Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Odbierasz wszystko razem. Podobnie jak w odpędzie owocówek.
Jednak mając bufor - przy odpowiedniej wprawie możesz odebrać cały alkohol bez ruszania pogonów. Bo ten powinien pozostać w buforze.
Ale o tym już pewnie wiesz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

No i bajer... Zamknąłem zawór po 20 minutach i ładnie się napełnił bez bulgotania. W miarę upływu czasu i braku mocy w kotle zaczyna się bulgotanie.. Generalnie czas całego procesu w moim przypadku skróci się baaardzo.. Może podam w takich liczbach. Wcześniej na pełny wsad szło około 20kWh, teraz wyrobiłem się w 14.

Edit: zapytam jeszcze, jeśli mam wspawany od bokj port termometru, na jakiej wysokości od dna powinienem go umieścić? Czy bufor wygotuje się do zera i później napełnia śmieciami z zbiornika? Mam z 10cm od dna i to chyba jest błąd..?
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 lip 2019, 20:56 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

V1ctor
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 3 sie 2018, 19:18
Podziękował: 1 raz
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: V1ctor »

Posiadam bufor bez przelewu do zbiornika i mam pytanie do kolegów, którzy pracowali kiedyś na takim buforze, a teraz mają bufor z przelewem. Czy zauważyli różnicę w jakości destylatu?
Oczywiście pytam dlatego, że zastanawiam się czy muszę przerobić swój bufor, czy nie.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Victor jeżeli posiadasz spust w buforze i spust w kegu to możesz je połączyć i samemu sprawdzić. Mi takie połączenie przydaje się podczas stabilizacji. Tak dobieram odpływ z bufora aby był częściowo napełniony. Wtedy tam stałe wrze 60 % alkohol i jak mniemam ulatnia się to co w metodzie 2,5 - tak wynika z obserwacji termometru w głowicy.
Wadą jest długa stabilizacja. teoretycznie, przez bufor powinna przelecieć cała zawartość kega, dlatego nie robię dwukrotnej stabilizacji tylko odrazu częściowo napełniam bufor. Spust z bufora (gdziekolwiek] przydaje się pod koniec do wyłania pogonów. W to miejsce, po wyłączeniu spływa do bufora spirytus z kolumny, który można jeszcze raz rektyfikować
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

V1ctor
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 3 sie 2018, 19:18
Podziękował: 1 raz
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: V1ctor »

Właśnie nie posiadam spustu w buforze i stąd moje pytanie, gdyż sam nie mogę tego sprawdzić.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Nawet gdyby to nie wpływało na smak. Warto zrobić jakikolwiek spust z bufora aby spuścić pogony i odzyskać to co jest powyżej w rurze. Są różne teorie, bo są różne bufory. W niektórych widać warstwowe układanie się pogonów, mleczny roztwór blisko dna. Ten sam bufor może się różnie zachowywać w zależności od tempa odbioru, mocy grzania, stężenia początkowego w kotle. Ja kończę jak w buforze jest jeszcze przynajmniej p30 % alkoholu. Wtedy jeszcze pogony nie idą w górę zostają tam. A w buforze jest wtedy mniej niż połowa płynu.
Śmierdzącego okropnie, smak również nie do opisania, ale przezroczystego i nieco tłustego. W kegu płyn jest mętnawy, żółtawy(klaruję tylko cierpliwością) smak kiepski, ale nie ma porównania z tym co w buforze.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

gryzmo
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 21 paź 2015, 08:25
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: gryzmo »

Spotkał mnie problem który w sumie już odnalazłem na forum a mianowicie: gwałtowne wygotowanie zawartości bufora.
Nie bardzo wiem o co chodzi bo przez kilkanaście procesów nic takiego nie miało miejsca.
Wraz ze wzrostem temperatury w zbiorniku zawartość bufora stopniowo zaczynała się gotować itd. a teraz do temperatury ok 96 stopni nie dzieje się nic po czym nagłe wygotowanie, destabilizacja kolumny i dopiero po tym i ponownym ustabilizowaniu kolumny wszystko jest jak powinno.
Dziwi mnie to trochę bo nic nie zmieniałem.
Chodzi mi o destylację cukrówki.
Wiem, że problem leży w braku mieszania zawartości bufora ale wcześniej tego nie było.
Sprzęt:
-zbiornik 60l
-bufor 2,2l wypełniony sprężynkami stalowymi od plipka
-średnica bufora 73mm
- kolumna 60,3mm wypełniona sprężynkami od plipka
-moc grzania 2,4kw a odbiór 25ml/min. (OLM)
Sprężynki przesypałem-nic nie pomogło.
Nie mam też możliwości wspawania rurek do przelewu jak to jest tu opisane.
Co się mogło zepsuć skoro wcześniej było ok?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

