Znaleziono 27 wyników

autor: tomsg
czwartek, 8 gru 2022, 23:19
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Transport i przechowywanie większej ilości wina
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2417

Transport i przechowywanie większej ilości wina

Witam Mam zamiar ze znajomym pojechać do Słowenii i Włoch po ok 200-300L wina. Czy winie nie zaszkodzą bańki z PVC podczas transportu i późniejszego przechowywania ok roku ? Wino gronowe przechowywane przez tamtejsze prywatne osoby w dużych beczkach pewnie ma zakończoną fermentację i jak u nich się ...
autor: tomsg
niedziela, 26 wrz 2021, 16:54
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Śliwowica na Aabratku i problem
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5408

Re: Śliwowica na Aabratku i problem

Surówkę rozcieńczyłem do ok 30%. Kupiłem regulator napięcia. Po zagotowaniu i stabilizacji 10min kolejny raz odlałem kropelkowo 50ml i potem ok 200ml przedgonu. ustawiłem grzałkę na 850W i zacząłem odbiór. Leciała aromatyczna śliwka i nagle po 15 minutach znowu ostry pogon. Nie wiem o co chodzi. Roz...
autor: tomsg
czwartek, 23 wrz 2021, 23:38
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Śliwowica na Aabratku i problem
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5408

Re: Śliwowica na Aabratku i problem

Tak, odpęd z odlaniem pierwszych 50ml. Teraz oddzielę frakcje, tylko zastanawia mnie zapach pogonów przez cały czas pobierania odpędu. Jutro jadę po regulator napięcia i jak pisał lesgo58 przegonie to co mam na 1000W.
autor: tomsg
czwartek, 23 wrz 2021, 19:11
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Śliwowica na Aabratku i problem
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5408

Re: Śliwowica na Aabratku i problem

To nie był nastaw tylko ze śliwek. Na ok 150L wody dałem ok 70kg śliwek i 36kg cukru. Smak nastawu przypominał trochę kwaśne wino. Pytanie co jest powodem, że przy gonieniu na grzałce 2kW urobek cały czas miał zapach i posmak ostrego pogonu.
Kolumny nie mogę rozdzielić.
autor: tomsg
poniedziałek, 20 wrz 2021, 23:04
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Śliwowica na Aabratku i problem
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5408

Śliwowica na Aabratku i problem

Witam Mam kolumnę Aabratek od ok 10 lat (keg 50L, 2x2kW, 150cm, 25cm miedz+ reszta KO plipek) wykonana wg projektu zatwierdzonego przez forum. Tym razem chciałem zrobić śliwowicę. Mam zacier ok 170L, czysty bez owoców. Robiłem kiedyś na zwykłej spirali smakówki więc temat myślałem, że znam. Zagotowa...
autor: tomsg
niedziela, 18 lis 2018, 11:52
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Proszę o pomoc, dziwny zapach podczas drugiej rektyfikacji
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2445

Proszę o pomoc, dziwny zapach podczas drugiej rektyfikacji

Witam Nastaw zrobiony z drożdży, które mam pierwszy raz- Moskwa puriFERM. Nastaw zrobiłem w 3 osobnych bańkach, w każdej paczka drożdzy, 4,33kg cukru oraz 12L wody. Sprzęt to Aabratek, keg 50L, kolumna 140cm, 30cm sprężynki plipka miedziane, reszta sprężynki plipka ko. Dotychczas przez lata wszystko...
autor: tomsg
niedziela, 15 wrz 2013, 14:15
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

samael76 pisze:Co z tym odpowietrzeniem ??? Czy to jest konieczne ????
Stabilizując kolumnę zamykasz odbiór. Bez odpowietrzenia ciśnienie mogłoby zrobić niezłe "bum".
autor: tomsg
niedziela, 15 wrz 2013, 12:33
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

A sprawdziłeś wcześniej czy wypełnienie jest równomiernie i prawidłowo ubite?? Nie sprawdzałem, nie za bardzo wiedziałem jak to zrobić. Zmywaki wkładałem po dwa pionowo ustawione, wydawało się, że dobrze przylegają do ścianek. Następne pod innym kątem. Ubijałem sztylem od miotły. Wczoraj idealnie t...
autor: tomsg
niedziela, 15 wrz 2013, 11:24
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

