Sposób odbioru przedgonu

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy

Post autor: Kamyk12 »

Cześć wszystkim,
Zastanawiam się nad najskuteczniejszym odbiorem przedgonów - nie posiadając obniżonego odbioru. Moje jeziorko jest płytkie 8ml. Wiem, że raczej najlepiej będzie odbierać kropelkowo, ale gotując 100l wsadu to będzie trwać. Myślałem nad dwoma odmiennymi sposobami odbioru przedgonu:
1. 1h stabilizacji i odbiór na max otwartym zaworku odbioru. Tłumaczyłem sobie to tym, że długa stabilizacja zagęści przedgon w górnym odcinku kolumny, powiedzmy 30cm i nagły odbiór na max wypchnie całą wysokość zagęszczonych przedgonów. Wiadome później ponowna stabilizacja i ewentualnie odbiór jeszcze 100ml kropelkowo.
2. 1h stabilizacji i opróżnianie co 1-1,5min jeziorka 8-10ml. Wiadome jest, że nie wykonalne jest stanie i ręczne opróżnianie jeziorka co 1min, ale posiadam sterownik na którym mogę sobie to ustawić. Myślę że opróżnienie jeziorka o pojemności 8ml nie będzie powodować destabilizacji kolumny, a zagęszczone przedgony zostaną usuwane szybkimi zrzutami.
Chcę poznać wasze opinie, i podpowiedzi. Wiem, że OVM jest rozwiązaniem, ale na razie załóżmy, że interesuje nas tylko odbiór LM. Pomińmy też czas odbioru przedgonu, czy to będzie godzina czy dwie, ważne żeby odebrać prawie cały przedgon i dobrze zagęszczony.
promocja

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: aakk »

A próbowałeś odbierać kropelkowo skoro zakładasz że będzie trwać? Przy takim zbiorniku stabilizacja minimum godzinę i odbiór kropelkowy 3krople/sec. Do tego warto przyłożyć się do samego nastawu, spokojna praca, niskie blg startowe a będzie mniej śmieci.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: prolog1975 »

Przy takim zbiorniku jedyna słuszna droga to OLM i jeziorko o dużej pojemności. Można się bawić w odbiór kropelkowy po stabilizacji ale przy takim zbiorniku warto się posiłkować zrzutami jeziorka po ok 100 ml co np 20 minut. Wtedy masz lekkie frakcje pod głowicą i stopniowo ich się szybciej pozbywasz. Druga sprawa przedgon nie kończy się na zasadzie ciach i mam serce w damę. Warto co było wielokrotnie pisane wspomagać się płukaniem głowicy i odebrać osobno pierwszy litr urobku przy samym LM.
online

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: Szlumf »

Ja bym teoretycznie zrobił tak.
3x zalanie - 30 minut stabilizacji z max możliwą bez zalewania mocą - zmniejszenie mocy do około 1/4 - 1/3 roboczej - odczekać 1- 2min. - odbiór na pełnym otwarciu zaworka do momentu wyraźnej zmiany zapachu na lepszy - zamknąć zaworek - wrócić na 20min. do max mocy - zmniejszyć moc i powtórzyć zrzut na max otwarciu. I tak powtarzać do momentu gdy przy kolejnym zrzucie szybko pojawi się dobry zapach. Wtedy moc robocza, stabilizacja 20min. i odbiór kropelkowy resztek przedgonu. Myślę, że ze 100l wsadu będzie przy tym sposobie ze 2-2,5l odpadu. No i jak napisał prolog1975 pierwszy litr serca do osobnego naczynia na ewentualny ponowny przerób.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: aakk »

prolog1975 pisze:Przy takim zbiorniku jedyna słuszna droga to OLM i jeziorko o dużej pojemności. Można się bawić w odbiór kropelkowy po stabilizacji ale przy takim zbiorniku warto się posiłkować zrzutami jeziorka po ok 100 ml co np 20 minut. Wtedy masz lekkie frakcje pod głowicą i stopniowo ich się szybciej pozbywasz. Druga sprawa przedgon nie kończy się na zasadzie ciach i mam serce w damę. Warto co było wielokrotnie pisane wspomagać się płukaniem głowicy i odebrać osobno pierwszy litr urobku przy samym LM.
Dlaczego odbiór kropelkowy po stabilizacji? Długa stabilizacja i odbiór kropelkowy podczas stabilizacji dadzą pożądany efekt. Nie każdy ma możliwość, budżet itp. by sprawić sobie OLM. W takiej sytuacji trzeba się dostosować do tego co mamy. Przy małym jeziorku odbiór kropelkowy i sprawa załatwiona.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: Kamyk12 »

Zaciekawiła mnie sprawa odbioru kropelkowego przedgonu w trakcie stabilizacji, jaką zaproponował @aakk. Ktoś jeszcze tego próbował?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: prolog1975 »

Tak jest takie jedno forum gdzie to ma nawet nazwę .
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 paź 2020, 12:26 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Niezwłocznie po zalaniu, możesz stabilizować kolumnę i odbierać przedgon na zmniejszonej mocy znacznie, np 0.7-0.8KW. Słabsze grzanie powoduje lepsze (dokładniejsze) wygotowanie nastawu i zagęszczenie frakcji lżejszych w szczycie(w buforze) o ile wystarczajaco długo stabilizuje się. Praktykowałem kiedyś w taki sposób i wydaje się to potwierdzać a dodatkowo oszczędzasz energię i bezcenną wodę.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: lesgo58 »

