Śliwowica 2009 - 2024

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy

Post autor: Kamal »

Może bardziej słodsze śliwki. I przez to różnica w urobku. :-)
K.
Obrazek
koncentraty wina

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: kwik44 »

Słowo "odcisnąłem" jest kluczem. Ja gotowałem wszystko. Moje siwki miały 14 i chyba 18 brix. Ale znam takich co kupili słodsze. I dalej będę się upierał - bez cukru.
Awatar użytkownika

kubafant
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 3 lut 2016, 15:01
Ulubiony Alkohol: Rum
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: kubafant »

Koledzy, róbmy śliwowicę!

Wczoraj odbyła się u mnie pierwsza degustacja ubiegłorocznych (2016) destylatów... Śliwki bija na głowę wszystko!
Qui bibit, sanctus est.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: kmarian »

Zgadzam się z Tobą, Kolego kubafant. Powiedz tylko, skąd dobrej węgierki wziąć w przystępnej cenie? U nas ciężko o taką. W 2015 zrobiłem z "Krakowianek", nawet nie przypomina śliwowicy. Jeśli miałbyś dostęp do w miarę taniej węgierki, to daj znać.
Awatar użytkownika

kubafant
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 3 lut 2016, 15:01
Ulubiony Alkohol: Rum
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: kubafant »

Kolego kmarian, mam podobne doświadczenia: robiłem raz nastaw ze śliwek odmiany mieszaniec; nie mogę powiedzieć, żeby nie przypominała śliwowicy, ale to zdecydowanie nie to. Śliwki węgierki nadają trunkowi charakterystyczny smak i aromat - a i w obrębie tej odmiany są różne "szczepy", podobnie jak w przypadku winogron. Ponoć najlepsze są stare węgierki, z odmiany o drobnych, słodkich owocach. Niestety, jakbym miał tak wybrzydzać z surowcami, niewiele bym otrzymał.

Osobiście nie mam problemu z zaopatrzeniem się w śliwki (w inne owoce również, jedynie z winogronami bywa różnie). Skupuję przejrzałe owoce od kilku sprzedawców, którzy mają swoje stragany pod różnymi sklepami. Dostaję po południu telefon i przyjeżdżam odebrać to, co się już miałoby zostać wyrzucone. Podwójna korzyść - towar doskonały (przejrzały, słodki, sam się niemal rozgniata) i cena śmieszna, zazwyczaj nieprzekraczająca złotówki za kilogram.
Oprócz tego odwiedzam co kilka dni Giełdę Rolno-Towarową, tam również zawsze zgarniam parę skrzyneczek.
To wszystko oczywiście latem, w sezonie.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do tego rodzaju okazji: ja mieszkam w Białymstoku, a zatem mogę przebierać jak w ulęgałkach. Postaraj się poszukać w okolicy miejsca, gdzie organizuje się targ - zazwyczaj przyjeżdża tam sporo rolników ze swoimi towarami. Często też pod sklepami spożywczymi stoi "babcia" ze swoimi owocami i warzywami w skrzynkach. W samych sklepach również chętnie oddają przejrzałe owoce. Wystarczy zasięgnąć języka i ewentualnie przyobiecać udział w zyskach ;)
Pozdrawiam!
Qui bibit, sanctus est.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: kmarian »

Dzięki @kubafant. Ja już kapcanieję na potęgę. Nie przyszło mi do głowy, żeby się na zakupy wybrać. Szukałem sadów, jak już fajne śliwki znalazłem to właściciel okazywał się psem ogrodnika, co sam nie zje i drugiemu nie da. Było kilka starych sadów bez domostw, tam super owoce były, już ich jednak nie ma, wykarczowane.
Pomysł dałeś mi dobry. Skoro po truskawki idę do "szczęki", dlaczego za węgierką się nie przespacerować?
Żeby tylko węgierka latoś obrodziła. :twisted:

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Imbir »

