Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy

Post autor: norbee »

Panowie, podłączę się do tematu. Mam kolumnę nixona o długości 120 cm. Wymieniłem wypełnienie na pilpka ale temperatura również mi skacze na półce 10 i odbierającej. Temperatury mi skaczą od początku procesu +- 0,5 C, nawet jak zmniejszę minimalnie grzanie to wówczas w głowicy temperatura spada ( za mała moc ) i też temperatury skaczą. Na dole kolumny mam zwężenie o średnicy 39 mm i wysokości 2-3 cm. Podparcie od plipka zrobione w stożek o wysokości 4-5cm również nie pomogło. Kolumna ocieplona do chłodnicy. Długość wypełnienia 80 cm. Również dałem podparcie na sondzie 10 półki z cienkiej siateczki zrobionej ze sprężynek i też nic nie pomogło. Możliwe żę termometry są walnięte? Tylko, że w stanie spoczynku kolumny termometry są stabilne. A może to przedgony cały czas mi destabilizują temperaturę? Tylko to jest drugie grzanie roztworu ok 18% w 50 l kegu - wsad 33 litry i kropelkowo odebrałem jakieś 400 ml. A może za mało wsadu jest przy takim kegu? Stabilizację prowadziłem raz kropelkowo przez 1,5 na minimalnym grzaniu i raz na całkowicie zamkniętym zaworze - nic nie pomogło. Może macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: masterpaw2 »

@norbee, podstawowe pytanie grzanie elektryczne czy gazowe? Zaizolowane porty termometrów? Jeśli nie, a kolumna stoi w "przeciągu" to wahania będziesz miał zawsze.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Grzanie gazowe - wiem, nie ma porównania z elektrycznym, praca w łazience z wentylacją elektryczną która wyciąga powietrze z łazienki i czuć taki minimalny podmuch spod drzwi jak są zamknięte. Możliwe aby minimalny podmuch spod drzwi powodował destabilizację?

Porty zaizolowane taśmą bezbarwną żeby nie było przewiewów.. Z tym, że przewody ciągną się wzdłuż kolumny, między ociepleniem a samą rurą i wychodzą na zewnątrz na zakończeniu ocieplenia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 sty 2020, 12:29 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: masterpaw2 »

Grzanie gazowe - wiem, nie ma porównania z elektrycznym, praca w łazience z wentylacją elektryczną która wyciąga powietrze z łazienki i czuć taki minimalny podmuch spod drzwi jak są zamknięte. Możliwe aby minimalny podmuch spod drzwi powodował destabilizację?
1.Takie minimalne podmuchy na palnik gazowy, to tak, jak zabawa regulatorem i żonglowanie mocą nawet o kilkaset watów (spróbuj wtedy utrzymać stabilną temperaturę na kolumnie).
2. Izolacja portów samą taśmą coś tam da, ale żeby mieć pewność zrobiłbym podobnie jak tu : post163272.html#p163272
3. Przewody od sond pomiarowych wypuści na zewnątrz (nad ocieplenie) kolumny, co prawda nie przez to masz skoki temperatury, ale nieco przekłamane jej wskazania (zależność temperatura/rezystancja).
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: RE: Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: Pablito »

masterpaw2 pisze: 3. Przewody od sond pomiarowych wypuści na zewnątrz (nad ocieplenie) kolumny, co prawda nie przez to masz skoki temperatury, ale nieco przekłamane jej wskazania (zależność temperatura/rezystancja).
Nie dotyczy czujników cyfrowych, takich ja Ds18b20
Ostatnio zmieniony środa, 29 sty 2020, 09:14 przez Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: RE: Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: masterpaw2 »

Pablito pisze:Nie dotyczy czujników cyfrowych, takich ja Ds18b20
Rozwiń czemu nie dotyczy, próbowałem doczytać, ale jako elektroniczny niemowlak nie znalazłem odpowiedzi.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: Pablito »

Rezystancja ma znaczenie przy czujnikach analogowych, gdzie wykorzystuje się zależność rezystancji od temperatury. Takimi czujnikami są PT100, PT1000, termistory (NTC, PTC). Czujnik Ds18b20 to układ scalony (termistor + przetwornik), który przetwarza wartość rezystancji na temperaturę w postaci cyfrowej. Dane przesyłane są bitowo do termometra. Przez co rezystancja przewodów nie wpływa na odczyt temperatury.
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sty 2020, 17:30 przez Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Ja mam coś takiego
https://allegro.pl/oferta/termometr-ele ... NDg2YjA%3D
wsadzone w rurkę wspawaną w kolumnę dochodzącą do środka promienia kolumny. Tzn, że to nie jest czujnik analogowy ? :)
Dzisiaj odpalę sprzęt, jestem ciekawy jak się będzie zachowywać temperatura w kolumnie po zdjęciu ocieplenia z kega. Dam znać po :)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: Pablito »

To akurat termometr elektroniczny z analogową sondą. W gilzie masz termistor, a układ przetwarzający w obudowie za wyświetlaczem. Kabel łączący sondę z wyświetlaczem będzie miał znikomy wpływ na odczyt (różnica 2-3 rzędów wielkości)

Jeśli nie będziesz miał przeciągu, to temperatura powinna być taka sama. Większy wpływ mają wahania ciśnienia