Ja miałem podobny problem gdy bufor razem z kotłem był nieocieplony. Latem gdy temperatury były wysokie a pomieszczenie, w którym pracowałem było nagrzane tak że w majtkach można było siedzieć i się jednocześnie poćić... Gdy temperatury spadły bufor był niedogrzany i zauważyłem momentalny wzrost wrzenia wewnątrz. Wszystko się uspokoiło po ociepleniu bufora oraz miejscu łączenia z kotłem.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

gryzmo
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 21 paź 2015, 08:25
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: gryzmo »

Wszystko ocieplone od początku także to niestety nie to. Myślę, myślę i na razie nie mam pomysłu.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

No to spróbuj zrobić recyrkulację w buforze za pomocą rurek silikonowych. Chyba Szlumf z powodzeniem stosuje taki patent.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

gryzmo
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 21 paź 2015, 08:25
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: gryzmo »

Chyba znalezłem rozwiązanie problemu.
Zauważyłem, że jak zmniejszam na moc roboczą (2600W) chwilę po dojściu par do głowicy wtedy z buforem dzieją się cuda opisane wcześniej. Natomiast jak utrzymam pełną moc jeszcze przez min 5min. czyli występuję częściowe zalanie kolumny wszystko działa jak powinno.
Niczego innego nie zmieniałem wiec wnioskuję, że to pomogło bo na początku posiadania sprzętu zawsze zalewałem kolumnę i wszystko było ok. Może komuś to pomoże.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 gru 2019, 20:21 przez gryzmo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Stabilizator

Post autor: Skir »

Emiel Regis pisze:Jeśli przyłożysz moc odpowiadającą średnicy kolumny nad buforem, wtedy bufor będzie zalewać i z refluksu w krótkiej kolumnie w nim umieszczonej nic nie będzie.
Jeśli zaś dobierzesz moc kierując się przekrojem kolumny w buforze, wtedy nie wykorzystasz możliwości kolumny właściwej.
W sumie na bazie tego twierdzenia (moim zdaniem słusznego) nie mają sensu bufory, które oferowane są w formie przykręcenia do KEGa np na złączu sms? np.:
bufor1.png

Skuteczne byłyby tylko te bufory, które montowane byłyby na szerszym wlewie na KEGu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lut 2020, 22:25 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

Ale taki bufor, który jest przykręcany na złączu może mieć różne konstrukcje. Np podwójne dno, którego na zdjęciu nie widać.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Erazer »

Taka mnie drobna wątpliwość naszła, chodzi mi o metodę 2,5...
Najpierw robimy odpęd, a następnie rektyfikujemy rozcieńczoną surówkę do 55% w kegu - ale jeżeli posiadamy bufor, to rektyfikacje wsadu 55% możemy pominąć skoro w buforze będziemy mieli mocne stężenie i to jakby właśnie bufor wyręczy nas przy odpędzie z rektyfikacji surówki 55%?
Zatem mając bufor uzyskam taką samą jakość spirytusu przy pierwszej rektyfikacji standardowej jak pracując bez bufora i robiąc metoda 2,5?
Dobrze z grubsza rozumiem, czy coś pokręciłem?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 mar 2020, 12:32 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Dobrze kombinujesz. Jest tylko problem z uzyskaniem niskiego % w buforze. Na dodatek trzeba go utrzymać przez dłuższy czas by cały alkohol z kotła się przewinął przez bufor. Ja przy próbach celowałem w 60% bo przy takim % przedgony parujące w wyższych % maja stosunkowo dużą lotność. Niski % osiągałem zmniejszając ilość i jakość wypełnienia w buforze. Doszedłem do około 70% posiłkując się dodatkowo zrzutem do kotła. Trudno było dobrać proporcje zrzutu do przelewu do rury wewnętrznej i na dodatek to się zmieniało w trakcie procesu. Zrezygnowałem z tego pomysłu na rzecz bufora w kotle i półki rzeczywistej na wyjściu z kotła.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: moszeusz »

