Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:

Post autor: bolecki »

Moczenie go w wodzie z lodem nic nie da. Może skalibrujecie sobie 0st, ale w tych 78 będzie lipa. To już może lepiej kalibrować ją na pracującej kolumnie?
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Mrzon »

Mam pytanie dotyczące modułu wykonawczego, chodzi mi o to czy podłączając w taki sposób jak opisze będzie ok. Mianowice chciałbym podłączyć to tak:
Jednym kablem idzie zasilanie 230V na napięcie zasilania elektroniki plus zasilenie tylko jednej grzałki, drugim kablem idzie zasilanie tylko i wyłącznie na grzałkę nr 2. Kolejne pytanie jak ustawić zworkę żebym mógł mieć możliwość regulacji powiedzmy od poniżej 1kW do mak czyli 4kW grzałkę posiadam 2x2kW. Jeżeli pytanie jest nie czytelne proszę o info na priv napisze dokładniej ( elektryk ze mnie słaby :) ) I gdzie najlepiej dać czujkę A25 mam pomiary w 3 miejscach: keg, 10 półka i głowica (aabratek) ?

Pozdrawiam
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Dając zworkę na "jedna stale, druga modulowana" będziesz miał 2,020...4,0kW.
Jeśli zworka będzie na "obydwie modulowane" to będziesz miał 0,04... 4kW. Ale będzie szarpać zasilaniem.
Ja osobiście zasadę mam taką że nie rozmawiam na temat podłączenia gdy ktoś udowodni że nie czuje tematu. Nie mam zamiaru się potem tłumaczyć przed prokuratorem. Czujnik, z wymienionych miejsc najlepiej chyba siądzie na 10tej półce.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Mrzon »

Dziękuję za informację.
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko

rafalk
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2019, 15:53
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rafalk »

Witam. Panowie proszę o podpowiedź jak najlepiej podłączyć moduł wykonawczy. Moje standardowe grzanie to 3.5 kw realizowane przez dwie grzałki: 2 kw i 1.5 kw. Moduł ma mi służyć póki co jako zabezpieczenie, ma wyłączyć zasilanie grzałek w przypadku nagłego wzrostu temperatury wody/chłodnicy. I teraz się zastanawiam jak to podłączyć, jak ustawić zworkę. Czy zasilanie na te dwie grzałki dawać jednym przewodem o przekroju 2.5 mm czy może tak jak miałem do tej pory - każda grzałka zasilana z oddzielnego gniazdka oddzielnym przewodem ? Jak w mocy znamionowej wpiszę 3.5 kw i moc zadana też to grzanie będzie cały czas maksymalne, tak?
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Jak ustawisz tyle ile masz wpisane jako max to będzie grzać na 100%
Podstawowe pytanie to ile Twoja kolumna potrzebuje do pracy.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

rafalk
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2019, 15:53
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rafalk »

3500 w to jest moja moc robocza. Taką mocą także rozgrzewam wsad.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Czyli cały czas jedziesz na 3,5kW?. Dziwne, ale nie wnikam. Tak czy siak, skoro nie masz zamiaru regulować mocy, to nie ma znaczenia jak sobie to podłączysz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Dla chcących mam soft do zaszczepienia. Ma zmieniony sposób sterowania grzałką, chodziło mi o zmniejszenie uciążliwości efektu migotania. Migotanie wciąż może być upierdliwe do ok 20% wysterowania, ba- może być nawet bardziej zauważalne.
W razie czego macie jakiś tam wpływ na częstotliwość migotań- należy zmienić ustawienie blokady klawiatury (nie chciałem tracić czasu na dopisanie odpowiedniego menu, a w sumie ten parametr nie ma wpływu na pracę). Zasadniczo to ustawienie na "tak" poprawia jakość pracy, ale jeszcze nie wiem co sieć na to. Wedle logiki na pewno wolała by ustawienie na "nie"

Testowałem tylko na stole i mogą być zasiane jakieś błędy. W szczególności zwracajcie uwagę na:
- problemy ze wskazaniami z DS18b20
- faktyczna moc jednak jest większa niż ustawiona.

