Sterownik na arduino

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

wwpiotr
20
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 9 wrz 2011, 00:00
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: wwpiotr »

Mam pytanie o kod dla arduino, wyceniałeś już? byłbym zainteresowany.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

wwpiotr pisze: kod dla arduino, wyceniałeś już?
Kod nie jest na sprzedaż. Mogę odsprzedać płytkę arduino z wgranym kodem gdzie są do niej przypisane termometry DS18b20. Dodatkowo mogę co jakiś czas zaktualizować mową wersję.

https://www.youtube.com/watch?v=J_u2-QWNxDI[/linia]
https://www.youtube.com/watch?v=J_u2-QWNxDI

czeejen
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2015, 12:53
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: czeejen »

A jak wyceniaaz cały zestaw? Muszę powiedzieć że wygląda imponująco :klaszcze: :poklon;

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Tanio nie wychodzi bo same graty to ok 1 000zł. Do tego sporo pracy. Osobiście nie jestem zainteresowany robieniem takich sterowników ze względu na brak czasu. Ale z chęcią odsprzedam (ESP8266 moduł WIFI z oprogramowaniem) do tego (Arduino Mega z oprogramowaniem i sparowanymi DS18b20). Zadowolił bym się 150zł za kompletne oprogramowanie plus te dwie płytki. Oczywiście zrobię instrukcję montażową i obsługi całego oprogramowania. Darmowe aktualizacje (nie licząc przesyłki).

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Rozbudowa html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »


ciesu
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 21 cze 2013, 16:38
Re: Sterownik na arduino

Post autor: ciesu »

Jak postepy w ulepszaniu sterownika . Kiedy bedzie mozna spodziewac sie wersji która będzie na sprzedaż?

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Postępy są i to nawet spore ale kiedy ruszy wersja oficjalna? Mam nadzieję że za kilka miesięcy. Ale to tylko hobby tak że wiecznie brakuje na to czasu żebym mógł się określić precyzyjnie.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Doody »

Trochę się zawiodłem...Myślałem, ze pod przyciskiem "XXX" będzie coś ciekawszego :hahaha: :hahaha:
Fajnie "to" wygląda :klaszcze:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Szukam firmy co zrobi PCB w dobrej cenie. Jak ktoś z was ma info to proszę piszcie.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

lucjan23
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 21:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: >40%
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lucjan23 »

Witam szanownych panów/panie.

Aktualnie w rozwoju mój autorski projekt - sterowanie grzałką na wyprostowanym prądzie - 230V z sieci przepuszczone przez mostek prostowniczy 50A, sterowanie całości poprzez arduino Nano + układ termometrów (3 sztuki), wyświetlacz (2x16), całość odpalana przez MOSFET. Jak tylko doprowadzę to do stanu w którym będzie można coś pokazać to podrzuce jakieś fotki :) a może nawet i filmik :)

Dodam tylko, że jakiś czas temu zakupiłem na chińskim portalu sterownik 2kW - właśnie dotarł do mnie. Działa w miarę płynnie za "śmieszne" pieniądze - https://pl.aliexpress.com/item/2000W-Hi ... 09173.html

Dodatkowo całość bedzie oparta o kociołek o którym gdzieś na forum juz pisano: https://artdest.pl/pl/p/Garnek-30L/22476801

Pomiar temperatur oparty o sondy PT100:
https://pl.aliexpress.com/item/Arrive-3 ... 97598.html
https://pl.aliexpress.com/item/3M-K-Typ ... 48250.html
https://pl.aliexpress.com/item/FTARP01- ... 43160.html - ta sonda ma lance 300mm i bedzie zamontowana w wieczku gara

Całość aktualnie planowana na płyte indukcyjna 2KW + grzałka 1,5KW (mufa pod grzałke wspawana w ściankę garnka na wysokości ok. 5cm od dna)

Na chwile obecną stoi na tym "kolumna" na miedzi fi 28 + zawory igłowe - również on "majfednów". "Kolumna" ponieważ jest to przerobiony PS z refluxem. Tutaj poglądowo zdjęcie jeszcze na szybkowarze: Obrazek

Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopisze :)
Wysłano z Nokia 3310
Awatar użytkownika

lucjan23
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 21:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: >40%
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lucjan23 »

