Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Kilka szybkich i sprawdzonych przepisów, trunki są pijalne po tygodniu, a po miesiącu lub dwóch mogą bez problemu wylądować na stole jako podstawowy napitek dnia/wieczoru ;). Wszystkie sprawdzą się jako alkohol na "wiejskim stole" na weselach i biesiadach.

Przepalanka na karmelu i miodzie - na 5 litrów ~40%.
Mocno karmelizujemy niepełną szklankę (250g) cukru. Karmel rozpuszczamy w wódce (1l 50%), dodajemy naprawdę kopiatą łyżkę miodu i również mieszamy do rozpuszczenia. Można dodać łyżeczkę świeżego soku z cytryny. Odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę dopełniamy 40% wódką do 5 litrów i możemy ją butelkować.
Po dwóch tygodniach jest już ułożona, a po miesiącu "dojrzała".

Przepalanka imitująca whisky/whiskey w drinkach z Colą - na 10 litrów ~40%.
Topimy 400g cukru (1,5 szklanki) na małym ogniu (tak aby uzyskać co najwyżej żółto-złotą barwę cukru) i mocno karmelizujemy 200g cukru (3/4 szklanki). Cukier topiony i karmel rozpuszczamy w wódce (2l, 50%), dodajemy kopiatą łyżkę miodu, dwie płaskie łyżki cukru wanilinowego i łyżkę świeżego soku z cytryny. Po wymieszaniu dodajemy 3-4 ziarna kawy i odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę uzupełniamy 40% wódką do 10 litrów i możemy ją butelkować.
Po miesiącu jest ułożona, a po dwóch "dojrzała".

Kawówka z karmelem - na 5 litrów ~40%.
3 czubate łyżki ziaren kawy zalewamy na 2 tygodnie 45% wódką (1l). Można też dodać 1-3 goździki do ziaren kawy, drugim opcjonalnym dodatkiem są płatki dębowe średnio/mocno opiekane w ilości 1 płaskiej łyżki. Po dwóch tygodniach wódkę zlewamy i dodajemy mocno upalony karmel z 250g cukru (niepełna szklanka) i cukier topiony ze 100g cukru (1/3 szklanki), dwie płaskie łyżki cukru wanilinowego. Po rozpuszczeniu dodatków odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę uzupełniamy 40% wódką do 5 litrów i możemy ją butelkować.
Po miesiącu jest ułożona, a po dwóch "dojrzała", chociaż najlepsza jest po trzech (i więcej) miesiącach - bardzo zyskuje z czasem dojrzewania.

Smacznego :pije: !
Jak odkopię więcej swoich przepisów na szybką i smaczną wódkę, to chętnie się nimi podzielę.

EDIT: Karmel produkuję tak jak na filmie http://alkohole-domowe.com/forum/post86940.html#p86940. Mocno upalony karmel rozumiem jako karmel z 5:40 [czas na filmie](pieni się i burzy), a cukier topiony jest podobnego koloru jak w 3:30, tylko że jest stopiony w całości - wymaga to częstszego mieszania w trakcie i korzystania z małego ognia. A gdy piszę o szklance, to chodzi mi o standaryzowaną, PRL-owską szklankę 250ml.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
koncentraty wina

tymar
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 20 paź 2013, 17:37
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: tymar »

To może też podzielę się moim przepisem. Myślę, że niewiele osób taki zna, bo jeszcze nie spotkałem gdzie indziej takiej wódki. Jest szybka w przygotowaniu, nie musi długo leżakować, jest gotowa po trzech dniach. Kiedyś miałem okazję skosztować takiej z poprzedniego roku, fakt, była dużo lepsza, ale świeżą też pijemy.

