Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: Ardusense.io »

Termometr uniwersalny dla hobbystów do samodzielnego złożenia. Nie wymaga znajomości informatycznych - tak więc nie trzeba konfigurować kodu pod własny użytek i kompilować programu. Wymaga jedynie skompletowania wszystkich elementów, złożenia i działa! Cała jego obsługa odbywa się poprzez nawigowanie za pomocą jednego pokrętła po menu wyświetlanym na ekranie. Wznawia działanie po ewentualnym zaniku zasilania, alarmuje o błędach odczytu a dodawanie czujników uproszczono do minimum - wystarczy podłączyć wszystkie do urządzenia i wybrać odpowiednią opcję z menu ustawień. Wersja ta będzie rozwijana o dodatkowe funkcjonalności w ramach darmowych aktualizacji oprogramowania. Planowane późniejsze funkcjonalności to: więcej czujników, interfejs na większy ekran, sterowanie przekaźnikami/modułami, zapis przebiegu procesu, może nawet WiFi. Układ pozostawia dużą dowolność w wyborze wyświetlacza i rodzaju złącz.

Obrazek



PODSTAWOWE INFORMACJE:
  • urządzenie obsługuje obecnie interfejs na ekranie 16x2 ale już teraz można zamontować większy i czekać na aktualizację;
  • urządzenie obsługuje cztery (docelowo osiem) czujniki DS18B20 (dodawanie jak i ich kolejność można konfigurować z poziomu menu);
  • dla każdego z czujników można ustawić osobny alarm sygnalizowany ikoną na wyświetlaczu oraz dźwiękowy (>85dB) w trzech trybach działania (przekroczenie ustawionej temperatury o zadany zakres, obniżenie temperatury o zadany zakres, oba tryby naraz);
  • dostępne rozdzielczości wyświetlanych wyników (przeskok o kolejne wartości): oryginalne 0.06 oraz 0.05 i 0.1;
  • czas odświeżania pomiarów można ustawić w przedziale 750-1000ms;
  • możliwość kalibracji odczytu każdego z czujników;
  • konfigurowalny czas przerwań alarmu dźwiękowego w przedziale 50-1000ms jak i możliwość jego całkowitego wyłączenia;
  • konfigurowalny czas wyciszenia alarmu dźwiękowego w przedziale 10-120s;
  • wprowadzone dane zapisywane są w pamięci urządzenia czyli pozostają po wyłączeniu;


DODATKOWE INFORMACJE:
  • alarmuje w przypadku wykrycia braku połączenia, utraty połączenia, błędnej komunikacji poszczególnych czujników;
  • program rozpoczyna swoje działanie od trybu mierzenia temperatur - ewentualne zaniki zasilania nie przerwą jego pracy po resecie;
  • poprawiono szybkość odświeżania ekranu wpływającą na jego czytelność (wyświetlacz reaguje szybciej nie pozostawiając artefaktów wcześniejszych znaków);
  • czujniki działają w rozdzielczości 12bit;
  • projekt będzie rozwijany o dodatkowe funkcje;
  • można zamówić samą płytkę PCB bez Arduino;


ELEMENTY ZESTAWU:
  • dostęp do najnowszej wersji oprogramowania;
  • Arduino Nano V3 (Robotdyn) z wgranym programem;
  • płytka PCB układu (87 x 41mm) z wlutowanymi elementami (3x rezystor, tranzystor, układ pamięci);
  • instrukcja montażu/obsługi;


NIEZBĘDNE ELEMENTY KTÓRE NALEŻY ZAKUPIĆ/POSIADAĆ:
  • zasilacz DC 5V, min 500mA, micro-usb albo przewód +/-;
  • wyświetlacz LCD 1602 lub większy (1604, 2004) zgodny z HD44780;
  • adapter I2C do wyświetlacza;
  • czujniki temperatury DS18B20;
  • enkoder;
  • buzzer;


ELEMENTY DODATKOWE, NIEOBOWIĄZKOWE:
  • 1x Gniazdo + złącze JST-XH 3S (4-pinowe) z przewodami - do połączenia adaptera I2C ekranu LCD;
  • 1x Gniazdo + złącze JST-XH 4S (5-pinowe) z przewodami - do połączenia enkodera;
  • 4x (8x) Złącze zaciskowe ARK 3-pinowe 2.5mm - do połączenia czujników;
  • 1x Złącze zaciskowe ARK 2-pinowe 2.5mm - do podłączenia zasilania;
  • 2x Gniazdo proste szpilkowe 15-16-pinowe 2.5mm - jeśli ktoś nie chce montować Arduino na stałe;
  • gałka do enkodera/potencjometru;


