[test] Drożdże Turbo z BioWinu

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

Jak zapewne zauważyliście na stoiskach Biowinu w sklepach pojawiły się drożdże Turbo. Złota, metalizowana paczka zawiera 135g mieszanki, ma bardzo skąpą etykietę z podstawowym przepisem na nastaw 25l zawierający 6-8kg cukru. Brak informacji o producencie, sama mieszanka wygląda tak jak wszystkie inne, zapach też jest podobny. Nie wiem, czy to te same drożdże które sprzedawali wcześniej (złota paczka z czarną etykietą), czy coś nowego.

Obrazek

Kosztują 27-29zł ( w zależności od sklepu)- nie jest to mało, ale po doliczeniu przesyłki do ceny sklepów internetowych i biorąc pod uwagę fakt, że są dostępne od ręki warto sprawdzić, czy stanowią sensowną alternatywę dla "uznanych" marek.

Przygotowałem nastaw z 6kg cukru. Końcowa objętość po zadaniu drożdży to ok. 25l, cukromierz wskazuje ok. 23BLG.

Drożdże dodane o 18.30- zaskakuje ilość piany prawie natychmiast po wlaniu.

Obrazek

W ciągu godziny piana opadła, 2h po dodaniu drożdży fermentacja baaaardzo delikatnie ruszyła, powoli formuje się poduszka CO2 gasząca płomień.

Będę podawał wskazania cukromierza co parę godzin, zobaczymy, jak im się uda :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
koncentraty wina
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: JanOkowita »

A to ciekawe. Mogą być fajne, cena taka atrakcyjna . Może mają coś super ? Jakiś smaczek ? :respect:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: pokrec »

Yyyy, nie chcę się czepiać, ale cena drożdży wyrównuje cenę cukru w nastawie. Rozwiązanie typowo dla bogatych. Biedniejsi muszą się przełamać i pić sklepową...
Poza tym jak się zamawia nie jedną a np. 5 paczek, to drożdże ze sklepu internetowego wychodzą 2 razy taniej...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Cena powala. Maja jednak niezaprzeczalną zaletę- dostępność. Można kupić je sobie np. w piątek wieczorem i nie trzeba czekać na paczkę. Pytanie, czy działają tak samo jak uznane odpowiedniki.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

Nabyłem dzisiaj takie po 29 zł za paczkę. w związku z tym ciekawią mnie rezultaty Zygmunta.

Żaden ze mnie bogacz, ale wykombinowałem sobie, że gdy kupię sobie takie dwie paczki i 12kg cukru to i tak mi się ten interes opłaci (tym bardziej, gdy będzie zależeć mi na czasie)
Drożdże i cukier kosztują łącznie 103zł, z kolei 0,5l spirytusu rektyfikowanego już ok 40zł.
Z tego co wiem z 20 l nastawu można otrzymać ok 2.5 l spirytusu (poprawcie mnie jeżeli się mylę)
A więc z 50 l (na tyle starczą dwa opakowania) da się otrzymać 6 l spirytusu. W sklepie wydał bym na to jakieś 480 zł.
W sytuacji gdybym rozmiłował się w sporządzaniu różnego rodzaju nalewek zaoszczędził bym 377 zł.
A teraz czas na skruchę: Zgrzeszyłem :cry: , bo własnoręcznie sporządzonej psoty nie wypada sprowadzać do kategorii zysków i strat. Własnoręcznie popełniona psota jest bezcenna :!:
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Po 14h od wlania jest piana, praca jest znacznie spokojniejsza w porównaniu do np. T3. Cukromierz stoi na 23BLG.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Marcin.U »

Zygmunt uważaj na telefon przy robieniu zdjęć :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

22h od wstawienia. Fermentacja trwa, ale jest znacznie powolniejsza od typowej fermentacji z użyciem drożdży turbo. Cukromierz "zafiksował" się na 23 stopniu i wygląda, że przez dobę drożdże nie pożarły nawet 1/23 cukru!

