Wykonanie sprężynek pryzmatycznych z miedzi domowym sposobem

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy

Post autor: ustianowski »

Witam wszystkich, widzę, że dzisiejszy czat to temat w jaki sposób zrobić sprężynki. Ja przedstawię mój sposób na wykon sprężynek pryzmatycznych z drutu miedzianego. Zaczniemy od drutu. Warto odwiedzić skup złomu i metali kolorowych. Ja na złomie znalazłem linkę miedzianą, składającą się z 10 drutów o gr 1 mm ( 1,5 mm też będzie) Linki zazwyczaj nie są wypalane dlatego, że miedź elektryczna(lśniąca) nie wypalana jest droższa na skupie, a ściągnąć z nich izolację nie jest trudno. Wziąłem 10 m, koszt mniej niż 50 zł. Zauważyłem też pręt trójkątny o gr 4 mm i dł 40 cm . Po przyjeździe do domu wywierciłem w pręcie otwór wiertłem 1,5 tuż przy końcu, a koniec bez dziurki wkręciłem do wiertarki z regulacją obrotów . Odciąłem z linki 2 m i rozplątałem otrzymując 10 drutów 1 mm. Włożyłem drucik miedziany do dziurki w pręcie i włączyłem wiertarkę najpierw powoli nawijając zwój przy zwoju. Wiertarka zamocowana w imadle (delikatnie żeby nie połamać), ale żeby się trzymała (w rekach też się da bo robiłem na początku) Z biegiem czasu idzie coraz szybciej. Po zwinięciu drucika w spiralę obcinamy drucik od dziurki i zdejmujemy nawiniętą sprężynkę . Po paru sprężynach zauważyłem że: im mocniej zaciśniemy dłoń przy nawijaniu, tym mocniej zwiniemy sprężynkę (nie do przesady, kwestia wyczucia) Sprężynki po zdjęciu z pręta oddają i robią się asymetryczne prawie jak oryginalne. To zostało nam jeszcze pocięcie 1,5 -2 cm kawałki . Ja swoje sprężynki przed pocięciem jeszcze delikatnie rozciągnąłem o +/- połowę (według uznania). Po zrobieniu sprężynek z całości drutu wyszło mi troszkę ponad 1,5 l sprężynek. Wydając 50 zł na złomie zaoszczędziłem 130 zł przy cenie 30 zł za 250 ml . Jak na razie to spisują się znakomicie bimberek ani trochę nie zalatuje, tylko trzeba wysterylizować przed włożeniem w kolumnę. Jeżeli nie macie trójkątnego pręta, to można na okrągłym w miarę sztywnym. Jak nie posiadacie, to do budowlanego i poprosić o pręt do podwieszenia profili rigips (są różne rozmiary). Wtedy drut miedziany wkładamy w oczko które można sklepać jeżeli drut wypada. Tu jest też mały problem ze ściągnięciem sprężynki bo trzeba za każdym razem wykręcać pręt z wiertarki. Jeżeli ktoś ma cienki drucik KO to schemat ten sam, a może lepszy bo stal lepiej sprężynuje i wychodzi dużo lepszy pryzmat. Pręty do nawijania mogą być też kwadratowe lub sześciokątne, częściej się zdarzają i też powinno wyjść . UWAGA przy nawijaniu drutu warto używać skórzanych rękawic żeby nie pociąć palców. Dziękuje za uwagę i mam nadzieje, że komuś się to przyda . Pozdrawiam Damian :respect:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 lut 2015, 18:49 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

pete67
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2015, 17:18
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wykonanie sprężynek pryzmatycznych z miedzi domowym sposobem

Post autor: pete67 »

Na zdrowy rozum to się bez problemu uda:)
Zastanawiałem się jak osiąga się tą asymetryczność:)
Zapomniałem o sprężystości drutu i że sprężynka się odrobinkę rozkręci:)
Dobry pomysł.
Thx
Awatar użytkownika

Autor tematu
ustianowski
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 17 lut 2015, 15:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Wykonanie sprężynek pryzmatycznych z miedzi domowym sposobem

Post autor: ustianowski »

Drut miedziany nie sprężynuje tak jak drut KO, więc przesunięcie w miedzi będzie na pewno mniejsze.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Wykonanie sprężynek pryzmatycznych z miedzi domowym sposobem

Post autor: michal278 »

Ja robię ręcznie na gwintowniku m5. Na forum są zdjęcia moich sprężynę.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”