@Szlumf możesz opisać dokładniej swoje rozwiązanie? Najlepiej jakbyś podparł opis jakimś zdjęciem czy schematem :)

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: johnex »

Koledzy jestem właśnie na etapie projektu bufora. Będzie on łączony z kegiem i kolumną za pomocą SMS 63,5 dlatego planuję podgrzewane dno. Kolumnę mam 60,3 (ok. 57 wewnątrz) czyli rura wewnętrzna bufora fi63,5. Oczywiście cały bufor będzie ocieplony.
Przejrzałem cały temat dotyczący buforów zarówno tutaj jak i na białym forum. Excela z wyliczeniami opracowanymi przez kolegę aronia też znam. Im więcej czytam to mam więcej niejasności i pytań.
1. Jaka jest obecnie przyjmowana pojemność bufora dla kega 50l (zalane powiedzmy 45l)? Znalazłem, że dla 100l to ponad 5l.
2. Jak wysoką zrobić kolumnę wewnętrzną bufora? Myślałem aby wypełnić ją miedzią aby bufor pełnił zarazem funkcję katalizatora.
3. Czy dodawać jeszcze dodatkowe podgrzewacze z cieńszych rur czy samo podgrzewane dno wystarczy?
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Sam jestem na etapie projektu nowego bufora i powiem Ci że chyba nie przejrzałeś tu całego tematu :D przeczytaj post #449 kolegi herbata666 :)
Ja mam w środku rurę 76mm i podgrzewane dno, bufor docieplony i działa prawidłowo.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

@moszeusz
Bufor jest podwieszony do pokrywy kotła . Na zdjęciu jest miska ale obecnie używam garnka 4,2l z silikonową koszulką na bocznej ściance by opóźnić wygotowanie zawartości.
miska.jpeg
W wyjściu z kotła do kolumny mam półkę rzeczywistą. To pojedynczy kołpak.
p1z.jpeg
wciśnięty w kielich stanowiący podstawę kolumny.
p5z.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: moszeusz »

@Szlumf dzięki, jeszcze gdybyś wyjaśnił co daje zastosowanie fizycznej półki? I jeszcze jedno, ta silikonowa koszulka okala garnek jak takie ocieplenie?

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Tak, ta koszulka trochę izoluje garnek i opóźnia wygotowanie % z niego poprawiając funkcję stabilizującą bufora.
Półka rzeczywista na wejściu do kolumny u mnie spełnia dwie funkcje. Po pierwsze rozdziela frakcje jeszcze przed wypełnieniem. Oczywiście nie wszystkie pogony się na niej skroplą i nie wszystkie przedgony pójdą do góry ale mam nadzieję, że znaczna ich część to zrobi. Po drugie ma stosunkowo dużą pojemność cieczy o mocy około 60-62%. Mam nadzieję, że przynajmniej część frakcji które stają się lotne w wyższych %-tach odparuje tam i pójdzie do góry.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Czy jaki pierścień do przelewu spełni swoją rolę? Czy trzeba go nieco podgiąć w dół środkiem? Ma na celu zapobiegać ściankowaniu przelewającej się cieczy. Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Carl »

Moim zdaniem nie tylko nie spełni, ponieważ ciecz będzie płynąć po spodniej stronie w kierunku ścianek, ale także ograniczy w istotnym stopniu przekrój roboczy kolumny wewnętrznej.
Jeśli już chcesz iść w tę stronę, to ponacinaj go i wygnij do dołu. Coś na kształt OLMa aAbratka
https://images.app.goo.gl/51HRtAW36kPk1qcn7

Wystukane z Tapatalka
Ostatnio zmieniony piątek, 13 mar 2020, 18:22 przez Carl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

lefff
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 12 kwie 2014, 23:54
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem i żadna dawka dobrego alkoholu tego nie zmieni. Najwyżej będę jak ... człowiek.
Ulubiony Alkohol: Dobra whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lefff »

Kolego :arrow: Szlumf pytanko: czy Twój "wyłapywacz refluksu" :) wcześniej zwany miską :) umieszczony w Kegu (kotle) jest zanurzony w gotującym się nastawie/surówce?
Innymi słowy czy podczas psocenia płyn ogrzewa miskę ze skroplinami? Czy jednak jest miedzy nim a lustrem (jeżeli można powiedzieć o gotującej się powierzchni płynu "lustro") jakaś przestrzeń, a za ogrzewanie odpowiadają wyłącznie pary?

