Znaleziono 16 wyników

autor: TomeK712
środa, 29 lis 2023, 21:03
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Cukróweczka a z cukru pudru
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7116

Re: Cukróweczka a z cukru pudru

Mierzysz to pH, skoro dodajesz kwasku i kwaśnego z reguły koncentratu jednocześnie? Z kranu Ci w UK woda o odczynie zasadowym leci czy jak? Co się zmieniło od 2017 roku , kiedy to robiłeś BLG 22 i podwojona ilość wody? https://alkohole-domowe.com/forum/post167503.html#p167503 Nie jest to na temat w...
autor: TomeK712
środa, 29 lis 2023, 13:19
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Cukróweczka a z cukru pudru
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 7116

Re: Cukróweczka a z cukru pudru

Witam, Udało mi się uzyskać sporą ilość cukru pudru w okazyjnej cenie. Przygotowałem swój standardowy nastaw jaki stosuję od wielu lat: - 22 litry wody - 8kg cukru (w tym przypadku pudru) - tubka koncentratu pomidorowego (jako pożywka, regulator smaku/zapachu oraz do klarowania) - łyżka kwasku cytry...
autor: TomeK712
piątek, 12 lip 2019, 14:03
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: DESTYLATOR KEG 50 l PŁASZCZ WODNY ELEKTRYCZNY WLEW
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2532

DESTYLATOR KEG 50 l PŁASZCZ WODNY ELEKTRYCZNY WLEW

Witam forumowiczów, Szukałem kompletnej aparaturki dla taty który ma już doświadczenie w naszej dziedzinie (aktualnie jedzie na kance 8l ). Postanowiliśmy mu w rodzinie złożyć się na nieco lepszy sprzęt, gdyż chciałby spróbować nowych wynalazków lecz dotychczasowa aparatura go ograniczała. Bardzo si...
autor: TomeK712
czwartek, 19 paź 2017, 00:18
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Dzięki serdeczne eldier , następnym razem zrobię zacier troszkę rzadszy i potrzymam dłużej na enzymach. Teraz zrobiłem ponownie kontrolę poziomu scukrzenia i wychodzi ciemno fioletowe, czyli jakieś dekstryny sie utworzyły. Za to fermiole szaleją jak opętane, martwiłem się w pracy czy mi fermentatory...
autor: TomeK712
środa, 18 paź 2017, 10:00
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 8209

Re: Drożdże 25 cz 21 litrów wody.

Oczywiście rodzaj drożdży również ma znaczenie aczkolwiek podejście do pracy i obchodzenie się z nastawem czy zacierem to kluczowa sprawa. Ja nigdy nie stosuje się instrukcji opakowania. Tak jak koledzy wyżej piszą, badanie BLG przede wszystkim, żeby drożdże mogły spokojnie wystartować, 22BLG to opt...
autor: TomeK712
środa, 18 paź 2017, 09:49
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Pierwszy zacier z mąki żytniej.
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 5607

Re: Pierwszy zacier z mąki żytniej.

Przy zbożówkach szkoda klarować gdyż większość aromatów wciąż jest w zbożu po fermentacji. Mąkę jeszcze trudniej klarować czy filtrować. Pozostaje grzanie w płaszczu wodnym lub jak w moim przypadku - na kuchence indukcyjnej. Jeszcze nigdy nic nie przypaliłem w garze.
autor: TomeK712
środa, 18 paź 2017, 00:53
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Witam ponownie w swoim temacie. Po krótkim pobycie w Polsce i zaopatrzeniu sie w niezbędne rzeczy czas wrócić do tematu zboża (w miedzy czasie był czas na śliwki :D ). Otóż zatarłem 3x 4kg śruty z 12 litrami wody, używając enzymów od Starowara. Problem polega na tym, ze po 8 godzinach od zadania enz...
autor: TomeK712
środa, 27 wrz 2017, 10:08
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Mój pierwszy raz - zacier czy nastaw ?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7812

Re: Mój pierwszy raz - zacier czy nastaw ?

Jaką masz pojemność odstojników? U mnie zawsze podczas opróżniania leci trochę smrodu do chłodnicy, dlatego zawsze podstawiam osobny słoik pod wężyk odbioru. Staraj sie opróżniać odstojnik jak najrzadziej. Najlepiej byłoby Ci znaleźć sposób na ominięcie odstojników, przydają sie one tylko przy cukró...
autor: TomeK712
sobota, 26 sie 2017, 13:51
Forum: W czym nastawiać?
Temat: Jak przygotować zacier w beczce 220l?
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4365

Re: Jak przygotować zacier w beczce 220l?

