Znaleziono 29 wyników

autor: tomun26
piątek, 13 mar 2020, 13:29
Forum: Projekty aparatur
Temat: sprzęt 200 L+ budowa aparatury
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 2181

sprzęt 200 L+ budowa aparatury

Cześć. Chcę zbudować aparaturę z kotla (kształt walca) nierdzewnego o pojemności około 200 litrów (najmniej). Opalany drewnem, weglem generalnie grzanie będzie z ognia. Dolecowo będzie to działało jak parnik opalany paliwem stałym. Z boku będzie komin itd. Sprzęt będzie używany tylko w lato. I pytan...
autor: tomun26
poniedziałek, 29 cze 2015, 20:23
Forum: Osprzęt
Temat: Beczka 50 l (keg) do przechowywania alkoholu i nie tylko
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5315

Re: Beczka 50 l (keg) do przechowywania alkoholu i nie tylko

Po prostu chce mieć możliwość wsadzenia ręki do beczki.
autor: tomun26
poniedziałek, 29 cze 2015, 14:33
Forum: Osprzęt
Temat: Beczka 50 l (keg) do przechowywania alkoholu i nie tylko
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5315

Beczka 50 l (keg) do przechowywania alkoholu i nie tylko

Cześć. Jestem w trakcie zakupu dwóch beczek kegów o poj 30 i 50 litrów. Z 50 litrowej chce zrobić beczkę do przechowywania destylatu (30 litrowa będzie na zapas :D ) ale i nie tylko alko - w grę wchodzą jeszcze ogórki kiszone dla żonki :lol: . Posiadam już do przechowywania beczkę po pepsi gdzie jak...
autor: tomun26
piątek, 15 lis 2013, 09:58
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Tak. 97% na początku. Leci tak ok 1 litra później spada. Ale to chyba normalne bo po prostu ubywa alkoholu w nastawie. Mam regulator ale taki ze wskaźnikiem procentowym. To jest pamel taki mały. Moc ustawiam według obserwacji we wzierniku i ogólnie do ilości i jakości odbieranego bimberku. Ogólnie j...
autor: tomun26
wtorek, 6 sie 2013, 10:59
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Emiel a jaki osprzęt byłby według Ciebie dobry do tego systemu? Ja uważam, że moj osprzęt nie jest zły - precyzyjny zaworek, wypełnienie sprężynkami, pierścienie centrujące, mocne grzałki itd. Trochę już na sprzęcie destylowałem (nie piszę że dużo i jestem już super operatorem i w ogóle wszystko ext...
autor: tomun26
wtorek, 2 lip 2013, 16:01
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Przyszło mi jeszcze do głowy żeby zamienić dolot wody do refluksu. Obecnie mam podłączony tak jak na rysunku. A jeśli zamienię je miejscami to woda zanim doleci do dołu to zdąży się trochę nagrzać. To ułatwi mi sterowanie tą chłodnicą - tylko czy wtedy termometr elektroniczny na szczycie nie bedzie ...
autor: tomun26
wtorek, 2 lip 2013, 14:47
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Jak wyeliminować woń drożdży z bimbru i żeby łeb nie bolał?
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 82025

Re: Jak wyeliminować woń drożdży z bimbru i żeby łeb nie bolał?

Mi dziadek mówił, że jeśli zapach bimberku jest zbyt "smrodliwy" to można wrzucić do gotowego trunku w butelkach trochę ziaren żyta - albo po prostu kłos żyta. I niech postoi jakiś czas. Ładnie wygląda i ładniej pachnie. Coś w tym musi być bo np. Stumbras jest właśnie z takim kłosem sprzed...
autor: tomun26
wtorek, 2 lip 2013, 12:48
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Wsadem był zwykły nastaw z wody, drożdży gorzelniczych i cukru. Nie pamiętam dokładnie proporcji. Około 8 kg cukru, paczka drożdży, 40 litrów wody. Do kotła wlałem około 30 litrów tego nastawu. Ok zdaje sobie sprawę że termometry tarczowe nie będą takie precyzyjne jak elektroniczne. Ale jeśli temper...
autor: tomun26
wtorek, 2 lip 2013, 10:35
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Emiel to było tak, że kiedy ustabilizowałem kolumnę na 78,4 na szczycie miałem na kotle i w rurze 95 stopni. I tak było bardzo długo. Później zauważyłem, że temp w kotle i rurze wzrosła do 100 stopni i wtedy praktycznie przestało lecieć - to było pod koniec zabawy (pomimo tego że wraz ze wzrostem te...
autor: tomun26
poniedziałek, 1 lip 2013, 22:10
Forum: Osprzęt
Temat: U-Rurka
Odpowiedzi: 44
Odsłony: 18163