Kamyk12 pisze:Zaciekawiła mnie sprawa odbioru kropelkowego przedgonu w trakcie stabilizacji, jaką zaproponował @aakk. Ktoś jeszcze tego próbował?
Widzę, że mimo trzyletniego pobytu na forum słabo śledziłeś poczynania kolegów.
Powiem Ci tak - sposobów odbioru przedgonów jest tyle ile jest osób na tym forum.
A odpowiadając szczegółowo na twój problem - potwierdzam, że jest akceptowalnym odbiór kropelkowy w czasie stabilizacji.
Nie jest zaś koniecznym przeprowadzenie najpierw stabilizacji a dopiero po tym odbierać przedgon.
Nim jednak zaczniesz odbiór przedgonów to zalecałbym najpierw wstępną stabilizację - ok 15-20 minut. A to dlatego, że gotujesz duży wsad. Wstępna stabilizacja pozwoli Ci zagęścić przedgon. Póżniej gdy zaczniesz odbiór kropelkowy to równolegle kolumna będzie się stabilizować.
Ty nie mając OLM'a(OVM'a) jesteś w sytuacji w której koniecznym będzie odebranie przedgonu w znacznej ilości. Jak ktoś wspomniał - nawet 2 litry. I dodatkowo aby na koniec dokładniej przepłukać głowicę będziesz musiał odstawić na bok (do ponownego przerobu) tak ok 1 litra gonu. Ile dokładnie - to musisz już sam sprawdzić eksperymentując.
Gdyby w końcu wydawało Ci się, że stabilizacja i odbiór przedgonów trwa za długo. To co 15-20 minut możesz uskutecznić (oczywiście obok odbioru kropelkowego) gwałtowny zrzut jeziorka. Tak w ilości ok. 50-70ml.
Reszta już standardowo.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 paź 2020, 17:38 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: jakis1234 »

Kurcze @lesgo58, czytam twoje rady i posty i nie mogę wyjść z podziwu, toż to kopalnia rzetelnej wiedzy :respect:.
Sam jestem początkujący w dziedzinie rektyfikacji, sprzęt mam od tygodnia i za mną dopiero dwa pędzenia i są udane :D, a to głównie dzięki potężnej dawce wiedzy teoretycznej z tego forum, z czego baaardzo dużo to twoje posty :poklon;
Aż mi się marzy, że napiszesz jakiś podręcznik :), fajnie by było mieć to wszystko zebrane razem i uzupełnione o najnowsze informacje (a może? Ja bym chętnie zapłacił za taki podręcznik, nawet w wersji elektronicznej, pomyśl :ok: ).
A w najbliższy weekend zabawa metodą 2,5 według rad twoich i innych forumowiczów :piwo:
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: Kamyk12 »

Kurcze, chyba jednak musze dołożyć OVM - 2L strat + czas robi swoje , nie wspomnę o jakości. Tylko zastanawiam się czy zwykłe dostępne OVM-y będą dobre do kolumny fi76 i mocy roboczej 3800-3900W. Druga sprawa to wysokość bufora nad OVM, do tej średnicy i mocy grzania, hym?

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: aakk »

Przy OVM ważne jest ile wypełnienia masz poniżej odbioru. Chłodnica z rury karbowanej DN12 w płaszczu 26.9mm daje radę przy tej średnicy kolumny.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: lesgo58 »

jakis1234 pisze: ...czytam twoje rady i posty i nie mogę wyjść z podziwu, toż to kopalnia rzetelnej wiedzy...
Aż mi się marzy, że napiszesz jakiś podręcznik...
Co chcesz wyrwać, ze mi tak cukrujesz... :scratch: :D
Małe sprostowanie. To tak żeby nie powstało wrażenie, że to wszystko dzięki mojej wiedzy. Wręcz przeciwnie to zasługa tego forum, a także forum sąsiedniego - tzw. Białego - i wiedzy w nich zgromadzonej. Mój wkład to eksperymenty, które tę wiedzę pomogły mi zrozumieć. a że czasami lubię pisać i dzielić się zdobytą wiedzą - to stąd moje wypociny.
Co do książki - to jak dla mnie za wysokie progi. Po prostu brak umiejętności pisania zwięźle, przystępnie i po Polsku.
Ale myślę nad uaktualnieniem Kompendium... bo to już najwyższy czas.

@Kamyk12
2L strat + czas robi swoje
Te straty to są umowne. Bo te tak zwane odpady można przerobić ponownie. Bardziej chodzi o straty czasu.
Jeśli masz bystrego spawacza to polecam OLM zamiast OVM. Jest wygodniejsze w pracy.
Nie musisz się bać negatywnych konsekwencji użycia obniżonego odbioru. Wprost przeciwnie - są tylko same zalety. i to niezależnie od rodzaju sprzętu.
Jeśli chodzi o wysokość bufora - to jak najdłuższy. Myślę, że te 30 cm to niezbędne minimum. Co do mocy grzania - to jest bez znaczenia.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 paź 2020, 07:36 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Kamyk12
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 30 lip 2017, 19:18
Podziękował: 2 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: Kamyk12 »

A co myślicie o OLM wykonanym ze skośnych półek? Są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Sposób odbioru przedgonu

Post autor: jakis1234 »

@lesgo58, jak to co chcę wyrwać, wiadomo - kolejne informacje :)
A pomysł z uaktualnieniem kompendium bardzo dobry i chyba warto założyć osobny i przypięty wątek, żeby łatwo było znaleźć.
Przez weekend biorę się za przerób, mam 120 l cukrówki, postaram się robić zgodnie z Twoimi radami i jak będę miał pytania, to liczę na wskazówki :)
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”