Znaleziono 48 wyników

autor: Taj_pan
wtorek, 25 gru 2018, 14:14
Forum: Po Godzinach
Temat: Święta Bożego Narodzenia 2018
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2409

Święta Bożego Narodzenia 2018

Życzę wszystkim w te święta dużo zdrowia radości i wszystkiego co najlepsze. Rodzinnych spokojnych i najlepszych świąt
autor: Taj_pan
sobota, 10 mar 2018, 22:45
Forum: Po Godzinach
Temat: Strzyżenie psów - maszynka, ostrza
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2900

Re: Strzyżenie psów - maszynka, ostrza

Nie wiem czy robią to wysyłkowo, ale w Warszawie na Ogrodowej jest najlepszy fachowiec od tych spraw, ja tam swoje ostrza daję od lat. Jak chcesz zepsuć ostrza czy nożyczki to daj na książęcą,
autor: Taj_pan
niedziela, 28 sty 2018, 22:01
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17736

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Bardzo ładny chleb, gratulacje :) A skoro ładny to pewnie i smaczny :D
autor: Taj_pan
piątek, 26 sty 2018, 20:15
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Eksperyment - wódki wytrawne
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 17635

Re: Eksperyment - wódki wytrawne

Gratuluję świetnego pomysłu. :ok: To może być hit sezonu. Zgadzam się z Dżosefem że warto byłoby ustalić jakiś punk odniesienia. Trzeba ustalić tylko dość szczegółowo jaki to ma być punkt odniesienia, bo np. płatki płatkom nierówne.
autor: Taj_pan
piątek, 19 sty 2018, 22:27
Forum: Po Godzinach
Temat: Zagadka fotograficzna - zgadnij co przedstawia fotografia?
Odpowiedzi: 948
Odsłony: 79857

Re: Zagadka fotograficzna - zgadnij co przedstawia fotografia?

ołówek automatyczny
autor: Taj_pan
piątek, 16 cze 2017, 21:38
Forum: Bimbrownia
Temat: Czy to już alkoholizm ?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5734

Re: Czy to już alkoholizm ?

Masz w zapasie prawie dwie kolumny. Troszkę pracy i gotowe. To nie choroba tylko przezorność.
autor: Taj_pan
poniedziałek, 10 kwie 2017, 21:31
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Sargas napisał: Czekam na propozycję mogę zrobić rozeznanie tylko koszty transportu :) tutaj podbija cenę to sporo. Koszty wysyłki mogą okazać się wyższe niż cena mąki. Trzeba to skalkulować. A dla miłośników domowego żurku. Czas na zakwas na świąteczny żurek 4 łyżki z mąki razowej żytniej typ 2000 ...
autor: Taj_pan
niedziela, 9 kwie 2017, 12:38
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Ciekawa propozycja z tym młynem, Szkoda tylko, że trzeba aż tonę zamówić. Ja do jednego wypieku używam często 3 rodzajów mąki, to już się robią z tego 3 tony, trzeba chyba jakiś magazyn wynająć. Piekę raz w tygodniu 3 bochenki, zużywam 1,5 kg mąki, czyli 3 tony wystarczy na 2000 wypieków, czyli na o...
autor: Taj_pan
piątek, 24 mar 2017, 22:39
Forum: Kotły
Temat: Płaszczowy zaciero-destylacyjny zbiornik z mieszadłem.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5266

Re: Płaszczowy zaciero-destylacyjny zbiornik z mieszadłem.

Gratuluję, zbiornik pierwsza klasa i bardzo uniwersalny. Można w nim warzyć brzeczkę na piwo i na miód pitny, no i oczywiście podstawowe zastosowanie :D Swoją drogą muszę pomyśleć o takiej pokrywie z mieszadłem do gara w którym zacieram zboże. Raczej z blachy mosiężnej nie powinno się robić więc poz...
autor: Taj_pan
czwartek, 23 mar 2017, 19:59
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Tak dokładnie dwa dni to jest cas potrzebny do tego, żeby drożdże i bakterie zawarte w zakwasie rozmnożyły się do takiej ilości, żeby dały radę spulchnić i przerobić ilość mąki potrzebną do upieczenia chleba. Ja kupuję mąkę tej firmy http://www.polgreen.pl/maka.html, zamawiam u siebie w spożywczaku ...
autor: Taj_pan
poniedziałek, 20 mar 2017, 18:55
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Dla tych którym wysłałem zakwas, wykonać zaraz po otrzymaniu przesyłki. Instrukcja rozmnożenia zakwasu 1. Do miseczki wsypać 3-4 kopiaste łyżki mąki żytniej razowej typ 2000 i dolać wody przegotowanej i ostudzonej do temp. pokojowej. Wodę należy dodawać po trochu, tyle żeby po wymieszaniu z mąką uzy...
autor: Taj_pan
niedziela, 19 mar 2017, 19:03
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Jak chcesz, mogę Ci wysłać porcję startową. :) Scalone @Radius zgadza się, ale młody zakwas nie ma takiej mocy jak stary. Jest niestabilny i nigdy nie wiadomo co z tego wyjdzie i jak wyrośnie ciasto. Niektórzy wspomagają młody zakwas drożdżami, żeby lepiej i szybciej ciasto wyrastało. Co prawda nie ...
autor: Taj_pan
niedziela, 19 mar 2017, 12:18
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Re: Chleb na zakwasie i serwatce