"Miętówka"
-0,5l czystej wódki (w przypadku spirytusu koniecznym jest rozcieńczenie poprzedniego dnia)
-1 szt cytryna z ładną skórką
-ok 2 łyżeczki cukru ( lub więcej jak ktoś lubi)
-ok 15 listków świeżej mięty (najlepsza polna)

Cytrynę myjemy, obieramy cieniutko skórkę (samo żółte bez białego), parzymy wrzątkiem przez około sekundę i dodajemy do wódki.
Mięte myjemy i dodajemy do wódki.
Dodajemy rozpuszczony cukier.
Po kilku dniach przecedzamy przez ręcznik papierowy (koniecznie bez nadruku, bo puści farbę)
Pijemy jak wodkę czystą, Pychotka dla tych co nie lubią słodkich alkoholi. :ok:
"Natura po to nam dała dwoje oczu, dwoje uszu a tylko jeden język, abyśmy więcej patrzyli i słuchali niż mówili"
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: gr000by »

Kolejne szybkie przepisy.

Cytrusówka mieszana - na 5 litrów ~40%.
4 dojrzałe pomarańcze, 4 dojrzałe cytryny i 3 dojrzałe grejpfruty obieramy, cząstki miąższu kroimy w kostkę, wrzucamy do słoja (można dodać cienko obraną skórkę z 1 cytryny i 1 pomarańczy), zalewamy wódką (1,5l 55%) i zostawiamy na 10 dni. Po 10 dniach wódkę zlewamy, owoce zasypujemy 400g cukru (1,5 szklanki), mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy cukier się rozpuści (ok. 2 tygodnie) zlewamy syrop, owoce zostawiamy na kilka godzin do obcieknięcia na sitku. Syrop z owoców (obcieknięty i ten zlany) mieszamy z wódką z owoców i na koniec dopełniamy do 5 litrów 40% wódką. Nalewka szybko klaruje się w niskich temperaturach, a także łatwo daje się filtrować przez filtr do kawy. Dla lubiących słodsze trunki, dawkę cukru można zwiększyć do 500g (dwie szklanki). Aby uzyskać lżejszą nalewkę, należy owoce zalewać 45% wódką, a całość dopełniać 30-35% alkoholem. Można też eksperymentować z dodatkiem goździków, cynamonu, kardamonu lub imbiru, każdym w niewielkiej ilości.
Po dwóch tygodniach jest ułożona, po miesiącu "dojrzała".

Kłosówka z miodem - na 1,5 litra ~40%.
Do tego typu wódki musimy posiadać dobrą wódkę (najlepiej własną zbożową [najlepiej z tego samego zboża co posiadane kłosy] lub dobrą wódkę z cukru/glukozy) i dobrze wysuszone, zebrane kilka dni przed zbiorami, kłosy zbóż (pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto). W 0,5l 45% wódki rozpuszczamy kopiatą łyżkę miodu i odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Do butelki 1,5 litra wrzucamy kłos zboża, wlewamy wódkę z miodem i dopełniamy 40% wódką do 1,5 litra. Największą atrakcją tego trunku jest pływający w butelce kłos zboża, więc musimy dobrze wyklarować/przefiltrować wódkę z miodem!
Po dwóch tygodniach jest ułożona, po miesiącu "dojrzała" i bardzo zyskuje z czasem dojrzewania.

Ostra paprykówka z miodem - piercowka - медова з перцем - na 5 litrów ~40%.
W 1l 50% wódki rozpuszczamy 250ml dobrego miodu (szklankę) i dodajemy 4 (można dać więcej, ale radzę nie przesadzać ;)) płaskie łyżeczki pieprzu Cayenne (suszone, mielone chilli Cayenne, dostępne w sklepach), opcjonalnym dodatkiem jest łyżka świeżego soku z cytryny lub dwie z pomarańczy. Odstawiamy w zimne miejsce na dwa tygodnie do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę dopełniamy 40% wódką do 5 litrów i możemy ją butelkować. Ilość miodu można zmniejszyć o połowę lub nieco zwiększyć, w zależności od tego czy chcemy wódkę wytrawniejszą, czy słodką. Gdy wódka jest za ostra, można dodać miodu, słodycz nieco przykryje pikantność lub można rozcieńczyć trunek czystą 40% wódką.
Po dwóch tygodniach jest już ułożona, a po miesiącu "dojrzała" i bardzo zyskuje z czasem dojrzewania.


