Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

leonarl4x4
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 3 lut 2017, 06:03

Post autor: leonarl4x4 »

Witam

Mam pytanko, czy jest sens zmiany tablicowych na ten sterownik z wątku?

Na plus na pewno to, że jest podświetlany, dokładność 0,01 C, tylko trzeba rozpinać czujniki od sterownika w przypadku demontażu kolumny.

Jestem na etapie kupna termometru do kega, dlatego zainteresowałem się tym tematem.
Miałem kupić tablicowy, lecz jestem w kropce :(.
Mam 4 termometry: Głowica, 10 półka, woda, keg.
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 mar 2017, 21:57 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spacje po przecinkach.
promocja
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: jozzek666 »

Wstawiam log z MSRa, z wczorajszego psocenia jakby ktoś chciał looknąć jak to wygląda.//cloud.tapatalk.com/s/58d8981e4abe3/LOG_000.TXT


Wysłano przekazem myśli z urządzenia mobilnego.
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Ostatnio testując półkę rzeczywistą jako bufor nad OLM, zauważyłem dziwny wzrost temperatury w głowicy, z reguły temperatura była na poziomie o około 0,8/1 ° niższym niż pod olm. Po zastosowaniu półki rzeczywistej wzrosła do poziomu (w trakcie całego procesu) porównywalnego z nim, a w końcówce spadła o około 1°,dokładnie nie wiem w którym momencie to nastąpiło, jednak wydało mi się to conajmniej dziwne. Początkowo "obwiniałem" za to półkę rzeczywistą, jednak następnego dnia postanowiłem, od nowa dokładnie skalibrować wszystkie sondy.
Tym razem zrobiłem to nieco inaczej:
wszystkie sondy spiąłem ze sobą recepturką i umieściłem w gorącej jeszcze z dnia poprzedniego wodzie odwarowej i podgrzałem do 80°. Kalibrowałem na temperaturze zbliżonej do temperatury wrzenia etanolu.
20180123_155523-1-982x813.jpg
Po kalibracji zostawiłem sondy dalej w kotle, co jakiś czas je obserwując, i jakie było moje zdziwienie gdy temperatura spadła do 78,3/2°, mianowicie wszystkie sondy (DS) pokazywały bardzo zbliżone, niemal identyczne wskazania, poza tą z głowicy (A25), tu nastąpił przeskok w dół o wcześniej wspomniane 0,8/1°, i odczyt był na poziomie 77,3/5°.
Macie może jakieś pomysły???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Może siakiś byk... Jak to dokładnie wyglądało, przeskok który ustabilizował się w kilka sekund?
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

Na moje oko to wylazła nieliniowość czujników, o ile w datasheet od DS'a coś tam widać, że taki liniowy nie jest, o tyle nie wiemy jaki jest czujnik w sondzie A25, bo producent skrzętnie to ukrywa. Ale możliwe jest, że też ma jakąś nieliniowość i odjeżdża od DS'a.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Na odcinku 2 stopni nie ma mowy o błędzie liniowości.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

Nie dwa... stopień: "wspomniane 0,8/1°," i tak patrząc na fotki to jakoś tak to tam wygląda, bo rozumiem że trzeba patrzeć na temperatury z prawej kolumny na wyświetlaczu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

bolecki pisze:Może siakiś byk... Jak to dokładnie wyglądało, przeskok który ustabilizował się w kilka sekund?
Niestety nie na kilka sekund, na stałe.
Wygląda to następująco, temperatura w kotle bardzo powoli spada wszystkie sondy pokazują praktycznie to samo. Po spadku powiedzmy poniżej 78,3°, na A25 jest przeskok do razu o 0,8/1° w dół.
@rastro
Dokładnie tak, sonda A25 jest pod nazwą głowica. Pozostałe to DS'y.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Wspomniane 0,8/1° to wartość i o ile nagle przeskoczyło wskazanie. Te dwa stopnie to punkt kalibracji i przeskoczenia (w sumie jak czytam to i tak było mniej jak 2st). Jak by sie coś magicznego działo w tym punkcie 78,2.