Jakoś mi umknęło Te 150-200 ml zakwasu, które zostały w słoiku wstawiam do lodówki na następne pieczenie. @ Sargas żadne męczenie, to jest praca rozłożona na dwa dni po kilka minut dziennie, no trzeciego dnia trzeba upiec, ale to jest raczej pilnowanie temperatury, a nie praca. Pierwszego dnia 5 min...
autor: Taj_pan
sobota, 18 mar 2017, 22:41
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie i serwatce
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 17358

Chleb na zakwasie i serwatce

Chleb żytnio-pszenny na zakwasie. Pierwszego dnia wyjąłem słoik z zakwasem z lodówki (ok 150- 200ml) W miseczce rozrobiłem 200 g mąki żytniej razowej i 200 ml wody, i wymieszałem to z zakwasem. Przełożyłem wszystko do czystego wyparzonego słoika i odstawiłem w ciepłe miejsce. Następnego dnia zostawi...
autor: Taj_pan
poniedziałek, 25 kwie 2016, 15:14
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 147058

Re: Wino brzozowe

Ja od 28.03 do 2.04 nazbierałem ok 50l z dwóch brzózek. Większość zamroziłem, ale ok 2l dziennie wypijałem. Zamrożoną oskołę wykorzystam do rozcieńczania :D
autor: Taj_pan
poniedziałek, 1 lut 2016, 22:07
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 147058

Re: Wino brzozowe

Sam teraz mam dylemat na jakiej wysokości wiercić, żeby uzyskać jak najlepszy efekt?
W tym roku planuję zebrać jakieś 200l oskoły: 50l na wino, sporo na syrop, do bieżącego wypicia też trzeba.
Zastanawiam się jak najlepiej zakonserwować, żeby zostało najdłużej. Może zrobię więcej wina jakieś 100l.
autor: Taj_pan
sobota, 30 sty 2016, 12:09
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 147058

Re: Wino brzozowe

Dziękuję za uznanie. Ja osobiście czytam cały wątek i najważniejsze rzeczy kopiuję sobie do jednego pliku, żeby nie musieć za każdym razem, gdy potrzebuję jakiejś informacji przeszukiwać dziesiątków stron. Już niedługo zacznie się sezon brzozowy, dlatego też wolałem się wcześniej do niego przygotowa...
autor: Taj_pan
środa, 27 sty 2016, 22:40
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino nie ruszyło. Jakie przyczyny ?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 9188

Re: Wino nie ruszyło. Jakie przyczyny ?

Zobacz ile waży paczka turbo, a ile tych zwykłych, np płynnych. Do tego pożywka to malutka saszetka. A gdzie są przepisy na wino z użyciem drożdży turbo :-) Drożdże turbo są drożdżami gorzelnianymi i ich zadaniem jest przerobić cukier zawarty w nastawie w jak najkrótszym czasie do jak największego ...
autor: Taj_pan
poniedziałek, 25 sty 2016, 21:01
Forum: Wina Różne
Temat: Moje WOWy - wina z soku z kartonu
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 42178

Re: Moje WOWy - wina z soku z kartonu

Temat wątku jest "Moje WOWy - wina z soku z kartonu" myślę, że napisałem w temacie. Nie wiedziałem, że musiałem odpisywać na jakiegoś posta.
autor: Taj_pan
poniedziałek, 25 sty 2016, 12:32
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Klarowanie win za pomocą pektoenzymu
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 20426

Re: Klarowanie win za pomocą pektoenzymu

A tak na chłopski rozum, ile trzeba dawać tego pektoenzymu, żeby dobrze się sklarowało i żeby jednocześnie nie dawać go za dużo?
Właśnie pracuje mi wino bananowe i podejrzewam, że będzie mały problem z klarowaniem.
autor: Taj_pan
piątek, 22 sty 2016, 12:05
Forum: Wina Różne
Temat: Moje WOWy - wina z soku z kartonu
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 42178

