Przeróbka pot stilla na aabratka

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: magius »

Witam szanowne grono.
Jestem posiadaczem podstawowego pot stilla:
WP_20150320_004.jpg
WP_20150717_006.jpg
Paramtery zestawu są następujące (pierwsze zdjęcie może wprowadzać w błąd, ponieważ było robione podczas składania sprzętu i jeszcze nie było w kotle zamontowanego grzania):
- kocioł - keg 50l,
- grzanie prądem, dwie grzałki 2kW firmy Eliko GRB 2,0 UU
- regulator od Pamela PRD1 do max 5,5kW,
- deflegmator 50,8x2mm o długości 140cm z upchanymi zmywakami na całej długości,
- chłodnica szklana.
Od góry w deflegmator wciśnięty korek a od niego doprowadzenie do chłodnicy uchodzących par. Ostatnio przerobiłem nastaw z 20kg cukru. Dwa kotły, później zlałem wszystko razem, rozcieńczyłem i ponownie puściłem na rurę. Jestem zadowolony z urobku, który otrzymuję jednak...
Jednak chęć budowania kolejnego sprzętu jest mocniejsza ode mnie. Jeszcze w czerwcu zaopatrzyłem się w nierdzewny zawór precyzyjny przerobiony pod nasze potrzeby:
WP_20150604_002.jpg
Chciałbym przerobić tego pot stilla na aabratka. Mam w związku z tym parę pytań.
1. Czy średnica rury nie jest zbyt mała? Większość osób posiada kolumny z rur o średnicach 60,3mm. Wiem, że od średnicy zależy wydajność procesu. Czy ktoś z Was użył takowej średnicy rury (50,8mm) do budowy kolumny? Jeżeli tak, to jaką wydajność z niej uzyskał? Dodam, że zamierzam na wypełnienie użyć zmywaków z Lidla. Czy w ogóle opłaca się z tego sprzętu budować aabratka?
2. Dużo osób posiada trzy termometry w swoich kolumnach a mianowicie w kegu, na wysokości dziesiątej półki teoretycznej, oraz w głowicy. Czy jest to niezbędne, do poprawnego przeprowadzenia procesu? Zamierzam zbudować tą kolumnę po totalnych kosztach. Czy jeden termometr z dokładnością 0,1 stopnia C, odświeżaniu co sekundę na wysokości dziesiątej półki teoretycznej wystarczy mi do przeprowadzenia poprawnie rektyfikacji?
3. Zdania dotyczące miedzi są bardzo podzielone. Jedni jej używają do katalizatora, drudzy nie. W moim pot stillu używałem na początku miedzi, później z ciekawości ją wywaliłem i różnicy nie zauważyłem, także i w tym projekcie nie mam zamiaru używać miedzi. Dobrze robię? :)
4. Jak długi powinien być skraplacz? Zastanawiałem się nad długością 400mm, ogólnie jak projektowałem budowę głowicy ze średnicy 60,3 to wyglądało to następująco:
głowica.png
Czy wymiary są dobre biorąc pod uwagę to, że użyta zostanie rura 50,8mm?
5. Jakiej średnicy rurę karbowaną dobrać na skraplacz?
6. Czy tamka musi być do połowy wewnętrznej średnicy rury? Jaka jest minimalna średnica rurki odprowadzającej?
głowica A.png
Przy projektowaniu założyłem rurkę fi8mm, jednak już do takiej dostępu nie posiadam. Może być mniejsza?
7.Co z ovm? Po wykonaniu pomiarów wysokości pomieszczenia wyszło mi, że max długość kolumny wynosić będzie 1230mm + głowica wyjdzie około 170mm i będę miał całą dostępną wysokość pomieszczenia zagospodarowaną. Pytam się o ovm, ponieważ dzisiaj otrzymałem zawór kulowy, ponoć nierdzewny 1/4cala (nie posiadam w mieszkaniu magnesu, zatem nie stwierdzę, czy to nierdzewna austenityczna, czy nie):
WP_20150910_005.jpg
Coś mi świta po łbie, że do ovm powinien być minimum zawór pół cala? Mógłby ktoś mnie naprostować w tym temacie?
Kolumnę z głowicą połączę śrubami za pośrednictwem kołnierzy, które zostaną przyspawane spoinami pachwinowymi do rur.
To byłyby wszystkie moje wątpliwości w tym temacie. Na czasie mi nie zależy, zatem czyham na okazje i kupuje rzeczy po kosztach. Jeżeli ktoś dobrnął do końca tego elaboratu, to dziękuję bardzo i proszę o wypowiedzi.
Pozdrawiam, Marcin.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 wrz 2015, 19:50 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabraka

Post autor: aronia »