@Masterspaw, o jaką wartość miałeś przesunięte wskazania na A25?.
Tak, zmiana na stałe, ale wchodziła max kilka sekund, a nie kilkadziesiąt.

------edit.
W sumie nie wiem, w sofcie nic ciekawego nie zauważyłem. Kilka postów wyżej jest wstawiony log, przerysowałem jego odchyłkę od 78° i też nic nie widać, są tylko efekty zmiany mocy. To by mogło wskazywać że to coś jest tylko u Ciebie.
Jakią masz wersje softu?.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 sty 2018, 23:04 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Nie wiem jaka to wersja softu, w załączniku nr seryjny, nic nie dłubane.
Chodzi Ci o wartość offsetu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 sty 2018, 23:07 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Tak,

----
Po naklejce widzę że jakaś roczna sztuka z Aabratka. Pieron wie co tam siedzi. Wersję zobaczysz po włączeniu, na ekranie z logo.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 sty 2018, 23:17 przez bolecki, łącznie zmieniany 2 razy.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

W tej chwili offset ustawiony na +1°
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

1 stopień to trochę grubo. W wolnej chwili zgraj i podeślij loga z możliwie wolnych zmian temperatury w okolicach tego przeskoku. (rozgrzewanie i chłodzenie).

Na marginesie, nie masz problemów z odblokowaniem ekranu po wystąpieniu jakiegoś alarmu?.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Nawet, nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, bo gdy załączy się jakiś alarm to che się to jak najszybciej odblokować (się ręce trzęsą :D), ale faktycznie, trzeba ze dwa, trzy razy paluchem przeciągnąć, i to powoli zanim zareaguje.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: bolecki »

Zrób loga z małym interwałem zapisu (powiedzmy 2s) i kilkukrotnym przejściem przez ten próg. W tedy będziemy coś działać.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

er--ka
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 30 sie 2017, 10:39
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: er--ka »

Skoro jest tu twórca podepnę się pod temat.
Też mam dziwne skoki temperatury na czujniku w głowicy. Jako załącznik wykres.
Każdy proces wygląda tak, że temperatura podczas stabilizacji i odbioru przedgonów jest bardzo "gładka" a później już podczas odbioru serca następuje okres gdzie są bardzo duże wahania i ponownie się stabilizuje z temperaturą jednak ok. 1*C niżej niż po odbiorze przedgonów.

Zdarza się również zawieszenie sterownika po alarmie zazwyczaj czujnika na górze kolumny.

Jakieś rady?
Przechwytywanie2.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: tazy »

Podepnę się pod temat bo nie chce zakładać nowego. Co jest w zestawie tego termometru, oraz jak ze sterowaniem mocą grzałek?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

W zestawie masz termometr z sonadą A25, dodatkowe wyposażenie to sondy DS, sterownik mocy i czujnik ciśnienia. Dostępne u aabratka pl.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: tazy »

A z tym sterowaniem grzałek jak to jest? Jak działa sterowanie mocą 2x2kw?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Spokojnie obsłuży 2x2kW, z opisu wynika, że nawet 2x2,3kW przy 230, w praktyce nie sprawdzałem sterowania mocą, bo używam RGN'a Boleckiego i jestem póki co zadowolony z jego pracy. Wydaje mi się, że częste zmiany mocy za pośrednictwem MSRa mogą być lekko upierdliwe, ponieważ panel dość szybko się blokuje, ale to tylko przypuszczenia.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

inqubus
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 21:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: inqubus »

