Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki
Straty, a podwójna rektyfikacja

Postautor: Kamyk12 » środa, 3 lut 2021, 08:04

Cześć wszystkim,
Do tej pory nie zwracałem większej uwagi na ilość wykapanego trunku, zawsze dążyłem do dobrej jakości, a nie ilości i nadal będę tak robił. Post zakładam z czystej ciekawości (lubię wiedzieć dlaczego jest tak, a nie inaczej). Wydajność z 22kg cukru dla surówki do ponownej rektyfikacji wynosi 11L brutto i wydaje mi się, że to dobry wynik. Natomiast drugi proces obcina mi dobre 30-35% ilości. Dodam, że wyciągam wszystko z kega do 100*C, oraz z kolumny, jak już jest brak możliwości ustabilizowania. Dwie rzeczy przychodzą mi do głowy, dlaczego tak może być:
1. Głowica aabratek otwarta (bez dekla zaślepiającego), woda chłodząca ok 65*C na wylocie i dobre 3/4 głowicy gorące.
2. Rozcięczanie do drugiej destylacji miało miejsce z gorącym destylatem świeżo do metody 2,5 w otwartym pojemniku (może wtedy odparowała jakaś część).
3. Pojemność zbiornika i średnica kolumny (100L i fi76).
Jak myślicie, co ma na to wpływ?

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
850
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Straty, a podwójna rektyfikacja

Postautor: MASaKrA_Domingo » środa, 3 lut 2021, 08:07

Zdecydowanie 1)
Uzysk powinien być 0.6l z każdego kg, a straty nie więcej, niż 5proc

Dużo Ci ucieka
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Awatar użytkownika

defacto
1400
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » środa, 3 lut 2021, 09:29

Serwus
Jeśli para ucieka nie skroplona, to tej wielkości stratę powinieneś bez problemu wyczuć nosem i dziwię się, że wcześniej nie szukałeś przyczyny. Czy przy 1wszej rektyfikacji, niewyczuleś alkoholu w pomieszczeniu?
Wydaje mi się, że powinieneś zwiększyć nieco ciśnienie wody na skraplacz i żeby sprawdzić sprawność skraplania, przyłuż zimną łyżkę, kawałek szkła tuż nad potencjalnym miejscem wycieku par.
Pary alkoholowej raczej nie widać ale jeżeli chłodny element się "zapoci" masz już problem zlokalizowany.
"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » środa, 3 lut 2021, 09:55

Pomieszczenie jest bardzo dobrze wentylowane i nie widać też par alkoholu z chłodnicy, chodź w pomieszczeniu jest bardzo delikatny zapach alkoholu. Tłumaczyłem sobie, że unosi się z pojemnika do, którego zbieram serce. Muszę zrobić test, który podał @defacto. Teraz zastanawiam się, czy zaślepienie głowicy coś zmieni, czy też będę musiał zwiększyć przepływ wody. Przepływ zawsze ustawiałem na minimum po lekturze forum, aby nie wprowadzać zbyt zimnego refluxu.

rastro
1650
Załączniki

Postautor: rastro » środa, 3 lut 2021, 10:51

Jak się coś nie skrapla w chłodnicy i miało by lecieć tego 20-30% to wydaje mi się że było by to widoczne - chociaż przy niezaślepionej głowicy może nie aż tak - ale obawiam się że pomimo niezłej wentylacji po godzinie oczy by aż łzawiły od zbyt wysokiego stężenia alkoholu w pomieszczeniu. Dobra wentylacja to mniej więcej jedna wymiana powietrza w ciągu godziny - no chyba że jest tak dobra że w pomieszczeniu czuć przeciąg.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

defacto
1400
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » środa, 3 lut 2021, 11:00

Sposób, który wyżej podałem, wykorzystałem do zlokalizowania nieznacznego wycieku par w swojej kolumnie na wysokości portu 10 półki. Uszczelnienie igły termometru było nieco zmęczone i nie spełniało już swojej roli. Stary, szklany okular pomógł mi galancie.
Kamyk12 pisze:Pomieszczenie jest bardzo dobrze wentylowane....

I bardzo dobrze :ok:
Ale wydaje mi się, że żeby to się powiodło, powinieneś mimo wszystko nieco ograniczyć dostęp świeżego powietrza- na krótki czas gdyż nadmierna, zbyt intensywna wentylacja, może spowodować, że nigdy nie doszukasz się tego wycieku. Każdy mocniejszy powiew świeżego powietrza spowoduje schłodzenie par i ich rozrzedzenie co może spowodować, że w/w sposób będzie nie skuteczny. Tak mi się wydaje. Lepiej mieć przewymiarowany skraplacz, dłuższą nieco głowicę i nie szukać wycieków.
rastro pisze:Jak się coś nie skrapla w chłodnicy i miało by lecieć tego 20-30% to wydaje mi się że było by to widoczne

Tym gorzej dla autora.
Prowadził proces, pomimo widocznego wycieku par?
"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
850
Załączniki

Postautor: MASaKrA_Domingo » środa, 3 lut 2021, 11:01

Ewentualnie, może czujniki temperatur Cię przekłamują i wcale nie destylujesz do 100st C w kegu? Przez co masz straty.
Spróbuj odlać następnym razem 200ml dundru po cukrówce i jak ostygnie, zmierz mu BLG. Może się okazać, że zostawiać jeszcze sporo alkoholu w kegu. Z drugiej strony, nie aż tyle, aby mieć takie straty..