Odświeżając temat chciałbym się poradzić doświadczonych użytkowników, mianowicie robiąc wczoraj porządki w piwnicy stwierdzam że mam ponad 20l śliwowicy 60-65% 10 litrów wydaję się być idealne ale lekko ostre, pozostała ilość niby też ok ale coś tam mi zalatuje innym niż śliwka. I teraz pytanie do ilu % rozrobić te 20l 65% i jak to puścić drugi raz ? Pierwszy raz gotowałem w płaszczu całą pulpe na 30cm miedzi i 70cm pustej rury na full otwarty zaworku w głowicy aabratka. A teraz drugi raz odbierać na full otwartym OLM a LM kropelkowo przedgony ??? Nie chcę stracić cennego aromatu śliwkowego :scratch:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Nie wiem jak robi się to z OLM-em bo go nie posiadam,ale na LM-ie po długiej stabilizacji odbieram kropelkowo przedgony i gdy leci już coś co mnie satysfakcjonuję otwieram LMa na maksa i odbieram do 94,3 stopnia na głowicy. Potem przykręcam delikatnie zaworek aby wymusić delikatny refluks (temp. na głowicy około 90-91 stopni) i tak odbieram jeszcze do 96,5 stopnia w kegu. Potem zmieniam naczynie i rektyfikuję to co pozostało do końca.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Pretender »

Puścisz drugi raz to stracisz aromat. Kombinuj inaczej. Dąb? Wietrzenie?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Nie prawda Pretender. Ze śliwki po drugim puszczeniu na PS na pewno nie pozbędziesz się aromatu ani smaku. Ja się nigdy nie pozbyłem.
Pozdrawiam
Darek

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Imbir »

@ Pretender tego się właśnie obawiam, 10l mam w idealnym aromacie ale lekko jak gdyby ostrym więc chyba je zostawię w spokoju. A pozostałe 12-15l puszczę tak jak @Doody radzi, zobaczymy co wyjdzie. Dostałem w grudniu flaszkę śliwowicy od Maurera w prezencie i chciałbym otrzymać coś podobnego, tzn. 70% śliwowica, w zapachu czuć tylko śliwkę, zero ostośći podczas picia... to chciałbym właśnie osiągnąć :scratch:
Mam już wszystko przygotowane i zrobię to tak: rozcieńczę do 20%, dam 30cm miedzi, 50 pustej rury, wziernik + w nim 3zmywaki i głowica. Wszystkie "kupne" śliwowice destylują dwa razy i jakoś aromatów nie tracą :scratch:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Aromat pozostaje ale też nie ujawnia się od razu. Polecam zadębić gotowy destylat ale nie mocno palonym dębem a jedynie lekko palonym lub nawet surowym. Śliwowica ma mieć lekko słomkowy kolor. Ostrości też nie pozbędziesz się jedynie podwójną destylacją, śliwka musi poleżeć co najmniej kilka miesięcy aby jej smak się ułożył i wyłagodniał. Moja śliwka z 2016 roku z września była niepijalna do marca tego roku, kiedy to została bezczelnie wypita w niecałe 3 tygodnie ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Pretender »

Nie powiesz mi, że po drugim razie będziesz miał tyle samo aromatu co po jednym razie. Próbowałem i tak i tak, ja pozostanę przy jednym koncercie.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: lesgo58 »

