Rumtopf

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
Tomek1984
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 26 lut 2018, 16:25
Krótko o sobie: Dumny ojciec, dumny piwowar, początkujący psotnik.
Ulubiony Alkohol: American Pale Ale, Śliwowica, Whisky
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy

Post autor: Tomek1984 »

Witam. Nie znalazłem nigdzie na Forum wzmianki o Rumtopf-ie. Sam dostałem ,,dzbanek,, przeznaczony do tej nalewki jakiś czas temu i tak sobie leżał spokojnie. W tym roku postanowiłem przeprowadzić proces. Pierwsze do ,,dzbanka,, trafiły truskawki, ładne, dojrzałe, słodkie owoce umyłem, usunąłem szypułki i przekroiłem na połowę. Owoców było ok 0.7kg. Zalałem samogonem powyżej owoców i dosypałem cukru ok 1/2 szklanki. Następne były czereśnie. Proces podobny, mycie, drylowanie, samogon ale już bez cukru. Po 3 tygodniach nie wytrzymałem. Na próbę 1 kieliszek- genialny owocowy słodki smak. Kilka dni temu do ,,dzbanka,, trafił agrest. Czekam jeszcze na porzeczki czerwone, białe, czarne i poziomki. Następne będą wiśnie, śliwki i zakończymy brzoskwiniami.

Tak przygotowany trunek mam zamiar trzymać min 6 miesięcy od ostatnich dodanych owoców.

Wskazówki od osoby od której dostałem przepis i ,,dzbanek,,:
1 Ustawić w miejscu chłodnym
2 Zalewać albo rumem albo samogonem
3 Trzymać od ostatnich owoców ok 6 miesięcy
4 Nie dopuścić aby alkohol odparował i odkrył owoce
5 Regularnie potrząsać naczyniem, nie mieszać w środku ponieważ rozpadną się owoce.

Mam nadzieję że komuś może się kiedyś przydać.
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Rumtopf

Post autor: Zygmunt »

Nalewka lepiej znana jako "ratafia" i pewnie pod tym hasłem znajdziesz więcej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”