Mam plan następujący: Beczka dobrze zaizolowana, garnek 17l i czajnik. Zagotować w garnku 12 l wody, wsypać ile wejdzie śruty z jęczmienia (3-4kg) i gotować przez 5-10 minut mieszając wiertłem do betonu. W między czasie przygotowywać za pomocą czajnika wrzątek do następnego gotowania. Po tym czasie ...
autor: TomeK712
sobota, 26 sie 2017, 13:42
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Witam po przerwie, Także 7 dni od rozpoczęcia przygody z jęczmieniem przyszła pora na testy. W między czasie, po 4 dniach od dodania drożdży i 2kg cukru BLG było na poziomie 5. Dodałem więc kolejne 2kg cukru z porcją wody. Dzisiaj po 7 dniach zaciero-nastaw ma 8 BLG, i wciąż "szumi" także ...
autor: TomeK712
wtorek, 22 sie 2017, 13:51
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Wybaczcie za post pod postem ale inaczej nie mogłem dodać załączników. Dzisiaj rano po 10 godzinach od ostatniego pomiaru wyszło mi 10,5 BLG (ok. 2,5 mniej niż poprzednio) czyli cos tam się dzieje. zgoda napisałeś, że nad ziarnem tworzy sie klarowna warstwa, u mnie natomiast jest odwrotnie, ciecz je...
autor: TomeK712
poniedziałek, 21 sie 2017, 23:20
Forum: W czym nastawiać?
Temat: Jak przygotować zacier w beczce 220l?
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4365

Re: Jak przygotować zacier w beczce 220l?

Nie posiadam kega ani grzałki - mam potstilla właśnie z szybkowaru 17l, a grzeję na pojedynczej płycie indukcyjnej. U mnie woda też dosyć gorąca leci ale nie aż tak, żeby skleikować śrutę. Teoretycznie potrzebowałbym około godziny żeby zagrzać wystarczającą ilość wody do uzupełnienia beczki, pytanie...
autor: TomeK712
poniedziałek, 21 sie 2017, 21:59
Forum: W czym nastawiać?
Temat: Jak przygotować zacier w beczce 220l?
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4365

Jak przygotować zacier w beczce 220l?

Witam! W niedługim czasie, jako że jęczmień pod dostatkiem, zamierzam zrobić zacier w beczce 220l. I teraz pytanie, czy znacie pomysł na grzanie w beczce plastikowej (nie wiem czy to dobre określenie ale beczka na pewno nadaje się do spożywki) ? Beczkę mam owiniętą specjalnym kocem do bojlerów który...
autor: TomeK712
poniedziałek, 21 sie 2017, 15:57
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Dzięki serdeczne zgoda , dzisiaj sprawdzę. Myślę, żeby dodać wody wraz z kolejną partią cukru za 3-4 dni, zagotuję ją, schłodzę i napowietrzę, żeby dodać "chłopakom" trochę luzu w pracy. EDIT: Także odciągnąłem trochę rzadkiego i BLG wyszło na 13 po 24h od zadania drożdży. W smaku słodko, ...
autor: TomeK712
poniedziałek, 21 sie 2017, 14:24
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Re: Zacier z jęczmienia

Jak w drożdżach nie było glukoamylazy to podejrzewam, że Blg tego zacieru jest bardzo niskie. Jeżeli była to też furory w 30 stopniach nie zrobiła, ale zawsze coś. Musisz sprawdzić Blg bo nie wiadomo czy gra jest warta świeczki... Dodałem paczkę tych drożdży: http://www.browin.pl/en/biowin/wine-bee...
autor: TomeK712
poniedziałek, 21 sie 2017, 13:39
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z jęczmienia
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13845

Zacier z jęczmienia

Witam drogich kolegów i koleżanki, Na wstępie powiem, jako że przebywam obecnie poza granicami Polski (UK) nie mam tak łatwego dostępu do wszelkich dodatków do nastawów i zacierów. Posiadam aparaturkę pot-still z kolumną 60cm z wypełnieniem miedzianym. Mam za sobą paręnaście cukrówek, z każdej byłem...

Wyszukiwanie zaawansowane