Ujął bym to tak.
To nie kwestia czy jest więcej aromatu po jednym gotowaniu czy po drugim. Bo ma sens tak jednokrotne jak i wielokrotne gotowanie. I to czy coś nam zostanie z aromatów zależy tylko i wyłącznie od rodzaju sprzętu, a przede wszystkim operatora.
Najgorzej mają Ci co używają kolumn z wypełnieniem. Tutaj rzeczywiście tylko jednokrotne gotowanie ma sens. Bo niestety ale wypełnienie potrafi sporo odciąć. I to w sposób nie do odzyskania. Kolumna z wypełnieniem - niestety - ale pozostaje w tyle za sprzętem dedykowanym. W czasie gdy jeszcze pracowałem tylko na kolumnie wypełnionej eksperymentowałem z różnymi konfiguracjami. Aż w końcu doszedłem do momentu iż pracowałem tylko na pustej kolumnie. Wypełnienie pozostawiałem tylko nad OLM. A to tylko celem odseparowania przedgonów.
Koledzy którzy mają obojętnie czy to będzie alembik czy półkowa już mają łatwiej. Wiem z własnego doświadczenie, że pracując na takim sprzęcie nie ma obawy czy gotujemy raz czy dwa razy. Bo za każdym razem otrzymujemy coś innego. Ale jest to ciągle bardzo dobry trunek. I to od nas zależy na czym nam zależy... :D Odpowiednio operując sprzętem zatrzymujemy i jednocześnie możemy pozbyć się tego co tylko chcemy.
Zauważyłem, że mimo iż na początku może się wydawać, że po drugim razie straciliśmy za dużo (piszę o półkowej) to jednak po czasie (kilka miesięcy) okazuje się że w butelce mamy aromatyczny i smaczny trunek. Dużą rolę (powtarzam to po raz kolejny) spełnia też woda użyta do rozcieńczania.
Ja próbowałem dwóch wersji destylowania na dwa gotowania. I obydwie się sprawdziły in plus.
Pierwsza wersja to odpęd na alembiku i "doczyszczanie na półkowej" i druga - odpęd na półkowej (bez refluksu i barbotażu) i "doczyszczanie" już w/g reguł sztuki.
Porównywałem z trunkami gotowanymi tylko na raz i różnicę dało się wyczuć. Jednak nie polega to na tym, że odczuwa się iż gotując na dwa razy coś straciłem. Wręcz przeciwnie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Widzę, że Leszku też zauważyłeś, że często to co otrzymujemy bezpośrednio po destylacji, ni jak się ma do produktu który "swoje" odleżał. Ile razy wąchałem jabłkowicę po drugim gotowaniu twierdząc "chyba trzeba będzie z tego spirytus zrobić", ale już po 3-4 tygodniach z destylatu wydobywał się fajny aromat a i smak nabrał owocowej mocy.
Pozdrawiam
Darek

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Imbir »

To zrobię tak: 80cm pustej rury, moduł olm i 30cm sprężynek nad nim... ? @lesgo58 odbierasz z olm na pełnym otwarciu czy z głowicy lm ?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: lesgo58 »

Od czasu jak pokazało się OLM to od razu użyłem go do pracy przy destylatach. Na początku - po wielu próbach - była pusta kolumna. OLM użyłem z jednego powodu. Aby odebrać w jak najlepszy sposób przedgony. I to się udaje znakomicie. Mamy przedgony pod pełną kontrolą.
Obecnie OLM używam także do półkowej, a w pewnym sensie także do alembika.
Wracając do twojego pytania. W konfiguracji jaką opisujesz odbiorem LM odbierałbym tylko przedgony. Podobnie jak przy rektyfikacji. Po czym przechodząc do odbioru gonu z OLM odkręciłbym zaworek na maksa odbierałbym gon - kierując sie alkoholomierzem (także węchem, smakiem, zmianą mocy grzania)). Końcówkę jako spirytus pogonowy podobnie jak przedgony z LM'a.
Sprawdzone i polecam wszystkim. W ten sposób z odrobiną cierpliwości można spokojnie poprzestać nawet na jednym gotowaniu. To już do jednak pozostawiam każdemu do osobistego wyboru.
Jest jedno ale, na które chciałbym zwrócić uwagę. Gotując gęste zalecałbym dłuższe wygotowywanie na samym początku. A to dlatego, żeby nastaw nam się dokładnie przegotował i oddał wszystkie niechciane przedgony. jak wiecie gęste potrafi się gotowac bardzo długo. aby uzyskać jednakową temperaturę w całej swojej objętości. Gdy na tym etapie się zbytnio pospieszymy to może się zdażyć, że załapiemy jakieś tam resztki frakcji lekkich.
Zauważyłem też jedną prawidłowość. Żle odebrane przedgony mszczą się okrutnie w destylatach przechowywanych w słojach.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Spiritussamogon
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 19:56
Krótko o sobie: Jedz, tańcz i pij póki ci wystarczy sił
Baw się za dwóch póki nie przeszkadza brzuch
W pogodne dni i gdy życie z ciebie drwi
Śmiej się i za kufel chwyć
Ulubiony Alkohol: Domowej roboty trunki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Spiritussamogon »