Smacznego :pije: !
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: Kamal »

Miodówka- 2,5l ~50%
Rozpuszczamy 0,5l miodu w 55% destylacie, i odstawiamy do sklarowania. Chociaż, można pić zaraz po wymieszaniu, ale lepsza jest jak postoi chociaż z tydzień.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 sty 2014, 23:45 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: mirek109 »

tymar pisze:"Miętówka"
Po mojemu. Zrywam miętę. Minimum cztery szklanki "ubitych" listków. Maceruję to w alkoholu. Mówię alkoholu, bo może to być spirytus, końcówki gotowania, resztki czystego, razem około cztery litry. Miętę zalewam powyższym i czekam miesiąc. Po tym czasie wstawiam do kociołka i destyluję na postillu/alembiku. Uzyskany produkt ma smak i zapach mięty. Ten mocny nadaje się do herbaty w mroźne wieczory a ten z mocą 45/50% jako lekarstwo, dla zdrowotności.
Na zdrowie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: gr000by »

Kolejne szybkie przepisy.

Sprinterska miętówka - na 5 litrów ~40%.
Do 0,5l 45% wódki dodajemy 5-10 kropel olejku eterycznego miętowego, sok wyciśnięty z 3 dojrzałych cytryn i 120g cukru (pół szklanki), mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę dopełniamy 40% wódką do 5 litrów i możemy ją butelkować.
Po tygodniu jest już ułożona, a po miesiącu "dojrzała", zazwyczaj znikała w ciągu kilku dni od zabutelkowania :D.

Miętówka ekstremalna - płyn do płukania ust - na 3 litry ~60%.
Zrywamy świeżą miętę pieprzową i napełniamy nią słoik półlitrowy, dość mocno ją ubijając. Do słoika wlewamy 70% alkoholu w takiej ilości, żeby zakrył miętę. Po tygodniu (słoik trzymamy w ciemnym miejscu) zlewamy alkohol i wlewamy świeżą porcję alkoholu w takiej samej ilości o mocy 70%. Po kolejnych 3-4 dniach zlewamy alkohol i wyciągi miętowe łączymy. W 1l 60% wódki rozpuszczamy 250g cukru (szklankę), dodajemy sok z 3 dojrzałych cytryn i 10-15 kropel olejku eterycznego miętowego. Mieszamy wyciąg alkoholowy z syropem alkoholowym, odstawiamy w zimne miejsce na tydzień do wytrącenia osadu i filtrujemy przez filtr do kawy. Zaprawę dopełniamy 60% wódką do 3 litrów i możemy ją butelkować. Zielony kolor trunku można wzmocnić zielonym barwnikiem spożywczym.
Po dwóch tygodniach jest już ułożona, a po miesiącu "dojrzała" i bardzo zyskuje z czasem dojrzewania. Uwaga :!: Spożycie w większych ilościach może grozić nadmiernym rozluźnieniem żołądka i jelit, przez co można nie dobiec do toalety ;). W ilości 2-3 kielichów można się nie przejmować skutkami ubocznymi, chyba że ma się naprawdę słaby żołądek.

Słodki likier cynamonowy - najpierw chłodny, później gorący - na 1 litr ~40%.
W 0,5l 40% wódki rozpuszczamy 100g cukru (1/3 szklanki) i dodajemy 8-10 kropli olejku eterycznego cynamonowego i 1 kroplę olejku eterycznego miętowego. Dopełniamy 40% wódką do 1 litra i możemy butelkować. Przy wysokiej jakości olejkach i dobrym cukrze trunek nie wymaga filtrowania.
Po dwóch tygodniach jest już ułożony, a po miesiącu "dojrzały" i bardzo zyskuje z czasem dojrzewania.

