Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi a reakcja z chromoniklem

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy

Post autor: czytam »

arTii pisze:Właśnie na nalewki - gdzie ma być czuć owoce czy kwiaty (zależy co nalewasz) powinien być jak najbardziej neutralny alkohol.
Tym razem ja pozwolę się nie zgodzić. Najlepszą moją nalewką był agrest zalany rumem. Nie był to bynajmniej alkohol neutralny. Solo nie był pijalny. Za to nalewka po klku latach wciąż zyskuje na walorach.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: radius »

@czytam, rum to taki specyficzny "bimber", więc nie ma go co porównywać do podłej jakości destylatu cukrowego. Jeżeli jednak w użyciu ma być spirytus, to jak najczystszy i w tym wypadku przedmówca ma całkowitą rację :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: yacequ »

Muchomor pisze:ArTii może i racja z tym aromatem podłego bimbru...Znalazłem dobry wątek, sporo informacji o sodzie oczyszczonej i kaustycznej, nadmanganianie potasu i perhydrolu, które w tym przypadku były bardzo pomocne:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... pozdrawiam
@arTii z pewnością ma rację, a Tata pije średniowiecze (PRL), Ty nie musisz...
Czy zwróciłeś uwagę na "rok produkcji" tego posta? Nie zastanowiło Cię to ? Myślisz, że technologia Wielkiej Pardubickiej stoi w miejscu?
Zatem gratuluję, i zrobisz co zrobisz. Dezawuowanie zaś naszych rad zaprowadzi Cię na manowce w piękne okoliczności przyrody...
Ostatnio zmieniony środa, 21 lis 2018, 20:53 przez yacequ, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: czytam »

Ja nic nie pisałem o podłej jakości bimbrze. Odniosłem się tylko krytycznie do twierdzenia, że
arTii pisze:...na nalewki...powinien być jak najbardziej neutralny alkohol.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Muchomor
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2018, 19:17
Ulubiony Alkohol: Wino z dzikiej róży
Podziękował: 1 raz
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: Muchomor »

Wręcz przeciwnie, uważam że technologia poszybowała ponad stropy wieży Babel (chodzi mi o wysokość budowli oczywiście, a nie o to że każdy tam miał co innego do powiedzenia). Trudno mi się tylko poruszać po forach gdzie większość wiadomości, których się doszukałem, dotyczy kolumn i surówek 96%. Gdy są czasem podane sposoby na oczyszczanie chemiczne to nie wiem jak to przekładać na tą dinozaurzą aparaturę, bo jeśli dodaje się np. x nadmanganianu do wysokoprocentowego urobku, to nie wiem jak to przekwalifikować na ten mój 68%. Czy w tych 18% różnicy jest dużo do przereagowania dla utleniacza czy więcej kwasów czy estrów czy aldehydów czy jeszcze innych rzeczy. Generalnie pewnie tam może być sporo zanieczyszczeń, dlatego szukałem postów, które możliwie traktują i bazują na tej starszej, podobnej technologii. Ale tak jak pisałem- szukam rozwiązania tymczasowego, raczej bez miareczkowania, bo wiosną będę szykował wejście kotłowni w XXI wiek

Rady szanownych kolegów oczywiście biorę do serca i pewnie powoli wszystkiego popróbuję, np za 2 dni pierwszy raz w tym domu odbędzie się druga destylacja!
Życie spędzone na popełnianiu błędów jest nie tylko zacniejsze, ale także bardziej użyteczne niż życie spędzone na nie robieniu niczego. – George Bernard Shaw

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: arTii »

Muchomor pisze:ArTii może i racja z tym aromatem podłego bimbru, ale już po tych wszystkich latach chyba przyzwyczaiłem się do tego jak smakują te nalewki i nawet nie wychwytuję tych zapaszków, tylko same owoce. Niemniej jednak "coś mi śmierdzi" w procesie oczyszczania dlatego uruchomiłem ten temat :)
Ja Cię rozumiem, jednak "podły bimber" to była taka literacka hiperbola. :) Ja nie wiem jakiej jakości alkohol masz do dyspozycji.
Ale wracając do nalewek - Ty już się przyzwyczaiłeś, ale jak poczęstujesz gości? Oni też są przyzwyczajeni?

Co do tematu oczyszczania chemicznego: alkohol w gorzelniach jest właśnie chemicznie oczyszczany i dlatego nam nie smakuje ;)
Może warto przyłożyć się do prawidłowego wykonania procesu destylacji? Może jednak spróbować "zmodyfikować" sprzęt?
Sądzę, że dużej wydajności na chwilę obecną nie ma, więc modyfikacja też nie była by droga. Oczywiście tak zmodyfikować, żeby "w każdej chwili" można było przywrócić do stanu "zabytkowego" hihi.

kawałek rury miedzianej ⌀35 na kolumnę, oraz na obudowę chłodnicy, drugi kawałek ⌀12 na wnętrze chłodnicy (a może nawet cieńsza?), kawałek rurki na deflegmator, kształtki i całość zamknie Ci się pewnie w kwocie 200zł... Będziesz miał przyzwoitego pot-stilla
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: Kamal »

I pomyśl o oczyszczaniu węglem aktywnym. Daje bardzo dobre efekty.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Muchomor
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2018, 19:17
Ulubiony Alkohol: Wino z dzikiej róży
Podziękował: 1 raz
Re: Stara aparatura z odstojnikami słoikowymi

Post autor: Muchomor »

Dzięki za rady, będę próbował po trochę. Na razie udało mi się namówić ojca i pospawał taki zewnętrzny filtr węglowy fi 45mm, wys 350mm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Życie spędzone na popełnianiu błędów jest nie tylko zacniejsze, ale także bardziej użyteczne niż życie spędzone na nie robieniu niczego. – George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”