Witam!
Dzisiaj dotarł do mnie nowy MSR od producenta wraz z 5szt DS i po półgodzinnej stabilizacji czujników w gotującej się wodzie stwierdzam, że ten termometr to w zasadzie wskaźnik a nie termometr --rozrzut temperatury wynosił ok 0,9 stopnia na DS - próba zabawy offsetem dla DS-a opisanego jako KEG (najwięcej zawyżał temperaturę ) na razie nie przyniosła efektu w postaci wskazań okolicy 100 stopni - jutro dokładniej to obadam, czujnik A25 się zwyczajnie skończył na zakresie 99,999 stopnia (w instrukcji nie ma nawet drobnej wzmianki, że jego zakres to 99,999 stopnia - a wręcz jest podany zakres pomiarów przez urządzenie temperatury od -30 do 105 stopni). Jako termometr wzorcowy (we wspólnej kąpieli z czujnikami MSR-a) używałem termometr Testo 110 przeznaczony do pomiarów przy produkcji żywności -
pokazywał przez większość czasu 99,9 lub 100 stopni z kilkukrotnymi skokami na 100,1 do 100,3 więc czujnik A25 według mnie był poza zakresem. Poza tym udało mi się w tym czasie zawiesić termometr - przestał reagować na jakiekolwiek przyciski poza piknięciem po wciśnięciu - wymagane odłączenie zasilania. Odblokowanie klawiatury czasami następuje dopiero po kilkukrotnej próbie (blokada według mnie jest zbędna a wręcz utrudnia). Dodam jeszcze, że zasilanie MSR-a było poprzez liniowy zasilacz stabilizowany - a więc wolny od zakłóceń. Tak że na dziś wieczór to D...y nie urywa .

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

inqubus pisze: Dzisiaj dotarł do mnie nowy MSR od producenta wraz z 5szt DS i po półgodzinnej stabilizacji czujników w gotującej się wodzie stwierdzam, że ten termometr to w zasadzie wskaźnik a nie termometr --rozrzut temperatury wynosił ok 0,9 stopnia na DS - próba zabawy offsetem dla DS-a opisanego jako KEG (najwięcej zawyżał temperaturę ) na razie nie przyniosła efektu w postaci wskazań okolicy 100 stopni
Ale czego Ty oczekujesz od czujników DS? One mają deklarowaną dokładność ±0,5°C a więc rozjazd może wynieść 1°C jeżeli akurat trafisz na dwa przekłamujące z końca tego zakresu. Problem w tym że sam producent czujników przyznaje że ta dokładność dotyczy zakresu od -10°C do +85°.
It has an operating temperature range of -55°C to +125°C and is accurate to ±0.5°C over the range of -10°C to +85°C.
Poza tym zakresem producent się nie przyznaje jaka jest dokładność więc... kalibracja na 100°C to delikatnie mówiąc nieporozumienie, szczególnie że błąd w DS nie jest liniowy, a więc może inaczej przekłamywać w zależności od aktualnej temperatury.

O czujce A25 się nie wypowiadam, bo tutaj akurat Bolecki nie chce się przyznać co tam wsadził.

Swoją drogą jeżeli chcesz to kalibrować to polecam robić to na zerze przy użyciu dobrego termosu z mieszaniną wody i lodu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: lesgo58 »

rastro pisze:
Swoją drogą jeżeli chcesz to kalibrować to polecam robić to na zerze przy użyciu dobrego termosu z mieszaniną wody i lodu.
Właśnie z powodu, który opisałeś wyżej:
rastro pisze:szczególnie że błąd w DS nie jest liniowy, a więc może inaczej przekłamywać w zależności od aktualnej temperatury.
ja z kolei proponowałbym kalibrować albo przynajmniej skontrolować wskazania termometrów tylko na pracującej kolumnie. I to nawet dopiero po skończonej stabilizacji.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Kalibrowałem MSRa na dwa różne sposoby, tak jak radzi lesgo w poście powyżej, i tak jak napisałem w :
sterownik-m-s-r-t15414-20.html#p174878
Ten drugi sposób w/g mnie jest o tyle lepszy, że nie wymaga posiadania w kolumnie pochewkek pod sondy. Jedynie czujnik umieszczony w kegu kalibrowałem na wrzącej wodzie z poprawką na ciśnienie atmosferyczne.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

inqubus
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 21:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: inqubus »