MENU:
  • START > TEMPERATURY > ALARMY;
  • USTAWIENIA > NOWY INDEKS, KOLEJNOŚĆ, ROZDZIELCZOŚĆ, KALIBRACJA, ODŚWIEŻANIE, BUZZER;


PRZYKŁADOWY PROCES USTAWIANIA ALARMU:

ObrazekObrazek
  • gdy temperatury są wyświetlane, pokrętłem należy wybrać odpowiedni czujnik, za pomocą kliknięcia przechodzimy do jego ekranu konfiguracji alarmu;
Obrazek
  • wskaźnik od razu jest ustawiony na pozycji temperatury, podwójne kliknięcie wprowadza aktualną temperaturę czujnika oraz automatycznie zmienia status alarmu z OFF na ON, alternatywnie pojedyncze kliknięcie rozpoczyna edycję jednostek temperatury (co 1 stopień), kolejne kliknięcie to edycja części setnych (co 0.05 stopnia), kolejne kliknięcie kończy edycję;
Obrazek
  • menu alarmu posiada status ON/OFF zmieniany pojedynczym kliknięciem, zakres dodatni oraz ujemny wyzwalacza alarmu (co 0.05 stopnia), w zależności który zostanie ustawiony taki tryb pracy obierze alarm (przekroczenie ustawionej temperatury o zadany zakres, obniżenie temperatury o zadany zakres, oba tryby naraz);
Obrazek
  • wciśnięcie i przytrzymanie pokrętła cofa do poprzedniego ekranu temperatur, aktywny alarm sygnalizowany jest małą literą "A" po wartości odczytu temperatury, wyzwolenie alarmu zmienia go na ikonę dzwonka oraz włączany jest alarm dźwiękowy;
Obrazek
  • podwójne kliknięcie pozwala wyciszyć alarm dźwiękowy na ustawiony wcześniej przedział czasowy (od 10 do 120 sekund), ikona dzwonka nie zniknie dopóki temperatura nie wróci do zadanego zakresu;
Obrazek
  • alarm dźwiękowy również zostanie aktywowany jeśli wykryta zostanie utrata połączenia albo błędna komunikacja któregoś z czujników, na wyświetlaczu pojawi się wtedy odczyt czujnika jako "ERROR!";


ZDJĘCIA:

ObrazekObrazekObrazek
LINK do filmu przedstawiający działanie programu, układ menu, szybkość wyświetlania nowych odczytów - https://vimeo.com/487788891



KOSZT:
  • Promocyjnie Arduino Nano (o wartości 20PLN) z wgranym programem gratis.
  • 100PLN + 10PLN koszty przesyłki (list polecony priorytetowy).


07-12-2020:
Pierwsza mała partia wysłana już do Polski skąd będzie wysyłana do zainteresowanych.
Można już sobie rezerwować swoje egzemplarze.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Przedstawiam pierwszą dużą aktualizacje oprogramowania oraz nowe funkcje, między innymi sterowanie dwoma przekaźnikami. Przekaźniki można powiązać z dowolnym termometrem niezależnie od nastawu alarmu, raz wyzwolony zachowuje zmieniony stan, konfigurowalny stan aktywacji (wysoki/niski).

Obrazek
  • Aktualizacja programu do wersji 3.0
  • dodano krótki sygnał buzera potwierdzający kliknięcie;
  • dodano bardziej dokładne ikony alarmów, zamiast dzwonka pojawia się konkretne wskazanie rodzaju alarmu (strzałka w górę lub w dół);
  • zmieniono wskazanie aktywnego alarmu, zamiast statycznej ikony na migającą;
  • dodano obsługę dwóch modułów przekaźników 5V;
  • monitorowanie temperatury/alarmów/przekaźników działa teraz w obrębie całego programu, przejście do menu nie wstrzymuje jego działania;
  • przepisano i zoptymalizowano kod programu o 25%;
Obrazek

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Przedstawiam kolejną aktualizację urządzenia. Interfejs dostosowałem do większego ekranu 20x4. Dodałem etykiety termometrów oraz zmodyfikowałem ikony alarmów i dodałem nowe dla przekaźników. Znacznie poprawiło to czytelność odczytu i komfort pracy.

