rum

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.

tomanio27
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 9 lis 2011, 19:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimberek
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: płock
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: tomanio27 »

Witam a czy takie drożdże się nadają do rumu. DROŻDŻE GORZELNIANE "GAMMAZYME GMBH" dostępne są w sklepie BIMBER HOBBY.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: rum

Post autor: radius »

Jak najbardziej :ok: Rób nastaw i opisuj efekty :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

tomanio27
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 9 lis 2011, 19:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimberek
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: płock
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: rum

Post autor: tomanio27 »

Właśnie czekam na dostawę melasy i zaczynam działać.
Znalazłem również w sklepie ALLEGRO "GRAHAMEK" melasę trzcinową sypką w bardzo dobrej cenie tylko nie wiem czy to się nadaje. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 kwie 2012, 20:19 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: scaliłem posty
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: rum

Post autor: radius »

Koledzy :!: Właśnie wczoraj nastąpiła oficjalna degustacja mojego rumu "Canadian Spiced Rum". Teraz już wiem co pili bogowie na Olimpie :freak: Macerowało się toto tylko 7 dni ale smak... miód z boczkiem i salceson z dżemem :mrgreen: No, po prostu poezyja :lol: :odlot: Warto było wydać trochę kasy na melasę i brązowy cukier (o drożdżach dedykowanych do rumu nie wspomnę). Po świętach nastąpi degustacja rumu na płatkach dębu. Jeżeli smak będzie odpowiedni to rum na stałe zagości w mojej piwniczce. Tylko cholera jak go utrzymać przez rok nie mocząc pyska przy byle okazji :?: ;P
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Witam serdecznie wszystkich miłośników rumu i innych trunków własnego wyrobu!
Szkoda, że niedawno znalazłem ten temat, bo może nie popełniłbym typowych błędów przy domowej produkcji rumu. Po pierwszej destylacji jakość i smak produktu mi nie odpowiadała, więc puściłem na kolumnę z minimalnym refluksem. Mam teraz spirytus z melasy i cukru trzcinowego z innym niż przy cukrówkach ledwo wyczuwalnym smakiem i aromatem. Moje kubeczki nie pracują nadzwyczajnie, więc nie odważę się nazwać tego smakiem i aromatem rumowym.
Ale po którejś destylacji zostawiłem dwa litry serca ok. 65%. Po kilku miesiącach wysłałem koledze Pietro trzy próbki do degustacji, który pozytywnie ocenił tę 65%. I tutaj pojąłem znaczenie czasu na poprawę walorów rumu.

Po kilkunastu nastawach (27l.) doszedłem do wniosku, że najkorzystniej robić nastaw z melasy i cukru białego. Po prostu po zbadaniu zawartości melasy w melasie :D i melasy w cukrze nierafinowanym będę robił ma mieszance raczej bez utraty walorów. Cukier z buraków jest prawie taki sam jak rafinowany trzcinowy. Ten drugi zawiera trochę melasy ( a może coś jeszcze?).
A jutro zrobię nastaw z melasy i glukozy. Melasa powinna wprowadzić to, co najważniejsze, a glukoza dać czystszy etanol. Czy tak będzie za kilka tygodni dowiem się i opiszę.
Pozdrawiam,
wawaldek11
Pozdrawiam,
Waldek

tomanio27
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 9 lis 2011, 19:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimberek
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: płock
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: rum

Post autor: tomanio27 »

Wczoraj w końcu dotarła długo oczekiwana melasa więc od razu nastawiłem.
2kg melasy trzcinowej
4kg cukru trzcinowego
350g rodzynek
Już się nie mogę doczekać kiedy pójdzie na rury. Będę informował o rezultatach.
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: stoney »

Witam.

Dzisiaj zupełnie przypadkiem natknąłem się na cukier trzcinowy nierafinowany w cenie 7,75 zł/kg.
Promocję taką oferuje hipermarket E. Leclerc w Warszawie na Al. Jerozolimskich. Czy jest to promocja ogólnopolska... nie wiem.

