Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

Dokładnie tez takie myślałem zakupić. Niecałe 40zł za pół kilograma, gdzie na 100l trzeba około 20g. To z pół kilograma masz 2500l zacieru :)
Tylko pytanie jak z szybkością ich pracy, no i trzeba koniecznie dodawać pożywki (ale to mogą być np. ugotowane ziemniaki podobno).

A przy okazji dzisiejszego mieszania - kij od szczotki jest bardzo tani, ale marnie się nim miesza, mieszadło na wiertarce nie sięga do dna 200l beczki, dlatego wymyśliłem sobie żeby kupić wiosło którym będę mieszał.
Aluminiowe wiosła są niedrogie i dość łatwo utrzymać je w czystości. Jakieś złe strony mojego pomysłu?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: .Gacek »

Arek napisz do kolegi @sero , wyrzeźbi Ci piękne wiosło z nierdzewki pod każdy wymiar i nie będziesz musiał kupować kanadyjki do kompletu... ☺
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: arTii »

Nieeee.... aż tak daleko się nie posunę :D Zwykłe najzwyklejsze wiosło, żeby czasami zamieszać nastaw ręcznie.
Poza tym w nastawie wisi na kabelku czujnik temperatury, więc takie śmigło by mi go momentalnie urwało
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: .Gacek »

Absolutnie Cię nie podpuszczam ale wierz mi, że sam nie wiesz kiedy się przed tym złamiesz... ja już teraz wiem, że nie robię tego żeby to pić ☺ chociaż lubię i piję...
Teraz destyluję bo lubię to po prostu robić, obserwować każdą kroplę, doglądać temperatur, wąchać i przelewać do różnych buteleczek. Znowu wąchać i łączyć a największą frajdę mi sprawia to, że potrafię wrócić do domu samochodem, trzeźwy i spróbować dopiero na weekend z przyjaciółmi.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: arTii »

@.Gacek - ale Ty masz to do fermentora z zacierem? Czy może do destylatora?
Bo ja potrzebuję po prostu przemieszać od czasu do czasu zacier przed fermentacją. Bo w czasie fermentacji chyba zacieru się nie miesza?
W każdym bądź razie nie wyobrażam sobie mieszania nastawu cukrowego :D
Ja z kolei uwielbiam robić nalewki - w tamtym sezonie (hmmm.... czy już zaczął się nowy sezon?) zrobiłem całe jezioro różnych nalewek.
I niestety część z nich już się kończy :)
W tym sezonie zrobię ich jeszcze więcej. Tylko będę musiał pomyśleć o większej ilości regałów do przechowywania ich. Tak żeby zostały na kilka lat...
A jako że bardzo dużo jeżdżę samochodem, to znam ten "ból trzeźwości" ;) Nawet w weekendy często jestem kierowcą dla znajomych jak jedziemy na imprezę. Dopiero nad ranem po powrocie do domu "nadrabiam" zaległości :D
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: .Gacek »

Cześć. No ja sprawiłem sobie taki trochę kombajn bo mam płaszcz, mieszadło i szeroki wlew. Głównie chodziło mi o to aby kukurydzę zatrzeć w baniaku, przemieszać w baniaku, przefermentować i na końcu przedestylować z młótem.
Ale to nic nie szkodzi zrobić tak jak mój sąsiad piwowar. W dużym garze ma założone mieszadło z kwaski i silnik od wycieraczek. Całość się trzyma na listwie z kwaski montowanej na śrubki motylki do rączek w garnku. Super rozwiązanie w dodatku nie drogie...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: arTii »

Masakrycznie było to odfiltrować :) Na razie tylko pierwszy zacier, który był taki gęsty.
Ale coś odfiltrowałem (niecałe 40l) i puściłem na spirytus kukurydziany - chyba nawet będzie pijalny. Dużo nie wyszło, ale tego mogłem się spodziewać.
Proszę mnie nie kamienować za ten spirytus, ale takie było założenie od samego początku. Na niższe stężenia przyjdzie pora jak dojadą do mnie półki które są zamówione.
arTii pisze:Niestety dopiero teraz zauważyłem że z aabratek.pl przysłali mi przeterminowany enzym
arTii pisze:Ale jeśli kupujesz wysyłkowo, to oczekujesz, że za pełną kwotę dostaniesz pełnowartościowy produkt :(
Zwracam honor dla aabratek.pl - napisałem do nich emaila z informacją o przeterminowanych enzymach - oddzwonili, zaproponowali zwrot całej kwoty za przeterminowane buteleczki - dla mnie temat rozwiązany.

Teraz muszę wymyślić jeszcze jak na przyszłość odfiltrowywać skutecznie rzadkie i w końcu sprawić sobie prasę, do odciskania pozostałości.
I wciąż nie wiem kiedy tej łuski gryki dodawać? Logika mi mówi, że już po fermentacji i odciągnięciu rzadkiego z wierzchu, dodać namoczonej łuski do gęstego żeby było łatwiej filtrować - ale czy moja logika ma rację?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: .Gacek »

arTii pisze:Na niższe stężenia przyjdzie pora jak dojadą do mnie półki które są zamówione.
Czyżbyś zamówił sita od Przemka?
Jeżeli tak to będziemy mieli bliźniacze kolumny ☺
arTii pisze: Teraz muszę wymyślić jeszcze jak na przyszłość odfiltrowywać skutecznie rzadkie i w końcu sprawić sobie prasę, do odciskania pozostałości.
Prasa jak wiadomo robi robotę bo i owoce można odcisnąć, ale zastanawiałem się czy w Twojej sytuacji wirówka by nie pomogła...
Jakiś czas temu kupiłem pralkę turystyczną chyba 30 L tylko dlatego, że była na wyprzedaży "brałem bo jeść nie woła", gdyby wyłożyć ją workiem filtracyjnym i odwirować? Próbował ktoś?
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Szykuję się do pierwszego zacieru - prośba o podpowiedzi

Post autor: arTii »

.Gacek pisze:Czyżbyś zamówił sita od Przemka?
Nie - jak na razie jestem "wierny" @akasowi :) - kołpaki mam zamówione
.Gacek pisze:akiś czas temu kupiłem pralkę turystyczną chyba 30 L tylko dlatego, że była na wyprzedaży "brałem bo jeść nie woła", gdyby wyłożyć ją workiem filtracyjnym i odwirować?
Nie ryzykował bym. Potrzebne są dość duże obroty, a wtedy ważne jest wyważenie wsadu :)
Ja mam zamiar jednak pójść w stronę prasy:
taki kosz: https://www.olx.pl/oferta/kosz-nierdzew ... ff757d99e9
Owinę to czymkolwiek, lub nawet z jakiegoś poli-cośtam zrobię wokół osłonę (ostatecznie nawet bawełnianym prześcieradłem można owinąć)
a do tego kawałek ramowej prasy hydraulicznej...
I tak jak napisałeś - czy to młóto, czy owoce na tym wycisnę.
Dodatkowo wszedłem tanio w posiadanie kotła zaciernego 30l w którym filtrowałem młóto, ale myślę o warzeniu piwa. Mógłbym go też ewentualnie wykorzystać do zacierania zboża, ale to tylko 6-7kg jednorazowo, więc na raty musiał bym to robić przez cały dzień ;)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”