Projekt pierwszego sprzętu do psocenia.

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
Zarkan
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 12 lis 2013, 21:18
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Zarkan »

Witam.

Początkowym moim zamiarem była budowa mini stilla według Radiusa. Jednak ciut zniechęcony o konieczności częstego czyszczenia miedzi postanowiłem zbudować go ze stali nierdzewnej. Jednak jak wiadomo nie wszystkie elementy S/S mają idealne odpowiedniki z miedzi i na odwrót. Drugim mankamentem jest niestety wysokość. Prawdopodobnie nie mogę przekroczyć 110-120cm w tym 70 cm wypelnienie + 40 cm chłodzenie wraz z głowicą tak jak jest to rozrysowane an rysunku poniżej.
Ogólnie rzecz biorąc czy projekt który przedstawiłem poniżej jest w porządku?? Oraz na jakiej wysokości powinny się znajdować otwory powrotne? Czy na równej z rurą odbioru?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Projekt pierwszego sprzętu do psocenia.

Post autor: Szlumf »

Masz ograniczoną wysokość więc skraplacz (chłodnicę) zrób ukośny (Arbatek) lub puszkowy. Możesz zaoszczędzić nawet 30 cm.
Dół przelewu z tamki dałbym równo z górą odbioru bo wtedy masz pewność, że konieczne przy określaniu refluksu badanie wydajności kolumny jest poprawne.
Jeżeli jeszcze nie masz rury to może zastanów się nad większą średnicą - większa wydajność.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Projekt pierwszego sprzętu do psocenia.

Post autor: PETER29 »

Od razu nastaw się na aabratka. Głowica o wiele krótsza i zyskasz na wypełnieniu. Rurę weź większą np: 60,3 mm. Zyskasz na szybkości a i złączki oraz inne podzespoły są łatwo dostępne na tę średnicę.
W kolumnie zrób podział abyś mógł przy pierwszym brykaniu dać z 20 cm miedzi. Za drugim razem w miejsce miedzi dasz wypełnienie KO i sprawa będzie rozwiązana.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
Zarkan
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 12 lis 2013, 21:18
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Projekt pierwszego sprzętu do psocenia.

Post autor: Zarkan »

Po pewnych przemyśleniach i wyliczeniach wysokości, wychodzi na to, że mam około 120 cm wysokości do wykorzystania, więc faktycznie aabratek będzie idealny. Czy faktycznie muszę wykorzystać aż taką grubą rurę? Nigdzie nie mogę takiej znaleźć z odbiorem w okolicy (chodź jak dla mnie może to wynikać z dziwnego podziału rur, zdarza się że każdy podaje w innej normie).

Postaram się w poniedziałek przedstawić projekt, jednakże zarazem pytanie: czy mogę łączyć rurę przy pomocy mufy i nypli? Nie pojawią się nieszczelności? Wiem, że na forum są najbardziej promowane SMS itp, ale ich cena odstrasza.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 gru 2013, 02:50 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Projekt pierwszego sprzętu do psocenia.

Post autor: ta_moko »

Rura może być mniejsza z powodzeniem, ale będziesz miał wolniejszy odbiór. Połączenia wkręcane (mufa nypel) mogą być, tylko, że jest przy nich trochę zachodu przy łączeniu - uszczelnianie teflonową taśmą, potem czyszczenie gwintu z resztek tej taśmy, oraz nie za bardzo dają się rozkręcać na gorąco. Ale mogą być jak najbardziej.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”