Pierwsza kolumna (do owocówek)

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
Janeczka
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 17 cze 2014, 17:20
Krótko o sobie: Pierwsze swoje wino zrobiłem z kuzynem jeszcze w podstawówce :D Nie pamiętam jak dokładnie smakowało ale było w miarę. Nie wypiliśmy go bo zrobiliśmy to tylko dla zabawy. Pierwszy bimberek zrobiłem przy pomocy puszek po brzoskwiniach kawałka dętki i rurki plastikowej w butelce z zimną wodą. Powstałego alkoholu używałem do zabawy z ogniem :) Spożywać alkohol zacząłem w liceum i od tamtej pory stworzyłem już parę aparatur. Obecnie robię bimber, piwo, wino i cały czas się dokształcam.
Ulubiony Alkohol: Nadal poszukuje swojego ulubionego
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Łobez
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Janeczka »

Witam szanownych forumowiczów.
Psocę od paru lat na bardzo prymitywnej aparaturze bez kolumny i żadnych dodatków. Od jakiegoś czasu chcę to zmienić i zrobić/kupić lepszy sprzęt. Wcześniej interesowała mnie ilość ale teraz chcę się skupić na jakości i poeksperymentować :D Od razu mówię ze spirytus mnie nie interesuje. Zajmuję się głównie cukrówkami i owocówkami i chcę żeby moje destylaty miały aromat owoców itp.

Plan jest taki:
1. biorę szybkowar o pojemności 20l
2. podłączam do niego kolumnę lub inny sprzęt jaki zdecyduje się zrobić/kupić (w tej kwestii potrzebuje doradztwa, proszę o linki, oferty i informacje)
3. eksperymentuje z nastawami
4. robię doskonałe owocówki, cukrówki, winiaki itp.

Z góry dziękuje za pomoc doświadczonych osób. Pozdrawiam.
Janek

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: aronia »

Czyste cukrówki na prostym aparacie(bez refluksu) dadzą Ci tylko bimber(lepszy lub gorszy). Jeżeli zdecydujesz się sprzęt uniwersalny(dobra kolumna) to będziesz mógł na nim zrobić wszystko - od bimbru, przez smakówkę, na spirytusie kończąc.
Do smakówek możesz pomyśleć np. o czymś takim: http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t7313.html
Co do zbiornika to zacznij raczej od kega 30l. Przemyśl też konstrukcje typu mini-still: http://alkohole-domowe.com/forum/manowa ... 12134.html

Autor tematu
Janeczka
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 17 cze 2014, 17:20
Krótko o sobie: Pierwsze swoje wino zrobiłem z kuzynem jeszcze w podstawówce :D Nie pamiętam jak dokładnie smakowało ale było w miarę. Nie wypiliśmy go bo zrobiliśmy to tylko dla zabawy. Pierwszy bimberek zrobiłem przy pomocy puszek po brzoskwiniach kawałka dętki i rurki plastikowej w butelce z zimną wodą. Powstałego alkoholu używałem do zabawy z ogniem :) Spożywać alkohol zacząłem w liceum i od tamtej pory stworzyłem już parę aparatur. Obecnie robię bimber, piwo, wino i cały czas się dokształcam.
Ulubiony Alkohol: Nadal poszukuje swojego ulubionego
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Łobez
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: Janeczka »

Kiedyś widziałem taką kolumnę (pierwszy link) w necie za około 400zł. Niestety nie mogę czegoś takiego teraz znaleźć, a właśnie takie coś mnie interesuje. Jak czyta to ktoś kto pracuje na takiej aparaturce to serdecznie proszę o ocenę, wskazówki i komentarz. Jeśli ktoś znajdzie coś takiego w necie na sprzedaż niech da znać :D

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: MikeB »


liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: liyo78 »

za 400 zl to zapomnij, ale sprzęty @radiusa są ok -polecam bo mam maszynkę jego produkcji :ok:

Autor tematu
Janeczka
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 17 cze 2014, 17:20
Krótko o sobie: Pierwsze swoje wino zrobiłem z kuzynem jeszcze w podstawówce :D Nie pamiętam jak dokładnie smakowało ale było w miarę. Nie wypiliśmy go bo zrobiliśmy to tylko dla zabawy. Pierwszy bimberek zrobiłem przy pomocy puszek po brzoskwiniach kawałka dętki i rurki plastikowej w butelce z zimną wodą. Powstałego alkoholu używałem do zabawy z ogniem :) Spożywać alkohol zacząłem w liceum i od tamtej pory stworzyłem już parę aparatur. Obecnie robię bimber, piwo, wino i cały czas się dokształcam.
Ulubiony Alkohol: Nadal poszukuje swojego ulubionego
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Łobez
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: Janeczka »

http://olx.pl/oferta/destylator-kolumna ... 2wz8N.html
To ogłoszenie już jest niestety nieaktualne, ale właśnie czegoś takiego poszukuję. Obejrzałem sprzęt radiusa i myślę że jest on godny uwagi i polecenia, lecz gabarytowo niedostosowany do moich potrzeb. Jeśli ktoś da informację na temat aparatury podobnej do tej z liku to będę wdzięczny

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwsza kolumna (do owocówek)

Post autor: Szlumf »

Przemyśl ofertę z linku podanego przez MikeB.
W porównaniu z ofertą z OLX-a masz tu między innymi:
- dużo większą wydajność bo rura 54mm a nie 28mm,
- kocioł o przyzwoitej pojemności,
- grzanie elektryczne z regulatorem mocy bardzo przydatnym przy wódkach smakowych,
- porządny termometr bo ten z OLX to potrafi nieźle przekłamywać,
- rura wyższa i z wypełnieniem więc % też wyższy przy destylacji prostej,
- możliwość zakupu połączenia kołnierzowego do przyszłej rozbudowy.
Nie ma co prawda sterowanego refluksu ale sądzę, że ten prezentowany w zestawie z OLX spowoduje, że prędzej dostaniesz nerwicy niż go opanujesz.
Jeżeli Ci coś nie pasuje, np. keg jako kocioł, to z pewnością dogadasz się by zastosowali szybkowar o ile będzie to możliwe technicznie (stabilność), czy wprowadzili inne zmiany.
Fakt, że całość jest droższa o 250zł ale moim zdaniem warto tą kwotę dołożyć.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że wytwórca ma bardzo dobrą opinię na Forum.

A jeżeli nie masz dwóch lewych rączek to najlepiej i najtaniej duuuużo czytać Forum i zrobić samodzielnie to co Ci najbardziej pasuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”