Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:

Post autor: michal278 »

A jednak znalazłeś.. Tekst o tym był akurat z gazety. Musialbym przekopać swoje zasoby. To było z iluślecia Absoluta. Interesowałem się tą wódką, temu pisze o tym. Wyobraź sobie jak będzie jałowy spirytus po przebiegu na 3-4 kolumnach?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
promocja

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: akanim »

Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: radius »

No i gdzie w tym artykule jest choćby słowo o dolewaniu zanieczyszczonego destylatu, czy surówki :x
Oto tłumaczenie;
"Absolut Vodka wykorzystuje specjalną metodę destylacji, która zachowuje gładki charakter ziarna i jest wyjątkowo uboga w niepożądane produkty uboczne.
Dbałość o jakość od samego początku procesu produkcyjnego minimalizuje te zanieczyszczenia - używając tylko ziarna wysokiej jakości, przygotowując ziarno, zabezpieczając je przed bakteriami i dokładnie kontrolując proces fermentacji. Praktycznie wszystkie pozostałe zanieczyszczenia są usuwane podczas destylacji i rektyfikacji.
Technologia destylacji i rektyfikacji posunęła się tak daleko w kierunku produkcji wódki absolutnie czystej, że udało jej się również usunąć pierwiastki śladowe, które nadają wódce charakter surowca, z którego jest wytwarzana . Absolut Vodka rozwiązała ten dylemat poprzez, równolegle do głównej destylacji, produkcję spirytusu, którego celem jest zachowanie dobrego charakteru ziarna. Końcowy spirytus złożony, produkowany z zawartością alkoholu 95% lub wyższą (190 stopni), ma ten wyjątkowy gładki i delikatny charakter. Dokładnie jak to się robi, jest dobrze strzeżoną tajemnicą."

Więc kolego @michał278, zanim napiszesz kolejną bzdurę, zastanów się dwa razy czy warto klepać po klawiaturze :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: akanim »

Radius
Trzeba czytać między wierszami
"Absolut Vodka rozwiązała ten dylemat poprzez, równolegle do głównej destylacji, produkcję spirytusu, którego celem jest zachowanie dobrego charakteru ziarna."
Blendują rektyfikowany z takim.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: radius »

akanim pisze:Blendują rektyfikowany z takim.
Jeśli nawet, to nie ma tam zanieczyszczeń. Trzeba czytać ze zrozumieniem :czytaj:
Proces jest ciągły i dlatego równolegle z główną destylacją, prowadzona jest rektyfikacja a już tajemnicą firmy jest to w jaki sposób, że zachowany jest charakter surowca a mimo to, jest to jedna z najczystszych wódek na rynku.
Całe nieporozumienie wynika chyba z naszego rozumienia określeń "destylacja" i "rektyfikacja" oraz "spirytus surowy". Jeszcze jeden fragment z artykułu;
"Absolut Vodka jest destylowana drugą metodą, czyli destylacją ciągłą. Ten rodzaj destylacji opiera się na tych samych prawach fizyki, co destylacja okresowa. Zasadnicza różnica polega na tym, że spirytus jest cyklicznie obracany w tę i z powrotem, dając bardzo czysty produkt końcowy.
Ostatnim krokiem jest rektyfikacja, czyli metoda usuwania niechcianych produktów ubocznych wprowadzona ponad sto lat temu przez mężczyznę na medalionie butelki - Larsa Olssona Smitha. Surowy spirytus przechodzi przez kilka kolumn, z których każda ma na celu usunięcie innego zestawu zanieczyszczeń. Jedna kolumna ekstrahuje związki rozpuszczalnika o nieprzyjemnym smaku; inny usuwa olej fuzlowy; trzeci metanol; czwarty koncentruje spirytus - 96% objętościowo czystego alkoholu i wyjątkowo mało zanieczyszczeń."
Ostatnio zmieniony środa, 27 sty 2021, 08:08 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: rastro »

No właśnie... a to:
Absolut Vodka has solved this dilemma by, parallel to the main distillation, producing a spirit where the goal is to retain the fine character of the grain. The final composite spirit, produced at or above 95% alcohol by volume (190 proof), has that unique smooth and fine character. Exactly how this is done is a well-kept secret.
może oznaczać że równolegle w trakcie procesu odbierają jakąś część produktu z poszczególnych kolumn, z innej półki na ostatniej kolumnie, albo mają osobną instalację do rektyfikacji działającą na mniejszą skalę z mniejszą ilością kolumn/półek... albo że budują wokół tego legendę.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: michal278 »