W każdym bądź razie zapas poczyniłem ;)
MIEĆ MIEDŹ

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Myślę, że ten dunder już dojrzał aby dodać melasy i cukru trzcinowego, drożdży i .... ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Witam wszystkich psotników :D . Mam pytanie - robił może ktoś rum z syropu z trzciny cukrowej . Ponieważ ciekawi mnie czy rum z syropu różni się od rumu z melasy :) .
Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Chętnie spróbuję zrobić - tylko gdzie kupić w rozsądnej cenie?
Cukier trzcinowy kupuję po 7 - 9zł, a melasę po 15 (10kg z przesyłką za 150 zł.)
Pozdrawiam,
Waldek

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: rum

Post autor: papo »

tu masz 10kg za 100zl

http://www.mikroorganizmy-sklep.pl/mela ... -p-46.html

i trzeba pamiętać, że 1kg melasy to odpowiednik ok 0,5-0,6kg cukru ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: Zygmunt »

http://www.mikroorganizmy-sklep.pl/mela ... -p-51.html

130, bo tamto to część zestawu i oddzielnie nie sprzedają.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Kol. kamal369 pytał o syrop z trzciny cukrowej; to jest to samo co melasa? Nie mam z tym żadnych doświadczeń.
Melasę kupuję tutaj: http://bogutynmłyn.pl/go/_info/?id=2146&page=
Ta melasa jest zestalona z minimalną ilością wody, a z mikroorganizmów w postaci syropu. Używał ktoś obie? Która według Was jest lepsza/wydajniejsza - jedna prawie sucha 1 kg., druga 1l?
Nastaw robię ustalając Blg na 20-22 dosypując cukru trzcinowego z worka - melasy 2.5 kg na fermentator 30l.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: rum

Post autor: radius »

@wawaldek11, ja używam właśnie tej melasy z "mikroorganizmów". Bańka 5-litrowa waży "trochę" więcej niż 5 kg. Dokładnie nie pamiętam bo zapas został przetrawiony przez drożdże i nie mam czego zważyć :odlot: Jest płynna, bardzo gęsta i bardzo ciemna a produkt końcowy...
No cóż, w przyszłym tygodniu wyślę ci próbki to sam porównasz :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Dziękuje Waldku za szybkom odpowiedź ;) . Niedługo zamówię melasę 2.5 kg z Bogutynmłyn i zrobię swój pierwszy rumik. Użyje drożdży gorzelniczych firmy FERMIOL :D . Pozdrawiam wszystkich psotników. ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 paź 2012, 19:04 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Radius, aby porównać próbki rumu z różnych surowców musiałby go wytworzyć jeden operator ;) w powtarzalnych warunkach.
Ja najczęściej z braku czasu improwizuję i czasem się udaje. A ile emocji :mrgreen:
Ile dajesz płynnej do nastawu? Ile cukru(trzcinowego)? Ile Blg?
Pozdrawiam,
Waldek

Szamottomasz
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 23 paź 2011, 01:02
Krótko o sobie: robię fajne rzeczy
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowsze
Re: rum

Post autor: Szamottomasz »

Szanowni rumiarze, rok już prawie minął od wykonania pierwszego rumu, wersja pierwsza na cukrze bez dundru, podejscie drugie na melasie i dundrze... z pierwszego i drugiego pozostały reszteczki. Jako że sezon sie rozpoczął, oraz sprzęt mi się zmienił z chinskiego plastikowego szybkowaru, na nieco lepszy postanowiłem odnowic moje zapasy, coby zapełnić beczki aromatycznym destylatem, tak więc kurier wiozący 20 kg melasy trzcinowej oraz 25cio kilogramowy worek cukru trzcinowego w drodze. Oczywiście zakupy w bogutynmlyn, jakos te duże zbiorcze opakowania wychodzą najtaniej ;)

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Tutaj kupić można taniej: http://allegro.pl/cukier-trzcinowy-25kg ... 41672.html
Ile płacisz za przesyłkę 45 kg?
Pozdrawiam,
Waldek

Szamottomasz
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 23 paź 2011, 01:02
Krótko o sobie: robię fajne rzeczy
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowsze
Re: rum

Post autor: Szamottomasz »

Zdecydowałem się na Bogutyn bo miałem dwa kupony dające 15% zniżki. Z przesyłką wyszło podobnie jak na PowerPrice. Na PowerPrice też warto zaglądać, poprzednio tam kupowałem.
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: stoney »

Witajcie.

Przy zakupie melasy koniecznie trzeba przeliczyć jednostki miary. Część sprzedawców liczy na kilogramy a cześć na litry.
1 litr melasy waży około 1,4kg.

W "mikroorganizmach" cenią sobie 130zł/10 litrów= 13zł/litr = 9,29zł/kg
W "boguty" cena podawana jest za kilogram 130zł/10 kg = 13zł/kg
Różnica znacząca!

Pytanie o ilość cukru w danej melasie...
Proponuję przy najbliższej okazji zmierzyć BLG dla mieszaniny konkretnej ilości melasy i wody.
MIEĆ MIEDŹ

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: rum

Post autor: papo »

rozpuszczając 1kg melasy w 10l wody zapewne wyjdzie większe blg niż ok. 10 tak jak dla cukru, a pamientajmy ze w 1kg melasy jest ok 0,5kg cukru. Wynik napewno będzie przekłamany bo oprócz cukru są tam inne syfy które wpłyną na gęstość.