I ciekawostka pt. "ile warte są cukromierze z BioWinu". Oba pokazują na czystej 20C wodzie 0. Oto jak zachowują się wrzucone do pojemnika obok siebie:

Obrazek

Jeden pokazuje 23, drugi 26. Wygląda na to, że kalibracja tylko w wodzie może nie wystarczyć- potrzebna jest także kalibracja na wzorcowym stężeniu cukru.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: olo 69 »

No to raczej te drożdże będą do :dupa:
Każde turbo o wadze 135 gram spokojnie przerabiają 12 kg cukru w 40 litrach wody w maksimum tydzień.
A te biowinowskie nie dość ,że praktycznie trzy razy droższe to jeszcze siły przerobowej nie mają.
Po 24 godzinach dobre turbo zżerają z 8-10 blg i to przy podwójnej dawce cukru i wody.
A tu widać,że nic nie zjadły.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Sukces! 22BLG po blisko 30h. Wynika, że dużo lepiej działają... piekarnicze.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

Hm... A więc dziadostwo. Trudno. Sprawdzimy jak ruszą u mnie, ale czy mogę spodziewać się czegoś lepszego?
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: mtx »

Hm... A więc dziadostwo.
Jak prawie wszystko z Biowinu, do tego komiczna cena i ta "turbo" praca,
przy prawdziwych turbo taka ilość cukru już by kończyła robotę...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

21,5...
No cóż, bardzo chętnie spojrzę na wyniki alkoholomira. Z racji sposobu dystrybucji (duże sklepy) może mieć wpływ sposób przechowywania- chociaż nie wiem jak niekorzystne warunki musiały by być, żeby wyniki były aż tak fatalne. Przy tej cenie mogli by sprowadzać i konfekcjonować dowolne drożdże uznanych marek i też by wyszli do przodu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

Ok. Wystartuję po niedzieli. Po zapłodnieniu, o rozwoju embrionu będę informował na bieżąco.
Sądząc po doświadczeniu Zygmunta, wody z mojej ukochanej nie odejdą za szybko.

Pozdrawiam
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: olo 69 »

@Zygmunt
Widzę,że te drożdże mają tylko 2 miesiące ważności do końca spożycia.Może to być przyczyną tak słabej fermentacji.
Miałem taki przypadek z drożdżami T3.
Niby miały jeszcze 3 miesiące gwarancji do spożycia ale nie chciały wystartować .A w końcu jak wystartowały to zjadły trochę cukru i byłem zmuszony dodać inne turbo ,bo te nigdy by nie skończyły.
Teraz stosuję tylko Turbo pure 24 lub Turbo pure 48 i te nawet lekko przeterminowane zawsze dają radę.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Wald »

Zygmunt pisze: Z racji sposobu dystrybucji (duże sklepy) może mieć wpływ sposób przechowywania-
Myślę, że w/w uwaga jest jak najbardziej na miejscu. Nie wiem skąd to wygrzebałeś, bo w ofercie Biowinu wyglądają one już zupełnie inaczej. http://www.biowin.com.pl/biowin/wino-pi ... rettyPhoto Termin przydatności do użytku będzie zachowany tylko w przypadku zachowania zasad i warunków przechowywania. W ubiegłym roku Obi sprzedawało pektopol osiem miesięcy po upływie terminu i było tego całkiem sporo na półce. Dostępność jest wielką zaletą, ale ja, żeby nie narażać się na takie niespodzianki, zakupy robię wyłącznie u producenta. Dziś to nie problem, a kilka dni nie robi mi różnicy. Koszt dostawy, przy naszych wydatkach to przysłowiowy pikuś.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

12,5- wyraźnie przyspieszyły... psia ich mać. Zobaczymy, co będzie jutro. Dzisiaj powinno przyjechać 20 paczek Moskva Style, więc najwyżej się dosypie:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

No i jest 7.
Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: pokrec »

Czyżby te grzybki tak wolno ruszały?
No, no, jak klasyczne winiarskie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Lucyferek
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 25 maja 2011, 17:51
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Lucyferek »