Coś zdjęcie nie weszło: http://pokazywarka.pl/hrndjg/
Wysłano z Nokia 3310

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: mirek-swirek »

lucjan23 pisze:Dodam tylko, że jakiś czas temu zakupiłem na chińskim portalu sterownik 2kW - właśnie dotarł do mnie. Działa w miarę płynnie za "śmieszne" pieniądze - https://pl.aliexpress.com/item/2000W-Hi ... 09173.html
Trzeba tylko pamiętać, podłaczając przewody zasilania pod ten regulator, żeby odizolować np. klejem termicznym zaciski od radiatora. Zaciski są przelotowe i jak się za mocno wciśnie w nie przewód 230V, to można zrobić zwarcie, bo radiator jest tuż za nimi i bez izolacji.
Awatar użytkownika

lucjan23
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 21:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: >40%
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lucjan23 »

lepiej krótkie końcówki niż klej termiczny - jakby ktoś chciał to zamknąć w jakiejś obudowie nie radze - temp. pracy nawet 125°C!! na radiatorze
Wysłano z Nokia 3310

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: mirek-swirek »

Prawda. Nie mniej, warto kleksa kleju postawić. Radiator jest tak blisko zacisków, że absolutnie nie wzbudza zaufania.
Te 125 stopni to przy grzałce 2kW, chyba....
Ja tego nie używałem z grzałką większą niż 1500W i aż tak się nie grzał.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: rastro »

lucjan23 pisze:Witam szanownych panów/panie.


Pomiar temperatur oparty o sondy PT100:
https://pl.aliexpress.com/item/Arrive-3 ... 97598.html
https://pl.aliexpress.com/item/3M-K-Typ ... 48250.html
https://pl.aliexpress.com/item/FTARP01- ... 43160.html - ta sonda ma lance 300mm i bedzie zamontowana w wieczku gara
Ale jak kupiłeś takie sondy... to czujnik PT100 ma tylko ta ostatnia... bo dwie pierwsze to termopara typu K (czy tam termoogniwo, zależy od mody).

Z termoparą problem jest taki że nie jest to czujnik temperatury bezwzględnej tylko różnicy temperatur, jak to podłączysz bezpośrednio do arduino czy tam nawet przez jakiś opamp to temperatura będzie pływać w zależności od temperatury zewnętrznej a dokładnej temperatury tych zacisków.

Jak kolega zamknie całość razem z tym sterownikiem w jednym słabo wentylowanym pudełku to termopara pokaże ujemną wrzenia azeotropu :P
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lucjan23
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 21:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: >40%
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lucjan23 »

Masz racje, niedopatrzenie przy zamawianiu, ale PT100 i PT1000 już w drodze także plan zostanie zrealizowany
Wysłano z Nokia 3310

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: rastro »

Z tej termopary też by się dało wystrugać coś fajnego, ale to już nie tak prosto żeby było w miarę dokładnie. Będziesz stosował jakiś zewnętrzny ADC do tych PT100/1000 czy raczej jakiś OpAmp do kondycjonowania sygnału i ADC dostępne w UC?
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lucjan23
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 21:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: >40%
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lucjan23 »

zewnętrzny ADC własne,j konstrukcji. Ogólnie cały układ z kumplem konstruujemy. Na chwile obecną grzanie 1,5kw grzałka + płyka inducja 2kw. Docelowo 2x2kw grzałka. Obie na oddzielnych sterowaniach. Całość zamknięte w jednej obudowie z wyświetlaczem 128x64. Taki jest beta projekt.

Na chwile obecną tak jak pisałem sterowanie grzałki jest zrobione na mostku prostowniczym przez MOSFET'a - zobaczymy co dalej czas i doświadczenie przyniesie...
Wysłano z Nokia 3310

sailence
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 26 gru 2017, 01:56
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: sailence »

A ja mam pytanie dotyczące odbioru pogonów w E-ARC. Jak go realizujecie, przy założeniu braku ingerencji użytkownika? Dodatkowym elektrozaworkiem podłączonym do osobnego naczynia?