Witam

Mam pytanie odnośnie fermentowania nastawu na śliwowice. Czy ktoś z was próbował zatopić pulpę jak to robią winiarze. Przez nałożenie na wierzch pulpy sita i obciążenie. By wszystko utonęło pod wpływem ciężaru. A na wierzchu żeby pozostał sok który tak łatwo ie ulega zakażeniom.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Imbir »

A więc tak, 12l ~66% śliwowicy rozrobiłem wczoraj do 20% i pogoniłem drugi raz. Po wielu cennych radach i sugestiach kolegów postanowiłem puścić to na 80cm pustej rury, na to dałem 30cm moduł OLM z 35-40cm sprężynek, tak do połowy wziernika. Główny gon postanowiłem odbierać tylko z OLM (jeszcze przed postem lesgo58), gdy przeczytałem post wiedziałem że dobrze zrobiłem. po długiej stabilizacji, kilku zrzutach jeziorka odebrałem ponad 0,7 przedgonów, a przez cały proces jeszcze ukapało ponad 300ml. Odbierałem do 95,5 w kegu, wszystko dzieliłem w małe butelki 0,3 0,5 max. Dzisiaj po zlaniu wszystkiego w jedną butle uzbierałem ponad 5l ponad 65%, w sumie został mi jeszcze z 1,5 litra ale to musi się odleżeć bo jakoś mi na dzień dzisiejszy nie podchodzi. Ostatni litr i pierwsze 0,6l z początku OLM.
Reasumując, drugie pędzenie pomogło na plus smaku i bukietu aromatu, wiem już że następne owocówki i zbożówki będę robił właśnie w ten sposób i chyba na raz... a w przyszłym sezonie śliwkowym może już będę miął gotową kolumnę półkową i wtedy świat się zmieni :freak:

tomhas
250
Posty: 253
Rejestracja: poniedziałek, 12 lip 2010, 21:53
Podziękował: 126 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: tomhas »

Spiritussamogon pisze:Czy ktoś z was próbował zatopić pulpę jak to robią winiarze. Przez nałożenie na wierzch pulpy sita i obciążenie. By wszystko utonęło pod wpływem ciężaru. A na wierzchu żeby pozostał sok który tak łatwo ie ulega zakażeniom.
Bardzo dobry pomysł, warto spróbować.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Jak wspominałem wcześniej, w przypadku śliwek druga destylacja na PS nie zabije smaku i aromatu a ładnie "ułoży"destylat.
Co do zatapiania pulpy, to ja osobiście wtłaczam ją mieszadłem pod powierzchnię wody jakieś 3-4 razy dziennie. Gdy fermentacja jest burzliwa, wydzielający się CO2 tworzy w beczce warstwę ochronną przed dostępem tlenowych bakterii. Po kilku dniach pulpa się topi i tworzy osad.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: sargas »

Jakich drożdży używacie ? W tym roku chce zrobić na szlachetnych bo koledzy z forum twierdzą, że wydajność i jakość będzie lepsza. Do tej pory tylko dzikuski ale skoro może być jeszcze lepiej to spróbuje zgodnie z sugestiami szlachetnych tylko jakich ?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: wawaldek11 »

Zalecane są generalnie drożdże do wina. Ostatnio używałem Estelle z firmy LeMag (LeMag2009 na allegro). Ale nie mogę powiedzieć, że są najlepsze, bo nie robiłem "badań porównawczych", Jakość destylatu zależy od wielu innych czynników. Były w użyciu Bayanusy i różne Fruity. Ale różne surówki lądowały razem w kotle do drugiej destylacji i trudno mi coś mądrego o drożdżach powiedzieć.
Pozdrawiam,
Waldek

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: mirek109 »

sargas pisze:Jakich drożdży używacie ?

Śliwki maja swoje drożdże więc po kiego? dodawać chemie?
Nie potrafie zrozumieć tego co koledzy doradzają. Nastaw z jabłek i doradzają koledzy jakieś wynalazki a jabłka maj a swoje drożdże.
Winogrona swoje drożdże posiadają więc po kiego szukać jakichś wynalazków????