Chcesz Aabratka - Twój wybór
1. Zależność znasz... Jaka będzie ta wydajność - podobna jak na miedzianych 54 czyli przy grzaniu 2kW w początkowej fazie coś ponad 1l/h, a później coraz mniejsza - zależnie od przyjętego RR. Czy nie za mała - jak się można przyzwyczaić do kolumny 36mm i pracować na niej ponad 1,5 roku to na 50-tce też się da, ale jak to mówią "apetyt rośnie w miarę jedzenia..."
2. Jak najbardziej da się prowadzić na podstawie tego 1 termometru - napisze nawet więcej: da się zautomatyzować odbiór serca za pomocą EZ(tak było w tej wspomnianej przeze mnie 36-tce). Dodatkowe termometry mają tylko ułatwiać np. szacowanie ile jeszcze zostało do wyciągnięcia.
3. Pełna dowolność - chcesz to dawaj, nie chcesz nie dawaj.
4. Taki aby weszło około 2,5-3m rurki karbowanej - i ile to zajmie cm musisz zapytać specjalistów którzy robią skraplacze na co dzień.
5. Jeżeli sam będziesz skręcał to do 50-tki polecałbym Ci karbowaną DN10 typ 304. Jeżeli zrobisz do tej rury skraplacz z rury 60-tki(kilku użytkowników tak ma) to wtedy rura karbowana DN12
6. Nie musi być, jaka dokładnie rury to już pytaj konstruktorów(ja bym dał 8, żeby wew była min 6).
7. Co do OVM to przy zmywakach według mnie trochę mało centymetrów wypełnienia. Nie musi być 1/2", a przy 50-tce taki będzie według mnie będzie sporo za duży.
P.S. Rozumiem, że ma być po kosztach, ale przeglądnij targowisko - jest fajna głowica w przystępnej cenie - zamiast kołnierzy montujesz TC i gotowe.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: Lootzek »

W zasadzie aronia wyczerpał temat - z tą głowicą w tych pieniądzach to na pewno dobry strzał, ale gdybyś jednak zdecydował się na "łamańca" nic nie stoi na przeszkodzie by do rury 50,8 dać głowicę z 60,3. Ja tak mam i działa znakomicie. Co do rury 50,8 hmmm, jak pisałem mam taką i spokojnie daje radę. Szału prędkością nie robi, ale te 25 ml/min. kapie, potem korekta na 18, pod koniec na ~12. Jeśli ma być po kosztach, to zawór OVM zostaw na razie w rezerwie, z LM też uzyskasz zacny urobek.

Aha, porty termometrów zrób sobie od razu dwa - jeden dla zmywaków, drugi niżej (zaślepiony) kiedy przesiądziesz się na sprężynki, co gorąco ci z doświadczenia polecam. Powinien to być pierwszy kolejny "apgrejd" sprzętu, przed OVM czy innymi dodatkami. :)
No i byłbym zapomniał, sekcję "katalizatora" też uwzględnij w planach. Wypełnić ją możesz jak chcesz, ale zyskujesz kawałek sprzętu który przy destylacji smakówek przyda się jako deflegmator.
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabraka

Post autor: magius »

Lootzek pisze:W zasadzie aronia wyczerpał temat - z tą głowicą w tych pieniądzach to na pewno dobry strzał, ale gdybyś jednak zdecydował się na "łamańca" nic nie stoi na przeszkodzie by do rury 50,8 dać głowicę z 60,3. Ja tak mam i działa znakomicie.
Co do głowicy, sprawdzałem fajna, jednak się nie zdecyduję. W przypadku łamańca to nie jest zły pomysł. Projekt na głowicę z rury 60,3 w sumie już mam, dam koledze rysunki wykonawcze to mi na pile taśmowej potnie pod wymiar, pospawać tylko, wytrawić i robota zrobiona. W tą stronę pójdę, dziękuję! :)
Lootzek pisze: Aha, porty termometrów zrób sobie od razu dwa - jeden dla zmywaków, drugi niżej (zaślepiony) kiedy przesiądziesz się na sprężynki, co gorąco ci z doświadczenia polecam. Powinien to być pierwszy kolejny "apgrejd" sprzętu, przed OVM czy innymi dodatkami. :)
Czytasz w moich myślach, bo w przypadku gdy spodoba mi się proces rektyfikacji, to pewnie zbierałbym pieniądze na sprężynki.
Co do portów... Macie gotowe wysokości na których zrobić porty dla zmywaków i sprężynek. Na jakiej wysokości od kega je zrobić?
aronia pisze:Co do OVM to przy zmywakach według mnie trochę mało centymetrów wypełnienia. Nie musi być 1/2", a przy 50-tce taki będzie według mnie będzie sporo za duży.
Rozumiem, że przy zmywakach się nie opłaca, a jeżeli w przyszłości zasypałbym sprężynkami, to iść w tą stronę? Jeżeli tak, to na jakiej wysokości wspawać ujście ovm? Co do średnicy to rozumiem, że 1/4'' dla tej średnicy rury jest wystarczająca, prawda?
Lootzek pisze:No i byłbym zapomniał, sekcję "katalizatora" też uwzględnij w planach. Wypełnić ją możesz jak chcesz, ale zyskujesz kawałek sprzętu który przy destylacji smakówek przyda się jako deflegmator.
Tutaj muszę się zastanowić, nigdy smakówek nie robiłem, aczkolwiek myślałem nad nastawem z czereśni. Mam do nich dostęp a są bardzo słodkie :)
Chociaż z drugiej strony do takich celów mam kanę nierdzewną po mleku a chłodnica zostanie z obecnego sprzętu. Czy iść w stronę katalizatora, przemyślę tą kwestie.
Aronia, Lootzek. Dziękuję bardzo za wypowiedzi.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: aronia »

