Znaleziono 13 wyników

autor: tomek1192
sobota, 28 lis 2020, 09:44
Forum: Problemy i pytania
Temat: Bufor i katalizator
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 219

Re: Bufor i katalizator

Narazie dałem miedź zaraz za buforem, który wypełniłem KO. Nasuwa mi się kolejne pytanie, ile cm nad buforem mam teraz 10 półkę? Jestem po 1szej rektyfikacji i mam wrażenie, że termometr jest za nisko tzn. 44cm nad kegiem czyli 10cm nad buforem
środa, 25 lis 2020, 06:31
Forum: Problemy i pytania
Temat: Bufor i katalizator
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 219

Bufor i katalizator

Hej, Jestem w trakcie modyfilacji kolumny. Do aabratka 60,3mm z katazalizatorem dołożyłem bufor. Nie chciałbym rezygnować z miedzi i jedyny moim zdaniem sensowny pomysł to zasypanie bufora KO, a miedź umiejscowić zaraz nad buforem - w miejscu, w którym mam termometr 10 półki. Bardzo proszę o info cz...
piątek, 14 sie 2020, 10:41
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny
Odpowiedzi: 830
Odsłony: 215826

Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Dzień dobry :) Chciałbym dołożyć do kolumny owy bufor. Z tego co się dowiedziałem, to głównym parametrem jest jego objętość. Keg mam 50l, średnica kolumny 63,5mm. Objętość w takim razie powinna być ok. 2l. Rozmiar kolumny jak na zdjęciu niżej, tzn. zaczynając od dołu: - 30cm katalizator wypełniony m...
poniedziałek, 10 sie 2020, 11:39
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: zmiana temperatury otoczenia a proces?
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 564

Re: zmiana temperatury otoczenia a proces?

Kolumna jest ocieplona, port jest na wcisk + otoczony gąbką. W tamtym dniu miała miejsce burza, więc ciśnienie sporo spadło.
Zastanawiam się nad tą temperaturą otoczenia, bo pomieszczenie dość mocno się nagrzeje, więc teoretycznie przykładamy do kolumny większą moc.
niedziela, 9 sie 2020, 09:57
Temat: zmiana temperatury otoczenia a proces?
Odsłony: 564

zmiana temperatury otoczenia a proces?

Hej, Od momentu stabilizacji do końca destylacji temperatura pomieszczenia, w której znajduje się sprzęt zmienia się o ok 5stC. Czy powinienem w jakiś sposób odnieść to temperatury, którą osiągnąłem podczas stabilizacji? Podczas ostatniej destylacji zauważyłem, że po skoku o 0,2stC na 10* półce (~93...
wtorek, 31 mar 2020, 12:39
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 473
Odsłony: 259771

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Hej, Pytanie odnośnie etapu zalewnia (nie mam wziernika). Przy ostatnich destylacjach osiągałem temperaturę ok. 90stC na 10 półce, następnie temperatura spadała do 80stC. Dzisiaj podczas zalewnia doszedłem do 92stC na 10 półce, po czym usłyszałem nieprzyjemne bulgotanie w głowicy. Zmniejszyłem moc g...
piątek, 27 mar 2020, 08:46

Hej Lesgo, Dziękuję za pomoc i sugestie dot. mocy. Po ogrzaniu kega wydajność procesu poprawiła się niesamowicie :) Dodatkowo wyposażyłem się w watomierz oraz regulator mocy. Pewnie pytanie jest dla Ciebie trywialne, ale chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda w "dzisiejszych czasach" (na ...
środa, 25 mar 2020, 07:25

Dziękuję za odpowiedź. Wypełnienie mam nadzieje, że jest ułożone prawidłowo. Tak jak wspominałem, układałem je w pakiety. Wartość termometrów określiłem prawidłowo, biorąc pod uwagę ich błąd pomiarowy oraz niepewność wzorcowania. Akurat mam możliwość odniesienia wskazań do akredytowanych wzorcującyc...
wtorek, 24 mar 2020, 21:06

Zacząłem od 20ml/min, po czym pierwszy skok był już po 30min (o 0,4stC). Korekta na 15ml, po godzinie kolejny skok, który przegapiłem. W sumie z 78,6stC wskoczyło na 85stC. Na końcu pogony odbierałem ok 8ml/min. Grzałka pobiera 1,8kW. Mam pomysł, żeby spróbować ocieplić kega i dodać drugą grzałkę us...
wtorek, 24 mar 2020, 13:57

Lesgo dziękuję bardzo za pomoc :) Przejrzałem jeszcze raz kompendium i znalazłem sporo błędów. Dodatkowo przyjrzałem się sprzętowi. Jeszcze raz - keg 50l, kolumna 90cm/60,3mm + ok. 30cm katalizator z miedzią (umiejscowiony nad kegiem). Termometr na 10 półce - 40cm nad kegiem. W międzyczasie wymienił...
poniedziałek, 16 mar 2020, 20:16

Hej, Świetny temat. Dzięki niemu zauważyłem wiele swoich błędów :) Mam kilka pytań, nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na nie (kolumna 60.3 LM): 1. Po stabilizacji kolumny i odebraniu przedgonów, może (powinna?) wzrosnąć temperatura na głowicy o ~0,3-0,4*C, na 10 półce może wzrosnąć o 0,1*C. Rozumiem...
niedziela, 15 mar 2020, 20:57
Temat: 2 destylacje za mną - kilka pytań
Odsłony: 1097

Re: 2 destylacje za mną - kilka pytań

1kg cukru == 0.6L spirolku (jakoś tak) Więc mało odebrałeś. Wnioskuję, że albo cukru nie było 10kg albo nie było -4blg albo odebrałeś więcej, albo masz nieszczelność. Przy 97stopniach w kegu wszystko przed co odebrane powinno być w okolicach 6L Przeczytałem, dla nowicjusza ciężko to zrozumieć - wie...
niedziela, 15 mar 2020, 18:26
Temat: 2 destylacje za mną - kilka pytań
Odsłony: 1097

2 destylacje za mną - kilka pytań

Hej, Wsad zrobiony z 10kg cukru, w sumie wlałem do kega ok. 36l nastawu z -4blg. Sprzęt: - keg 50l - grzałki 2kw i 1,4kw - kolumna 90cm / 60,3cm wypełniona zmywakami - katalizator 30cm ze sprężynkami - termometr w kegu, na 10 półce, na głowicy. Termometry bardzo słabe, odświeżają się co ok 5sek Proc...

Wyszukiwanie zaawansowane