Takie moje zdanie.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Zygmunt »

po kiego?
W punktach, czy opisowo? ;P Lepsza kontrola nad fermentacją (czyli mniejsze ryzyko infekcji), mniejsza produkcja produktów ubocznych fermentacji, wyższe odfermentowanie, lepszy bukiet zapachowy, większa przewidywalność produktu końcowego. Co przemawia natomiast nad "swoimi drożdżami" śliwki? Nic oprócz mylnie pojmowanej tradycji, która wynikała nie tyle z lepszych rezultatów, co ze zwykłej... niewiedzy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Mirku, opowiadasz herezje. Oczywiście można fermentować na dziczkach, ale zazwyczaj nic dobrego z tego nie wynika. Po pierwsze można stracić nastaw przez "niewłaściwe" dziczki. Po drugie dzikie drożdże fermentują dużo słabiej niż selekcjonowane drożdże szlachetne. Zazwyczaj nie przekraczają 10%.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: radius »

Ja proponuję koledze mirek109 prosty test.
Zrób dwa nastawy na śliwowicę, jeden na dzikusach a drugi na drożdżach Estell lub winnych np. Tokay. Po odfermentowaniu puść każdy na swoim alembiku a potem porównaj wydajność i bukiet zapachowo smakowy każdego z destylatów :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: sargas »

Miałem w planach zrobić podobny test tylko chce wybrać dobre drożdże szlachetne.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Imbir »

Pomijając już wszystko "inne" to dzięki drożdżakom dodanym mamy 100% pewności że cały cukier zawarty w śliwkach zostanie przerobiony, na pewno nie będzie to miało jakiegokolwiek negatywnego wpływu na destylat. :krzycze: Nie bójcie się tych drożdży !
Awatar użytkownika

Spiritussamogon
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 19:56
Krótko o sobie: Jedz, tańcz i pij póki ci wystarczy sił
Baw się za dwóch póki nie przeszkadza brzuch
W pogodne dni i gdy życie z ciebie drwi
Śmiej się i za kufel chwyć
Ulubiony Alkohol: Domowej roboty trunki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Spiritussamogon »

Witam

Ostatnio po lekturze tego tematu i innych odnoszących się do śliwowicy. Stworzyłem opracowanie informacji na temat produkcji śliwowicy. Może przydadzą się te informacje dla osoby która będzie chciała zacząć przygodę z produkcją śliwowicy. Wraz ze wzrostem swojej wiedzy i doświadczenia postaram się aktualizować informacje.

Prośba do moderatora o zapoznanie się z złącznikiem i ocenienie czy warto stworzyć dla niego osobny temat lub wklejenie go w całości w pojedynczym poście.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: użytkownik usunięty »

Wszystko pięknie, tylko gdzie te śliwki ? :D Szkoda, że sezon na węgierkę jest taki krótki, oj szkoda. :ok:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: lesgo58 »

Spiritussamogon pisze: Stworzyłem opracowanie informacji na temat produkcji śliwowicy.
Świetna inicjatywa. Tylko pogratulować... :klaszcze:
Oczywiście to nie wyczerpuje tematu, ale tworzy solidne podstawy.
Tak na szybko to zauważyłem (a raczej nie zauważyłem :D ) kilku niuansów, które byłoby warto uwzględnić w tym kompendium.
Jak tylko się ogarnę... :scratch: to postaram się pózniej je wypunktować.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Spiritussamogon
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 19:56
Krótko o sobie: Jedz, tańcz i pij póki ci wystarczy sił
Baw się za dwóch póki nie przeszkadza brzuch
W pogodne dni i gdy życie z ciebie drwi
Śmiej się i za kufel chwyć
Ulubiony Alkohol: Domowej roboty trunki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Spiritussamogon »

Świadomy jestem, że produkcja śliwowicy i innych alkoholi, to temat rzeka. Niejedna flaszka by pękła na omawianiu tego tematu :pije: . Moim celem jest zawarcie podstawowych informacji i sposobów ułatwiających produkcję tego zacnego trunku w jednym miejscu. By początkujący mogli mieć solidne podstawy i łatwy dostęp do nich, bez ciągłego przeszukiwania forum.

