Termometry w szklanym sprzęcie

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.

Autor tematu
MacB
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 1 lis 2018, 09:27
Podziękował: 1 raz

Post autor: MacB »

Witam,
Zainspirowany waszymi galeriami postanowiłem stworzyć szklany zestaw, wzorując się na galerii Kucyka i innych zamówiłem sprzęt który ma wyglądać tak jak na rysunku.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/35206c72c815cffe
I teraz moje pytanie, na ściance montażowej zainstalowałem dwa termometry tablicowe, jeden chce podłączyć na górze kolumny, a drugi ?? czytałem o 10 półce, o 40 cm nad kolbą ale jak ? wsadzić kabel z sondą od góry kolumy Rw5 i spuścić glize pomiędzy wypełnienie metr niżej ??? Czy w przypadku takiego sprzętu odpuścić sobie 10 półkę i jak jak to Kucyk opisywał kiedyś skupić się tylko na temperaturze na szczycie ? A może jakieś inne pomysły odnośnie wykorzystania drugiego termometru ?

Pozrawiam
Maciej
Ostatnio zmieniony piątek, 30 lis 2018, 23:17 przez MacB, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Termometry w szklanym sprzęcie

Post autor: Szlumf »

Piszesz, że zamówiłeś szkło więc nie robisz sam. Skontaktuj się z wytwórcą i poproś o zrobienie dziury na sondę. Wystarczy 8mm średnicy. W dziurę wężyk silikonowy a weń sonda termometru. Kapilar w rurach borokrzemowych robił mi otwory za darmo. Jeżeli nie będą chcieli zrobić to możesz sam spróbować ale to jest ryzykowne przy braku wprawy. W ostateczności możesz sondę termometru "przytulić" z zewnątrz do rury i dobrze zaizolować. Będzie trochę przekłamywać jeżeli chodzi o wskazanie ale w tym miejscu nie interesuje nas temperatura rzeczywista tylko zmiany temperatury.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometry w szklanym sprzęcie

Post autor: Merkor »

Cześć, jaki jest koszt takiego szklanego destylatora? Nie myślałeś może o miedzianym pot stillu? Będzie trwalszy i zaoszczędzisz na katalizatorze.

Autor tematu
MacB
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 1 lis 2018, 09:27
Podziękował: 1 raz
Re: Termometry w szklanym sprzęcie

Post autor: MacB »

Cześć,
prawdę mówiąc nie przeliczałem bo od początku chciałem żeby wszystko było przeźroczyste (taka szkłomania :)) - szkło wyjdzie mnie w całości z wypełnieniem, maszynką grzejną regulatorem napięcia..itp itd ok 1000 zł.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometry w szklanym sprzęcie

Post autor: Merkor »

No to w takiej kwocie o sprzęcik musisz dbać bo pewnie nie trudno o rozbicie, trochę nawet zazdroszcze bo fajnie musi być tak sobie popatrzeć na proces.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”