Ja akurat nie dotarłem jeszcze do gorzelni Absoluta ale mam w planach. Zato byłem w kilku w Polsce i gorzelni produkującej rum. W Polsce w Polmosie Białystok i wg rozmów z pracownikiem to z niższej półki cześć jest zawracana na ostatnią. Kwestia tylko do czego była ta kolumna. Miałem też okazję widzieć kolumnę do produkcji rumu. Miała aż 30 półek. Próbowałem też czystego destylatu którego używają do produkcji likierów. Miał smak, a raczej nie miał smaku. Oczywiście piłem rum z tej samej kolumny. Na koniec jako ciekawostka ponad 90% obecnie używanego przez producentów wódek spirytusu pochodzi z Brazylii. Jest tam po prostu najtańszy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: lesgo58 »

Czyli albo my kopiujemy od nich, albo oni od nas (metoda 2.5... i jej późniejsze modyfikacje) . :D
Ostatnio zmieniony środa, 27 sty 2021, 10:39 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: michal278 »

Dokładnie. Raczej My Leszku od nich. Klasyczna gorzelnia to trzy kolumny, czyli 3 przebiegi. Tylko często oni już mają spirytus rolniczy. Akurat mam po sąsiedztwu taką gorzelnie rolniczą.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: rozrywek »

rastro pisze: może oznaczać że równolegle w trakcie procesu odbierają jakąś część produktu z poszczególnych kolumn, z innej półki na ostatniej kolumnie, albo mają osobną instalację do rektyfikacji działającą na mniejszą skalę z mniejszą ilością kolumn/półek... albo że budują wokół tego legendę.
Rastro twoja koncepcja jest jak najbardziej prawdopodobna.

Ja sugeruję że to przedgon. To co my traktujemy jako jeden przedgon oni zapewne potrafią tak wyfrakcjonować wyciągając z przedgonu tylko ten jeden malutki gryzący smrodzik.
A reszta, którą my wylewamy...to właśnie ta łagodność, smak surowca i pychota.

No i sam surowiec. Szczepy grzybków użyte. Czas fermentacji. Wszystko ma znaczenie. Nie tylko sama kolumna na której się koncentrujecie.

Zrobić spirytus to umiejętność, a smaczną łagodną wódkę to sztuka.

Reasumując w naszych procesach namy pogony przedgony i spiryt błądzący cały czas. U nich nie. Ponieważ robią to od dołu. Odbierają najcięższe frakcjie. Potem wyżej i wyżej.
Nie mamy takich możliwości finansowych ani laboratoriów na bierząco.

Ps: Ujęcie wody którą używają jest pewnie lepiej strzeżone niż dom jarka.
A woda ma znaczenie. Oj ma.
Ostatnio zmieniony środa, 27 sty 2021, 11:58 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: michal278 »

Zboże też ma. Ciekawe że używają ozimego, kiedy z rozmów z pędzącymi ducha puszczy najlepsze jest jare.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: akanim »

michal278
Taki mamy klimat :) i historię. W Szwecji jara pszenica nie miała sensu. Za krótki sezon wegetacyjny.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: michal278 »

Nawet nie pomyślałem o tym. Faktycznie. Jak byłem w Skane to widziałem dużo żyta. Na pszenicę raczej za zimno mają. Mi się wydaje że przy takiej ilości produkcji to importują.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Wg opisu najpewniej sugeruje to to, że Absolut jest robiony poprzez blend ( jakie proporcje, ha? ) spirytusu rektyfikowanego i jakiejś formy wyrobu z alembika i zapewne środkowo-późnego serca, jako najczystszego.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: akanim »

MASaKrA_Domingo pisze:( jakie proporcje, ha? )
To akurat jest proste. Wystarczy mieć podzielone frakcje (o tym piszą), zanalizowane na chromatografie gazowym. A potem to matematyka. Tyle tej, tyle tamtej i do spirytusu. Spirytus oczywiście też po analizie. Excel wystarczy aby zrobić odpowiednią recepturę blendowania.
A profil zanieczyszczeń dających smak na pewno mają ustalony od lat. I tylko się go trzymają z niewielkimi odchyleniami.
To nie wino, że zmienność surowca determinuje lepszy gorszy rocznik. Tutaj musi być tak samo za każdym razem.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: MASaKrA_Domingo »