Moja chłodnica jest gorąca w mniej więcej 40% długości i to powoduje, że woda wylotowa jest już naprawdę gorąca.
Sugeruję następnym razem ustawić Ci tak wodę, aby była zimniejsza, nawet ok 40st C. Co prawda nie jest to wskazane z uwagi na zbyt duże wychładzanie flegmy, ale lepiej tak.
No i czemu nie zatkasz wylotu chłodnicy? Przecież chodzi o to, aby nie robić ciśnienia w układzie, a nie o to, żeby zostawić pustą rurę.
Masz coś takiego, jak współczynnik obejścia dla chłodnic. Zawiera się w przedziale 0-100%. Chodzi o to, że żadna chłodnica nie jest idealna i zawsze znajdzie się płyn, który nie miał z nią kontaktu, przez co sama chłodnica też nie ma 100% sprawności.
Możesz poczytać, ale to sprowadza się do tego samego - przytkaj wylot.

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » środa, 3 lut 2021, 11:40

@defacto pisałem, że nigdy gołym okiem nie zauważyłem wycieku par z głowicy. Jest ona wysoko i na pewno nie jest to zauważalne gołym okiem, dlatego będę robił test z łyżeczką i z podwyższenia będę się przyglądał wylotowi głowicy.
@MASaKrA_Domingo termometr w kegu sprawny, testowany na wodzie. A za dekiel do głowicy już się biorę ;)

Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
850
Załączniki

Postautor: MASaKrA_Domingo » środa, 3 lut 2021, 11:59

I puść nieco więcej wody następnym razem. Jak działa, to jest Ok i wiesz, co było przyczyną. Na szczęście tyle dobrze, że odparowało Ci sporo etanolu i 100% przedgonów ;)

Awatar użytkownika

wolan
550
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Kontakt:
Załączniki

Postautor: wolan » środa, 3 lut 2021, 12:02

Czy głowica jest zaślepiona czy nie to skraplacz musi skroplić wszystkie opary. Jeżeli przepływ wody jest za mały to prawdopodobnie zauważyłbyś, "spocone" przyłącza do wody lub ciekło by po głowicy lub po wężach. 65stopni jest jak jesteś przy maszynie a czasami wystarczy że ktoś spuści wodę w toalecie lub bierze prysznic i woda może mieć grubo ponad 70 stopni i dekiel w głowicy nic nie da.
Ostatnio zmieniony środa, 3 lut 2021, 12:07 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
https://mojdestylator.olx.pl

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » środa, 3 lut 2021, 13:08

Powiem tak, skraplacz skrapla do tego poziomu, że przyłącza wody nie są zawilgocone i nic z nich nie kapie. Pierwsze próby jak robiłem z ustawieniem przepływu wody do zdarzało się, że króćce odpływu i dopływu wody były mokre, a nawet kapał z nich skroplony destylat przy zbyt małym chłodzeniu.
@wolan co do stabilności ciśnienia wody mam stałe (dodatkowy reduktor tylko do tego celu)

Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
850
Załączniki

Postautor: MASaKrA_Domingo » środa, 3 lut 2021, 13:55

wolan pisze:Czy głowica jest zaślepiona czy nie to skraplacz musi skroplić wszystkie opary. Jeżeli przepływ wody jest za mały to prawdopodobnie zauważyłbyś, "spocone" przyłącza do wody lub ciekło by po głowicy lub po wężach. 65stopni jest jak jesteś przy maszynie a czasami wystarczy że ktoś spuści wodę w toalecie lub bierze prysznic i woda może mieć grubo ponad 70 stopni i dekiel w głowicy nic nie da.

Nie, nie musi. Inaczej miałbyś sprawność 100% chłodnicy, a współczynnik obejścia 0. Tworzysz fizykę na nowo, kolego.
Jeśli chcesz mieć 100% sprawności, zamknij szczelnie wylot, ale ryzykujesz układem ciśnieniowym.
U nas, przy "zatykanym" wylocie i tak przecież czuć moment rozpoczęcia wędrówki par, prawda? I tak ma być. Tracimy te 0-1% na rzecz bezpieczeństwa. I tak ma pozostać.

