Single malt Nikka

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: zor-ro1970 »

Po długiej przerwie znów miałem ochotę zapełnić 50 litrową beczkę single maltem. Szukałem różnych słodów i trafił mi się zakup słodu na zamówienie Japończyków na ich produkt. Udało mi się kupić 225 kg słodu na spólkę z kumplem. Na dzień dzisiejszy nie mogę zdradzić sprzedającego. Ziarno bardzo suche poszło na gniotownik. Po scukrzeniu 25 kg i jednokrotnej destylacji mam 15 l urobku 45%. BLG początkowe po wysłodzeniu 12-12.5 drożdże Alcotek whisky, po 22 godzinach koniec pracy -2 BLg i na rurki. CDN
promocja
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: Kamal »

A coś więcej o słodzie? Co go wyróżnia?
K.
Obrazek

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: zor-ro1970 »

To słód przeznaczony na rynek Japoński do whisky Nikka , słód do destylacji
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 cze 2020, 15:55 przez zor-ro1970, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: drgranatt »

zor-ro1970 pisze:Po długiej przerwie znów miałem ochotę zapełnić 50 litrową beczkę single maltem. Szukałem różnych słodów i trafił mi się zakup słodu na zamówienie Japończyków na ich produkt. Udało mi się kupić 225 kg słodu na spólkę z kumplem. Na dzień dzisiejszy nie mogę zdradzić sprzedającego. Ziarno bardzo suche poszło na gniotownik. Po scukrzeniu 25 kg i jednokrotnej destylacji mam 15 l urobku 45%. BLG początkowe po wysłodzeniu 12-12.5 drożdże Alcotek whisky, po 22 godzinach koniec pracy -2 BLg i na rurki. CDN
Zamawiam 15-30 l destylatu do mojej beczki. ;) :love: 8-) :silent: :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: Fiflak »

Na jakim sprzęcie gotujesz ten japoński specyfik? Czym wyróżnia się ten egzotyczny słód w porównaniu do powszechnie dostępnych dla polskich bimbrowników? Idzie mi o to, czy daje wyraźnie inne smaki i aromaty od pilzneńskiego, czy pale ale. Choćby takich z Malteurop, lub Strzegomia.

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: zor-ro1970 »

Ten słód przeznaczony jest tylko pod zamówienie rynku Japońskiego, a że zostało troszkę bo nie da się obliczyć z dokładnością do kg ( wilgotność etc) Nigdzie nie sprzedawany oficjalnie. Czym się wyróżnia nie wiem, innością, japońska whisky w Polsce w domu. Czas pokaże swoje. To tzw. Distilled Malt . NIczym nie przypomina słodów piwowarskich to słód na whisky. Sprzęt oj za dużo wymieniać. Napisze tak to co potrzebne. Od Cu do KO jeśłi potrzeba.

Scalone
Z 25 kg wychodzi ok 7 litrów 96% z przedgonami pogonami. 150 kg na zapełnienie 50 litrowej beczki 63%.
Ostatnio zmieniony środa, 24 cze 2020, 22:30 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: zor-ro1970 »

Scukrzyłem 125 kg słodu o którym wspomniałem . Wyszło 45 literków 63% reszta na spirytus. Teraz skukrzam 100 kg słodu destylacyjnego, 25 kg Vienna ( pięknie pachnie czekoladą) i 5 kg karmelowego. Wszytko do jednej baczki
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: Kamal »

Aleś się wylewnie rozpisał :smiech:
A aromaty alkoholu po destylacji, jakie nuty dominują itp.?
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: JISKRA59 »

Witam. Kamal, może to Ci coś podpowie. Informacje ze strony " Świat Whisky" Japonia jest drugim na świecie producentem whisky. Pierwsze wzmianki o japońskiej whisky można spotkać na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to rynek japoński otworzył się na rynek amerykański, zaczęto do Kraju Kwitnącej Wiśni przywozić duże ilości amerykańskie whiskey. W 1923 roku powstała pierwsza japońska destylarnia whisky - Yamazaki Distillery, założona przez Shinjiro Tori, uważanego za ojca japońskiej whisky - jako młody chłopak rozpoczął pracę u swego wuja, produkującego napoje alkoholowe, w tym piwo. Z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na whisky w 1973 roku wybudowano Destylarnię Hakushu. Założona przez Shinjiro Torii firma od 1963 roku nosi nazwę Suntory, która poza Japonią jest właścicielem takich szkockich marek whisky jak Bowmore, Auchentoshan, Glen Garioch.
Drugim prekursorem japońskich whisky jest Masataka Taketsuru, który po powrocie ze Szkocji gdzie skwapliwie pobierał nauki w tamtejszych gorzelniach założył destylarnie Yoichi i Miyagikyo. Obecnie firma działa pod nazwą Nikka Whisky Distilling i podobnie jak Yamazaki również jest właścicielem jednej ze szkockich destylarni - w tym przypadku Ben Nevis.
Wzorem w zakresie jakości i metody produkcji dla japońskich whisky jest Szkocja i tamtejsze destylarnie. Również podobnie wygląda sprawa klasyfikacji. W większości produkowane są whisky mieszane blended, ale również produkuje się doskonałe whisky typu single malt. Aby trunek mógł nosić miano single malt, musi zostać wyprodukowany w jednej destylarni z wody, jęczmienia i drożdży. Destylat musi leżakować minimum 3 lata, ale najlepsze edycje leżakują 12, 15, 18 lat i więcej.

Miałem okazję degustować whisky z kilku destylarni japońskich i na mój gust, ich whisky w porównaniu z amerykańskimi i szkockimi jest bardziej łagodna w smaku. Ale gust jest jak dziura w :dupa: , każdy ma swój. Ostatnie co z japońców piłem to Nikka Days . Tu masz ich opis tego trunku:
Aromat: lekki, łagodny, zbożowy, płatki śniadaniowe, skórka cytrynowa, jabłka, gruszki,biała czekolada, ślady siana i dębowych wiórów.
Smak: słodkie płatki zbożowe, toffi, wanilia, prażone orzeszki arachidowe, skórka cytrynowa, biały pieprz, listek mięty i dąb.
Finisz: niezbyt długi, z nutami płatków zbożowych, wanilii, brązowego cukru, gotowanych jabłek i dębu.

Trochę mi to przypomina ich poezję, też tak brzmi. Pięć strofek na temat np. kropli wody, czy innego kamyka. Z nalepką ostała się tylko ta, reszta została rozebrana do rosołu i służy do przechowywania moich trunków :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: Kamal »

Pytałem o Tw destylat a nie whisky, które leżało już beczce, i nabrało charakteru. ;)
K
Obrazek

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: zor-ro1970 »

Cyt. Aleś się wylewnie rozpisał :smiech:
A aromaty alkoholu po destylacji, jakie nuty dominują itp.?
KAMAl
Chłopie czuć bimbrem i nuta czekolady reszta to czas, beczka, temperatura przechowywania Etc
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: Kamal »

Każdy słód warto sprawdzić jako White dog (chyba wiesz co oznacza?). Ponieważ z kiepskiego alkoholu, beczka Ci nie zrobi ambrozji :smiech:.
K.
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 sie 2020, 15:31 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Autor tematu
zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Single malt Nikka

Post autor: zor-ro1970 »

Powiem tak zrobiłem 25 kg na Koji. Zdecydowanie lepszy zapach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”