Dla mnie skoro termometr wzorcowy ( i był wzorcowany jak służył w przemyśle) stoi jak wryty na 99,9 do 100 stopni i jest umieszczony w tym samym garze razem z DS-ami to znaczy że tyle jest więc resztę kalibruję do niego. Poprawki na ciśnienie też nie biorę pod uwagę, gdyż dokręcam wskazania do już ustabilizowanej temperatury w termometrze wzorcowym. Tutaj bardziej chodzi o takie same wskazania wszystkich czujników termometrów w okolicy temperatury roboczej niż jej faktyczną wartość ( oczywiście w akceptowalnym zakresie błędu). Bo tak to mamy jakieś wskazania nie koniecznie informujące o faktycznym procesie zachodzącym w kolumnie (np kolejność podnoszenia temp. w kolejnych punktach układu)

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

Ale wiesz co oznacza określenie wzorcowany? Bo to jest zupełnie co innego niż kalibracja. Druga sprawa, zdziwił byś się jakie gradienty mogą się pojawić we wrzącej cieczy, jeszcze jak termometry są spięte tak jak pisał o tym masterpaw2 to jakoś ujdzie.

lesgo58 pisze:ja z kolei proponowałbym kalibrować albo przynajmniej skontrolować wskazania termometrów tylko na pracującej kolumnie. I to nawet dopiero po skończonej stabilizacji.
No tyle że to nie będzie kalibracja, bo nadal nie ma pewności czy wskazanie jest dokładne, skutek będzie taki że termometry będą miały jednakowe wskazanie. Koledze inqubus chyba nie o to chodziło. Ale czytając ostatni post, może jednak właśnie o to, zasugerowałem się za bardzo tym wzorcowym termometrem..
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

inqubus
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 21:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: inqubus »

Z tym wzorcowym termometrem chodzi o to, że w tym samym środowisku co DS-y wrzącej od kilkunastu minut wody pokazuje oczekiwane bardzo bliskie lub idealnie 100 stopni --z tego powodu jest on dla mnie wzorcem w tych warunkach. Co do wzorcowania --termometr posiada takie świadectwo wzorcowania. Jeśli chodzi o sprawę dokładności a w zasadzie realności pomiarów termometrów --to w zasadzie nie interesuje jaka faktycznie jest temperatura z dokładnością do setnych czy tysięcznych stopnia tylko ta temperatura mierzona przez wszystkie czujniki termometru w tych samych warunkach ma być JEDNAKOWA --a tak nie jest . Na jaki diabeł potrzebny jest termometr który np w kegu pokazuje temperaturę o kilka dziesiątych niższą od temperatury np w głowicy --a znowu na 10 polce będzie taka sama jak np w buforze --pomimo tego, ze w danym momencie procesu nie powinna taka być. Tylko tyle i aż tyle.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Jeśli chodzi o sprawę dokładności a w zasadzie realności pomiarów termometrów --to w zasadzie nie interesuje jaka faktycznie jest temperatura z dokładnością do setnych czy tysięcznych stopnia tylko ta temperatura mierzona przez wszystkie czujniki termometru w tych samych warunkach ma być JEDNAKOWA --a tak nie jest
I właśnie po to jest kalibracja, u mnie też każda sonda pokazywała co innego. Po kalibracji jest praktycznie idealnie równa na wszystkich sondach, co zresztą widać na zdjęciu.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: lesgo58 »