Załącznik należy rozpakować, a plik S_MSR przenieść na kartę (i dalej to już wiadomo).
Dajcie jakieś zwrotne info.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 wrz 2019, 20:38 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

użytkownik usunięty
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: użytkownik usunięty »

Może trochę nie w temacie, ale czy bierzesz jeszcze pod uwagę wprowadzenie zmian w sofcie do skn-a?
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Nie, v3 już dwa razy odchudzałem i nie widzę sensu się z nim męczyć żeby coś nowego dopisać.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

użytkownik usunięty
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: użytkownik usunięty »

No cóż, szkoda. Możesz wrzucić ostateczną wersję softu do skn?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 wrz 2019, 22:19 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: sakabako »

Witam od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu tego sterownika MSR. Dokładnie tego https://www.aabratek.pl/produkty/552/_T ... v1_03.html wraz z sondami. Koszt jak na mój budżet trochę duży dlatego chciałbym się dopytać co sądzicie o takim zakupie. Może jest to już przestarzały sprzęt i jest coś lepszego w podobnej cenie? Prosiłbym o waszą poradę i opinię.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 paź 2019, 23:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: aakk »

Szukasz konkretnie sterownika czy kawałka wyświetlacza z pomiarem temperatury z kilku miejsc w kolumnie ?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: sakabako »

Bardziej zależy mi na dokładnym pomiarze temperatury z kilku miejsc w kolumnie na raz, jednak sterowanie grzaniem też się przyda ponieważ pracuję na 2300kW a mam 2 grzałki po 2 kW. Obecnie posiadam sterownik SD-2 i tak średnio jestem zadowolony.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: aakk »

Jeśli chcesz budżetowo to może coś takiego:
termometr-esp-tutorial-t19585.html

Ze sterownikiem nie pomogę bo nigdy nie miałem okazji korzystać z gotowych urządzeń.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Mrzon
50
Posty: 57
Rejestracja: sobota, 27 sty 2018, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Mrzon »

Ja polecam jestem bardzo zadowolony z niego tym bardziej, że jest tutaj dużo informacji. Po drugie pomoc jest ekspresowa ja zakupiłem w sklepie aabratek miałem problem z sondą ta do 3 miejsc po przecinku wymiana szybko a o na tym mi zależy i to nie poprzez sklep tylko przez Pana Boleckiego. Ja polecam w 100%
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 paź 2019, 18:38 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.facebook.com/BrowarWest11Pietro/ - mój browar i nie tylko
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

A ktoś zaszczepiał do MSRa soft z poprzedniej strony (czy dwóch)?. Ten gdzie zmieniony był sposób pracy wyjść.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: sakabako »

aakk ciekawy pomysł bo w sumie sam sterownik mi nie jest potrzebny tylko jakiś regulator mocy (obecny "sterownik" może mi za taki regulator służyć). Jednak dość słabo ogarniam takie elektroniczne rzeczy i nawet nie wiem gdzie zakupić te elementy i czy rzeczywiście wyjdzie to w miarę budżetowo. Takim moim najważniejszym celem to mieć dokładny pomiar temperatur z 5 punktów naraz bo obecnie mam tylko pomiar z dwóch miejsc i to nie dokładny.

Trudny wybór bo jeśli rzeczywiście wyjdzie to tanio i uzyskam dokładne pomiary temperatur. To z trudnościami i sporym wysiłkiem powinienem dać radę coś takiego skonstruować. Z drugiej jednak strony sterownik wydaje się porządny, estetycznie wygląda (co może głupie ale dla mnie ma znaczenie) i nie wymaga żadnego wysiłku i czasu z mojej strony oprócz oczywiście nadszarpniętego portfela.

Muszę to jeszcze przemyśleć.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

Szczerze mogę Ci polecić jako multitermometr. Masz rzeczywisty podgląd na 6 termometrów jednocześnie z możliwością zapisu na kartę SD. Możesz sobie ustawić alarm jak skoczy Ci temperatura wody np. Alarm jest strasznie głośny i tak wkooorwia że musisz podejść i ogarnąć temat :D sterowanie odpuściłem bo wkurza mnie mrugające światło w szczególności zimą. Mam osobny regulator fazowy ale to inny temat. Jako termometr jest super!
Pozdrawiam Gacek.

jacekplacek44
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 10 paź 2019, 18:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: jacekplacek44 »

