Słaba cukrówka

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
Tomekpsk
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 sty 2018, 15:43
Podziękował: 18 razy

Post autor: Tomekpsk »

Witam. Tak jak w temacie mam problem z cukrówka. Robię drugi raz 100l cukrówki czyli 25kg cukru 100l wody drożdże alcotec mega Pack. Jak i za pierwszym tak i za drugim razem wychodzi mi cukrówka około 8 procentowa. Co robię nie tak? Za pierwszym razem używałem cukru z biedronki za drugim ze zwykłego sklepu firmy Diamond. Temperatura około 21 stopni w pomieszczeniu. Wydaje mi się że strasznie słaba wychodzi.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Słaba cukrówka

Post autor: Kamal »

Powinno być sporo więcej niż 8%. Masz cukromierz?
Nastaw kończy pracę na -4?
W jakiej temperaturze zapodajesz drożdże?
K.
Obrazek

Autor tematu
Tomekpsk
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 sty 2018, 15:43
Podziękował: 18 razy
Re: Słaba cukrówka

Post autor: Tomekpsk »

Za pierwszym razem nie sprawdzałem czekałem aż całkiem stanie. Teraz za drugim ma około - 3. A temperatura była około 22-23 stopnie. Parę stopni może taka różnice zrobić?

Scalone

Kupiłem ostatnio grzałke do akwarium 200w z termostatem i spróbuję podgrzewać nastaw nią do 23 stopni.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Słaba cukrówka

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, 25kg cukru rozpuszczasz w 100l wody, czy w 85l? Coś mi się wydaje, że to pierwsze, w takim razie, przy wartościach które podałeś masz/powinieś mieć w nastawie jakieś ~ 12%.
Następnym razem zrób tak 25kg cukru, 85l wody (całość będzie mieć 100l), temperatura startu zgodnie z zaleceniami producenta drożdży. Przed dodaniem grzybów dobrze napowietrz nastaw (wiertarka+mieszadło do kleju, bardzo dobrze radzi sobie też blender). Gdy drożdże wystartują, przez pierwsze dni same będą utrzymywać odpowiednią temperaturę (w lecie trzeba uważać by się nie przegrzały), dopiero pod koniec można je wspomóc dogrzewaniem,jesli oczywiście temperatura otoczenia jest niska.
Z podgrzewaniem zrób tak, grzałkę ustaw na te 23/24° i wrzuć ją od razu na początku fermentacji, gdy grzybki nie będą już w stanie samoistnie się dogrzewanć, z automatu zrobi to grzałka (nie będzie niepotrzebnych wahań temperatury).
Powodzenia.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Tomekpsk
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 sty 2018, 15:43
Podziękował: 18 razy
Re: Słaba cukrówka

Post autor: Tomekpsk »

Tak masz racje 25kg cukru i 100 l wody. Zrobię na weekendzie nastaw tak jak piszecie zobaczymy efekty dzięki za pomoc
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Słaba cukrówka

Post autor: JanOkowita »

Mierzysz alkoholomierzem w nastawie jego procentowość? To nigdy nie da orawidłowego odczytu. Alkoholomierzem można mierzyć czysty roztówr wodny etanolu a alkoholomierze są skalowane dla temperatury 20 st.C
Z obliczeń matematycznych wynika, że nastaw złożony z 25 kg cukru i 100 litrów wody powinien mieć 11,3 % alk.
Proste obliczenie: 25 kg cukru zwiększa objętość nastawu o 25x0,6 litra= 15 litrów. Tak więc masz łącznie 115 litrów, w którym drożdże przerobiły caly cukier - z 25 kg (razem wzystkich frakcji) jest ok.13 litrów o teoretycznch 100%. Czyli 13:115 = 11,3.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”