Ranking drożdży

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
manson
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 10 wrz 2014, 12:02

Post autor: manson »

Witam, szanowne grono pedagogiczne. :P
Jestem tu nowym czytelnikiem i świeżym psotnikiem i stąd moje pytanie,
które drożdże do cukrówki wybrać. Przeszukiwałem tu forum i nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedz, które są najlepsze. Myślę że to też wynika z tego iż każdy coś innego preferuje.
W związku z tym proszę o podanie tego co wy szanowne grono polecacie :) , w sumie nie ma większego znaczenia czy zacier będzie mi chodził dobę, dwie czy 5.
Jako że jestem początkujący, wiec do dyspozycji mam kubły fermentacyjne po 30l a destylator który, kupiłem dojdzie jutro kurierem, 15 litrowy szybkowar z małą 50 cm kolumienką fi 4cm oraz dwoma odstojnikami chłodnicą oraz wbudowanym od góry deflukterem.

co myślicie o tym sprzęcie ? wiem d... nie urywa ale na początek ot takie coś :)

Pozdrawiam
Łukasz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: jpiwek »

T3 dowolnego producenta, to to samo. Sprzęt masz 10dni na oddanie, odstojniki to zło a tarczówka tylko do pieca sie nada.

bbaarrtt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 11:08
Ulubiony Alkohol: Własny. ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: bbaarrtt »

Co do sprzętu to poczytaj forum. A co do tematu -
przy destylacji prostej wg mnie najlepsze efekty dają drożdże typu vodka. (np alcotec vodka star).

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: boxer1981228 »

Przy dobrej kolumnie i umiejętnej obsłudze to drożdże nie robią wielkiej różnicy. Kolego ile zapłaciłeś za to cudo techniki z PRL-U? Tak jak napisał kolega wyzej masz 10 dni na zwror sprzętu i nawet się nie zastanawiaj i nie rozpakowywuj tylko odsyłaj. Poczytaj troszkę forum to będziesz wiedział o co chodzi.
Awatar użytkownika

ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: ustianowski »

Witam kolegę , ja też polecam drożdże firmy alcotec. Robię na nich cały czas i sprawują się znakomicie . A co do sprzętu to w 100% zgadzam się z kolegami. Lepiej dołożyć i kupić coś lepszego. Może nawet od kogoś z forum? Tutaj chłopaki znają się na rzeczy.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: Dave »

manson pisze:wbudowanym od góry deflukterem.
A co to? :)

użytkownik usunięty
Re: Ranking drożdży

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Wolałbym zrobić coś w rodzaju ankiety. Administratorzy forum zapewne mają i znają sposoby, jak takie coś przeprowadzić na takim skrypcie forum.
Trzeba byłoby umieścić wszystkie nazwy firm produkujących drożdże turbo i każdy z zarejestrowanych, miałby do oddania 1 głos na swój typ. Można zrobić taką ankietę osobno dla winiarzy, piwowarów, no i psotników . Zapewniam, że szybko i w prosty sposób powstałby taki ranking.
Jeśli już jest, to niema tematu z mojej strony. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Ranking drożdży

Post autor: Zygmunt »

A jak to ma wyglądać? Stylów piwa jest kilkadziesiąt, do większości są dedykowane drożdże. Podobnie winiarze, do czerwonego wina użyjesz zupełnie innych drożdży, niż do białego. A do cukrówki większość różnic wynika z innych warunków niż marki drożdży, bo 90% drożdży to to samo w innym opakowaniu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

użytkownik usunięty
Re: Ranking drożdży

Post autor: użytkownik usunięty »

To Ty jesteś administratorem, nie ja. Podsunąłem tylko pomysł.
Ile mamy rodzajów drożdży gorzelniczych turbo do cukru?- ( wliczamy wszystkie ) tyle możliwych odpowiedzi. Każdy typuje swój, ten który uważa za najlepszy. Jeden zagłosuje na T3, ktoś inny na MS, jeszcze ktoś na Alcotec48, ktoś na babuniowe etc, etc.
Po zaznaczeniu swojego typu i kliknięciu w "głosuj" wyświetli się ile głosów jest oddanych i jak to wychodzi procentowo. Coś w tym stylu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Ranking drożdży

Post autor: lesgo58 »

Ankieta w Twoim zamyśle, może i ma jakiś tam sens. Tylko co nam to da?
Moim zdaniem co najwyżej klasyfikację najwięcej sprzedawanych. Co nie zawsze będzie przekładać się na klasyfikację faktycznej ich wartości jakie sobą niosą. Poza kilkoma ewidentnymi przykładami drożdży których użycie daje fatalne rezultaty, reszta turbo jest na podobnym poziomie. W tym jednak momencie rodzi się pytanie - dlaczego te , które w potocznym obiegu uchodzą za fatalne są naprawdę fatalne? A może na taką a nie inną opinię mają wpływ użytkownicy tych drożdży.
A to bo fermentowali nie w takiej temperaturze jak powinni. A może woda jest do bani. A może niezbyt uważne zakończyli fermentacji i niechlujne sklarowali nastaw. A w końcu może błędy w rektyfikacji były przyczyną złej jakości spirytusu?. Żeby ankieta - a co za tym idzie klasyfikacja miały sens trzeba by było przeprowadzić równoległą pracę różnych rodzai drożdży w takich samych warunkach i wyniki porównać.
Swoją drogą myślę, że turbo produkowane przez różne formy nie są robione do pracy w takich samych warunkach w jakich pracują inne turbo. Nie są też robione (myślę, że wzorem drożdży winnych, czy też piwnych) aby otrzymywać taką samą wódkę. Jestem przekonany, że gdyby je użyć zgodnie z zaleceniami producenta to niejeden by się zdziwił ich jakością.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”