Koni
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 17:26
Re: rum

Post autor: Koni »

Ja właśnie przerabiam moj rumik z tego najciemniejszego cukru kupionego w bogatymlyn i melasy w mikroorganizmach. Jak sobie przeliczyłem to z 2kg cukru i 2l melasy wyszloby mi około 1,7l w przeliczeniu na spirytus, wiec mimo, że melasa wydaje się nie mieć w ogóle cukru (w smaku jest cierpka) to jednak ma ;]

Mam pytanie, czy komuś po przerobieniu trunek zmieniał kolor jak dodawaliście do niego wody? Przepsocilem dzisiaj drugi raz i chciałem rozrobić do 67% żeby dodać dębu i jak dolałem destylowanej wody to całość odrobinę przyciemniała, tak jakby zżółkła. Spotkał się ktoś już z tym?


Posty scalone.

Hej, podobnie jak użytkownicy tego tematu zainteresowałem się produkcją rumu. Zakupiłem ten najciemniejszy cukier na bogatymlyn i melase z mikroorganizmów. Sprzęt mam wydaje się odpowiedni do tego typu eksperymentu, bo potstill.

Na razie poszła pierwsza partia więc bez dundru. Po przerobieniu 2 razy nie jestem zadowolony z wyników. Zapach jest troszkę taki bimbrowaty, a w smaku też nie bardzo mi to rum przypomina.

Zastosowałem takie proporcje:
2l melasy
1kg cukru trzcinowego (tego bardzo ciemnego)
1kg białego cukru

Bałem się, że wydajność będzie niska, stąd ten biały cukier, co pewnie było błędem. Ostatecznie wydajność była dobra bo w przeliczeniu na spirytus wyszło mi 1,7l.

Teraz wyrób stoi od 12 godzin w buteleczce z dębiną i czeka. Mam nadzieję, że nabierze nieco lepszego smaku i zapachu, bo w tej chwili jestem zawiedziony.

Przechodząc do sedna mojego postu:
1. Czy węgiel dodany do zacieru (gdzieś widziałem taki przepis) to dobry pomysł i czy stosujecie takie coś? Czy może zabija za bardzo walory smakowo/zapachowe?

2. Czy dodatki różnych przypraw, syropów są niezbędne? Jeśli tak to jakie? Czytałem o syropie klonowym, wanilii, cynamonie, czy bylibyście tak dobrzy (i jeśli coś się uchowało do tej pory) zejść do piwniczki, spróbować i doradzić jakie dodatki są najlepsze?

3. Ile razy puszczacie na swojej maszynerii taki trunek i jak (o ile w ogóle) dzielicie gony.

Nie chce, żebyście się powtarzali, bo wielokrotnie czytałem wypowiedzi w tym temacie, jednak jako, że dział ten od dłuższego czasu jest wyciszony chciałbym zapytać czy są jakieś postępy i ewentualne rady ;]

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: artaks »

Czekaj, nie śpiesz się. Dodatki o których piszesz to wg. mnie takie trochę 'sztuczne' aromaty. Możesz jedną próbke aromatyzować, a drugą klasycznie 'dębić'.

Ja ostatni mój rum wlałem do beczułki dębowej, wystarczyło parę dni (była świeża, więc oddawała aromat błyskawicznie) i wrażenia smakowo-zapachowe diametralnie sie polepszyły.

Moim zdaniem kluczowe są dąb (a może i jakieś inne drewno), dostęp powietrza i cierpliwość.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re:rum

Post autor: Kamal »

Gdzieś czytałem, że niektórzy podczas leżakowania rumu dodają daktyle, ale jak to smakuje później podczas degustacji to nie wiem :( , ponieważ jeszcze nie próbowałem. Wióry dębowe nadają ładny kolor trunkowi i poprawiają jego walory smakowe. :D
Obrazek

Koni
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 17:26
Re: rum

Post autor: Koni »

Właśnie lece z drugą partią mojego eksperymentu i powiem Wam, że jestem ogromnie zaskoczony. Smak i zapach już przy pierwszym razie jest wręcz świetny. Rzeczywiście dunder może zdziałać cuda (w co do tej pory nie do końca wierzyłem).
Pierwsza partia siedzi z dębem oraz przyprawami i czeka na lepsze czasy, chociaż jak zamoczyłem język w drugiej próbie to nie wiem czy się doczeka, bo różnica jest kolosalna!

