejsze zużywanie sprzętu? Swoją drogą możliwa jest fermentacja w zbiorniku -> kegu? Osad chyba by trochę przeszkadzał w destylacji?
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Lootzek »

Co do 50L masz rację - wydaje Ci się :mrgreen: Myślałem dokładnie tak samo, wziąłem 30 i troszkę żałuję. Przekonasz się jakie wzięcie wśród rodziny, czy jako prezenty mają nasze przetwory ;) A 50L jest jedynie nieco wyższa, zerknij w normę dla kegów DIN i Euro, jest w formie tabelki, łatwa do znalezienia w google. A przy 50 masz dobrze ponad połowę większy uzysk z jednego gotowania. Gęste wsady to jak słusznie zauważyłeś, nieodciskane owocówki i zbożówki. Bez płaszcza grzejnego i tak musisz odfiltrować, inaczej się przypalą. A jeśli destylujesz rzadkie, to i do mycia wystarczy zwykły wlew, chyba że budżet pozwoli, wtedy szerszy Ci to ułatwi nieco. Spustem, jak sama nazwa wskazuje, spuszczasz ciecz po gotowaniu albo po płukaniu kega. Mega przydatny dodatek.
O fermentację od razu w kegu faktycznie na upartego mógłbyś się pokusić, ale tylko cukrówkę, jak słusznie zauważasz, nastawy z owocami czy zbożem odpadają. Płaszcz i szeroki wlew byłyby raczej niezbędne.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

okej to już wszystko mi się klaruje, pomyślę nad 50 choć tak jak piszesz o rodzinie i znajomych to u mnie tego aż tak nie ma bo chce sprzęt na swoje potrzeby i nalewki do Norwegii gdzie nie mam zbyt wielkiej rodziny :) znajomych paru się znajdzie ale myślę ze jak z gotowanka 4L mi wyjdzie to będzie nieźle. Zresztą do 50 bym musiał mieć dwa fermentory.

Czyli podsumowując dużo mi ułatwi sprawę jak będę miał spust na dole i dodatkowy wlew na gorze? Zamiast powiększonego głównego wlewu wezmę sterownik/regulator.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Aha, jeszcze tylko techniczne sprawy, czy te termometry tablicowe (LCD) co zazwyczaj są dodawane do zestawów dają radę czy od razu ich nie brać i kupić coś lepszego? Termometr na kegu raczej u góry do mierzenia par czy na dół żeby mierzyć ciecz? Czytałem że te wskazówkowe to raczej pic na wode w tym przypadku więc pewnie bym chciał od razu coś lepszego, czy taki tablicowy LCD co na kolumnie i głowicy da radę? Fajnie jakby miały alarm jakiś żeby nie patrzeć na nie przez 3h cały czas w poszukiwaniu zmiany o 0,1oC.


EDIT: co do termometrów może warto wziąć takie coś? http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl ... czi_dolicz

wziąć 3 sondy, jedna do kega, jedna do głowicy i jedna na kolumnę Albo od razu ze sterownikiem grzałek już bo widziałem że ta firma ma i takie bajery.

Dodatkowo, połączenie KEG - katalizator lub kolumna też lepiej na SMS?

I tak się zastanawiałem bo widziałem takie rozwiązania (1) sterownik do grzałki sterowany temperaturą na kolumnie automatycznie, co o tym myślicie? Zbędny bajer? (2) elektrozawór sterowany temperaturą i może jeszcze ze sterownikiem do grzałek? Wtedy proces raczej by był automatyczny ale pewnie podnosi sporo koszty, czy to jest ten E-ARC?

Grzałki 2 x 2000 czy 2000 i 1400? Przypuśćmy że wezmę już te 50 L i kolumnę 60-63mm
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Lootzek »

Hehehe, ach te początkowe milion wątpliwości i pytań ;) Spróbuję po kolei, przepraszam jeśli coś pominę.

- termometr ma mieć rozdzielczość 0,1 stopnia i pomiar co sekundę

- termometr w kegu lepiej w cieczy

- z tymi alarmami zależy od typu miernika ale i tak musisz pilnować sprzętu, szczególnie na początku kariery, potem i tak się połapiesz kiedy mniej więcej spodziewać się skoku temperatury

- termometr zintegrowany to fajna rzecz ale poszukaj po forum i sam zdecyduj bo o Pamelu są dość rozbieżne opinie

- tak, gdzie możesz i budżet pozwala dawaj łącza skręcane, pisałem czemu

- sterownik do grzałki uzależniony od temp. na kolumnie - bzdura. Nie w aabratku, chyba że do smakówek.