Awatar użytkownika

wolan
550
Kontakt:
Załączniki

Postautor: wolan » środa, 3 lut 2021, 14:11

Wiem jak działa skraplacz , "skrapla wszystko" to skrót myślowy. Skrapla cały etanol. Kolumna pracuje w układzie otwartym i nie musisz mi tego uświadamiać zbudowałem trochę kolumn w różnej konfiguracji :)
@Kamyk12a reduktor ciśnienia gdzie masz zamontowany?? Większość reduktorów zmontowanych jest na wejściu do domu. I właśnie obniżenie ciśnienia na wejściu powoduje spadki ciśnienia wewnątrz sieci :) kiedy odbiór jest z różnych punktów. Nie raz się z tym spotkałem :)
Ostatnio zmieniony środa, 3 lut 2021, 14:16 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

drgranatt
1300
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » środa, 3 lut 2021, 20:12

Kamyk12 pisze:... Wydajność z 22kg cukru dla surówki do ponownej rektyfikacji wynosi 11L brutto i wydaje mi się, że to dobry wynik. Natomiast drugi proces obcina mi dobre 30-35% ilości. Dodam, że wyciągam wszystko z kega do 100*C, oraz z kolumny, jak już jest brak możliwości ustabilizowania...
To ile wyciągasz przy pierwszym gotowaniu nie ma znaczenia natomiast przy drugim gotowaniu już tak. Z 22 kg powinno Ci nakapać 11 l 96% na czysto. (netto)
Kamyk12 pisze:...Głowica aabratek otwarta (bez dekla zaślepiającego), woda chłodząca ok 65*C na wylocie i dobre 3/4 głowicy gorące...
Czy jest dekiel zaślepiający czy go nie ma to nie jest istotne jeśli koniec chłodnicy jest zimny a jak jest zimny tzn. że pary tam nie przedostają się.
Kamyk12 pisze:... Rozcięczanie do drugiej destylacji miało miejsce z gorącym destylatem świeżo do metody 2,5 w otwartym pojemniku (może wtedy odparowała jakaś część)...
Aby nie mieć gorącego destylatu, który w trakcie destylacji paruje do otoczenia zamontuj sobie na odbiorze małą chłodniczkę do schładzania jego.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » czwartek, 4 lut 2021, 06:15

@wolan reduktory mam dwa jeden na dom drugi na chłodzenie. Ciśnienie jest stabilne, temperatura skacze +/- 1C od zadanej.
@drgranatt Jak chcę przeprowadzić metode 2,5 to muszę wlać znaczną ilość surówki 60%, aby zakryć grzałki, natomiast ta ilość będąca w kegu nie pozwala mi rozcieńczyć wsadu do 17%. Dlatego wylewam i dziele na 2 procesy rozcieńczone do 17%. Surówkę zbieram z 3-4 procesów. Przelewam gorący wsad z kega i rozcieńczam.

Awatar użytkownika

wolan
550
Kontakt:
Załączniki

Postautor: wolan » czwartek, 4 lut 2021, 07:10

U mnie straty są na poziomie 20%.
Pytanie jeszcze jak wysoką masz kolumnę.
Masz rurę 76 i przy wysokiej kolumnie na pewno sporo destylatu zostaje na wypełnieniu.
Możesz przed rozlaniem surówki, dolać zimnej wody do zbiornika ;)

Awatar użytkownika

drgranatt
1300
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » czwartek, 4 lut 2021, 08:35

Kamyk12 pisze:@drgranatt, Dlatego wylewam i dziele na 2 procesy rozcieńczone do 17%. Surówkę zbieram z 3-4 procesów. Przelewam gorący wsad z kega i rozcieńczam.
To zastanów się na zmianą aby nie robić tego co robisz. Pierwszy raz spotkałem się chyba z taką metodą aby ktoś w trakcie grzania odlewał część ze zbiornika :hmm:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
Kamyk12
50
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » piątek, 5 lut 2021, 07:08

@drgranatt nad jaką zmianą? zbiornika, czy sposobu opróżniania i napełniania zbiornika? Jeśli to drugie to nie jestem w stanie bo nie zakryje grzałek.
A tak nawiasem to chyba zlokalizowałem miejsce przecieku par, jest to korek wlewu 5/4, chyba na gwincie puszcza bo zbliżając nos (ok. 2-3cm) wyczuwam drażniącą gorącą woń C2H5OH :)

baajoo
5
Załączniki

Postautor: baajoo » czwartek, 24 cze 2021, 22:04

Podpinam się do tematu. Jestem początkującym hobby'stą, dobrej pory straty po drugiej destylacji wydawały się być akceptowalne (keg 50 l + bufor + kolumna fi60 z OLM, głowica Aabratek). Zacząłem w tym tygodniu zabawę z metodą 2,5 i w dwóch przypadkach uzyskałem 14 l z 20 l. Psociłem w blaszaku nieocieplonym, przy upałach było tam z 34 stopnie. Woda chłodząca na ujściu max 63 st. Chwilowo jak spadło ciśnienie w sieci to przy 70 st zaczął unosić się zapach i skraplanie po rurkach za chłodnicą, ale to był moment. Przez resztę czasu nic nie czułem. W czym zatem koledzy należy upatrywać winowajcy?

czytam
450
Załączniki

Postautor: czytam » piątek, 25 cze 2021, 14:01

14l czego z 20l czego?

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”