Re: U-Rurka

Dzięki za odpowiedź :D Ja mam zamontowany w kegu zawór 1,5 bar. Ale pomyślę nad u-rurką :freak: A co jeśli mi zaciąga powietrze kolumna w czasie destylacji? Mam zamontować u-rurkę w głowicy? Czy to wynika z braku (jeszcze :evil: ) wprawy i trzeba po prostu opanować sprzęt? [Mod] Odpowiedź padła tuta...
autor: tomun26
poniedziałek, 1 lip 2013, 12:27
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Panowie. Wczoraj destylowałem zacier i wszystko poszło super :D . Kolumna ustabilizowała się w około 10 minut. Destylat 97% na początku potem stopniowo spadało do 90. Wszystko super. Później kolumna zaczęła się trochę destabilizować NIE WIEM DLACZEGO - sama się zalewała i stabilizowała. Mam zamontow...
autor: tomun26
piątek, 28 cze 2013, 22:21
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Jak coś mogę jeszcze zrobić zdjęcia. Zależy co chcecie. Pozdrawiam mam nadzieje, że ktoś odpisze.
autor: tomun26
piątek, 28 cze 2013, 21:58
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Panowie! Kolumna ukończona. Wszystko zrobione, ocieplone gdzie trzeba i w ogóle. Dodam zdjecia pozniej. Dziś destylowałem wode na próbę. Za cholerę nie mogłem zalać kolumny. Na kotle 100 stopni w rurze 100 a zalanie we wzierniku nie widać. No i mam problem z ustabilizowaniem kolumny - nie mogę ustaw...
autor: tomun26
czwartek, 9 maja 2013, 21:13
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Dzięki. Ale bardziej chodziło mi o jakies zdjęcie zamontowanej w aparaturze. Zasade działania itd.

Może przestało to być ostatnio widoczne ale ten temat został założony przy okazji budowy kolumny. Jestem juz na końcu budowy ale chętnie poznam coś nowego - przydatnego.

Pozdrawiam tomun26
autor: tomun26
czwartek, 9 maja 2013, 10:02
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Panowie co to jest ta U rurka? Nie mogę znaleźć porządnej odpowiedzi na to.
autor: tomun26
piątek, 26 kwie 2013, 23:19
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Ok nawilżam wypełnienie na wyłączonych grzałkach. Jeśli chodzi o wziernik i zalanie to chodziło mi o to, że moc grzałek ma być tak dopasowana, żeby we wzierniku (wziernik jest wypełniony w całości sprężynkami) ma być widoczne zalanie gdzieś w połowie wypełnienia sprężynek - to jest praca pod progiem...
autor: tomun26
piątek, 26 kwie 2013, 19:44
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Ok. Czyli montuję termometr na 13-14 HETP. Więc proces będzie wyglądał następująco(w skrócie): rozgrzewam i zalewam kolumnę - pokazuje mi sie zalanie we wzierniku) Ustawiam grzałki na minimum - nawilżam wypełnienie - stabilizuję kolumnę. Następnie ustawiam tak moc grzałek, aby pracować na progu zala...
autor: tomun26
piątek, 26 kwie 2013, 10:25
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Mam wypełnienie sprężynkami. Wszystko tak jak na rysunku, który załączyłem. Moja propozycja termometru zaznaczona jest na żółto. Dlaczego? Będę obserwował temperaturę najwyżej jak się da żeby znać temperaturę na możliwie najwyższym punkcie wypełnienia oraz żeby jak najlepiej ustawić próg zalania we ...
autor: tomun26
poniedziałek, 22 kwie 2013, 09:02
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Jestem już prawie na końcu budowy aparatury. Oczywiście pochwalę się wynikiem;)
Chciałem jeszcze zapytać o termometry. Jeden mam w beczce, jeden w głowicy. W kolumnie mam wziernik - czy mam instalować termometr jeszcze pod wziernikiem?
autor: tomun26
poniedziałek, 1 kwie 2013, 13:38
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Panowie sprawa wygląda następująco: po główkowaniu nt. długości aparatury zminiłem miejsce pracy sprzętu(nie w piwnicy tylko w łazience na parterze). Parter mam wyższy i wyszło mi że będzie 20 cm miedzi i około 1 metr wypełnienia kwasówki(w środku jeden pierścien centrujący). Przymierzam się do spaw...
autor: tomun26
piątek, 1 mar 2013, 11:15
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Ok. Zrezygnowałem z karbowanki na chłodnice destylatu. Będzie ze zwykłej kwasówki.