Czekam na każdą sugestię i uwagę o którą można wzbogacić będzie ten zbiór. Szczególnie jeżeli coś przeoczyłem, przy zbieraniu informacji z zacnego forum. Postaram się następnie uzupełnić braki.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: redhot »

Nie da się tego czytać, zdania jak w pierwszej klasie podstawiaka. Słyszałeś o przecinkach? Śliwki w gnój wrzucać? To raczej jakieś luźne notatki a nie opracowanie dla nowych.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Optoelektron »

redhot pisze:Nie da się tego czytać ...,
Ciężka noc była? Napisz sam lepiej, potem się pochwal - a się nie mądruj :angry: .
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Doody »

Nie w gnój tylko w obornik... czytaj ze zrozumieniem :hahaha:
Pozdrawiam
Darek

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: użytkownik usunięty »

:hmm:
redhot pisze:Nie da się tego czytać
:scratch:
No błagam...
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: sargas »

"Po oddzieleniu wszystkich zepsutych owoców w sposób jak wyżej opisałem. Należy przepłukać śliwki przed przystąpienie do dalszych czynności. Gdy robimy nastaw ortodoksyjny na tym możemy poprzestać" Ja osobiście w ogóle nie myje śliwek bo szkoda mi drożdżaków ale może się powinno myć nie wiem. Jeszcze w kwestii rozdrabniania żeby się fajnie nastaw rozpuścił. Każdą jedną śliwkę dryluje więc mam najwyższej jakości surowiec o robaczywych nie wspominam nawet i decyduje przy tym ile pestek dodać. Kupa roboty ale mój nastaw po skończonej fermentacji praktycznie nie zawiera całych owoców wszystko się prawie że rozpuszcza. Jeśli to przepuścić przez maszynkę jak kolega pisze zapewne efekt jeszcze lepszy ale jak to postawić w bardzo ciepłym miejscu to samo sobie poradzi :) Ogólnie fajny poradnik dla mnie nie musi być pisany z dokładnością do przecinka i poprawną polszczyzną. Ma być prosty i zrozumiały, jak najmniej fachowego żargonu. Myślę że wspólnymi siłami z doświadczonymi kolegami bardzo fajny poradnik stworzycie dla początkujących.
Awatar użytkownika

Spiritussamogon
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 19:56
Krótko o sobie: Jedz, tańcz i pij póki ci wystarczy sił
Baw się za dwóch póki nie przeszkadza brzuch
W pogodne dni i gdy życie z ciebie drwi
Śmiej się i za kufel chwyć
Ulubiony Alkohol: Domowej roboty trunki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: Spiritussamogon »

Odnośnie płukania owoców. Zaczerpnięte to jest z produkcji win. Celem płukania jest pozbycie się zanieczyszczeni, które mogą być początkiem infekcji. A nastaw na śliwowice jest szczególnie podatny bo nie osiąga dużego procentu.

Drylując śliwki możemy mieć idealny materiał na śliwowice. Ale ja osobiście przy przerobie około 100 kg śliwek, uznałem to za zbyt pracochłonne. Wolę poświęcić trochę uwagi czystości. A zaoszczędzony czas poświęcić na zbiór owoców i zwiększenie przerobu.

Sposób z maszynką jest zaczerpnięty z forum i podany jako stosowana praktyka. Ja osobiście wolę rozdrobnić mechanicznie i pozwolić działać pektoenzymom i fermentacji.

Odnośnie stylu mojej wypowiedzi. Nie jestem erudytą i mam dysleksję. Lubię się wypowiadać w języku łopatologicznym. By każdy zrozumiał o czym mówię. Mimo błędów w mojej wypowiedzi.

użytkownik usunięty
Re: Śliwowica 2009 - 2016

Post autor: użytkownik usunięty »

Przestańmy sobie wytykać błędy, bo jeszcze ktoś sobie pomyśli, że Polak Polakowi nawet śliwek może zazdrościć.
Niech to ktoś (prze)edytuje i w 1 pakiecie będzie śliwowica od A-Z w kilku wersjach. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”