Spawarka TiG dla początkującego

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki, takie posty chronią innych przed popełnieniem błędu i zbędnymi wydatkami.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

Niestety ja to traktuje jak zbędny wydatek. Chyba, ze ktoś kompletuje pierwszy podstawowy zestaw to nie jest zła opcja jednak jako dodatkowy komplet to trochę szkoda kasy... Cały czas mam na myśli amatorskie spawanie:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: prolog1975 »

A ja się z tym nie zgodzę. Kupiłeś kiepski palnik pękł wkurzyleś się rozumiem. Ja nie zamienię mniejszego palnika na 26. Spawam kwasówkę 9 ką wyginam nic nie pęka. Jest lekki, samo prowadzenie palnika to bajka. Jak pisanie długopisem. Dla nas amatorów do cienkiej kwasówki kupujesz spawarkę kupuj od razu palnik 9.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jesteś tak samo rozczarowany palnikiem nr 9 jak ja kolumną pułkową ;).
Poniżej zdjęcie moich palników 26 i 9 obracanie się palnika nr 9 zniwelowalem taśmą izolacyją
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: chprzemo »

To, że był kiepski i dlatego pękł to wiem, nie wkurzam się za bardzo na to bo tak się stało i już. Chodzi mi tylko o to, ze jak ktoś wpadnie na pomysł zmiany palnika jak ja gdzie decyzja jest spontaniczna może być rozczarowany bo to nie jest żaden przeskok w inny świat spawania i wcale nie jest taki znów super jak go opisują. Faktycznie 9 jest mniejszy, odrobinę poręczniejszy i lżejszy ale według mnie zamiana nie jest warta 200 zł jeśli ma się sprawny palnik 26. Jeśli ktoś by napisał mi takiego posta przed zakupem to pewnie bym kupił garść elektrod i kilka soczewek z ceramikami do 26 i lepiej bym na tym wyszedł. Oczywiście palnik wymienię i będę spawał 9, mam do tego cały osprzęt wiec bez sensu byłoby go rzucić w kąt.


Jeszcze raz powtórzę dla podsumowania- palnik jest fajny, mniejszy, wygodniejszy i kupując pierwszy/podstawowy osprzęt do Tig ten rozmiar powinien być dla nas amatorów oczywistym wyborem, ale jeśli ktoś ma 26 i spontanicznie chce wymienić palnik jak ja na 9 bez większego uzasadnienia niech to dobrze przemyśli bo wiąże się to z wymiana wszystkiego łącznie z wężem (lub okuciem po stronie palnika). Najlepiej w takim przypadku pospawać u kogoś 9 i zastanowić się czy się chce wydać na to Ok. 200 zł.


A tak na marginesie- gdzie kupić dobrej jakości palnik? Możecie coś polecić? Teraz już kupie dwa, jeden sztywny, drugi elastyczny:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: sero »

Cały czas mam 26 i jest dobrze. Pewnie się przyzwyczaiłem. Czasem jak chcę mnieszy palnik to spawam na krótkiej elektrodzie z małym korkiem.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Podłączam się do tematu. Na pierwszego tiga chciałbym wyrobić się jak najtaniej. Myślałem o opcji AC/DC. Podobno DC samo co i przez to tig tańszy o ok 1tys wystarczy. Czy lepiej mieć to AC/DC czy przy nierdzewce tego wogóle nie użyję? Najlepiej jakbym trafił w okolicy używkę. Najlepiej jakbym się z butlą do 1500wyrobił wtedy bym nie płakał. W miarę potrzeby przerzuciłbym się na coś lepszego ale wiadomo "byle czym" to i ciężko się nauczyć. TIGa akurat w ręku jeszcze nie miałem. Wiem że zajarzenie łuku HF podstawa i wygoda. Polecicie coś? Warto rzucać się na Shermana? Magnum? A może Adler? Znajomy takiego zakupił niby nie narzeka ale taki z niego amator o Tigach jak i ze mnie
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Optoelektron »

Zadaj sobie pytania:
1. Jaki materiał chcę spawać - stal zwykłą, nierdzewną, metale nieżelazne (miedź, aluminium)?
2. Jakiej grubości będzie spawany materiał?
3. Jak często będę spawał (ile cm spawu będę jednorazowo kładł)?
4 . Jakie funkcje dodatkowe w spawarce chcę posiadać?