Planuje przerobić te zapasy dwa razy i wtedy się odezwę, jak sprawa wygląda.
Zostało mi jeszcze trochę melasy, więc napiszcie mi tylko którego dundru lepiej użyć do trzeciej partii. Tego z pierwszej serii czy lepiej użyć tego z drugiej?
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: rum

Post autor: stoney »

Zdecydowanie wykorzystaj dunder świeży, czyli z 2 serii.
Zauważysz różnicę między 2 a kolejną partią.
Po 4-5 partiach smak powinien się ustabilizować (przy pozostałych niezmiennych czynnikach jak skład, fermentacja, podział na frakcje).

Jeżeli ten kierunek smaku będzie Ci odpowiadać, mówię o intensywności rumu, możesz do drugiej destylacji dodać trochę świeżego nastawu dla zwiększenia aromatu.

Do "Spiced Rum", prócz wanilii, cynamonu świetnie pasuje suszona figa, śliwka i kokos.
Z kokosem trzeba uważać bo z wiórków robi się osad, który ciężko odfiltrować no i trzeba uważać z ilością i czasem maceracji.
MIEĆ MIEDŹ

Pawelek5us
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: Pawelek5us »

Rum jako mój ulubiony trunek popełniłem już bodajże 9-10 razy. Zostawiałem biały do mojito, dębiłem, przyprawiałem różnistymi dodatkami, przyprawiałem i dębiłem i wiem już, które klimaty i dodatki smakują mi najbardziej. Biały z serca 80-70° jest najbardziej aromatyczny i łagodny. Kolega wręcz się śmiał przy próbowaniu on-line, że chyba jakiś delikatny perfum do posmakowania mu daję :)

Robiłem doświadczenie fermentując zacier gorzelnianymi drożdżami dedykowanymi do rumu i fermentując szlachetnymi winiarskimi. Teraz już wiem, że warto uzbroić się w cierpliwość i fermentować winiarskimi. Smak i aromat destylatu jest o niebo lepszy. Probówałem robić zacier w różnych proporcjach melasy do cukru nierafinowanego trzcinowego i białego. Zawsze z dundrem, który zakwasza zacier. Tu też można poeksperymentować "pod siebie".

Proponuje poeksperymentować z dodatkami macerującymi pod swój smak! Przesmaczny jest Canadian Spiced wg. kolegi Radiusa, jednak dla mnie mniej goździków, które są agresywne i potrafią "przegoździczyć". W różnych kombinacjach dodawałem do destylatów rodzynek, śliwki, ananasa kandyzowanego, skórki z cytrusów ścięte jak i również kandyzowane, figi, daktyle i reszty nie pamiętam. Do ostatniego dodałem przefiltrowanego mleka z kokosów i wydłubanego z nich miąższu i jest mmmm... Uważajcie ze skórkami cytrusów. Przy rozcienczaniu do 50° po ich dodaniu destylat robi się mętny. Wtedy lejek, mocno napchać waty i cierpliwie kapać na czysto.

Pozdrawiam rumowiczów!
... bo moja Barbara twierdzi, że piję za mało...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: rum

Post autor: radius »

Pawelek5us pisze:Przesmaczny jest Canadian Spiced wg. kolegi Radiusa,
He, he, he, po moim zostało już tylko wspomnienie, ale melasa i trzcinowy cukier czeka :) Jak tylko będę miał więcej czasu będzie kolejny nastaw. Tym razem spróbuję na drożdżach BC S103 dedykowanych do miodów pitnych. Zobaczymy jak sobie poradzą i jaki dadzą smak destylatu ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Pawelek5us pisze: Kolega wręcz się śmiał przy próbowaniu on-line, że chyba jakiś delikatny perfum do posmakowania mu daję :)


Robiłem doświadczenie fermentując zacier gorzelnianymi drożdżami dedykowanymi do rumu i fermentując szlachetnymi winiarskimi. Teraz już wiem, że warto uzbroić się w cierpliwość i fermentować winiarskimi. Smak i aromat destylatu jest o niebo lepszy.
Jakież to próbowanie on-line? :shock:

Pierwsze rumowe nastawy robiłem na bayanusach G995, ostatnio na dedykowanych do rumu -turbo. I mam wrażenie, że na bayanusach produkt był smaczniejszy. Bo sam nastaw zdecydowanie :mrgreen:
Ale to może zasługa mocno skwaszonego dundru, że nastaw ma specyficzny smak.
Żeby nie było: ja nie piję nastawu tylko próbuję, bo trzeba znać wszystkie smaki :mrgreen:

Mam pytanko: do ilu Blg schodzą Wam nastawy na rum, bo bieżący z 23 kończy już, ale mam +2. Pierwszy raz robiłem na melasie z mikroorganizmów: 4 kg cukru trzcinowego i 3,5 kg płynnej melasy.
Pozdrawiam,
Waldek

Pawelek5us
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: Pawelek5us »

Nastaw na melasie i cukrze trzcinowym nigdy nie zszedł mi poniżej +3. W nastawach mieszanych z dodatkiem bialego cukru kończyło się właśnie w okolicach +2 i ni huhu.
... bo moja Barbara twierdzi, że piję za mało...