Obrazek


Aktualizacja programu do wersji 3.1:
  • dostosowano interfejs do większego ekranu 20x4;
  • dodano etykiety czujników, ich kolejność można konfigurować z poziomu menu;
  • nowy ekran alarmu dodatkowo wyświetla etykietę i aktualną temperaturę;
  • nowy ekran kalibracji dodatkowo wyświetla aktualną temperaturę;
  • zmodyfikowano istniejące ikony oraz dodano nową „P” dla przekaźników;
  • dodano efekt migania dla aktywnych alarmów oraz przekaźników;
  • dodano specjalną sekwencje dla pierwszego włączenia urządzenia gdy czujniki nie są jeszcze skonfigurowane;
Cena:
  • Aktualna cena jest już bez promocji. Pakiet płytka PCB z wlutowanymi najmniejszymi elementami + Arduino Nano wraz z kosztem przesyłki poleconej = 130PLN

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Wersja 3.2 jest na obecną chwilę finalna. Kolejne aktualizacje pojawią się w zależności od dalszych potrzeb użytkowników.

Nowy ekran konfiguracji alarmu:

Obrazek


Aktualizacja programu do wersji 3.2:
  • dodano kolejny tryb alarmu - osiągnięcie temperatury bez zakresu;
  • dodano migający kursor w trybie edycji;
  • dodano nowy interfejs dla ekranu alarmu, kalibracji, buzera, przekaźników;
  • dodano możliwość ustawienia dwóch przekaźników na ten sam termometr;
  • połączono w jedno menu konfiguracje rozdzielczości i odświeżania;
  • poprawiono działanie funkcji kalibracji;
  • naprawiono błąd pozwalający cofnąć ekran menu podczas edycji;
  • naprawiono błąd wyzwalania buzera;
  • naprawiono błąd wyciszenia buzera;

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: bociann2 »

Cena bez zmian?

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

bociann2 pisze:Cena bez zmian?
Zgodnie z wpisem z 16 lutego "Pakiet płytka PCB z wlutowanymi najmniejszymi elementami + Arduino Nano wraz z kosztem przesyłki poleconej = 130PLN"

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Aktualizacja do wersji 3.3
  • Dodałem jeszcze jedną przydatną funkcję. Od teraz każdy w łatwy sposób z ekranu urządzenia może dodawać własne etykiety czujników o długości 9 znaków każda (A-Z, 0-9, spacja, myślnik).
Obrazek

Pozostało mi ostatnie 8 zestawów w promocyjnej cenie 99PLN (wraz z przesyłką, list polecony).
Zapraszam do kontaktu.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Powstała nowa wersja urządzenia! Wcześniejszy model nie będzie już dostępny w sprzedaży ale oczywiście jest nadal wspierany.

Nowy model „Ardusense ONE” to platforma taka sama jak Arduino. Za pomocą tego samego oprogramowanie możliwe jest pisanie i wgrywanie własnych programów poprzez USB z komputera.

ObrazekObrazek

Będzie dostępny tylko na zamówienie. Niebawem przedstawię więcej szczegółów.

skootii
50
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 gru 2018, 09:01
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: skootii »

Jestem zainteresowany nowym modelem ;)
Rezerwuje wstępnie 1 sztukę. Cena?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

skootii pisze:Jestem zainteresowany nowym modelem ;)
Rezerwuje wstępnie 1 sztukę. Cena?
Obrazek

Niebawem podam więcej szczegółów. Powstała dodatkowo obudowa (druk 3D PLA) stąd te opóźnienie. Cena zestawu bez czujników to około 280PLN plus przesyłka do Polski którą muszę pierw przetestować. Można obniżyć koszt zamawiając bez obudowy i ekranu LCD do montażu własnego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lip 2021, 14:06 przez Ardusense.io, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Termometr uniwersalny z menu i alarmem - Ardusense.io

Post autor: Ardusense.io »

Oprogramowanie tego termometru nie będzie już dalej rozwijane. Ewentualne aktualizacje tylko w przypadku wykrycia jakiś błędów.
Niebawem opublikuję zupełnie nowe oprogramowanie termometru dla ESP32, później będzie rozwijane w kierunku sterownika. Dostępne za darmo dla każdego zainteresowanego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”