Mam keg 30l z wspawanym gniazdem SMS'a 63,5 więc ciężko przez taki otwór włożyć miskę, nawet małą. Myślałem wcześniej o silikonowej foremce na babkę. Zabrałbym żonie ;) Jakoś bym ją ścisnął i jakoś spróbował umieścić w KEGu (znaczy nie żonę :) ). Jednak stwierdziłem że sama silikonowa foremka nie wytrzyma ciężaru spływającej flegmy, będzie się wyginać a flegma wylewać.
Ale dziś mi przyszło do głowy, że przecież można wykorzystać zamiast foremki worek silikonowy (jak balonik). Dorabiając odpowiedni "korek" do kega (tu trzeba by było trochę to przemyśleć) taki worek w łatwy sposób można byłoby umieścić w kegu.
Jednak tu pojawia się pewien problem/pytanie. Biorąc pod uwagę pojemność mojego KEGa 30l, (a nie chcę rezygnować z pojemności nastawu 25-26l) tak "wrzucony" worek zawsze byłby zanurzony w ogrzewanym płynie, więc czy spełnił by swoje zadanie?
Pozdrawiam
lew przez 3f

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Moje bufory w kotle są zanurzone prawie całe w nastawie gdy się napełnią. Worek spełni swoje zadanie o ile wlot do niego będzie powyżej lustra cieczy w kotle. Musi być też tak ze 2cm poniżej wlotu do kolumny by nie blokować par. Kiedyś stosowałem silikonowy worek do ugniatania ciasta jako bufor w kotle. Sprawdzał się dobrze do momentu gdy przy małym wsadzie osiadł na grzałkach i przepalił się. Miałem dym w szklanym Thorze :D.

Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Seba9401 »

Witam, Panowie jak myślicie lepiej robić w buforze płaskie dno? Czy lepszym rozwiązaniem będzie zrobić skośne dno do środka rury żeby para miała łatwiej i lepiej ogrzewała go?
Nawiązując do tematu jakie polecacie sposób montażu bufora do zbiornika ? Tak aby była prosty i szybki w montażu?
Poniżej przedstawiam szkic mojego bufora... Keg 50l, wsad 40l max Fi Bufora zew 132 wewnątrz rury fi 63, wysokość 320mm, wysokość do spustu 240mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Arti44
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2018, 16:53
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Arti44 »

@Seba9401
Robiąc skośne dno utrudnisz spawaczowi pracę i równocześnie nieco skrócisz długość wewnętrznej rury a więc ilość półek teoretycznych (raczej nieznacznie). Biorąc pod uwagę że ciepło do cieczy w buforze przekazywane jest zarówno przez dno bufora jak i ścianki wewnętrznej rury w znikomym stopniu zwiększysz powierzchnię przekazywania ciepła.
Inaczej mówiąc - nie warto, rób proste dno. Poświęć wysiłek na zrobienie zrzutuz bufora, ewentualnie rurek silikonowych w buforze ułatwiających mieszanie zawartości bufora.
Jak się boisz o niedostateczne dogrzanie bufora zawsze możesz go lepiej docieplić
Awatar użytkownika

linux
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 20:46
Podziękował: 20 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: linux »

Witam,
1. Jak obliczyć pojemność bufora?
Całość? Czy minus kolumna wewnątrz?

2. Kranik jest po to aby zlać to co wpadnie nam po zalaniu kolumny?

vIrek
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 8 sty 2020, 09:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: vIrek »

Witaj
Ad. 1 Minus kolumna wewnętrzna.
Ad. 2 Przydaje się przy różnych metodach: 2,5 lub 4,5 (odbieranie przedgonów z pustym lub napełnionym buforem).

