rum

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.

koli_7
30
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 16:22
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: koli_7 »

Fiflak pisze:zacząłem łapać właściwe serce. Pomiędzy 89 a 94 stopniami na górnym termometrze
Nie wyobrażam sobie jak to mogło wyjść dobre :D Troszkę już przepędziłem i wychodzi mi ze najlepsze jest 80-85 C przy 87C to już bardzo ciężkie frakcje czuć (po drugim destylowaniu surówki). Podzielcie się w jakich przedziałach łapiecie serce ?

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: rum

Post autor: euphorbia1 »

Mój rum ma już ok 1,5 roku. Jest zabeczkowany. Ostatnio pojawiły się intensywne nuty wanilii, nie wiem czy nie zbyt intensywne. Ogólnie jestem zadowolony, testerzy także
In vino feritas

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: rum

Post autor: Fiflak »

Temperatura 89 C pojawiła się praktycznie po dwóch, góra trzech, minutach po odebraniu przedgonu. Zaznaczam, że całkowicie otworzyłem zawór. Ten szybki wzrost ciepłoty mnie deko zaskoczył. Zapewne mógłbym ją zbić refluksem, ale nie chciałem tracić aromatów. Każdy sprzęt ma swoją specyfikę, zatem nie istnieje prosta metoda na sformułowanie idealnego przepisu na domową destylację. Dla pełnego obrazu opisywanego przeze mnie procesu, muszę jeszcze dodać, że woda wypływająca ze skraplacza była chłodna, więc nie ma tu mowy o przegrzaniu gratów.

A@H@K
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 29 cze 2015, 09:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Passport Scotch whisky
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: rum

Post autor: A@H@K »

Czyżby za mocne grzanie? Z jaka mocą odbierałeś?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: rum

Post autor: wawaldek11 »

Jakie % kapały przy podanych temperaturach? Termometr nie przekłamuje?
Przedgony słusznie odebrałeś na wypełnionej i wysokiej kolumnie, natomiast do odbioru serca skróciłbym rurę jeśli to możliwe lub usunął wypełnienie.
Może nie doczytałem, ale na jakim sprzęcie gotowałeś? Z jaką mocą? Bo może wystarczyłoby zmniejszyć moc i temperatury by opadły.
Z płatkami dębowymi i wiśniowymi w sześciolitrowym słoju, to wg mnie zaszalałeś ;) Sypię na oko, ale szczyptę - na 6l łyżkę i to sobie stoi miesiące lub lata. Samo wybarwienie trunku nie wskazuje na jego dojrzałość - następuje stosunkowo szybko. O wiele dłużej zachodzą zmiany w smaku i aromacie.
Zorganizuj sobie szczapki z drewna czereśniowego i dodaj je do destylatu. Ciekawy efekt dla mnie. Na 0,5 l dwa "ołówki"
Pozdrawiam,
Waldek

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: rum

Post autor: Fiflak »

Goniłem na kolumnie z pełnym wypełnieniem. Trudno by je było wyjąć, nawet o tym nie myślę, z resztą, nie wycięło mi aromatów. Surowe serce miało 65%, ale szybko je rozrobiłem z mineralką do 40% w całości. Może i nieco zbyt pochopnie, bo mogłem zadębić część mocną i słabszą, aby porównać ekstrakcję drewna w obu wariantach. Grzanie 1,5 kilowata, lecz zmniejszyłem je o połowę po osiągnięciu 89 stopni. Termometr gadający wykazuje się dokładnością co do 0,1 C. Wielce przydatny, także poza bimbrownictwem, choćby przy zaparzaniu różnych herbat, czy yerba mate. Destylat kapał dosyć wolno. Po mojemu nic nie skisiłem, bo smakuje mi to lepiej od sklepowego, nawet w tak ekstremalnie świeżym stanie. Wnioskuję, z postu przedmówcy, że kolor dosyć szybko się w miarę ustabilizuje, lecz co konkretnie to oznacza? Po tygodniu, miesiącu, czy kwartale? Tak dopytuję o tą barwę rumu, ponieważ, ze względów oczywistych, nie mam o tym zagadnieniu zielonego pojęcia. Zauważyłem natomiast, iż konsumenci przywiązują dużą wagę do kolorystyki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”