To, że oni sobie z tym radzą, to ja wiem. Pytanie, jak stworzyć swojego absoluta.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Belcik_
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 27 gru 2020, 22:08
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Belcik_ »

Witam szanowne grono chciałem się podzielić moim sposobem na destylację prosta. Kolumna aabratek, bufor (w środku miedź), odcinek 30 wypełniony ko. Zagotowuje przy pomocy grzałek o mocy 2,4 kw, zawór w głowicy otwarty od samego początku, bez stabilizacji od razu leci przedgon, odbiór ok. 400 ml. Później gon bez regulowania odbioru, odbieram serce do 96 stopni w kotle. Mi ta metodą pasuje, chciałem się podzielić doświadczeniami, może ktoś ma jakieś obiekcje chętnie podyskutuję.
Ostatnio zmieniony środa, 30 cze 2021, 14:23 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

marekxx
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 4 sty 2023, 11:26
Podziękował: 1 raz
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

Post autor: marekxx »

jhmm pisze:Dziękuję Lesogo58. Wiedzy na ten temat poszukiwałem na obu forach, zwłaszcza o temperaturze gotowania. Sądzę, że teraz moja śliwowica nabierze zdecydowanego zapachu śliwek.
I się zaczęło im więcej czytam i wiem tym uświadamiam sobie że nic nie wiem. I jako świeżak będę popełniam nieświadomie dużo błędów przez długi czas.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 sty 2023, 11:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: .Gacek »

Nie Ty pierwszy i nie ostatni. Wszyscy się uczymy cały czas. Chcesz mieć dobry destylat to odbieraj powoli i bądź trzeźwy. Kontroluj na zapach odbiór ewentualnie na łyżeczkę od herbaty pół na pół z wodą... Dziel na małe pojemniki, nie lej od razu do dam. Środek również dziel do butelek 0,5 a końcówkę do butelek 0,2 lub jeszcze lepiej 0,1. Po wietrzeniu po jednym dniu lub dwóch zacznij łączyć destylat. Wypij kawę 10 minut wcześniej a kupaż będzie okej.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Psotnik84 »

Siemka. Czy wy w ogóle puszczacie wodę na chłodnice? Bo ja grzejąc dopiero mocą 3000W mogę zbliżyć się do temperatury w głowicy w granicach 84. Żeby osiągnąć 88 na głowicy to zajmie to dużo czasu i zleci sporo alkoholu, grzejąc dalej tą mocą. Jak wy osiągacie temperaturę tak wysoką w głowicy w tak krótkim czasie i przy tak małej mocy grzania???
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: czytam »

A jaką masz temperaturę w kotle? Przy ocieplonej kolumnie niewiele niższa będzie w głowicy, Mowa oczywiście o destylacji prostej, bez refluksu i spływania zimnych skroplin na termometr w głowicy.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Psotnik84 »

W zbiorniku temperatura 88,5 a w głowicy 84 przy otwartym zaworku na max i ocieplonej kolumnie. I dalej już temperatura rośnie w głowicy bardzo powoli, wraz z ubywaniem alkoholu w zbiorniku. Czyli chcesz mi powiedzieć że moja zamierzona temp. 88 w głowicy, którą chciałbym utrzymywać, osiągnę dopiero przy 92,5 w zbiorniku? Zaraz znowu sprawdzę sondy termometru na wrzącej wodzie. Jaką masz temperaturę wody wypływającej przy stabilizacji? I czy potem zmieniasz przepływ wody, czy nie ruszasz go do końca procesu?

Edit. Termometry sprawdzone, pokazują dobrze.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 cze 2023, 11:17 przez Psotnik84, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: czytam »

No to musi być jakiś refluks (nie wszystko wylatuje z głowicy przez zaworek. Zawsze możesz wyrzucić wypełnienie.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: Psotnik84 »

Dziękuję żeś jako jedyny próbował mi pomóc, naprawdę to doceniam :respect:. Ale już zdążyłem przerobić to co miałem, po staremu na katalizatorze odbierając na%. Gdy będę miał jakąś turę do przerobienia, to znów spróbuję zrobić szlachecki trunek metodą której nie rozumiem :bezradny:. Nowi w razie wątpliwości śmiało pisać na priv. Z chęcią podzielę się tym co wiem :piwo:
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

Post autor: .Gacek »

Prawdopodobnie zaworek nie przepuszcza wszystkiego na 100 % i część wraca na kolumnę. Ja sobie poradziłem wykręcając całkowicie zaworek i na nypel zakładając szeroki wężyk silikonowy.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”