A otrzymasz jakie minimalne parametry musi posiadać Twoja spawarka - co wiąże się z kwotą ile będzie kosztowała.

Ad1. stal spawamy prądem DC metale nieżelazne najczęściej prądem AC
Ad2. przy stali przyjmuje się 25A (wolne spawanie) - 45A (szybkie spawanie) ma 1mm grubości materiału dla nierdzewki-kwasówki mniejszy prąd, aluminium - miedź dużo większymi prądami w zależności od grubości i powierzchni spawanych elementów (bardzo dobre przewodnictwo cieplne)
Ad3. sprawność spawarki wyrażana w procentach, np sprawność 30% przy prądzie 150A oznacza że możesz tą spawarką przez 3 min. spawać a następnie 7 min. dać jej odpocząć (nagrzewanie spawarki) sporadyczne spawanie jak najbardziej, przy częstym i długotrwałym spawaniu musisz wybrać spawarkę sprawności 100% przy prądzie 150A co oznacza że nie musisz robić przerw przy spawaniu (8 godz. ciągłego spawania), spawacz spawa z prędkością (w zależności od szerokości spoiny i wielkości prądu jakim spawa) od 5 do 15 sekund na 1 cm spawu
Ad4. funkcje te są dodatkowo płatne ale ułatwiające pracę zwłaszcza początkującemu, można do nich zaliczyć bezstykowe zajażanie łuku tzw jonizacja, dwutakt - czterotakt tzw 2T/4T czterotakt pomocny przy kładzeniu długiej spoiny powyżej 1 cm, puls poprawia wygląd spoiny oraz umożliwia spawanie elementów o różnej grubości i elementów z różnych materiałów

Z mojego krótkiego doświadczenia kup spawarkę w zależności jak gruby materiał chcesz spawać - spawarką 200A pospawasz spokojnie elementy ze stali zwykłej (czarnej) do 5mm grubości, stal nierdzewna (kwasówka) do 6-7mm, metale nieżelazne (aluminium, miedź) w zależności od powierzchni elementu do 3-4mm
Pozdrawiam.
Maciej

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

powiedzielibyście która lepsza i czym to się różni? :)
https://allweld.pl/magnum-208-THF
lub
https://allweld.pl/magnum-thf-209

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

Pisze jak BYK, że w pamięć ustawień, więc pewnie wygląda to tak, że np. spawasz jakiejś grubości materiał , zapisujesz wszystkie parametry spawania i następnym razem pewnie wybierasz je jednym przyciskiem, bez bawienie się w ponowne ustawienia.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: .Gacek »

Nie pisze, a jest napisane :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Właśnie ta z pamięcią programów jest tańsza dlatego zapytałem. Po konsultacji ze sprzedawcą powiedział, że właśnie niższy model jest na grubszym przewodzie i ma mocniejszy "blok mocy" coś takiego. Do tego funkcja bilevel - zmiana prądu podczas spawania.
Ale najlepiej nie doczytać a już rzucać się na użytkownika że "pisze jak Byk" dlatego droższa. Radzę czytać ze zrozumieniem zanim kogoś zlinczować. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 kwie 2020, 20:28 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

matborek pisze: Ale najlepiej nie doczytać a już rzucać się na użytkownika że "pisze jak Byk" dlatego droższa. Radzę czytać ze zrozumieniem zanim kogoś zlinczować. Pozdrawiam
Kuźwa jaki ty drażliwy jesteś :scratch: Sam nie doczytałeś prosisz o pomoc.
Z ponownego postu wynika że nadal nie za bardzo wiesz o co kaman, a bynajmniej nie wiesz w którym kościele dzwoni, a zarzucasz to osobie, która w dobrej wierze chciała ci pomóc, jprdl 8-)