Jeżeli zamierzasz zastosować samo wypełnienie nierdzewne to dla sprężynek dałbym na 30(25) cm, a dla zmywaków 50(45)cm.
Obniżony odbiór(OVM/OLM) przy sprężynkach 20(25) cm poniżej górnej granicy wypełnienia. Na odejście OVM wybrał bym albo 3/8"(takie miałem przy 60-tce) albo 1/4"(nie wiem czy nie będzie za małe - tutaj powinni się wypowiedzieć użytkownicy takich konstrukcji).
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: magius »

Pytanie kolejne mam :)
Jestem w posiadaniu zaworu nierdzewnego kulowego, ale 1/2 cala. Coś się stanie jak użyje takiego zamiast3/8?

panmufinek
100
Posty: 104
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 09:59
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: panmufinek »

Nic się nie stanie - będziesz miał jedynie problemy z regulacją. Ja przy kolumnie 50,8mm mam odejście OVM 1/4cala i tak przy optymalnym odbiorze 25ml/min jest otwarty do połowy - zawór oczywiście.
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: magius »

Aha, nie dodałem najważniejszej sprawy.
Projekt uległ zmianie i kolumna będzie mieć jednak 60,3mm na zewnątrz, czyli będzie na pewno większa wydajność takowej. Wtedy też będę miał problem z regulacją? Ewentualnie mogę użyć zaworu 1/2 cala i zrobić redukcję na 3/8 cala. Coś można wykombinować. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: lesgo58 »

Spokojnie możesz zamontować. Miałem kiedyś 1/2" przy rurze 60,3mm i bez problemu dawało się regulować odbiorem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: magius »

Panowie, troche moja sytuacja uległa zmianie. Powyższy sprzęt został sprzedany, kupiona została perkusja :D
Jednak ciągnie wilka do lasu nadal. Otóż sprawa ma się następująco. Posiadam już beczkę 50l po piwie a kolejna beczka 30l czeka aż ją odbiorę. Płacę po cenie surowca, więc grosze. No i tak sobie pomyślałem. Mam niskie pomieszczenie tam gdzie chcę robić psotę. Z tego względu wymyśliłem sobie, że beczkę 50l zrobię pot stilla, takiego jakiego miałem a na beczce 30l postawię aabratka o średnicy 60,3mm z ovm z racji tego, że beczka 30l jest niższa to miałbym kolumnę z większą ilością wypełnienia. No i proces przebiegałby w taki sposób, że pierwsza destylacja na sprzęcie prostym ze zbiornikiem 50l, następnie po rozrobieniu na kolumnę z refluksem. Teraz najważniejsze pytanie. Czy ma to sens i budować pot stilla, czy pozbyć się tej beczki?
Proszę o opinię :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: Pretender »

Dwóch nie ma sensu. Skup się na 50, może położyć ją?

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: eldier »

Albo może z małą dopłatą wymienisz u któregoś z producentów oba te kegi na jeden niski z blachy?

No może nie z małą, ale jak już robisz to rób raz, a porządnie :)
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: AN-KA »

http://alkohole-domowe.com/forum/ociepl ... 03-10.html
Witam.....
Tak wygląda 50-tka położona w poziomie :)
Pozdrawiam......
AN-KA
Awatar użytkownika

Autor tematu
magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Przeróbka pot stilla na aabratka

Post autor: magius »

Dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiałem się właśnie czy jest sens w taki sposób prowadzić proces. Pot stilla pewnie i tak zrobię, ale teraz skupię się na tym aabratku na 30l kegu - 50l dla mnie trochę za dużo, 30l będzie optymalnie.
Pozdrawiam, Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”