rastro pisze: No tyle że to nie będzie kalibracja, bo nadal nie ma pewności czy wskazanie jest dokładne,
Oczywiście, bo nie mamy warunków laboratoryjnych. Ale ustawienie termometru w warunkach "polowych" - moim zdaniem - będzie najbardziej wiarygodne. A jak jeszcze uwzględnimy ciśnienie atmosferyczne, to będzie prawie ideał. :)
ingubus pisze:Na jaki diabeł potrzebny jest termometr który np w kegu pokazuje temperaturę o kilka dziesiątych niższą od temperatury np w głowicy --a znowu na 10 polce będzie taka sama jak np w buforze --pomimo tego, ze w danym momencie procesu nie powinna taka być. Tylko tyle i aż tyle.
Jest normalnym, że w każdym punkcie sprzętu termometr będzie pokazywał inną temperaturę. Wpływ na to ma przede wszystkim wewnętrzne robocze ciśnienie - jak i odległość od zbiornika.
Tak więc możemy "skalibrować" termometry w dwojaki sposób. W/g wskazań rzeczywistych. "Kalibrujemy" w tym samym punkcie kolumny. Wtedy każdy termometr wstawiony w swoje miejsce będzie wskazywał co innego.
Albo w sposób taki aby termometry wskazywały w tym samym czasie jednakową wartość. Niestety ten sposób jest niemożliwy do osiągnięcia. Ma na to zbyt wpływ wiele czynników.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

inqubus
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 21:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: inqubus »

Jeszcze raz napiszę --dla mnie dokładny termometr wielokanałowy to taki termometr którego czujniki umieszczone w tym samym medium (taka sama dla wszystkich czujników temperatura, ciśnienie i wszystko inne co ma wpływ na pomiar) pokazują dokładnie taką samą temperaturę i basta. Oczywistym jest , że w różnych miejscach w kolumnie temperatura będzie w danym momencie procesu różna, ale termometr nie może mi pokazywać głupot w postaci temperatury np na głowicy wyższej niż panuje w kegu czy na 10 półce, ponieważ prowadząc proces na takich wskazaniach błądzimy we mgle. Tak samo oczywistym jest , że przy zmianie ciśnienia ciecz wrze w innych temperaturach niż wzorcowo --ale to nic nie zmienia w zasadzie ponieważ i tak termometr zwyczajnie pokaże coś na kształt naszej ulubionej temperatury dnia i do niej musimy dostosować działania przy procesie.
Ale te sprawy zostawiam na później lub nawet do zdobycia innego termometru, ponieważ dzisiaj totalnie straciłem cierpliwość do tego urządzenia --podczas próby uporządkowania nazw czujników skasowałem nazwę czujnika na kanale 4 i niestety z powodu błędu w oprogramowaniu nie mogę nazwać czujnika więcej niż JEDNYM znakiem. Zwyczajnie nie można przejść do następnego znaku za pomocą ostatniego przycisku od dołu. I zaznaczam, że jestem tylko coraz mniej zadowolonym konsumentem który chciał nabyć urządzenie
nadające się do bezproblemowego użytkowania po wyjęciu z opakowania.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: aronia »

Aby ustawić nazwę dla danego kanału ustawiasz oczekiwaną literę i czekasz, aż sterownik przejdzie do kolejnego pola i powtarzasz procedurę - dolny przycisk służy do usuwania liter.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

inqubus pisze:Jeszcze raz napiszę --dla mnie dokładny termometr wielokanałowy to taki termometr którego czujniki umieszczone w tym samym medium (taka sama dla wszystkich czujników temperatura, ciśnienie i wszystko inne co ma wpływ na pomiar) pokazują dokładnie taką samą temperaturę i basta.
Ciekawe... najpierw jazda z termometrem "Wzorcowanym" a teraz coś takiego, ale dokładny termometr to taki co pokazuje temperaturę jaka aktualnie panuje w otoczeniu z deklarowaną dokładnością (nie rozdzielczością). DS'y są dokładne w zakresie -10 do 85 mają deklarowaną dokładność 0,5C i większość jakie widziałem spełniają ten warunek.

Problem jest taki że czujniki są łatwe w implementacji i mają większą niż potrzeba rozdzielczość więc powstały termometry pokazujące wynik z rozdzielczością 0,01C albo o zgrozo 0,001C. Żaden producent nie chwali się jak jest to jest zrealizowane, ale gro tych rozwiązań to tak zwany oversampling, tyle że to nie zmienia dokładności samego czujnika stąd rozjazdy.

