Śliwowica 2009 - 2024

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

ziemba12345
500
Posty: 513
Rejestracja: czwartek, 5 wrz 2013, 05:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Zimne piwo
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 31 razy

Post autor: ziemba12345 »

Wode dolewam zeby bylo z czego wygotowywac ta skiwowice. Jak mam duzo po pierwszym gotowaniu jak obecnie, to nie dolewam wody. Z tych 200kg wyszlo mi teraz 40l po pierwszym gotowaniu ale % nie sprawdzalem. Skonczylem odbierac przy 10%. I wlasnie jade z kolejna 200 sliweczek :D . Przy okazjii kupie uzywana beczke debowa min 50l. I dostawca sliwek ma tez duzo derenia na sprzedaz.
koncentraty wina

wojtekto93
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 11 kwie 2014, 08:47
Podziękował: 4 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: wojtekto93 »

Witam :D
W tym roku zdecydowałem się na pierwszą śliwowice. Uzbierałem około 25kg węgierek, następnie zostały umyte i pozbawione pestek.
Później wszystko poszło przez maszynkę do mięsa i do beczki razem z 4kg cukru i 10litrów wody na koniec bayanusy.
Po około 9 dniach z beczki przestał się wydobywać co2, wyszedł ładny zapach śliwek i alko, cukromierz pokazał około -1 blg.
Wszystko jak było poszło do potstila w postaci keg w kąpieli wodnej z pustą rurą i chłodnicą.
Po pierwszym gotowaniu do mniej więcej 20% uzyskałem około 7 litrów 55% surówki.
Towar wietrzył się kilka dni i dziś po rozcieńczeniu do 20% gotuję go drugi raz, do ps włożyłem jeden zmywak i 100ml sprężynek nierdzewnych.

Aktualnie mam około 2.5L planuje odbierać do około 50%. Następnie całość rozcieńczyć do mniej więcej 50 - 55 % i leżakować z płatkami dębu.

Czy to normalne że nie czuć wyraźnie śliwek? Destylat wydaje się łagodny ale jak by bez konkretnego zapachu.
Proszę o ocenę mojej pracy :scratch:

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: kwik44 »

No jak dałeś 4kg cukru do 25kg śliwek to czego oczekujesz? I do tego nie wydestylowałeś do końca tylko skończyłeś na 20%. Więc 2% alkoholu wraz z cięższymi śliwkowymi frakcjami zostało w kotle. Masz tak jak w znanym przysłowiu...

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

wojtekto93 pisze:
Czy to normalne że nie czuć wyraźnie śliwek? Destylat wydaje się łagodny ale jak by bez konkretnego zapachu.
:scratch:
Serwus.
Cóż, 25kg śliwek to niezbyt wiele a jeszcze postanowiłeś rozcięczyć tą niewielką ilość soku, podobną ilością wody. Nie dziw się zatem, że aromat nie teges. Następnym razem, taką ilością owoców, potraktuj maxymalnie 2,5kg cukru, nie dodając żadnej wody. Fermentuj pulpę, gotuj najlepiej brutto. :ok:
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: .Gacek »

Wojtku jest tyle postów o robieniu śliwowicy, że można by było powiedzieć, że nie przygotowałeś się rzetelnie do tego.
Kolega kwik44 oraz defacto zwrócili Ci uwagę na podstawowe zasady produkcji destylatów.
Jeżeli decydujesz się na gotowanie na "dwa razy" to odpęd musisz zrobić całkowity tj wygotować cały alkohol jaki znajduje się w kotle. Razem z przedgonem i pogonem. To jest dopiero surówka, która nadaje się dalszej obróbki. Są tam wszystkie frakcje wraz całym smakiem oraz aromatem. Taka surówka przy pełnym odpędzie ma około 20-25% i nie ma już potrzeby rozcieńczenia jej wodą lub czymkolwiek.
Druga sprawa to ten nieszczęsny cukier. Oczywiście możemy dodać trochę cukru do nastawu aby zwiększyć wydajność, ale Ty dodałeś śliwki do cukrówki a nie na odwrót. Przyjęło się dodawanie 1 kg cukru na 10 kg owoców i to w sumie tylko wtedy gdy mamy tych owoców na prawdę mało. Bo gdy surowca mamy dużo to wyciągnijmy z niego co najlepsze bez dopalaczy...
Oczywiście jest jeszcze jedna szkoła, aby zamiast cukru dolewać czystego spirytusu ale to po pełnej już fermentacji w miazdze. Uzysk urobku mamy wtedy większy o tą ilość spirytusu, który dolaliśmy.
Ja ze swojej strony mogę jeszcze polecić aby jednak zostawić trochę pestek w nastawie i koniecznie korzystać z pektoenzymów.
Sezon w pełni więc życzę Ci powodzenia w kolejnej próbie zrobienia śliwowicy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 wrz 2020, 21:38 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

tomek82
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 1 kwie 2018, 00:01
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: tomek82 »

Cześć wszystkim.