Pytam ponieważ jestem w trakcie rozbudowywania swojego sterownika opartego na nodeMCU (arduino). Napisałem swój soft, poskładałem, odpaliłem, przetestowałem na jednym pędzeniu - działa jak chciałem.

Co już mam:
1. 4x DS18B20 w kegu, na 10 pólce, w głowicy, i na wyjściu wody chłodzącej.
2. Grzałki 2kw + 1,5kw sterowane przekaźnikami i regulatorem - pozwala to sterownikowi na załączanie full grzania, 2kw mocy roboczej, wyłączania w zależności od alarmów.
3. Całość podpięta pod Blynk i apkę na telefonie (alarmy, aktualnie info co się dzieje z temp, grzaniem).

Co dokładam aktualnie:
3. 4 kolejne sterowane przekaźniki do załączania zaworów (1 - przedgon, 2 - serce, 3 i 4 - woda chłodząca (max i chłodzenie robocze).
5. 4 elektrozaworki do pkt.3

Kolumna: Aabratek 60,3mm + 1,8m wypełnienia sprężynkami (miedź + ko) + keg 30l. Ocieplone, ogólnie wykonane zgodnie ze sztuką.

Sterownik oparty głównie o pomysły z forum, nic specjalnie odkrywczego. 1 e-zawór podpięty pod zaworek precyzyjny (kropelkowo) do przedgonu, 2 e-zawór podpięty przez trójnik do zaworka odbioru (2l/h na start)- całość z LM (temat OLM mam do przemyślenia, bo utrudnia znacząco dążenie do pełnej automatyki procesu). 2 e-zawory do włączania przepływu wody chłodzącej: jeden przy rozgrzewaniu i zalewaniu, drugi do pracy roboczej. Sterownik gdy temp wody skoczy powyżej progu dołącza drugi zawór żeby zniwelować spadek ciśnienia wody (a się u mnie zdarza, takie wodociagi).

I ogólnie plan procesu przy automacie mam rozpracowany. Rozgrzewanie w automacie, po pójściu par czasowa stabilizacja. Po ustalonym czasie start odbioru przedgonu kropelkowo, ~30min kropelkowania (z czasem postaram się to doprecyzować wskazaniami temp 10p i głowicy), zamknięcie EZ przegodnu, otwarcie EZ serca i jazda do końca. Po skoku na 10p, zamkniecie EZ serca, odcięcie zasilania, wyłączenie wody po spadku temperatur.
Tylko ten pogon mi umknął. Bo przy takim planie zostaje w kegu. A trochę szkoda. Cukrówki są banalnie powtarzalne, więc głównie do nich narazie będzie projekt.
Mogę co prawda dodać alert i maszyna może wstrzymać odbiór i czekać na potwierdzenie od użytkownika, że zmienił naczynie, ale to się mija wg mnie z celem. Chciałbym osiągnąć sterownik, przy którym odpalam kolumnę wieczorem i spokojnie idę spać (zaprogramowałem progi alertów i procedury awaryjne - głównie kończące się zakończeniem procesu). I te pogony mnie trapią, bo je zawsze odbierałem, a później puszczałem jeszcze raz.
Ma ktoś jakiś pomysł?

acros
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 16:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: acros »

sailence pisze:


Tylko ten pogon mi umknął. Bo przy takim planie zostaje w kegu. A trochę szkoda. Cukrówki są banalnie powtarzalne, więc głównie do nich narazie będzie projekt.
Mogę co prawda dodać alert i maszyna może wstrzymać odbiór i czekać na potwierdzenie od użytkownika, że zmienił naczynie, ale to się mija wg mnie z celem. Chciałbym osiągnąć sterownik, przy którym odpalam kolumnę wieczorem i spokojnie idę spać (zaprogramowałem progi alertów i procedury awaryjne - głównie kończące się zakończeniem procesu). I te pogony mnie trapią, bo je zawsze odbierałem, a później puszczałem jeszcze raz.
Ma ktoś jakiś pomysł?
Można to rozwiązać w prosty sposób wystarczy na odbiorze serca dać trójnik i 2 elektrozawory jeden do głównego odbioru drugi załączy się dopiero po przekroczeniu odp. temp. w kegu a ten 1-wszy zamknie. Pogony będą leciały do nowego naczynia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”