Re: Moje WOWy - wina z soku z kartonu

Popełniłem pierwszego WOWa Wino jabłkowo bananowe z kartonika 7l Sok jabłkowy z kartonika 5l Nektar bananowy z kartonika 1.7 kg cukru rozpuszczone w soku jabłkowym 20g kwasku cytrynowego rozpuszczone w soku jabłkowym 20g pożywki rozpuszczone w soku jabłkowym PRZEPIS: Na wstępie przed przystąpieniem ...
autor: Taj_pan
wtorek, 12 sty 2016, 12:50
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 147058

Re: Wino brzozowe

Przeczytałem całe 33 strony wątku i stworzyłem coś w rodzaju skrótu ważniejszych informacji na ten temat. Jeżeli moderacja uzna, że jest niepotrzebny, to proszę wywalić do kosza. Hunyady Od początku kwietnia jestem w trakcie, a dokładniej sok brzozowy, fermentacji. Ściągnąłem okolo 15l soku, który z...
autor: Taj_pan
środa, 23 gru 2015, 21:05
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Dziękuję bardzo jeszcze raz za wyróżnienie. Nagroda dotarła dzisiaj. Janie trafiłeś z tą nagrodą w dziesiątkę. Dziękuję serdecznie.
Miałem podobny zestaw kupić. Najfajniejsza jest ta gorzka. Wkrótce muszę ją wykorzystać w pierwszej kolejności.
Jeszcze raz dzięki. :D
autor: Taj_pan
poniedziałek, 21 gru 2015, 21:43
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Janie, dziękuję bardzo za uznanie. :respect: Nie spodziewałem się wyróżnienia, tym bardziej cieszę się. Jest to dla mnie ogromna niespodzianka. :D :D :D
Chciałbym pogratulować zwycięzcom.
W następnym konkursie postaram się bardziej sprężyć i zająć lepszą lokatę.
autor: Taj_pan
poniedziałek, 14 gru 2015, 23:09
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z aronii
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 78697

Re: Nalewka z aronii

Wawaldek11 nie wiem właśnie, czy mrożenie soku coś da. Było nie było owoce zostały poddane obróbce termicznej i jak słusznie zauważył Ramzol może być już po ptokach. Gorycz została utrwalona. Będę jeszcze coś kombinował. Andrea podpowiedział, żeby dodać soku z cytryny i zostawić do macerowania na mi...
autor: Taj_pan
poniedziałek, 14 gru 2015, 21:48
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z aronii
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 78697

Re: Nalewka z aronii

@ ramzol wiem, że jest bardzo zdrowy, ale taki cierpki, że wypić się niestety nie da, nawet po rozcieńczeniu. Dlatego myślę, że może wlać do gąsiora i dodać drożdży, kwasku cytrynowego, dolać wody, żeby było ok 22 Blg i zobaczyć co z tego wyjdzie. Jak dalej nie będzie efektu do na rurki i koniec bal...
autor: Taj_pan
poniedziałek, 14 gru 2015, 12:21
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z aronii
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 78697

Re: Nalewka z aronii

Zrobiłem sok z aronii, niestety nie zmroziłem jej, liści wiśni też nie dałem, sok wyszedł słodki, ale bardzo cierpki, aż język sztywnieje i drętwieją usta, czy da się to jeszcze uratować. T.z.n czy można jakoś usunąć tą cierpkość, czy już tylko pozostaje dodać drożdży i na rurki? Sok zrobiłem w ten ...
autor: Taj_pan
niedziela, 13 gru 2015, 12:31
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Drugą przygodę miałem w wieku 12 w czasie wakacji na Węgrzech. Pojechaliśmy na wycieczkę do winnicy w Badacsony, dorośli zostali zaproszeni do wielkiego stołu i tam podano im wino w szklanych dzbanach, szklanki, talerze i całą zastawę. Po zjedzeniu poczęstunku zacząłem się nudzić, dorośli siedzieli ...
autor: Taj_pan
sobota, 12 gru 2015, 19:16
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Rozrywek, ja miałem podobnie jako 4 ro latek podczas imienin schowałem się pod stołem. Po imieninach, gdy wszyscy wyszli, rodzice jeszcze żegnali ostatnich gości przy drzwiach podobno wyszedłem spod stołu i wytrąbiłem to co zostało w butelkach. Padłem oczywiście jak mucha i zasnąłem pod stołem. Wszy...
autor: Taj_pan
czwartek, 10 gru 2015, 22:09
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Poprzedni wierszyk wypadł "jak diabeł z pudełka" przy okazji pisania tego wierszyka. Oczywiście potraktujcie go z przymrużeniem oka i wybaczcie błędy merytoryczne. Bimber Gdy chcesz zrobić bimber dobry. Kup u Jana paczkę: coobry, T3, Vodka, Moskwa style, Musisz wiedzieć, które, ile? Kup te...
autor: Taj_pan
środa, 9 gru 2015, 01:27
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