Dziękuję za dotychczasowe wskazówki. Dzisiaj druga zabawa. Wczorajszy wybryk rozcieńczony do ok. 25%. Po skoku temp. w głowicy wyłączyłem jedną grzałkę, zostało jak radziliście 2kW Keg 84, kolumna 77,7, głowica 77,3. Kropelkowo odebrałem przedgon, drugi raz, ponieważ wczoraj też odbierałem. Po odebr...
autor: tomsg
sobota, 14 wrz 2013, 23:21
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

Dzięki za odpowiedź. Tylko po co na forum w wielu postach jest mowa o 100W/cm przekroju. W instrukcjach piszą o grzaniu "im mocniej tym lepiej". Cytat z postu "CM, LM, VM - Trzy Gracje a każda piękna :)" " Po ustabilizowaniu się temperatury na szczycie kolumny w okolicach 78...
autor: tomsg
sobota, 14 wrz 2013, 20:52
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

olo 69 pisze:@tomsg
Czy masz odpowietrzenie w głowicy?
Tak, nie jest zamknięta.
autor: tomsg
sobota, 14 wrz 2013, 18:33
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

Termometr w kegu gdzie masz umiejscowiony? Bo te skoki są anormalne. Termometr w kegu jest u góry między brzegiem a kolumną, w środku. Pozostałe odczyty w normie. Może powodem być 45L wsadu ? W głowicy temperatura cały czas 77,2. W kegu już 96,3. w Kolumnie o jeden stopień skoczyła- 79,1. Po wyłącz...
autor: tomsg
sobota, 14 wrz 2013, 17:33
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Re: Problem przy stabilizacji

Kolumna ocieplona, zmywaki ubite mocno- 300g/L. Czytałem bardzo dużo, mam rok doświadczenia na pot-stillu. Chciałem w ciągu minuty sprawdzić RR, ale bardzo szybko leciało, tak jakby jeziorko nie nadążało się opróżniać (rurka 7mm). Ponowna stabilizacja trwała 5 minut, temperatura w głowicy spadła do ...
autor: tomsg
sobota, 14 wrz 2013, 16:42
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Problem przy stabilizacji
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12792

Problem przy stabilizacji

Pierwszy raz odpaliłem dzisiaj swojego aabratka. Kolumna 63,5mm, wys 1,6m wypełniona zmywakami, na dole 20cm miedzi. keg 50L, 2x2000W Zacier zagotował się po 60minutach, potem czekałem ponad pół godziny na zalanie (nie mam wziernika) po czym temperatura stanęła na 77,2 stopnia. Zacząłem kropelkowo o...
autor: tomsg
niedziela, 1 wrz 2013, 14:36
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Nypel 1/4", do którego przykręcę kranik precyzyjny, należy ściąć przed wspawaniem jak na rysunku po prawej, czy można wspawać jak na rys. po lewej?
Teoretycznie bez ścinania też będzie opróżniał jeziorko.
autor: tomsg
wtorek, 20 sie 2013, 23:26
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Otwór odbioru destylatu wiercę dosłownie przy tamce tak jak na rysunku który zamieściłem w poprzednim poście,tylko w ten sposób możemy całkowicie opróżnić jeziorko. ;) Jak wspawujesz rurkę TIGiem, palnik ma swoje wymiary i ciężko nim dojść w szczeliny. Poza tym trzeba jeszcze zespawać głowicę. Z ja...
autor: tomsg
wtorek, 20 sie 2013, 17:08
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

pit_b pisze:przy prawidłowo umiejscowionych termometrach w wypełnieniu
To ile ich powinno być i w jakim miejscu ?
autor: tomsg
wtorek, 20 sie 2013, 11:13
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Jak blisko tamki udalo się Wam wspawać rurkę idącą do zaworka? Macie na to jakiś sposób? Znajomy spawacz złapał się za głowę jak powedziałem o 1cm. Na projektach widziałem mniejsze odległości.