Mi się wydaje to bardzo dziwne... Ktoś jeszcze je testował? Ciężko mi uwierzyć, że ktoś sprzedaje takie wolne drożdże nazywając je TURBO. Może przynajmniej wyrażenie "czystej fermentacji" okaże się prawdą.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Można powiedzieć, że po tygodniu i 6h mamy -1...
Czy to wadliwa paczka, czy wszystkie tak się zachowują- nie wiem, drugi raz nie kupię. Podejrzewam, że aż takiego bubla by nie wypuścili i tak kiepski efekt to skutek transportu/przechowywania. Jestem bardzo ciekawy jak spiszą się u innych użytkowników. Jakby pracowały od początku tak jak przez ostatnie 3 dni, to byłoby całkiem fajnie. Dobrze, że są alternatywy.

Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

No efekt końcowy nadspodziewanie dobry- po przeliczeniu na alkohol 100% wychodzi 3,165l.
Skoro z 1,7kg cukru powstaje litr takiego alkoholu, to wynika, że wydajność fermentacji mamy na poziomie 89%, co jest wynikiem bardzo dobrym zważywszy na fakt, że nastaw w momencie gotowania ciągle- niemrawo, ale jednak- pracował.
Zapach i smak normalne, tutaj brak niespodzianek.

Podsumowanie: jeżeli przypadek tej paczki to wyjątek, a nie reguła to mamy do czynienia tylko z bardzo drogimi drożdżami turbo. Jeżeli jednak wszystkie się tak zachowują, to nie ma sensu w ogóle brać ich pod uwagę, a cały produkt jest wadliwy i powinien zostać wycofany ze sklepów (lub przeceniony).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

Witam. W końcu zarezerwowałem sobie trochę wolnego czasu i zabrałem się za hobby. A teraz tak jak obiecałem, zdam małe sprawozdanie na temat zachowania drożdży z biowinu.
Na samym początku przepuściłem 25 l wody przez filtr węglowy (nie chciałem by dziecinie było ciasno z powodu manganu i żelaza). Dalej tak jak w instrukcji, przegotowałem 8l ... itd.
Drożdże wsypałem o 1.47 nad ranem. Stężenie cukru wynosiło 21 Blg. Z kolei o 10.20 cukromierz wskazał 23 Blg. :?:
O 19.40 trochę się uspokoiłem. Dziecina zeszła do 18 Blg.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

Po 34h:
10.00- 5 Blg
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Wald »

Podaj jeszcze temperaturę nastawu, to ważny parametr do porównania tempa pracy.
Ale już widać (nawet po opakowaniu), że masz dużo świeższy towar.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: alkoholomir »

11.25- 5 Blg
12.00 dodałem 1kg cukru, co daje razem 7,5 kg cukru w nastawie.
15.30- 2 Blg

Temperatura nastawu: 26'C
temp. otoczenia: 19'C
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: raczysko »

Witam w sobotę nastawiłem na tych samych drożdżach nastaw na 7,5 kg cukru.(cukier wsypywałem na dwie tury po ~3,5 kg)
Jest to mój pierwszy raz jak nastawiam cukrówkę, nie wiem jak finalnie ma wyglądać. Na opakowaniu jest napisane do czystej fermentacji.
Od czwartku wieczór mam blg na poziomie -3, nastaw jest raczej mleczny nie przezroczysty. Zastanawiam się czy mogę to już przerabiać czy klarować. (w domu nie mam nic do klarowania, przeczytałem czysta to czysta)
Gotowana będzie na post stilu z długim deflegmatorem.
http://alkohole-domowe.com/forum/moja-m ... 85-10.html
Jeśli chodzi o drożdże to raczej jestem zadowolony, co prawda to pierwsze moje turbo. Nie mam porównania z innymi. Ale czas fermentacji 5 dni myślę ze nie jest najgorszy, cena 17 zł.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Drożdże Szlacheckie są 2x tańsze i robią to samo w 36h...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: raczysko »

Te miałem parę metrów od domu, do następnych cukrówek na pewno zamówię kilka innych rodzai omawianych na forum. to dopiero początek....
Zygmunt jak możesz napisz mi czy taką cukrówkę można gotować.
We wcześniejszym poście napisałeś,że twój nastaw ciągle nie równo pracował.
Awatar użytkownika

lysy0204
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 18:31
Ulubiony Alkohol: byle sponiewierało
Podziękował: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: lysy0204 »

