Wytrawienie stali nierdzewnej

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45

Post autor: dominik77 »

Witam kolegów,trochę czytałem na temat budowy aparatury i z czego powinna być zrobiona, :) moim zdaniem do tego celu nie powinno używać się żadnych gumowych wężyków, czy też silikonowych ;) najlepszym materiałem jest szkło czy też stal nierdzewna,i tu moje pytanie czym taką stal się wytrawia, (odtłuszcza) bo i ona ma na sobie zanieczyszczenia mechaniczne :?: Kumpel mi kiedyś powiedział że do tego celu dobry jest " Kret" do przetykania kanalizacji, co wy na to czekam na odpowiedzi
pozd.dominik77
_______________________________________________________________________
kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
kiedy degustuje, to mi smakuje. :D
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.

copynovack
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 26 mar 2009, 22:38
Krótko o sobie: Taki wesołek :)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: copynovack »

Witam, też zaczynam konstruować swój sprzęt. Odpowiedź na pytanie znajdziesz tu czystosc-w-naszym-hobby-budowa-aparatury-t431.html
Słyszałem też o takim przypadku, że do wyczyszcenia aparatury z tych wszystkich syfów uzywano taniego wina typu MAMROT, UŚMIECH TRAKTORZYSTY, itp.
Strasznie mi z tego powodu wszystko jedno ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: dominik77 »

Dzięki kolego za tą informacje,na pewno tam zawitam :D a co do tego sposobu, z tanim winem może ktoś się znany wypowie,bo takiego sposobu jeszcze nie słyszałem :)
Powodzenia przy składaniu swojego sprzętu pozd.dominik77 ;)
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: bloniak91 »

dominik77 pisze:nie powinno używać się żadnych gumowych wężyków, czy też silikonowych
Hmmm....gumowych na pewno nie, ale czy silikonowych też nie? :D Powinno się unikać, elementów, że tak powiem "sztucznych". Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do użycia jakiegoś wężyka, uszczelki etc. to tylko silikonowych (są również inne materiały, których osobiście nie znam dlatego nie będę o nich pisał). Silikon jest obojętny na działanie pary etanolu, jest wytrzymały na temperaturę, a co nam więcej potrzeba? Dlatego jak coś, używajmy silikonów :mrgreen:
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: Kucyk »

Do odtłuszczania aparatury "Kret" czyli soda kaustyczna (NaOH) znakomicie się nadaje. Jej gorący roztwór zmydla syfy i pozostawia powierzchnię pozbawioną jakiegokolwiek tłuszczu.


Tylko skąd tłuszcz ma się wziąć w aparaturze, skoro destylacja z sadła bobra jest zabroniona? :shock:
Awatar użytkownika

Autor tematu
dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: dominik77 »

ha ha ha z tym bobrem to dobre :D ale raczej chodziło mi o zakupioną rurkę prosto od producenta,że tak się wyrażę i przecież ona ma na sobie różne zanieczyszczenia :) ,teraz już jest to nieważne jeżeli roztwór (soda kaustyczna Na OH )jest dobra ,tylko jak byś kolego Kucyk mógł określić procentowo ile do1l wody tego" KRETA" ja się dowiem,i inni zainteresowani tym tematem .Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi
pozd.dominik77 ;)
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: jajek12 »

Witam.
Soda kaustyczna jest środkiem bardzo żrącym! Jest dostępna w płatkach albo w granulkach. Jedna i druga będzie miała 98%, a do mycia używa się roztworów 1-3%. Łatwo więc policzyć. Możesz zostawić nierdzewkę w roztworze na kilkanaście minut ( a nawet dłużej).Używaj rękawiczek gumowych i okularów ochronnych. Następnie trzeba dokładnie wypłukać ciepłą a następnie letnią wodą. Czystość sprawdza się fenoloftaleiną(nie wiem czy coś takiego dostaniesz). W obecności sody fenoloftaleina zabarwia się na czerwono. Ale dokładne wypłukanie wodą powinno wystarczyć. Soda kaustyczna pozostawia biały osad więc użycie szczotki lub szmaty wskazane. Nie wsypuj sody do gorącej wody będzie pryskać!. Dodaj do letniej i podgrzej. Pewnie niektórych trochę nastraszyłem, ale nie takie to straszne. Mam za sobą 17 lat styczności z NaOH.
Pozdro.
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

tommy
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 09:40
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: tommy »

bloniak91 pisze:
dominik77 pisze:nie powinno używać się żadnych gumowych wężyków, czy też silikonowych
Hmmm....gumowych na pewno nie, ale czy silikonowych też nie? :D Powinno się unikać, elementów, że tak powiem "sztucznych". Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do użycia jakiegoś wężyka, uszczelki etc. to tylko silikonowych (są również inne materiały, których osobiście nie znam dlatego nie będę o nich pisał). Silikon jest obojętny na działanie pary etanolu, jest wytrzymały na temperaturę, a co nam więcej potrzeba? Dlatego jak coś, używajmy silikonów :mrgreen:[/quo

A co z wężykiem igielitowym?
>Alkohol twój wróg, żeby go zwalczyć, trzeba go dobrze poznać<
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: Zygmunt »

Igielit to PCV, więc smaczki mogą przejść... Tylko silikon :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
dominik77
30
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 13:45
Re: Wytrawienie stali nierdzewnej

Post autor: dominik77 »

Witam jeszcze raz :D dzięki za wyczerpujące odpowiedzi na ten temat,myślę że inni też się czegoś nauczyli, a teraz cośmy napsocili ,to wszystko byśmy wypili. :piwo: pozd. dominik77 :odlot:
Kiedy pędzę, to tchu mi brakuje.
Kiedy degustuje, to mi smakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”