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

japitole pisze: Kuźwa jaki ty drażliwy jesteś :scratch: Sam nie doczytałeś prosisz o pomoc.
Z ponownego postu wynika że nadal nie za bardzo wiesz o co kaman, a bynajmniej nie wiesz w którym kościele dzwoni, a zarzucasz to osobie, która w dobrej wierze chciała ci pomóc, jprdl 8-)
Po prostu po pomocy kolegów z forum ta 208 ma jednak lepsze funkcje i więcej, od tej z pamięcią ustawień. Po prostu tego "BYKa" odebrałem w formie prześmiewczej. Wybacz :poklon;

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: użytkownik usunięty »

OK :piwo:

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Czy coś się zmieniło w temacie czy nadal spawarka
TRAFILUX TIG 200PD DC PULS do domowego majsterkowania? A może faktycznie coś używanego kupić? Mam jakiegoś starego grata mma/tig i pora w końcu kupić jakiegoś normalnego tiga. Spawam tylko stal czarną i nierdzewną i nie zapowiada się abym ruszał aluminium. Budżet do 1500zł
Właściwie jeśli miałbym możliwość kupić coś używanego z pewnego źródła, nie wykluczam takiej opcji zakupu.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

To zależy co posiadasz i czego oczekujesz :)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

@matborek właściwie to już jestem po testach tego trafiluxa. Ja do domowego grzebania rewelacja. Chyba najbardziej to mi brakowało drabinki parametrów i 2t/4t. Można też dostosować puls do potrzeb więc super jeszcze muszę kupić butlę ale chyba kupię dużą bo 8L po prostu się nie opłaca.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Grzesius88 »

Małą butlą się nie opłaca, nawet nie ma się co zastanawiać, wyższy wydatek na początku szybko się zwraca z każdą wymianą
Ostatnio zmieniony piątek, 17 kwie 2020, 20:55 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Witam. A więc tak. Jestem po pierwszych zabawach moim TIGiem. W miarę może być, nie kupowałem jakiś zestawów tylko wszystko osobno (spawarka, butla, rotametr) nie kupowałem przyłbicy gdyż miałem w domu do migomatu jakąś tam tańszą. Za mało ona ściemnia nie widzę co się dzieje przy łuku gdyż oślepia. Zakup przyłbicy konieczny. Chciałbym coś dobrego i aby milionów nie kosztowało :) Polecicie coś aby świeżak nie kupił tandety lub nie przepłacił? ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 kwie 2020, 22:23 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: .Gacek »

@chprzemo wspominał o przyłbicy z dobrymi parametrami, na co zwrócić uwagę przy kupnie, gdzieś tu w temacie lub na forum.
A ja ostatnio oglądałem taką przyłbicę w Lidlu.
99 zł ale ogólnie parametry miała bardzo dobre.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: radius »

W sklepie internetowym Lidla, są nawet 2 rodzaje i tylko dyszkę drożej - https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Auto ... p100274585 :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

CCC1
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 8 kwie 2020, 23:22
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: CCC1 »

Sama przyłbica to dopiero może 5% sukcesu- ma być wygodna i pasować na głowę.
Za to wkłady ściemniające potrafią kosztować po kilka set euro.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

.Gacek pisze:@chprzemo wspominał o przyłbicy z dobrymi parametrami, na co zwrócić uwagę przy kupnie, gdzieś tu w temacie lub na forum.
A ja ostatnio oglądałem taką przyłbicę w Lidlu.
99 zł ale ogólnie parametry miała bardzo dobre.
Siemka. Tak na marginesie trochę wracam do tematu a przy okazji się przywitam.
Tak trochę z innej beczki - lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie kupno pasywnej przyłbicy np Esab Eco Arc II (50zł) i porządnego szkła od 9 do 13 din i zmiany niezelżenie od amperażu. Ja preferuje scc lub aluelektro. Szkło dostępne w lincoln sosnowiec na Szpaków 4, ale tych już szybka kosztuje około 20 zł jedna ma poświatę niebieska i tym się robi najlepiej - praktycznie od 20 lat w zawodzie, dość długo w branży spożywczo - farmaceutycznej.