Smacznego :pije: !
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: W_TG »

Myśliwska rozgrzewajka.
Tak na prawdę nie znam właściwej nazwy, a może i nie posiada takowej.
Robił ją mój ojciec, myśliwy, jak w mroźne zimy wybierał się do lasu.
Ale można i na inne okazje.
Jak że trudno mi podać precyzyjne ilości bo ja zawsze wszystko robię "na oko" ale z grubsza, do indywidualnej modyfikacji.
Karmelizujemy ok 2 szklanki cukru na średnio.
Do tego dodajemy 1/4 kostki PRAWDZIWEGO masła, na małym gazie trzymamy aż masełko się lekko przypali, poznamy po zapachu. Da nam to konsystencje gęstego brunatnego kremu.
Następnie, na początku po kropli, dodajemy wody. UWAGA może wykipieć i poparzyć.
Jak już temperatura opadnie dalej grzejemy u dolewamy 0,5l wody.
Zanim się zagotuje wcieramy pół gałki muszkatołowej, dodajemy szczyptę cynamonu, zgniecione 3-4 kulki ziela angielskiego, ze 2 goździki. Jak mamy kardamon możemy tez dorzucić z 2 skruszone ziarna.
Doprowadzamy do wrzenia i pozostawiamy na ok 20 min do zaparzenia.
Przecedzamy do 2 większego naczynia dolewamy 0,5 l wódki i doprowadzamy do wrzenia.
Następnie całość do termosu, do plecaka i w plener.
Pijemy na gorąco.
Przed rozlaniem intensywnie mieszamy, aby 1sza porcja nie składała się z płynnego masła.
Smakuje przednio, rozgrzewa też nie źle.

SMACZNEGO
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 sty 2014, 20:51 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

sokaar
50
Posty: 80
Rejestracja: piątek, 20 wrz 2013, 10:12
Ulubiony Alkohol: browar
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: sokaar »

Iceówka

Składniki:
300 gramów cukierki lodowe - najlepsze są Goplana;
0,5 litra spirytus;
0,5 llitra woda mineralna.

Wodę wlewamy do garnka, dodajemy do niej cukierki. Gotujemy na małym ogniu(bez zagotowywania), dopóki cukierki się nie rozpuszczą i powstanie syrop. To najtrudniejsza część wykonania ice'ówki. Cukierki przywierają do dna i mogą się łatwo przypalić, więc musimy ciągle mieszać łyżką.
WAŻNE! Cukierki muszą być niebieskie, by trunek miał piękny kolor.
Powstały syrop studzimy. Do zimnego syropu wlewamy spirytus/wódkę. Przelewamy do butelek, chłodzimy i cieszymy się smakiem niecodziennie wyglądającego trunku :).

Testowane, bardzo dobre.
Smacznego.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: acurlydrug »

Minęły ponad 4 lata od ostatniego posta, może czas przypomnieć o temacie fachowcom by podzielili się nowymi przepisami? ;)

pittn
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 19:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: pittn »

Śmiało Panie i Panowie . Ja tylko czekam na takie przepisy . Jestem świeżakiem jeżeli chodzi o smakóweczki dlatego przyjmę każdy przepis . Narazie nie podzielę się wiedzą w tym zakresie ale kiedyś przyjdzie taki dzień , że będę się dzielił informacjami .

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: michal278 »

Jedna pastylka mentolu na litr wódki i mega. Czysty menthol do kupienia w necie.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

PromiL2006
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 6 cze 2018, 11:11
Krótko o sobie: lubię eksperymentować ze smakami i cieszyć się z opinii na ich temat :) :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: PromiL2006 »

Witam panowie. Mam problem z moją ice-owka. Robilem ja jakieś 4 miesiace temu i chcialem ja dzis wypić ale na górze butelki wytracil mi sie jakis bialy osad ( zawiesina) moc okolo 31 -33% to chyba raczej sie nie popsuła? Myslicie ze można tak spożywać?