Przymierzam się do mojej pierwszej śliwowicy i mam kilka pytań. Do tej pory bawiłem się w zwykłe cukrówki ale to już w miarę opanowałem.

Mój sprzęt to aabratek i pędzić mam na samej głowicy czy mam podpiąć jeszcze moduł olm. Jak moc grzania. Mam dwie grzałki po 2 kw ale domyslam sie że w tym procesie jest potrzebna dużo mniejsza moc. Potrzebna jest do tego chłodnica czy może się obyć bez niej. To teraz kilka pytań o śliwowice. Na beczkę 60 l jaka ilość śliwek i wody. Zbiornik mam 50l Do tego jest potrzebny pekto enzym i drożdże do owoców. Max to 1 kg cukru na 10 kg owoców. Jeżeli o coś nie zapytałem to napiszczie ;)

Dzieki za podpowiedź.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: W_TG »

W piątek wieczorem wsypałem do beki 240 l 100 kg węgierki. Słodka dojrzała, ale jędrna.
Śliwki w beczce utrząsnąłem i zalałem wodą prawie do przykrycia.
Weszło 35 l wody. przy pomocy mieszadła tnącego wstępnie zmiksowałem.
Myślę jeszcze o wsypaniu 10 kg cukru.
Zasypałem drożdżami owocowymi. Niestety w sklepie brakło pektoenzymu i go nie użyłem.
W sobotę już syczało, a wczoraj ładnie sie pieniło. Domiksowałem i miazga fermentuje tworząc półpłynną pulpę
Niestety kega mam z grzałką i pulpy nie przepędzę, będę musiał przecedzić do pędzenia. A obawiam sie ze będzie z tym problem
Moje pytanie jest następujące. Czy na tym etapie jest sens dodania enzymu upłynniającego?
I czy on przyniesie pożądany efekt?
Moze temat z enzymem sie gdzieś przewinął ale nie znalazłem.
Doradźcie proszę :-)
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: łoles »

Enzym upłynniającym to się do zbóż daje a jeśli Ci chodzi o pekto enzym to niemam pojęcia czy on teraz na tym etapie ci coś da. Skórki z śliwek zostaną na górze zbierzesz górę i odcisniesz płyn z tej paćki ja odciska na prasie do owoców za śmieszne pieniądze możesz sam stworzyć sobie takie coś. Ja wydałem na prasę około 40-50 zł nie licząc lewarka. Możesz też odciska w jakimś worku filtracyjnym ale nie polecam
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: czytam »

Możesz, a nawet powinieneś, dodać pektoenzym jeszcze teraz. Znakomicie ułatwi odciskanie (jakąkolwiek metodą).

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: prolog1975 »

Jeśli miałeś słodką śliwkę 18-20 Blg i nie robisz ortodoksa to lepiej zwiększyć wydajność czystym spirytusem. Potrzymać go razem z tym co oddestylujesz po pierwszym razie z tydzien. Destyluj do końca do 100*w kegu aż woda poleci. Co do pektoenzymu nie zaszkodzi wlać zawsze to jakieś nowe doświadczenie. Warte sprawdzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 wrz 2020, 12:27 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Szlumf »

łoles pisze:................. Ja wydałem na prasę około 40-50 zł nie licząc lewarka. ..............
Może pochwal się jak zrobiłeś prasę za 50zł. Wielu pewnie skorzysta.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: łoles »

Filmik na ju tubie znajdę link zapodam
https://youtu.be/y_tQmFSYuhs np coś takiego
Ja robiłem ramę z grubych desek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 wrz 2020, 13:17 przez łoles, łącznie zmieniany 3 razy.
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: michal278 »

łoles pisze:Filmik na ju tubie znajdę link zapodam
https://youtu.be/y_tQmFSYuhs np coś takiego
To nie będzie 50zl. Sam materiał stal nierdzewna to powyżej 200zl!! Taki profil że stali węglowej to koszt już 50zł!!!