Na takie wynalazki szkoda wzroku a na optrel / spedglasa cie nie stać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:41 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

Parkside posiadam. Do migomatu spoko, do tiga trochę problem z widocznością, niby się da ale wszystko widać na żółto-brązowo, czasem to przeszkadza przy oknie od południa nawet ciężko byłoby drut dokładać - wprost widać samo jeziorko lub jak skręcisz oślepia. Drugą rzecz jaką zauważyłem spawając w stronę okna był "efekt lusterka" z racji iż używam okularów cały czas mi się odbijały od wewnątrz w szybce
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Grzesius88 »

Pracowałem na różnych przyłbicach, te tanie to porażka. Ciężkie, niewygodne, dość często po dłuższym spawaniu oczy trochę piekły. Z w miarę tanich mogę polecić Esab
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 22:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij

Sebook
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 16:28
Wybór spawarki TIG

Post autor: Sebook »

Witajcie koledzy,

Potrzebuję pomocy w wyborze mojej pierwszej spawarki. Potrzebuję solidnej spawarki Tig, kwota maksymalna to 3000 zł i ani grosza więcej, z tym że w tej kwocie muszę się zmieścić już z reduktorem itp. Przyłbicę już mam, ale nic poza tym.
Sprzęt będzie głównie służył do spawania stali nierdzewnej, kwasówki i czarnej o grubości do 5mm, sporadycznie może trafi się też aluminium. Sprzętu czasami będę używał w terenie, zasilanie musi być na 230V.
Zainteresowały mnie trzy opcje i chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych kolegów.
1. Sherman TIG 201P AC/DC
2. Magnum TIG THF 237 PULS AC/DC
3. Magnum TIG THF 224 AC/DC Digital Puls

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 maja 2020, 07:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

No to jeśli mogę doradzić w kwestii dodatków to 50-80zł na paczkę elektrod i np. ~450zł na butle gazu 40L, reduktor też ze stówę. Choć do terenu to najlepsza 8L tyle że w tym wypadku gaz wychodzi 2 razy drożej, mało opłacane. Ostatnio zakupiłem też dla siebie soczewkę, kurcze rewelacja!
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Z tych 3 to żadnej i olałbym ac/dc.
Szukałbym czegoś z ozasa np faltig 200 lub 250 lub lincolna jak sie uda z chłodnica. Do tego palnik robiony na zamówienie 8mb, reduktor podwójny! Butla 40L,

Palniki do tiga sam robię, nie tylko sobie ale palnik prze zemnie zrobiony to prawie 1/3 twojego budżetu.
moje typy to Kemppi lubie tym robić sam posiadam dwie maszyny. EWM, Fronius, Migatronic, Ozas Lincoln i potem cała reszta.

Zbokowaniec
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 31 maja 2019, 13:50
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: Zbokowaniec »

Mam pytanie. Czy istnieje jakiś drut samoosłonowy do nierdzewki i gdzie go ewentualnie można kupić w kraju? Przeszukałem internet i coś nie widzę.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Nie podchodziłbym do spawania stali nierdzewnych bez osłony gazu, od strony grani. No chyba ze elektroda, ale to juz ciut grubsze ścianki niż w naszych aparaturach. Patrząc w dokumentacje lincolna nie znalazłem takiego drutu samo osłonowego do nierdzewki. Drut proszkowy do stali nierdzenych 304/316 istnieje ale wymaga stosowania gazu

np taki https://www.lincolnelectric.com/pl-pl/C ... c_EU_Base)

zamiast meczenia sie magiem polecam elktrody
https://www.lincolnelectric.com/assets/ ... 04l-pl.pdf

Lub esabowskie Ok61,30 w rozmiarze ∅1,6mm z 2 ścianka sobie poradzisz tymi elektrodami, a spawa sie nimi bosko.
https://www.esab.pl/pl/pl/products/fill ... -61-30.cfm

choć ja tigiem zrobię to lepiej i szybciej, a pewnie taniej do tego.
Obrazek

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

Ktoś poleci jakoś uchwyt sr26 z wyginanym palnikiem? Kurcze ten oryginalny od tego trafiluksa taki trochę bez szału. Przycisk czasem średnio łapie, muszę solidnie go nacisnąć. Nakrętka co trzyma osłonę przewodów przy uchwycie też się odkręca sama, słabo trzyma. Co do spawarki, nie mam zastrzeżeń, jak na domowe majsterkowanie jest zacna jak na taki budżet