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Możesz rozwinąć "próbowanie on-line"
Pozdrawiam,
Waldek

Pawelek5us
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: Pawelek5us »

tiaaaa :) moja papuga jak i inne ptaszyska siedzi "na drucie" więc chodziło o próbkowanie z jej właśnie dzióbka :smiech:
... bo moja Barbara twierdzi, że piję za mało...

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Koledzy, na czym gotujecie swój najlepszy rum?
Ja grzeję grzałkami w kegu - 1400 + 2000 W z regulatorem. Ale zastanawiam się nad gotowaniem w płaszczu wodnym, bo po procesie na grzałkach jest sporo ciemnego nalotu, który chyba powstaje z przypalonych niefermentowalnych resztek. I niewątpliwie wpływa to na smak i aromat.
Kol. Lesgo58 pisał, że z płaszcza nawet cukrówka(glukozówka) ma łagodniejszy smak.

Pawelek5us - dalej nie łapię.....
Pozdrawiam,
Waldek

Pawelek5us
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: Pawelek5us »

No z dzioba papudze kapie. Obniżenie do ok 50°. Lekkie schłodzenie z wygonieniem ducha i degustacja szybka tak jakby.

Ja typowo pot-stillowo na gazie. Kocioł zawsze czysty. Delikatny ogien na 1l/h. Do kotła laska wanilii do gotowania.
... bo moja Barbara twierdzi, że piję za mało...

Jakub_Dreptak
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 23:06
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: rum

Post autor: Jakub_Dreptak »

A czy ktoś z Was próbowal destylować rum na alembiku?

Tylko taki sprzęt posiadam i zastanawiam się czy nie jest za prymitywny. Owocówki wychodzą ok ale...
Cukrówka z rodzynkami, którą popełniłem w ramach nauki i eksperymentu nie nadawała sie do picia.

J.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

Kolego, na alembiku powinien wyjść pyszny rum. Rum to destylat smakowy, czyli ten sprzęt jest idealny. ;-)
Obrazek

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Aby wyszło coś do picia trzeba przegotować co najmniej dwa razy. Im wolniej tym lepiej.
Chociaz po pierwszym gotowaniu też pijam (a raczej pijałem) :mrgreen:
Środkowy gon postawiłem na kilkanaście miesięcy z czipsami dębowymi i można już się nim delektować. Oczywiście jak ktoś lubi mocne aromaty :mrgreen:
Na alembiku po pierwszym wyjdzie Ci pachnący rumem/melasą bimber. A jakość zależy jak zwykle od użytych surowców.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: rum

Post autor: Kamal »

A użyte surowce, nieraz zależą od kosztów.
Dobre efekty rumowe, daje nastaw z ciemnego cukru trzcinowego, i melasy trzcinowej. Jasny cukier, wnosi mało aromatu, do destylatu.
Obrazek

Pawelek5us
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 22:41
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: rum

Post autor: Pawelek5us »

No cóż... jesień nastała... długie, ciemne wieczory nam grożą. Jesieni i zimy bez rumu nie przetrzymam. I choć śliwka jeszcze w zbiornikach bąble puszcza, to czas na rum!!! Polecam wszystkim. Dunder 4 lub 5 stopnia mam z poprzednich produkcji więc.... do boju :) Moja Barbara wysiorbała dziś ostatnie Mojito z resztką ubiegłorocznego białego... szkoda... Nie zaglądałem do niego od paru miesięcy. Aromatu niesłychanego nabrał!
... bo moja Barbara twierdzi, że piję za mało...
Awatar użytkownika

filazaf
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 12 kwie 2014, 09:01
Krótko o sobie: Posiadacz Kolumienki Miedzianej Basic
Ulubiony Alkohol: Captain Morgan Spiced
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Elgin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: rum

Post autor: filazaf »

Taka melasa się nada?
http://allegro.pl/melasa-naturalna-5000 ... 00149.html

Wie ktoś, gdzie można w dobrej cenie kupić składniki do rumu w UK?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”