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: łoles »

Dlatego dopisałem że ja robiłem drewniana konstrukcje może i njee jest piękna ale działa
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: michal278 »

Ja przerabiałem temat nie raz. Mam teraz dwie pracy. Obie profesjonalne. Jesli praca z drewna to tylko z liściastego, a to kosztuje. Z czego kosz?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Carl »

prolog1975 pisze: lepiej zwiększyć wydajność czystym spirytusem. Potrzymać go razem z tym co oddestylujesz po pierwszym razie z tydzien.
Czy dobrze zrozumiałem, że proponujesz dodać czystego do surówki po pierwszej destylacji? Ktoś już o dodawaniu pisał, ale żyłem przekonaniu, że dodawać należy do nastawu, czyli przed pierwszą destylacją Obrazek



Wystukane z Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 wrz 2020, 13:26 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: kwik44 »

Ja pisałem, inni też. Nie praktykowałem dodawać do odpędu. Ja dodawałem do nastawu podbijając alkohol do wyjściowych 15BLG cukru.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: prolog1975 »

Ja dodaję do odpędu nie widzę potrzeby destylowania już zrobionego spirytusu 2 razy. Do otrzymanej surówki mętnej dolewam spiryt z metody 2.5. Następnie po tygodniu rozrabiam calość na 28%. Ostatnio tak robiłem winogrona i z 3 półek otrzymałem 78% trunek który jest bardzo winogronowy. Jeśli robił bym na raz to oddałbym spiryt do nastawu

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

tomek82 pisze: pędzić mam na samej głowicy czy mam podpiąć jeszcze moduł olm.
Serwus.
Głowica bezpośrednio do katalizatora (jeśli jest) lub do kotła.
tomek82 pisze:
Jak moc grzania.
Rozgrzanie na maksymalnej mocy. Gdy polecą pierwsze skropliny, radykalnie tnij moc do ok. 700W(w przypadku grzania na "raz"). W przypadku pracy na "dwa" razy moc grzania ustaw na 2 KW (szybki odpęd). W ten sposób zdobędziesz surówkę - materiał do drugiego procesu.
tomek82 pisze: Na beczkę 60 l jaka ilość śliwek i wody. Zbiornik mam 50l
Myślę, że nie dałbym więcej jak 35-40kg owoca i 3,5-4kg cukru do tej beczki, z uwagi na możliwość "wyjścia" nastawu na posadzkę. Drożdże- najlepiej winiarski szczep. Owoc zmiel, zadaj pektoenzymu. W ten sposób, otrzymasz więcej drogocennego soku. Fermentuj w pulpie, gotuj najlepiej brutto :ok:
Jeżeli coś przeoczyłem, przepytaj ten temat a odpowiedź zapewne otrzymasz.
Awatar użytkownika

tomek82
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 1 kwie 2018, 00:01
Re: RE: Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: tomek82 »

Dzięki, wiem już więcej. Zaraz zamawiam drożdże.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 wrz 2020, 20:16 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Carl »

prolog1975 pisze:Do otrzymanej surówki mętnej dolewam spiryt z metody 2.5. Następnie po tygodniu rozrabiam calość na 28%.
Dzięki za wyjaśnienia, a możesz jeszcze napisać dlaczego do 28%? Najczęściej spotykałem się z rozrabianiem do 20%
defacto pisze:W przypadku pracy na "dwa" razy moc grzania ustaw na 2 KW (szybki odpęd). W ten sposób zdobędziesz surówkę - materiał do drugiego procesu
A przy drugiej destylacji jaką mocą grzać?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: .Gacek »

Stężenie destylatu lub surówki z pierwszej destylacji często rozcieńcza się do wartości poniżej 30%. Dopiero tak niskie stężenie alkoholu w kolejnym przebiegu pozwala nam lepiej odebrać przedgony. W zależności od tego jaką metodą (czy na dwa razy, czy metodą na 2,5) dobieramy sobie stężenie do kolejnej rektyfikacji lub destylacji doczyszczającej. W tym punkcie musiałbyś zrobić sobie taką "retrospekcję" lub "rozeznać się na okoliczność" co Ci bardziej pasuje...
Co do mocy roboczej w drugim przebiegu jest to ściśle zależne od sprzętu jaki posiadasz. Nie zagłębiałem się głębiej na czym pracujesz, ale tak w skrócie to nie możesz jechać na mikro potstillu fi 28mm z mocą 2kW albo na rurze fi76mm z mocą 500W. Moc musisz dobrać optymalnie do drugiego odpędu czyli mniej więcej 2/3 mocy nominalnej pod progiem zalania lub lepiej na połowie mocy by urobek odbierać powoli, spokojnie, bez fuzli, bez mętnienia destylatu...
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: prolog1975 »

Do 20% lub poniżej rozrabiam jak chce trunek neutralny. A przy destylatach owocowych robionych na PS lub półkowej opieram się na wiedzy bardziej doświadczonych w tym temacie. https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... start=1365

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Carl »

@.Gacek , chodzi mi - zgodnie z tematem - o śliwowicę i tak jak pisałem na dwa razy puszczaną. Co do sprzętu, to mam KEG'a w płaszczu ciśnieniowym z grzałkami 1,5+2.0+2.5 kW z kolumną 2,5" zakończoną OLM i UFO, którą muszę "dostosować" do prostej destylacji. Striping robiłem na 1,5 kW. Regulatora (na razie) nie mam, ale mogę spiąć 2 grzałki szeregowo i obniżyć w ten sposób power, aby grzać słabiej - jeśli jest taka potrzeba... tylko właśnie: czy jest taka potrzeba :?:

@prolog1975, chodzi Ci pewnie o to info od magasa o destylacji 28-30 na prostych aparatach. A na czym będzie polegała różnica pomiędzy destylacją 20% a 28% surówki :?:
Ostatnio zmieniony środa, 23 wrz 2020, 23:23 przez Carl, łącznie zmieniany 2 razy.

wierch
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2009, 20:50
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: wierch »

Witam mam krótkie pytanie czy podczas pierwszego odpędu a mając w planie uzyskania surówki do destylacji końcowej należy odlać te pierwszą setke?
Czy dopiero przy drugiej?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Doody »

W pierwszym odpędzie zbieraj wszystko od początku do najlepiej 100 stopni w kotle.
W drugiej destylacji tnij frakcje.
Pozdrawiam
Darek

wierch
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2009, 20:50
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: wierch »

Dzięki a jaka temperatura pulpy powinna być ?
Bo chciałbym nie tracić gęstego i pomyślałem że wstępnie zagrzeje pulpe na gazie a później do kega który będzie wstawiony do gara z wodą i grzałka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: .Gacek »

Carl pisze:Striping robiłem na 1,5 kW. Regulatora (na razie) nie mam, ale mogę spiąć 2 grzałki szeregowo i obniżyć w ten sposób power, aby grzać słabiej - jeśli jest taka potrzeba... tylko właśnie: czy jest taka potrzeba :?:
Nie ma takiej potrzeby. 1,5kW wydaje się być optymalną mocą do drugiej gonitwy, choć niektórzy robią nawet na 600 watach.
Ja striping robię na 3kW.
Pozdrawiam Gacek.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: wawaldek11 »

wierch pisze:Dzięki a jaka temperatura pulpy powinna być ?
W którym momencie?
wierch pisze: Bo chciałbym nie tracić gęstego i pomyślałem że wstępnie zagrzeje pulpe na gazie a później do kega który będzie wstawiony do gara z wodą i grzałka
Możesz podgrzewać keg w garze z wodą na gazie - po co przelewać gorące. Lub keg na gazie - nie wiem czy się nie przypali? Jak nie masz możliwości mieszania, to wolno rozgrzewaj, bo w gęstym temperatura wolno przenika do środka nastawu.
Jaką grzałką będziesz grzał?
Pozdrawiam,
Waldek

wierch
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2009, 20:50
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: wierch »

W kegu po Pepsi
Keg trochę wysoki jest ale spróbuję wstawić go wraz z garem z wodą na gaz .
Będę mieszał tak co 15 min .
A gdyby nie zmieścił to jaka temperatura pulpy ?tak 70 ?

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Carl »

Do 70 bez problemu. Dobroć zaczyna wrzeć znacznie wyżej, a przy jakiej temperaturze, to zależy od % wsadu- patrz na wykres rybką zwany

.Gacek, dzięki za info

Wystukane z Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

Wczoraj wrzuciłem do beczki 70kg węgierek. Nie chcę dodawać cukru czy glukozy, ale żeby podnieść trochę wynik planuję po fermentacji dodać spirytusu i poczekać aż się "przegryzie". Po rektyfikacji zacieru z mąki żytniej mam trochę ponad 3L surówki z lekkimi pogonami. Zda egzamin?

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: kwik44 »

Nie. Zapaskudzisz śliwki. Najlepszy spirytus trzeba dawać ...

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

@Feti
Zanim śliwki w beczce dojdą, wlewaj tę surówkę w keg i gotuj, rzetelnie frakcje tnąc. W ten sposób, niezbędny materiał do wsadu śliwkowego uzyskasz :ok:

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak też zrobię :piwo:

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: michal278 »

Zależy do czego te śliwki. Jeśli do kamionki czy beczki do bym polecam nie ciąć tak mocno bo traci się te najlepsze aromaty śliwki. Pzdr

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Doody »

Sprawdziłbym Blg tych śliwek. W tamtym roku wyprodukowałem aceton na zbyt ubogich w cukier śliwkach. Na ortodoksa nadają się moim zdaniem tylko najsłodsze owoce. Jeżeli zawartość cukru jest niewielka, nie ryzykowałbym i dosypałbym trochę glukozy. Tak 1kg na 20kg owoców. Wyjdzie jak ortodoks.
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: michal278 »

Dooda wręcz lepiej dosypać sacharozy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: użytkownik usunięty »

W sumie zalega mi jeszcze dobre 10kg glukozy... A co tam, wrzucę na początek 2kg :poklon;
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2020

Post autor: Kamal »

Lepiej dodawać glukozy i fruktozy, niż sacharozy. ;)
K.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”