Wczoraj i dziś zrobiłem nastaw cukrowy z lekkim dodatkiem drugiego kompotowego. 4 paczki drożdży Biowinu Turbo wystartowały idealnie w 6 butlach. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się aż tak szybkiej reakcji drożdży. Bąblowanie na wężykach już po paru minutach, bąblowanie ciągłe po 2-3h i trzyma się cały czas na równym poziomie.
Drożdże kupione po ok. 2zł za paczkę - termin ważności marzec 2015. Miałem obawy, że nie wystartują, ale jak na razie ostro pracują. Na rurki pójdzie dopiero po następnym weekendzie i wtedy opiszę co z tego dało.
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 cze 2014, 18:17 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: mniej razy wal w ENTERa
Alkoholicy są dla Mnie niczym...... niczym Bracia
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Drożdże kupione po ok. 2zł za paczkę
O, a gdzie? Normalna cena jest ~15x większa.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lysy0204
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 18:31
Ulubiony Alkohol: byle sponiewierało
Podziękował: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: lysy0204 »

Allegro. 10 paczek po 1zł, 20 paczek po 1,10zł, były na licytacji i akurat upolowałem :).Jak na razie działają :P. Cukier obecnie można dostać za 1,78zł, więc chyba utrafiłem z początkiem swojej przygody :).
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 cze 2014, 20:03 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja
Alkoholicy są dla Mnie niczym...... niczym Bracia
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: olo 69 »

Czy aby na pewno kupiłeś drożdże turbo z Biowinu? Może kupiłeś drożdże gorzelniane - fermiole?
Turbo z Biowinu kosztują w OBI 29,99 zł za paczkę.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

lysy0204
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 18:31
Ulubiony Alkohol: byle sponiewierało
Podziękował: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: lysy0204 »

Wiem ,że w sklepach kosztują 30zł, godzinę przed licytacją widziałem je w Tesco.
Turbo Yeast BIOWIN 120gram
Na allegro można dostać 2 saszetki za 11zł
http://allegro.pl/drozdze-gorzelnicze-t ... 13360.html

Mi się udało 30 paczek poniżej 2zł
Alkoholicy są dla Mnie niczym...... niczym Bracia
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Kamal »

Wrzuć foto tych drożdży. Bo nie mogę, uwierzyć w cenę.
Obrazek
Awatar użytkownika

lysy0204
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 18:31
Ulubiony Alkohol: byle sponiewierało
Podziękował: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: lysy0204 »

Foto w załączniku.
I moje dodatkowe pytanie.
Jak je przechowywać? Starczy chłodna piwnica?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alkoholicy są dla Mnie niczym...... niczym Bracia
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: Zygmunt »

Najlepiej w lodówce.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: JanOkowita »

O, jaki piękny obrazek z tej aukcji Allegro o konkurencyjnych drożdżach.
wykresdr.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: radius »

Ta tabelka potwierdza tylko parodię biowinowskich "testów" :hahaha:
A czytając ich opis można dostać zajadów ze śmiechu, no ale czego się nie robi jak towar nie "idzie" :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lysy0204
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 18:31
Ulubiony Alkohol: byle sponiewierało
Podziękował: 1 raz
Re: [test] Drożdże Turbo z BioWinu

Post autor: lysy0204 »

5 butli, (3x 25l, 2 x 45l)
Burzliwa fermentacja praktycznie od razu ,ale ... przez 3 dni.
Po tygodniu poziom cukru do -4 wpadł tylko w jednej małej butli.
Turbo to one mają tylko cenę w marketach :)
Ja nie żałuje zakupu, bo i tak nie nadążam tego wrzucać na rurki :P
Wszystkie butle ta sama proporcja, temperatura, pokój itp.
Do tej małej dodałem mięty - przyspieszyła proces?
Alkoholicy są dla Mnie niczym...... niczym Bracia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”