Tak że z całym szacunkiem ale rozdzielczość 0,01 jest bez sensu - sens ma jedynie pokazywanie pierwszej cyfry o przecinku ale nie można jej traktować jako cyfry znaczącej ew. do śledzenia trendu.
inqubus pisze: --podczas próby uporządkowania nazw czujników skasowałem nazwę czujnika na kanale 4 i niestety z powodu błędu w oprogramowaniu nie mogę nazwać czujnika więcej niż JEDNYM znakiem. Zwyczajnie nie można przejść do następnego znaku za pomocą ostatniego przycisku od dołu. I zaznaczam, że jestem tylko coraz mniej zadowolonym konsumentem który chciał nabyć urządzenie
nadające się do bezproblemowego użytkowania po wyjęciu z opakowania.
aronia pisze:Aby ustawić nazwę dla danego kanału ustawiasz oczekiwaną literę i czekasz, aż sterownik przejdzie do kolejnego pola i powtarzasz procedurę - dolny przycisk służy do usuwania liter.
Kolego @inqubus może zanim napiszesz kolejne pochlebstwo otworzysz taką broszurkę, którą załączył producent. Fakt w instrukcji nic nie jest napisane że trzeba poczekać na przesunięcie kursora, ale napisane jest też że jeden klawisz przesuwa kursor w lewo a drugi przechodzi do następnej opcji.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Bocian
20
Posty: 29
Rejestracja: środa, 27 cze 2012, 12:23
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Bocian »

Kolega rastro według mnie piszesz głupoty i wnioskuję, że nigdy nie prowadziłeś procesu rektyfikacji opierając się o precyzyjny termometr z fizyczną rozdzielczością 0,01C. Jest to bardzo przydatna rzecz, pokazująca dużo wcześniej czy kolumna ma tendencję do zubożania lub wzbogacania i jak regulować reflux. Dla mnie skok 0,1C to już bardzo duża zmiana dla procesu a dla Ciebie minimalna zmiana jaką wychwyci Twój sprzęt pomiarowy.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

Bocian pisze:Kolega rastro według mnie piszesz głupoty i wnioskuję, że nigdy nie prowadziłeś procesu rektyfikacji opierając się o precyzyjny termometr z fizyczną rozdzielczością 0,01C.
Sam głupoty piszesz... żaden termometr na DS18B20 nie ma fizycznej rozdzielczości 0,01°C, w najlepszym przypadku to będzie 0.0625°C chyba że spece z Dallasa/Maxma też głupoty piszą. To bardzo możliwe bo oni zapewne też nie prowadzą procesu rektyfikacji ;).

https://datasheets.maximintegrated.com/ ... S18B20.pdf - tutaj na stronie piątej można sobie przeczytać jaka jest fizyczna rozdzielczość czujnika
Bocian pisze: Jest to bardzo przydatna rzecz, pokazująca dużo wcześniej czy kolumna ma tendencję do zubożania lub wzbogacania i jak regulować reflux. Dla mnie skok 0,1C to już bardzo duża zmiana dla procesu a dla Ciebie minimalna zmiana jaką wychwyci Twój sprzęt pomiarowy.
Producenci tych zabawek oszukują używając oversamplingu/interpolacji. MSR ma akurat inną sondę do procesu, ale tam też bym się nie przywiązywał do ostatniej cyfry po przecinku, wszak w instrukcji stoi że ta rozdzielczość jest wynikiem interpolacji więc oszukuje jak by mniej.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Bocian
20
Posty: 29
Rejestracja: środa, 27 cze 2012, 12:23
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: Bocian »

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem FIZYCZNEJ rozdzielczości i nie miałem na myśli DS18B20 bo on co najwyżej nadaje się na termometr meteorologiczny, do akwarium czy innych niewymagających zastosowań. Na rynku są dużo ciekawsze (niestety i droższe) precyzyjne układy czujników termicznych.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: rastro »