Kolego Kula dzieki za pozdrowienia :).
autor: tomun26
czwartek, 28 lut 2013, 20:08
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Zygmunt dziekuje za odpowiedź.
Tylko nie wiem jak to policzyć. Mógłbyś mi to wyjaśnić?

Prosze jeszcze o odpowiedź kogoś w temacie rurki karbowanej...
autor: tomun26
czwartek, 28 lut 2013, 18:17
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Ok. Powiedzcie mi jeszcze czy stosowanie tych pierścieni (w ogóle przerw ma sens). To znaczy wiem ze jest to potrzebne w kolumnach ale podczas rozmowy z Panem ze sklepu, który sprzedaje wywijki (i kolumny też) po mojej odpowiedzi o długości wypełnienia powiedział, że to nie ma sensu. Z uwagi na ogra...
autor: tomun26
czwartek, 28 lut 2013, 09:15
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Hej. Trochę się nie odzywałem, ale to dlatego, że kompletowałem materiały do spawania. Jestem na etapie robienia pierścieni centrujących. Chcę je zrobić z wywijek. Z forum wiem, że do rury o śr. zewnętrznej 60,3 powinna być wywijka ok 38 mm. Nie mogę takiej nigdzie znaleźć. Mam wywijkę o średnicy 33...
autor: tomun26
wtorek, 19 lut 2013, 10:31
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Powoli zaczynam myśleć o głowicy - a dokładniej o wężownicy w niej. W internecie gotowa wężownica o długości ok 30 cm (zrobiona z 2,5 metra) kosztuje 67 złotych. Na allegro znalazłem rurę DN12 za 10 złotych ze metr. Wężownica z 2,5 metra rurki wydaje mi si ę troch ę za krótka. Myśl ę o skręceniu tak...
autor: tomun26
piątek, 8 lut 2013, 16:38
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Dziękuję za odpowiedź. Mógłbyś napisać coś więcej o wzierniku? Skąd wziąć (gdzie kupić) odpowiednie szkło (grube i w ogóle). Chodziło mi o wziernik w postaci okienka - taki jak na rysunku w projekcie Jarosława, który mi przesłałeś. Nie mogę znaleźć schematu budowy głowicy puszkowej. Będę wdzięczny z...
autor: tomun26
piątek, 8 lut 2013, 13:45
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Dzięki za odpowiedź. Rysunek w załączniku jest to projekt z głowicą Bokakoba jeśli się nie mylę. Co do wypełnienia wnioskuję że moja propozycja na wypełnienie jest pomysłem prawidłowym. Czy mosiądz może mieć kontakt z destylatem? Jak można tanim kosztem skonstruować taki wziernik? Fajna sprawa. Wiem...
autor: tomun26
piątek, 8 lut 2013, 08:32
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Jeśli chodzi o zastosowanie jednego zaworka do obu chłodnic to jest to pomysł zły. Wewnętrzna chłodnica wymaga precyzyjnego sterowania wodą. Lepiej mieć do niej oddzielny zaworek.
autor: tomun26
czwartek, 7 lut 2013, 18:57
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26625

Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Planuję zbudować sobie kolumnę rektyfikacyjną. Postaram się opisać wszystko jak najdokładniej. Wcześniej pracowałem na pot stillu ale postanowiłem zmienić na coś bardziej zaawansowanego. Przejdę do rzeczy. Posiadam: 1. keg 50 l 2. grzałkę 2x2kw +mufa 3. dwa t...

Wyszukiwanie zaawansowane