Czy w budżecie so 200-250zł kupię jakiś solidny uchwyt 4m długość?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

nie ma opcji ale wymień sam korpus palnika na flex a najlepiej na obrotowe główki https://nweld.pl/produkty/korpus-palnik ... rpro-150r/

Obrazek

Obrazek

w uchwycie od kemppi wygląda to tak i świetnie działa

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

A jak bym chciał samemu złożyć uchwyt? Przewody z tego przełożyć. Ile taka zabawa by wyniosła?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

To kwestia tego co chcesz sobie włożyć i co chcesz miec np taka czerwona rękojeść tylko to 200zł jest to najfajniejsza raczka na jakiej ja pracowałem. Druga co mi pasuje to kemppi pewnie cenowo podobnie. Inna kwestia to cena korpusów ja pracuje na chłodzonych woda. ale to tylko to za co trzymasz bez korpus palnika bez przewodów i tak dalej ty znajd sobie korpus palnika i wymień tylko ta cześć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: aakk »

A jak z kompatybilnością takich uchwytów? Pamiętam kiedyś w robocie naprawiałem taki od kemmpi to tam z 5 takich cienkich przewodów szło.. Ja do spawarki wpinam jeden na dwa bolce.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: spawaczTIG »

Wiesz ja pakiety robię, dla mnie to wszytko jest kompatybilne bo robię sobie pod dana maszynę. Jak nie jest to zrobię że bedzie ;) Ty tylko zmień korpus palnika na flex lub obrotowe główki do tego kup porcelanki i soczewki i bedziesz zadowolony.

japrokx86
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 13:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: japrokx86 »

Jest sens kupować spawarki z lidla? Dają rade? Jak z ich żywotnością?

matborek
30
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 21:11
Podziękował: 1 raz
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: matborek »

japrokx86 pisze:Jest sens kupować spawarki z lidla? Dają rade? Jak z ich żywotnością?
Spawarki czy TIGa :) Tiga tam jeszcze nie widziałem. Z tego co się orientuję to tam całkiem spawanie bezgazowo się odbywa jeśli mówimy o ich migomacie - jakimś tam drutem z czymś tam :)
Plazma z Lidla jest jedynie popularna bo w tej cenie do domowych robót raz na jakiś czas może być. I wedle testów źle się nie sprawuje

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: johnex »

@japrokx86 chodzi ci pewnie o PARKSIDE PMSG 200 A1 czyli spawanie MMA (elektrodą otuloną), MIG (standardowo drutem samoosłonowym, po dokupieniu butli i reduktora drutem w osłonie gazów) oraz TIG LIFT (po dokupieniu uchwytu TIG z zaworkiem). Z tego co widzę to ta spawarka ma raczej średnie cykle spawania. Dodatkowo przy maksymalnym prądzie spawania ma znaczne zapotrzebowanie na prąd (ponad 26 A) czyli będzie prawdopodobnie wybijać standardowe zabezpieczenie B16A.
Część spawarek inwertorowych MMA ma opcję TIG LIFT po dokupieniu odpowiedniego uchwytu z zaworkiem. Mam Bestera 170ND z tą opcją (aczkolwiek jeszcze jej nie używałem). Na Youtubie jest filmik jak zrobić elektrozawór gazu i spawać zwykłym uchwytem TIG z przyciskiem (nie trzeba co chwilę odkręcać i zakręcać zaworku w uchwycie): https://www.youtube.com/watch?v=nKmKv9c0uMo
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Spawarka TiG dla początkującego

Post autor: jatylkonachwile »

Ja mam bestera z TIG LIFT, kupiłem palnik z przyciskiem, elektrozawór na 12V, zrobiłem układ z przełącznikiem 2t i 4t, i jeszcze pedał do regulacji prądu. Mi się wydaje że można na tym całkiem fajnie spawać, ale wkurzające jest zapalanie łuku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”