No nie wiem, dyskusja od dłuższego czasu tutaj dotyczy właśnie czujników DS, więc mam wątpliwości kto tutaj powinien zacząć czytać ze zrozumieniem. Oczywiście wiem że MSR ma czujnik "A25" ale właśnie nic o tym czujniku nie wiadomo (ona zresztą też nie ma rozdzielczości 0,001 - bo producent w instrukcji też wspomina o interpolacji), dlatego też wcześniej już napisałem że o tej sondzie się nie wypowiadam.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

inqubus
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2014, 21:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: inqubus »

Rastro-- nie łap za słówka --pisałem o termometrze wzorcowanym, ponieważ taki posiadam i w moich warunkach jest on wzorcem dla innych termometrów które go nie przewyższają rozdzielczością i dokładnością wskazań. Poza tym skoro już używam termometru wielokanałowego to warunkiem sensowności jego stosowania jest to, że ma pokazywać dokładnie taką samą temperaturę na wszystkich kanałach jeśli wszystkie sondy są umieszczone fizycznie w tej samej temperaturze (pomijam liniowość czujników w zależności od temperatury i oczywiście to, że w czasie procesu temperatury w różnych miejscach kolumny są różne). No i oczywiście taki termometr powinien wskazywać faktyczną temperaturę, choć w procesie destylacji właśnie ważniejsze jest wykrycie zmiany temperatury niż jej faktyczna wartość--aczkolwiek bez większej przesady.
A co do nadawania nazw czujnikom --zwracam honor - faktycznie po zmianie znaku kursor przeskakuje na kolejne pole. Widocznie za szybko manipulowałem przyciskami.

Dzisiaj po ponad 2 godzinach gotowania, mrożenia i innych voodoo na czujnikach DS i słynnym A25 w którym nikt nie wie co siedzi- stwierdzam, że DS-y owszem są dobre do pogodynki czy wędzarni dla początkujących, ale do rzetelnego pomiaru temperatury w kilku punktach to słabo się nadają przy naszych procesach. Może się czepiam, ale 10 lat pracy przy kalibrowaniu i uruchamianiu urządzeń do pomiarów energetycznych wypacza psychikę. Sam czujnik a25 mam wrażenie, że działa najbardziej realnie i jak je zastosować we wszystkich kanałach, to może by coś z tego było --jedyne co mnie wnerwia w tym czujniku to zakres pomiaru do 99,999 stopnia. Zabawa offsetem powoduje że albo ustawiamy jednakowe wskazania dla 0 stopni i mamy solidny rozjazd pomiędzy czujnikiem A25 a DS-ami w okolicach nas interesujących czyli na granicy lub poza granicą lepszej dokładności DS-a i odwrotnie --jeśli ustawimy jednakowe wskazania dla okolic 80 stopni to wskazania dla niskich temperatur również się rozjadą i nie koniecznie w tym samym zakresie .Po prostu brak liniowości i duży rozstrzał parametrów DS-a . Może jakieś parowanie by pomogło.
Reasumując -szukam dalej
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Przygód z sondą A25 ciąg dalszy, temperatury stałe wszędzie poza głowicą, dodam tylko, że brak jakichkolwiek przeciągów, temperatura otoczenia stała (zamknięta łazienka)
skoki temperatury rzędu 0,3/0,4° w krótkim przedziale czasowym.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: robert.michal »

Pokaż zdjęcie gdzie masz termometr w głowicy. U mnie też tak się zmienia, ale raczej o 0,03 stopnia. Termometr mierzy wlatujące pary do głowicy.
10 półka też ci drga - czy tak stale?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Post autor: masterpaw2 »

Sondę w głowicy mam raczej standardowo umieszczoną, widać to dokładnie w poście:
polka-rzeczywista-jako-bufor-nad-olm-em-t16843.html
Dodatkowo sonda umieszczona jest w miedzianej pochewce, co tylko zwiększa jej bezwładność i takie skoki, w tak krótkim czasie nie powinny mieć miejsca. Pozostałe sondy (DS'y) zachowują się stabilnie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”