Wysłane z mojego LG-P970 za pomocą Tapatalk 4
autor: tomsg
poniedziałek, 19 sie 2013, 23:25
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

pit_b pisze: Termometr w głowicy nie jest potrzebny.
Oj, bardzo potrzebny przy smakówkach. Pamiętaj, że już prawie czas na śliwki :)
autor: tomsg
poniedziałek, 19 sie 2013, 22:29
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Chciałbym jeszcze uzgodnić wyjcie VW. Wiele postów mówi o wyjściu nyplem 3/4", przed chwilą jednak wyczytałem, że lepiej zastosować na wyjściu z kolumny nypel redukcyjny 1"-3/4", następnie zawór kulowy 3/4" o pełnym przelocie, kolano 3/4" i redukcja na 1/4" do chłodnicy...
autor: tomsg
niedziela, 18 sie 2013, 23:09
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

W załączniku poprawiony projekt. Jeśli chodzi o minimalne dobre wypełnienie to: 20cm miedź + 120cm spiralki pryzmatyczne, lub 20cm miedź + 140cm zmywaki? W jakiej postaci miedź jest najlepsza na katalizator? W głowicy rurka refluksu oraz odbioru mogą być wykonane z rurki o śr. wewn. 7mm? Kąt głowicy...
autor: tomsg
sobota, 17 sie 2013, 00:45
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Re: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Termometr chciałem zamontować na wcisk, gumowa część przy kablu jest szersza, wiec sonda nie będzie dotykała ścianek, a średnica rurki jest odrobinę mniejsza. Katalizator miedziany jak najbardziej, jeśli ma poprawić jakość urobku. Tylko czytałem, że trzeba go często myć. Jaka wysokość będzie optymal...
autor: tomsg
piątek, 16 sie 2013, 11:19
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt aabratka do oceny + kilka pytań
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11887

Projekt aabratka do oceny + kilka pytań

Witam Po rocznej zabawie na potstillu pękła mi kolba i przyszedł czas na kolumnę. Po wielu godzinach spędzonych na tym forum zrobiłem pierwszy projekt aabratka. Proszę Was o ocenę. Posiadam 2m rury 63,5mm (wewn. 60,5), dwa złącza sms, keg 50L, 1m rurki 18/15mm i 1m rurki 10/7mm. Cieńsza jest pod son...
autor: tomsg
czwartek, 18 paź 2012, 21:24
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Zapach banana
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5451

Re: Zapach banana

Pierwszą 50-kę odlej, a następne skropliny zbieraj do osobnych buteleczek 200 ml. Potem powąchaj każdą i będziesz wiedział ile masz przedgonów, tych najbardziej śmierdzących. Strzelam, że przy kolbie 4l, jakieś 200 ml. 200ml z 4l? Nie za dużo? W takim razie ja musiałbym przy kolbie 10L odstawić 2,5...
autor: tomsg
niedziela, 14 paź 2012, 13:12
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Jaki termometr zastosować do budowanej kolumny
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 17315

Re: Jaki termometr zastosować do budowanej kolumny

Czy ktoś z Was przedłużał kabel do sondy? Potrzebuję przedłużyć przewód o ok. 13m, ale wtedy są straszne przekłamania- z 21 stopni robi się 33.
autor: tomsg
sobota, 6 paź 2012, 13:36
Forum: Śmietnik
Temat: Zakup aparatu destylacyjnego, który wybrać ?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2650

Re: Zakup aparatu destylacyjnego, który wybrać ?

Dziękuje za cenne rady. Taki sprzęcik pomału będę kompletował. Jednak zakupiłem na szybko aparat z pierwszej aukcji, ponieważ nie mogłem już się doczekać psocenia. Pozdrawiam.
autor: tomsg
środa, 3 paź 2012, 14:49
Forum: Śmietnik
Temat: Zakup aparatu destylacyjnego, który wybrać ?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2650

Zakup aparatu destylacyjnego, który wybrać ?

Witam Zaczynam zabawę z psoceniem, jestem zdecydowany na pot-still aparat + kolba 10L, ale nie wiem który aparat z poniższych da lepsze efekty. Ważne jest dla mnie tylko wejście u góry na termometr, aby kontrolować proces (aparatura będzie w innym pomieszczeniu). Czy deflegmator z pierwszego linku w...

Wyszukiwanie zaawansowane