Spawarka TiG dla początkującego

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

W sklepie internetowym Lidla, są nawet 2 rodzaje i tylko dyszkę drożej - https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Auto ... p100274585 :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
promocja

CCC1
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 8 kwie 2020, 23:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: CCC1 »

Sama przyłbica to dopiero może 5% sukcesu- ma być wygodna i pasować na głowę.
Za to wkłady ściemniające potrafią kosztować po kilka set euro.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

.Gacek pisze:@chprzemo wspominał o przyłbicy z dobrymi parametrami, na co zwrócić uwagę przy kupnie, gdzieś tu w temacie lub na forum.
A ja ostatnio oglądałem taką przyłbicę w Lidlu.
99 zł ale ogólnie parametry miała bardzo dobre.
Siemka. Tak na marginesie trochę wracam do tematu a przy okazji się przywitam.
Tak trochę z innej beczki - lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie kupno pasywnej przyłbicy np Esab Eco Arc II (50zł) i porządnego szkła od 9 do 13 din i zmiany niezelżenie od amperażu. Ja preferuje scc lub aluelektro. Szkło dostępne w lincoln sosnowiec na Szpaków 4, ale tych już szybka kosztuje około 20 zł jedna ma poświatę niebieska i tym się robi najlepiej - praktycznie od 20 lat w zawodzie, dość długo w branży spożywczo - farmaceutycznej.

Na takie wynalazki szkoda wzroku a na optrel / spedglasa cie nie stać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:41 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Parkside posiadam. Do migomatu spoko, do tiga trochę problem z widocznością, niby się da ale wszystko widać na żółto-brązowo, czasem to przeszkadza przy oknie od południa nawet ciężko byłoby drut dokładać - wprost widać samo jeziorko lub jak skręcisz oślepia. Drugą rzecz jaką zauważyłem spawając w stronę okna był "efekt lusterka" z racji iż używam okularów cały czas mi się odbijały od wewnątrz w szybce
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Grzesius88 »

Pracowałem na różnych przyłbicach, te tanie to porażka. Ciężkie, niewygodne, dość często po dłuższym spawaniu oczy trochę piekły. Z w miarę tanich mogę polecić Esab
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Sebook
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 16:28
Wybór spawarki TIG

Post autor: Sebook »

Witajcie koledzy,

Potrzebuję pomocy w wyborze mojej pierwszej spawarki. Potrzebuję solidnej spawarki Tig, kwota maksymalna to 3000 zł i ani grosza więcej, z tym że w tej kwocie muszę się zmieścić już z reduktorem itp. Przyłbicę już mam, ale nic poza tym.
Sprzęt będzie głównie służył do spawania stali nierdzewnej, kwasówki i czarnej o grubości do 5mm, sporadycznie może trafi się też aluminium. Sprzętu czasami będę używał w terenie, zasilanie musi być na 230V.
Zainteresowały mnie trzy opcje i chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych kolegów.
1. Sherman TIG 201P AC/DC
2. Magnum TIG THF 237 PULS AC/DC
3. Magnum TIG THF 224 AC/DC Digital Puls

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 maja 2020, 07:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

No to jeśli mogę doradzić w kwestii dodatków to 50-80zł na paczkę elektrod i np. ~450zł na butle gazu 40L, reduktor też ze stówę. Choć do terenu to najlepsza 8L tyle że w tym wypadku gaz wychodzi 2 razy drożej, mało opłacane. Ostatnio zakupiłem też dla siebie soczewkę, kurcze rewelacja!
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Z tych 3 to żadnej i olałbym ac/dc.
Szukałbym czegoś z ozasa np faltig 200 lub 250 lub lincolna jak sie uda z chłodnica. Do tego palnik robiony na zamówienie 8mb, reduktor podwójny! Butla 40L,

Palniki do tiga sam robię, nie tylko sobie ale palnik prze zemnie zrobiony to prawie 1/3 twojego budżetu.
moje typy to Kemppi lubie tym robić sam posiadam dwie maszyny. EWM, Fronius, Migatronic, Ozas Lincoln i potem cała reszta.