W formule tego wątku jest napisane, ze ma to być zabawa literacka. No chyba jest to racja, bo na zabawę półliteracką to bym się nie pisał :hahaha: W pewnej chwili wpadł mi do głowy dwuwiersz, który zaczyna poniższy wierszyk. Proszę potraktować go z przymrużeniem oka, no przecież ma to być zabawa (pó...
autor: Taj_pan
niedziela, 22 lis 2015, 01:13
Forum: Po Godzinach
Temat: Historie zielonki
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 12668

Re: Historie zielonki

Trzeba będzie poprosić Admina, albo moderatora, żeby tutaj umieścił Twoje prace. Tylko nie wiem, jak to będzie, bo przecież prawie wszystkie nadają się na konkurs
autor: Taj_pan
sobota, 21 lis 2015, 16:55
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Zielonka wybacz, jeżeli źle zrozumiałem ten fragment: "Ale jak byłem na praktyce w jednostce wojennej (1 szego rzutu) to widziałem pare akcji ZOMZiarzy że włos sie jeżył. Opisz te skróty może ." Ale po odpowiedzi Klepy myślałem, że tak właśnie zrozumiałeś ten skrót. Przepraszam, widzę, ze ...
autor: Taj_pan
sobota, 21 lis 2015, 15:13
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Zielonka, muszę tutaj wyjaśnić te skróty, bo pomyliłeś np skrót ZOMZ -w mojej jednostce bardzo popularna kara czyli Zakaz Opuszczania Miejsca Zakwaterowania. Pomyliłeś ten skrót ze skrótem ZOMO - Zmechanizowany Odwód Milicji Obywatelskiej. Kategorycznie stwierdzam że z tą jednostką miałem tyle wspól...
autor: Taj_pan
piątek, 20 lis 2015, 12:20
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Zielonka opisuj swoje przygody, cały czas czytam :D Mam co prawda refleksje, ze byłeś w jakimś innym wojsku niż ja. Mnie przyszło służyć chyba w najgorszym okresie. Pamiętam że 13.12. 1981 o godz. 02.00 ogłoszono alarm. Wszyscy oczywiście oleli, bo przecież w niedzielę NIE ogłasza się alarmów. W pew...
autor: Taj_pan
środa, 18 lis 2015, 21:26
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Samochód. Dawno, dawno temu, za polami i rzekami, w środku Puszczy Augustowskiej, nad pięknym jeziorem mieszkał rybak Jan wraz z żoną Zofią i córką Ireną. Ich syn Marian był leśniczym i mieszkał w leśniczówce oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Brat rybaka Henryk był również leśniczym i mieszkał w...
autor: Taj_pan
środa, 18 lis 2015, 12:31
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 51075

Re: Moje Nietypowe Przygody Alkoholowe - zabawa literacka

Właśnie dokładnie jak to ujął Zielonka "anzel" to areszt wojskowy. Też w latach siedemdziesiątych trafiłem tam raz na 7 dni, bo pojechałem na samowokę i trochę za późno wróciłem :D :D :D Wcześniej dostawałem tylko więcej lub mniej dni ZOMZ-u. Jednak w anzlu to były prawdziwe wczasy (bez cu...
autor: Taj_pan
czwartek, 15 paź 2015, 23:45
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Wino z kukurydzy
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 7497

Re: Wino z kukurydzy

Podobny sposób prezentował Cejrowski w programie boso przez świat. O pokazywał "wytwórnie" rumu na Dominikanie. Do dużej puszki wlewano przefermentowany nastaw na soku z trzciny cukrowej, do środka wstawiano mniejszą puszkę, całość przykrywano miską w której była zimna woda. Całość stawian...
autor: Taj_pan
czwartek, 15 paź 2015, 20:48
Forum: Bimbrownia
Temat: Jak nasi przodkowie pić potrafili - link
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 8102

Re: Jak nasi przodkowie pić potrafili - link

A ja znalazłem fajną książkę w interesujących nas tematach :D
http://feniks.at/forum/viewtopic.php?f= ... 1686c04c52

Można ściągnąć, tylko trzeba się zalogować i napisać jeden post np w dziale przywitaj się, co ja uczyniłem :D
autor: Taj_pan
wtorek, 13 paź 2015, 12:23
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Lukeskywalker
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1341

Re: Lukeskywalker

Witaj, ja też niedawno zarejestrowałem się na forum. Dużo czytaj, jest tutaj mnóstwo pożytecznych wiadomości.

Wyszukiwanie zaawansowane