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

@linux kolega aronia stworzył fajny arkusz w excelu, wpisujesz wszystkie wymiary i masz od razu obliczoną pojemność.

obliczeniowe-podejscie-do-pytan-t12468.html

Dodatkowo informacja czy bufor nie jest za mały / za duży do danego zbiornika itp.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: .Gacek »

Nie chcę wyjść na buraka... Ale czy kolega linux poczytał trochę więcej o buforze czy tak po łepkach pyta po troszkę w każdym temacie? Oprócz przeanalizowania dokładnie tego tematu polecam również lekturę na białym forum odnośnie bufora, pojemności, średnicy oraz jego pracy:
https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=4441
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

linux
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 20:46
Podziękował: 20 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: linux »

Przeczytałem cały wątek o buforze od autora tego wynalazku na Bimber.info...
I było: bufor ma mieć 1/5-2L na 50L, średnica ~120, bez podania obliczania objętości bufora, czy kolumnę też wliczać czy nie.
Brak również dokładnej informacji po co ten kranik, raz, żeby uchronić przed całkowitym odparowaniem spirytu, a raz aby wylać zawartość po zalaniu kolumny.

Może przeoczyłem, ale czytałem to co zapodałeś.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: aakk »

Chyba brakuje nieco myślenia "na chłopski rozum". Mi się logiczne wydaje że skoro bufor gromadzi ciecz to mierząc jego pojemność chcemy dowidzieć się ile tej cieczy zgromadzi przy danych wymiarach. To samo z kranikiem, ułatwia opróżniać bufor po zakończeniu procesu.. (nie tylko ale na to można wpaść bez zagłębiania się w prowadzenie procesu).
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Erazer »

Pojemność bufora powinna mieć około 1/20 wsadu w kotle - w przybliżeniu, pojemność kolumny nie ma nic do pojemności bufora.
Zatem jeśli mamy keg 50l i standardowo wlewamy tam 40l - 45l, to właściwa pojemność bufora powinna wynosić około 2l.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

linux pisze:Przeczytałem cały wątek o buforze od autora tego wynalazku na Bimber.info...
.
Na początek proponuję ten post:
post119463.html#p119463
Znajdziesz tam tabelę za pomocą której wyliczysz sobie co tylko chcesz.
Poza proponuję poczytać ten temat od początku. Znajdziesz wszystkie możliwe info...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: spawaczTIG »

Przeczytałem cały temat i nie bardzo pamiętam kogo zacytować ale jedna sprawa mi została do mojego projektu.
Mianowicie ktoś z szanownych kolegów wspominał o "mleku" w buforze i tu mnie nurtuje wysokość tego "mleka" od lustra cieczy, dołączył bym sobie porostu punkt do zlania, od razu a jak wiadomo od strony produktu spoina być musi zawsze. Potem nie będzie możliwości wykonać tam spoiny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 kwie 2020, 13:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Być może ja kiedyś o tym wspominałem. Przy obecnie stosowanym sposobie prowadzenia rektyfikacji z buforem zewnętrznym (napełnianie po zalaniu i kilkunastu minutach stabilizacji) i przy dobrej cyrkulacji w buforze raczej go nie będzie.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: spawaczTIG »

Całkiem możliwe bardzo fajnie opisany był fuzel i w sumie ja bym go z chęcią sie pozbył od razu, jak jest opcja, poco ma mi krążyć w kolumnie. Dla mnie nie jest problem dołożyć jeden króciec do poboru. Sam bufor sie juz narysował prawie będę musiał zrobic kilka wywijek ale na szczęście na jedna średnice chyba pod 60,3 rurę

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 kwie 2020, 07:15 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Nie wiem jak rozwiązałeś opróżnianie bufora. Jeżeli prosto do kotła to daj trójnik z odprowadzeniem na zewnątrz i tam odbierzesz fuzle. Ich ilość jest różna bo zależy od wsadu i np. od tego czy płuczesz kolumnę po każdym procesie. Pozostaje odbiór na optykę do czasu aż przestanie lecieć mętne. Ponadto taki odbiór łatwo można wykorzystać do "U rurki" i pomiaru ciśnienia w kolumnie.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: jurek1978 »

Czyli jak mam zbiornik 100 L to mój bufor powinien mieć 5L. Mam na tą chwilę 23 cm wysokości to wykorzystania czyli bufor mógłby być tej wysokości tylko byłby wtedy szeroki ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”