Zbokowaniec
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 31 maja 2019, 13:50
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Zbokowaniec »

Mam pytanie. Czy istnieje jakiś drut samoosłonowy do nierdzewki i gdzie go ewentualnie można kupić w kraju? Przeszukałem internet i coś nie widzę.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Nie podchodziłbym do spawania stali nierdzewnych bez osłony gazu, od strony grani. No chyba ze elektroda, ale to juz ciut grubsze ścianki niż w naszych aparaturach. Patrząc w dokumentacje lincolna nie znalazłem takiego drutu samo osłonowego do nierdzewki. Drut proszkowy do stali nierdzenych 304/316 istnieje ale wymaga stosowania gazu

np taki https://www.lincolnelectric.com/pl-pl/C ... c_EU_Base)

zamiast meczenia sie magiem polecam elktrody
https://www.lincolnelectric.com/assets/ ... 04l-pl.pdf

Lub esabowskie Ok61,30 w rozmiarze ∅1,6mm z 2 ścianka sobie poradzisz tymi elektrodami, a spawa sie nimi bosko.
https://www.esab.pl/pl/pl/products/fill ... -61-30.cfm

choć ja tigiem zrobię to lepiej i szybciej, a pewnie taniej do tego.
Obrazek

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Ktoś poleci jakoś uchwyt sr26 z wyginanym palnikiem? Kurcze ten oryginalny od tego trafiluksa taki trochę bez szału. Przycisk czasem średnio łapie, muszę solidnie go nacisnąć. Nakrętka co trzyma osłonę przewodów przy uchwycie też się odkręca sama, słabo trzyma. Co do spawarki, nie mam zastrzeżeń, jak na domowe majsterkowanie jest zacna jak na taki budżet

Czy w budżecie so 200-250zł kupię jakiś solidny uchwyt 4m długość?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

nie ma opcji ale wymień sam korpus palnika na flex a najlepiej na obrotowe główki https://nweld.pl/produkty/korpus-palnik ... rpro-150r/

Obrazek

Obrazek

w uchwycie od kemppi wygląda to tak i świetnie działa

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

A jak bym chciał samemu złożyć uchwyt? Przewody z tego przełożyć. Ile taka zabawa by wyniosła?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

To kwestia tego co chcesz sobie włożyć i co chcesz miec np taka czerwona rękojeść tylko to 200zł jest to najfajniejsza raczka na jakiej ja pracowałem. Druga co mi pasuje to kemppi pewnie cenowo podobnie. Inna kwestia to cena korpusów ja pracuje na chłodzonych woda. ale to tylko to za co trzymasz bez korpus palnika bez przewodów i tak dalej ty znajd sobie korpus palnika i wymień tylko ta cześć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

A jak z kompatybilnością takich uchwytów? Pamiętam kiedyś w robocie naprawiałem taki od kemmpi to tam z 5 takich cienkich przewodów szło.. Ja do spawarki wpinam jeden na dwa bolce.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Wiesz ja pakiety robię, dla mnie to wszytko jest kompatybilne bo robię sobie pod dana maszynę. Jak nie jest to zrobię że bedzie ;) Ty tylko zmień korpus palnika na flex lub obrotowe główki do tego kup porcelanki i soczewki i bedziesz zadowolony.

japrokx86
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 13:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: japrokx86 »

Jest sens kupować spawarki z lidla? Dają rade? Jak z ich żywotnością?

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

japrokx86 pisze:Jest sens kupować spawarki z lidla? Dają rade? Jak z ich żywotnością?
Spawarki czy TIGa :) Tiga tam jeszcze nie widziałem. Z tego co się orientuję to tam całkiem spawanie bezgazowo się odbywa jeśli mówimy o ich migomacie - jakimś tam drutem z czymś tam :)
Plazma z Lidla jest jedynie popularna bo w tej cenie do domowych robót raz na jakiś czas może być. I wedle testów źle się nie sprawuje

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: johnex »

@japrokx86 chodzi ci pewnie o PARKSIDE PMSG 200 A1 czyli spawanie MMA (elektrodą otuloną), MIG (standardowo drutem samoosłonowym, po dokupieniu butli i reduktora drutem w osłonie gazów) oraz TIG LIFT (po dokupieniu uchwytu TIG z zaworkiem). Z tego co widzę to ta spawarka ma raczej średnie cykle spawania. Dodatkowo przy maksymalnym prądzie spawania ma znaczne zapotrzebowanie na prąd (ponad 26 A) czyli będzie prawdopodobnie wybijać standardowe zabezpieczenie B16A.
Część spawarek inwertorowych MMA ma opcję TIG LIFT po dokupieniu odpowiedniego uchwytu z zaworkiem. Mam Bestera 170ND z tą opcją (aczkolwiek jeszcze jej nie używałem). Na Youtubie jest filmik jak zrobić elektrozawór gazu i spawać zwykłym uchwytem TIG z przyciskiem (nie trzeba co chwilę odkręcać i zakręcać zaworku w uchwycie): https://www.youtube.com/watch?v=nKmKv9c0uMo
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: jatylkonachwile »

Ja mam bestera z TIG LIFT, kupiłem palnik z przyciskiem, elektrozawór na 12V, zrobiłem układ z przełącznikiem 2t i 4t, i jeszcze pedał do regulacji prądu. Mi się wydaje że można na tym całkiem fajnie spawać, ale wkurzające jest zapalanie łuku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”