Witam wszystkich,
Ostatnio zakupiłem ten sterownik wraz z płytą wykonawczą MSR-W. Jenak nie mam pojęcia jak podłączyć zasilanie grzałek w tym MSR-W. Dotychczas grzałem 4kW podłączając jedną grzałkę 2kW do jednego gniazdka i drugą do drugiego gniazdka wszystko na jednej fazie. Jest niby ładnie schemat jak podłączyć ale kiepski w tych sprawach jestem i wolę zapytać. Prosiłbym o jakieś bardzo "łopatologiczne" wyjaśnienie jak to podłączyć. I czy można sterować tu jakoś mocą grzania aby dokładnie ustawić moc roboczą na której chce pracować ? Bo jeżeli nie to absolutnie nie potrzebnie zakupiłem tą płytę :(
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

Strona 7 tego tematu. Jest zdjęcie. Przeczytaj dokładnie instrukcję od boleckiego, wszystko jest opisane, regulacja mocą grzania na dwie grzałki również.
Pozdrawiam Gacek.

jacekplacek44
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 10 paź 2019, 18:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: jacekplacek44 »

Rzeczywiście jest dzięki, tylko jak są te 2 bolce przy każdej grzałce to obojętnie która do której czy ma to znaczenie ? jakoś opisane +, - Z góry przepraszam ale elektryk ze mnie żaden a nawet jeszcze gorzej. I co jeśli chciałbym podłączyć 3 grzałki 2kW ?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

Wrzuć zdjęcia grzałek... Coś wymyślimy, a instrukcję czytałeś? Jest napisane jak byk.
BTW. Przy napięciu przemiennym nie ma + i -. Jest faza L, neutralny N tzw "0", oraz ochronny PE.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Słuchajcie, róbcie jak chcecie ale ja na takie akcje mam alergie. Przecież tu już prokurator zaciera ręce, jeszcze Gacek oberwie za "pomoc".
JacekPlacek nie obrażaj się, ale z brakiem tak podstawowej wiedzy to naprawdę szczerze Ci radze abyś jednak poszukał kogoś ogarniętego kto to podłączy. Szkoda życia.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Góral bagienny »

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :poklon;
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

:scratch: Rzeczywiście Bolecki ma rację... Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: prolog1975 »

Gacek zastanów się co będzie przy takim jak piszesz podłączeniu. Najlepiej sprawdź samemu czy się da?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

Uwierz, że się da...
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: prolog1975 »

Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

No nie bardzo się da i nie ma co kruszyć kopii. Prawidłowe podłączenie, w sensie że tu faza, tu PE to tylko część problemu, jest jeszcze kilka innych rzeczy o których trzeba wiedzieć. Ktoś kto już nie ogarnia podstawy nie ma prawa o nich wiedzieć.
JacekPlacek jest klasycznym przykładem do tematu nie podchodzić. 20A pod jedną, jedyną fazę, Plus/minus... Do tego dwa różne gniazda, czyli Jacek też powinien włączać to w okularach jeśli będzie chciał użyć innego gniazda.
Dajcie spokój, kolumna to nie jest plastikowy kinkiet który się nie rozgrzewa. Zrobię chyba jak robi się np z płyta grzewczymi- sprzęt podłączony przez kogoś bez uprawnień= masz po gwarancji.
Anulowanie gwarancji bardziej uruchamia wyobraźnię niż myśl o zjaraniu domu lub uśmierceniu jego mieszkańców. Takie realia.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

Jakiś czas temu pracowałem przy generalnym remoncie domu jednorodzinnego. Przerabiane było wszystko włącznie z tynkami i nowymi płytkami w garażu. Teraz wyobraź sobie, że podczas tych prac majster ściągnął GSU (główna szyna uziemiająca). W tym przypadku podczas grzania wody w bojlerze/ogrzewaczu wody faza miała przebicie do wody... Nietrudno o taki zbieg okoliczności, nie każdy w chałupie posiada choćby roznicówkę.
Przykład, który podałeś jest wzorowy dla poprawnej instalacji elektrycznej, i nie muszę sprawdzać co się stanie. Bolecki słusznie zwraca uwagę na takie sytuacje gdzie ktoś pisze, że nie wie gdzie jest "plus i minus" w sieci, a mi niestety nie zaświeciła się czerwona lampka...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: mtx »

prolog1975 pisze:Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.
Nie każdy ma nową instalację i nie każdy posiada różnicówkę.
A przecież to kiedyś była częsta praktyka, że 0 się pod bolec podpinało, i tak jak gacek pisze jak jakiś geniusz podłączył pod bolec fazę to urządzenia które miały wtyczkę z uziemieniem zwyczajnie "miziały" prądem, a że tak samo często uziemienie instalacji elektrycznej było podłączane pod instalację wodną to tym bardziej woda mogła "miziać", sam takie przypadki nie jednokrotnie widziałem - w sensie mostkowania zera z bolcem.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: prolog1975 »