Cukierki okolo 200 gram na litr i rozpuszczane bezposrednio w urobku rozcienczonym do 35 %. Ice chyba z goplany.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 paź 2019, 23:29 przez PromiL2006, łącznie zmieniany 1 raz.
:read: :scratch: :idea: :D :pije: :odlot: :twisted:
" głupi wie co powiedzieć, mądry wie co przemilczeć "

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: bociann2 »

Pewnie, że mozna spożywać. Tak jak ice-y.
Ten osad to tylko: E130, E 160, E 666, E945, E1234, E2345, E 3456, E4567, ryboflawinian para-nitro krzemianu tytanu. Czyli spoko. No, jest jeszcze trochę nadrenianu sodu, ale to Pikuś. Pan Pikuś. Mozna pić spokojnie. Przecież to tak, jakbyś pił wódkę i zakaszal iceami
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: Góral bagienny »

Kolego bociann2 Fajnie że podałeś składniki ale tu nie o to chodzi :D
Kolega Promil2006 po prostu przesadził z ilością cukierków i to wszystko :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

PromiL2006
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 6 cze 2018, 11:11
Krótko o sobie: lubię eksperymentować ze smakami i cieszyć się z opinii na ich temat :) :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: PromiL2006 »

Dzieki chłopaki :) przeleje to przez filtr od kawy i wypije :p
:read: :scratch: :idea: :D :pije: :odlot: :twisted:
" głupi wie co powiedzieć, mądry wie co przemilczeć "

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: bociann2 »

Drobiazg. Nie ma sprawy. Smacznego

zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: zaradek »

Jako, że temat odświeżony, to ja tu się podzielę nowym przepisem. Wychodzi coś podobnego w smaku, jak rum (chociaż w ogóle przygotowanie rumu nie przypomina). Poniżej proporcje na 5l gotowego trunku:
10 łyżek cukru trzcinowego skarmelizować (średnio, żeby słodycz pozostała), dodać gorącą wodę (na początku 1l wystarczy) i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru.
Następnie dodać ok. 1/4 piwa porter (ja miałem akurat komesa). Uwaga - może się pienić, zalecam wyższy garnek. W ciepłym i słodkim porter powinien się odgazować.
Do wywaru dodać 100-150 ml czerwonego wytrawnego wina (ja dałem akurat Egri Bikaver) a następnie 25-35 ml ekstraktu waniliowego. Alternatywnie można dać 3 łyżeczki cukru wanilinowego (ale osobiście stronię od tego składnika).
Potem rozrobić woda i z destylatem do preferowanego % i objętości 5l. Mój trunek zrobiłem na 45%.
Na koniec do naczynia (u mnie - dama 5l) dodać kilka (ja dałem 7) suszonych śliwek.
Po 5 dniach trunek jest gotowy - przefiltrowałem przez gęste sitko (a śliwki zjadłem ;-) ).
Oczywiście, nie jest to rum, ale w smaku (jeszcze w drinku z pepsi) mi ten smak przypomniał.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

użytkownik usunięty
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: użytkownik usunięty »

Góral bagienny pisze:Kolega Promil2006 po prostu przesadził z ilością cukierków i to wszystko :D
Witam.
U mnie wystarczył jeden cukierek ICE fresh na litr wódeczki i po kilku dniach wytrąciły się jakieś farfocle. Smak niczego sobie, cukier zlagodził nieco smak, szło to nawet fajnie przefitrować ale odpuściłem. Dąb naturalny, ziarna kawy, trawa żubrowa no i cytrynówka na razie pozostaje w moim menu.
Pozdro
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: AAmatorek »

:witam:

Czy sprawdzal ktos ten przepis z samej góry kolega @gr000by " Przepalanka imitująca whisky/whiskey w drinkach z Colą - ? Warte uwagi?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 lip 2023, 20:36 przez AAmatorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Janek50000
30
Posty: 44
Rejestracja: wtorek, 9 lut 2021, 09:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: brendy, whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: pomorskie
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Szybkie, łatwe i smaczne trunki

Post autor: Janek50000 »

Robię ją już od roku, do drinków bardzo dobre, ale to nie to samo co whisky. Mi wychodzi bardziej delikatne - mniej czuć procenty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”