Sprawdź, czy podczas stabilizacji temperatura skacze, czy stoi jak zamurowana
Ostatnio zmieniony piątek, 31 sty 2020, 15:24 przez Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Cześć przedwczoraj zakończyłem proces i jestem zniesmaczony pracą mojej kolumny. Podczas stabilizacji temperatura rosła do góry a potem skakała cały czas. Po rozgrzaniu jak pary poszły w kolumnę to na 10 półce temperatura wzrosła do 94 i stopniowo przez 20 zaczęła spadać do 77,6 i wahać się do 78,1 (tak w kółko). Natomiast w głowicy temperatura ustabilizowała się na 77,0 - skakała na 77,2. Grzanie zminimalizowałem do momentu aż temperatura przestała się wahać i udało mi się to w końcu uzyskać, natomiast na otwartym kraniku tempo wyniosło 20 ml/ minutę czyli ratio wychodzi 4/ min. Oczywiście sprężynki były luźno przesypane. Chyba czas pomyśleć o większej średnicy bo z tym co teraz mam to szkoda mojego czasu i zdrowia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 lut 2020, 11:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: johnex »

@norbee obstawiam że z twoją kolumną jest wszystko w porządku a problemem jest termometr. Te termometry za kilka złotych tylko udają, że są precyzyjne (dokładność do 0,1 stopnia). Mam taki umieszczony w kegu (w planach już MSR z pomiarem z 6 miejsc). Mimo zaizolowania portu temperatura w kegu ciągle skacze i nie są to skoki o 0,2 stopnia tylko o całe stopnie gdzie w teorii temperatura powinna powoli rosnąć. Drugi taki termometr kupiłem do pieca co i na termometrze analogowym temperatura waha się o 3 stopnie a na tym cudzie cyfrowym skoki i wahania o prawie 10 stopni.
Jednym słowem odżałuj 50 zł na dobry termometr panelowy i zobaczysz, że z twoją kolumną jest wszystko w porządku.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Tak się zastanawiam, że jeśli to wina termometrów to dlaczego ich wartości są stałe przy bardzo małym grzaniu i prędkości odbioru na otwartym zaworze max 20 ml/ minuta. Ale ok, spróbuję zmienić termometry, może rzeczywiście coś jest nie tak z nimi. Czy sonda,
https://allegro.pl/oferta/czujnik-sonda ... 8548731410 będzie ok?
Jeszcze przyszła mi do głowy jedna rzecz, chodzi o prawdopodobieństwo złego zaprojektowania półek w mojej kolumnie NS. Co prawda zachodzą jedna na drugą i teoretycznie wszystkie skropliny powinny spadać na półkę obierającą, ale co jeśli 1 cm zakładu jednej na drugą jest niewystarczający i część skroplin przy zawirowaniach par spada na poza półkę na wyplenienie poniżej? Odległość między górną a dolną półką to 3-4 cm z tego co pamiętam. Dodatkowo część skroplin spadających na półkę i spływających po niej napotyka w 1/7 jej szerokości rurkę przelewową, gdzie może spływać na środek wypełnienia nie docierając do celu półki odbierającej co może pomniejszać odbiór na otwartym zaworze :) Trochę zagmatwane. Spróbuję podłączyć wodę od góry i zrobić test jakie będę miał ratio na otwartym zaworku :) Dodam jeszcze że jeziorko mam małe i wynosi około 10 ml.
@Masterpaw -te mikro podmuchy wyeliminowałem poprzez otoczenie blachą taboretu :)

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: johnex »

Do czego chcesz podłączyć ten czujnik?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Ten czujnik ma 5 om, gość powiedział że można go podłączyć do tego chińczyka co go mam ( odciąć starą sondę i przylutować nową ), czy może takie cudo, żeby nie wchodzić w koszty?
https://allegro.pl/oferta/panelowy-term ... 7152079084
Przyznam szczerze że nie znam się aż tak dobrze na termometrach i uważałem , że najtańsza chińszczynza zrobi robotę, bo generalnie nigdzie na forum nie znalazłem że jej nie robi :)
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: Pablito »

Co do opcji z wymianą termistora (sondy) - daruj sobie, drogo i będzie wpływ rezystancji przewodu na odczyt
Co do opcji kupna nowego termometru - lepiej. Ten termometr co zaoferowałeś jest ok, tylko czy potrzebujesz komunikacji po RS232? To lepiej weź taki: https://allegro.pl/oferta/termometr-lcd ... 7385328253
Do tego dokupujesz sondy DS18B20 z odpowiednio długim przewodem i masz termometr na lata
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Dzięki za info, w sumie w kegu w cieczy też mam zamiar umieścić termometr to przyda się kolejny port.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 lut 2020, 15:02 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

norbee
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2019, 10:38
Krótko o sobie: nie wystraszysz wilka lasem ...
Ulubiony Alkohol: burbon
Podziękował: 2 razy
Re: Stabilizacja kolumny, stabilna temperatura na glowicy typu Abratek LM.

Post autor: norbee »

Ostatnio zakupiłem głowicę aabratka do obioru przedgonów wyłącznie, bo do gonu właściwego mam OLM. W głowicy rurka prowadząca z jeziorka do zaworka wynosi około 10 cm i tak się zastanawiam czy musi ona być taka długa skoro będę odbierał same przedgony? Do tej rurki i tak muszę przyspawać zaworek precyzyjny, tak więc ucięcie tej rurki nie sprawi mi problemu. Z góry dzięki za odp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”