Spiral Still by sTuF

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
stuf
250
Posty: 298
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy

Post autor: stuf »

Witam.
Jak zapowiadałem tak też uczyniłem.
Popełniłem takie owo "cudo techniki destylacyjnej" :lol:

Obrazek


Troszkę danych technicznych:
Kolumna to rura 28 mm długości 25 cm zakończona redukcją 28/15. Wężownica to rurka 10 mm. Część wznosząca ma długość 125 cm zwinięta na średnicę 100 mm.

Kolejny element to po prostu port termometru, choć można by to potraktować jako głowicę (nie miałem innego pomysłu i wyszło jak wyszło - niezbyt estetycznie, ale działa wyśmienicie).
Obrazek


Dalszy odcinek to także rurka 10 mm o długości 150 cm nawinięta na średnicę 100 mm.
Obrazek


Zbiornik jak widać to zwykłe wiadro rodem z "Leroja". W środku zainstalowana grzałka 900 W.
Obrazek


Mocowana na gwinty.
Obrazek


Mocowanie kolumny przysporzyło jednak mały problem. Użyłem do tego celu stosowne gwinty (fachowa nazwa to bodajże nyple). Na wierzchu wieka zmuszony byłem zastosować blachę (Ciężar kolumny i rurek przeważał całość zbyt mocno). Ja użyłem co miałem pod ręką czyli 2 warstwy blachy aluminiowej przedzielonej gumą.


Port termometru został wykonany z rurki 8 mm o długości 320 mm, zalutowanej na końcu. Dla pewności została uszczelniona na wierzchu niebieskim silikonem do 600 st. C.
Obrazek


Kolejnym krokiem było zmontowanie mózgu całej maszynerii .. Podobnie jak regulator mocy (2000 W), nabyłem także zestaw do samodzielnego montażu - termometr 4 kanałowy. Zasilany ładowarką od starego telefonu nokii :D
Obrazek

Pomiar
Obrazek


Nadszedł też czas na ocieplenie. Użyłem do tego celu jednej warstwy filcu 10 mm przyklejonego na niebieski silikon.
Obrazek

Następnie całość ładnie upakowałem w samoprzylepną folię aluminiową dostępną w sklepach z kominkami.


Mój "EsEs" w akcji przy śliwce:
Obrazek


Czy to rektyfikacja ?? :o
Obrazek



Destylat wyszedł znakomity. Aczkolwiek nauczyłem się na własnym błędzie, że najlepsza przy owocówkach temperatura na głowicy to 83 st. C. (start procesu ) do 90 st. C.(koniec procesu).
Przy temperaturze, pobranej na głowicy, parowania etanolu wychodził bardzo fajny czysty spirytusik a przecież nie o to w tym chodzi.
Moc grzania w ciągu procesu wynosiła od 185 W do 230 W. Tempo odbioru zawsze 2 krople / sekundę. Czas całkowity około 13 godzin.

Pozdrawiam licząc na konstruktywną krytykę.
Pozdrawiam serdecznie.
promocja
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Spiral Still by sTuF

Post autor: Spiryt »

No brawo :-) Możesz powiedzieć ile % miał spirytus i do jakiej temperatury w kegu destylowałeś?
Awatar użytkownika

Autor tematu
stuf
250
Posty: 298
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Spiral Still by sTuF

Post autor: stuf »

-Spiryt miał 90%
-Cały urobek 83% - 1,5 l (10 litrów wsad).
-Temp. zakończenia procesu 98,5 st.C. Dało by się dłużej ale odbiór by spadł 1kropla / sek. a już późno było.
Pozdrawiam serdecznie.

benio
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 28 lis 2014, 16:55
Re: Spiral Still by sTuF

Post autor: benio »

Witam
Jak widać, gdy ktoś bardzo chce, to da radę. Ja mam delikatną obawę o ten zbiornik. Chodzi o to, że wiaderko o przeznaczeniu czysto technicznym niekoniecznie musi nadawać się do celów nam wiadomych. Nie każdy zbiornik nadaje się do przechowywania wody pitnej, a co dopiero wysoka temperatura i zacier. Ważne, aby po czymś takim nie rozchorować się.

bbaarrtt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2013, 11:08
Ulubiony Alkohol: Własny. ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Spiral Still by sTuF

Post autor: bbaarrtt »

Z tego co mi się wydaje zbiornik jest z Polipropylenu (A przynajmniej na to zwracałbym uwagę ;) ) który rzekomo nie reaguje z alkoholem http://www.plastbor.com.pl/files/Tabela ... ci-PPR.pdf etylowym i podobnymi nawet w wyższych temperaturach. Dochodzi do tego fakt, że jedynie zbiornik jest z tworzywa sztucznego więc jest szansa na to że dzięki rektyfikacji nic szkodliwego nie przejdzie do destylatu. :D
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Spiral Still by sTuF

Post autor: Lootzek »

W dokładnie takich samych robię nastawy, i jest w porządku, fakt nie grzeję ich. Stuf, zapoluj w markecie jakimś na promocję garnków na wagę, ja ostatnio wygarnąłem 12L nierdzewny za 16 zł ;) Wtedy już zupełnie pozbędziesz się wątpliwości co do materiału zbiornika, choć podejrzewam że to wiaderko dzielnie, długo i dobrze Ci posłuży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”