- pełna automatyka kosztuje.. Zbyt obszerny temat by rozwijać tutaj, musisz popatrzeć po forum, właśnie pod hasłami: elektrozawór, automatyka, e-arc

- grzałki zdecydowanie 2x2 kW, różnica w cenie żadna a wydajność większa przy rozgrzewaniu. Dobrze gdyby były kwasoodporne.

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Super, dzieki za odpowiedzi :)

szkoda bo Pamel fajnie wychodzi nawet cenowo ze sterownikiem od grzałek, coś poniżej 200 zl z 3 sondami temperatury, alarmami itd. Ale faktycznie jak mam mieć problemy to wole sprawdzone metody (choć nie powiem sporo widzę sprzętów z kontrolerami od Pamela)
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: Lootzek »

Nie zrozum mnie źle, sam używam prostego, pamelowskiego regulatora PRD1 i daje radę, ale jest to trzeci z kolei regulator. Dwa odesłałem, w pierwszym wcisnęły się bolce wtyku, w drugim coś nie grało z przyciskami sterowania. Na wielki plus trzeba dodać że reklamacje były załatwiane bez zbędnych dyskusji, błyskawicznie, a nawet koszta odesłania wadliwego sprzętu Pamel wziął na siebie. Myślę że jeśli dopiszesz w zamówieniu prośbę o dokładne sprawdzenie sprzętu przed wysyłką, by oszczędzić czasu i pieniędzy obu stronom, powinno być ok ;)
Ale decyzja należy do ciebie, a przy okazji zapoznaj się też z ofertą firmy Bolecki, ewentualnie wrzuć temat do działu targowisko, może któryś z forumowych fachowców od elektroniki taki termometr Ci poskłada? Mamy kilku zdolnych w tym temacie kolegów :)

Autor tematu
terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady »

Chodziło mi bardziej o termometry niż sam regulator. Ale tak właśnie widzę ze coś bardziej porządnego to są koszta 400-600 zł. Więc pewnie zaryzykuje z pamelem
Awatar użytkownika

brunerkgb
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 13 paź 2015, 17:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: brunerkgb »

Witam.
Podłączam się do tematu . Mam zamiar kupić kolumnę Aabratek i na Allegro wypatrzyłem takie oto cudo http://allegro.pl/kompletna-kolumna-z-g ... 46858.html i mam z tego tytułu pytanie: czy warto taki sprzęt kupić, czy lepiej wybrać termometr na dole czy lepiej aby był w głowicy? A może w tej cenie można kupić gdzie indziej coś lepszego. Na tą chwilę mam do zagospodarowania ograniczoną ilość gotówki więc w grę wchodzi maszyna raczej w wersji podstawowej chyba, że tak jak pisze wcześniej w tej cenie można kupić coś lepszego.
Awatar użytkownika

9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: 9kaczor6 »

Napisz jaką kwotą dysponujesz to pomożemy, co tej aukcji ja bym tego nie kupił, poza tym nie widzę tam kega w zestawie....
Jeśli nie masz za dużo gotówki to może lepiej poszukaj prostego pot-stila ? ;)
Aby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące umiejscowienia termometru oraz zapewne wielu innych które pojawią się wkrótce polecam przejrzyj moje tematy, jakiś czas temu borykałem się z podobnym problemem . Pozdrawiam .

lolek78
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 14:18
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: lolek78 »

Witam . Ja mam kolumnę od FRAZMASTER i jestem zadowolony. Dobry kontakt doradza też dobrze . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika

brunerkgb
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 13 paź 2015, 17:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Zakup pierwszej kolumny

Post autor: brunerkgb »

Mam do zagospodarowania 800zł . Nie szukam zestawu z kegiem ponieważ we własnym zakresie załatwiłem sobie keg, mam również kupioną grzałkę 2x2kw i zawór spustowy oraz kołnierze do łączenia poszczególnych części kolumny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”