.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe. To jest sytuacja w której R=0 w tym przypadku powstaje prąd zwarcia. Teraz opisujecie sytuację w której R >0
A faza nie jest podana bezpośrednio na PE tylko przez odbiornik
Mtx masz mostek między N i PE to jak wepniesz tam bezpośrednio L to masz R=0(zawierasz styki trafo bez obciążenia) jeśli przez odbiornik to R > 0. Jak nie ma uziomu to jest jak piszecie mizianie.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 paź 2019, 12:40 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Apropo tego co MTX napisał. Należało by dodać że większość tego typu instalacji działa do dziś. Można przyjąć że jeśli ktoś ma 30 letni dom to właśnie takową instalacje posiada. No i teraz życiowy przykład z przed dwóch lat. Bożonarodzeniowy szał pieczenia ciast i prośba żebym przyjechał bo "światło jest blade". Napięcie międzyfazowe jest OK i ma w granicach 400V. Natomiast między fazą a zerem od 100-300V w zależności do tego co się w domu włączyło. O mizianiu obudów nie wspomnę.
Okazało się że upieczone jest zero na przyłączu domu.

Ilość wydzielanego na złączu ciepła rośnie z kwadratem prądu który przez nie płynie. Złączki są jak wątroba, nie daje znaków że coś jest nie tak, do chwili gdy jest już za późno. Powiedzmy mamy kiepskie połączenie 0,2Ohm i dom ciągnie 2A, czyli jakieś 400W. Daje to 0,8W ciepła. Jeśli poleci przez nią 20A to zrobi się już 80W...
Tak że naprawdę, jeśli nie czuje się tematu to taniej będzie odżałować kilka dych i ściągnąć sobie kogoś kto ma pojęcie co robi.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: .Gacek »

prolog1975 pisze:
.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe...
Sytuacja o której pisałem miała miejsce w domu jednorodzinnym. Bardziej mi chodziło o sytuację, w której ktoś się za coś bierze a niema podstaw tematu.
Biję się w pierś i przyznaję że cytowane przez Ciebie zdanie mojego autorstwa jest nie prawdziwe. Przepraszam, że być może wprowadziłem postronne osoby w błąd.
Pozdrawiam Gacek.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bociann2 »

Panowie, taki mały OoT i krotkie pytanie:

Jak szybko plynie prad elektryczny?


Odpowiedzcie bez pomocy wujka googla, potem sprawdzcie.... I bedziecie zdziwieni, tak samo jak ja

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

E tam, ta prędkość o której naczytałeś się w sieci dotyczy raczej dotyczy przemieszczania się tzw. swobodnych elektronów czy nawet jonów. W niektórych opracowaniach nawet wspominają o eksperymencie opartym o zjawisko elektrolizy. Ale prąd jako energia (fizycy z obszaru fizyki kwantowej lubią mówić o tym jako informacja), przemieszcza się z prędkością zbliżoną do prędkości fali elektromagnetycznej (między innymi jest nią światło). Inaczej od chwili "Pstryk" do zapalenia się żarówki musieli byśmy poczekać dłuższą chwilę ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bociann2 »

He he, Rastro.... a ziemia pewnie jest plaska

jacekplacek44
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 10 paź 2019, 18:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: jacekplacek44 »

Panowie zgadzam się z wami w 100%. Jeśli ktoś nie ogarnia tematu, mimo że nawet zna podstawy a w moim przypadku gdy nie ogarniam nic to już absolutnie nie powinien się za takie rzeczy zabierać. Prąd to nie zabawka i muszę was z góry przeprosić, że mimo mojej absolutnej niewiedzy na ten temat prosiłem was o pomoc. Nie wiem co mi strzeliło do durnego łba dlatego jeszcze raz przepraszam.

Problem oczywiście rozwiązałem poprosiłem o pomoc osobę, od której odkupiłem sterownik. Widać od razu, że osoba zna się na tym i nie jedną instalację już montował. Profesjonalnie podłączone i wytłumaczone. Wszytko działa jak należy.

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 paź 2019, 00:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”