Znaleziono 20 wyników

autor: Rimshot Gloo
niedziela, 19 wrz 2021, 21:06
Forum: Miody Pitne
Temat: Półtorak
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 3024

Półtorak

Witam wszystkich. Chciałbym zrobić półtoraka. Wcześniej zdarzały się trójniaki i czwórniaki, w tym owocowe i korzenne, tym razem chciałbym coś słodszego. Dlatego mam do doświadczonych miodosytników pytania. Oto one: 1. Czy moglibyście podzielić się sprawdzonymi przepisami na półtoraki? Interesują mn...
autor: Rimshot Gloo
sobota, 7 wrz 2019, 15:17
Forum: Warzenie Piwa
Temat: Przetrzymana fermentacja piwa z brew kita
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7168

Re: Przetrzymana fermentacja

Dzięki za odpowiedź.
Piwo zlane do butelek, nieco dosłodzone, czeka na swój moment.
autor: Rimshot Gloo
piątek, 6 wrz 2019, 09:13
Forum: Warzenie Piwa
Temat: Przetrzymana fermentacja piwa z brew kita
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7168

Przetrzymana fermentacja piwa z brew kita

Witam wszystkich.
Dwa tygodnie temu wstawiłem piwo z brew kita (Cooper's Lager) do fermentacji. Instrukcje podają, że fermentacja powinna trwać tydzień. Pytanie brzmi jak jest szansa na to, że po zabutelkowaniu i dosłodzeniu piwa nie będzie ono już gazować, bo jest już po drożdżach.
autor: Rimshot Gloo
środa, 1 lut 2017, 10:36
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

Czyli o objętość wywaru i soku trzeba pomniejszyć ilość wody. (...) I jeszcze standard, czyli słoiki 0,9 litra rozcieńczane litrem wody, ale i te nie fermentują do zera. A gorycz? Jakie drożdże to obrabiały? Jaka i ile pożywki? Z tempa wnioskuję, że aktywne użyłeś. Może (nie musi) mu tak zostać. Il...
autor: Rimshot Gloo
piątek, 20 sty 2017, 19:13
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

Nie mierzyłem Blg. Proporcje natomiast następujące: 1l miodu na dwa litry wody. Do tego wywar z dwóch lasek cynamonu, 20 g goździków, gałązki wanilii oraz litr soku z pomarańczy. Sprawdzony przepis, który już wcześniej dawał dobre rezultaty. Mod. Nie cytuj postów poprzedzających a tym bardziej cytat...
autor: Rimshot Gloo
czwartek, 19 sty 2017, 21:45
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

Miód został dosłodzony (domiodzony) i poszedł klarować. Jednak mimo poprawienia zawartości cukru do poziomu satysfakcjonującego moje podniebienie gorzki posmak pozostał. Być może, tak jak pisał inblue należy to uznać za jego młodzieńcze kaprysy. Będę czekał co się dalej zdarzy dokonując raz na jakiś...
autor: Rimshot Gloo
środa, 18 sty 2017, 17:34
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

wawaldek11 pisze:To chyba jest mocny miód ;)
(...)
Rimshot Gloo - jakiego miodu użyłeś do nastawienia?
Wielokwiatowego. Czyli nic niezwykłego. Z tym, że pasieka nie byłą jeszcze sprawdzona dla produkcji moich miodów i przypuszczam sowite użycie cukru.
autor: Rimshot Gloo
wtorek, 17 sty 2017, 20:51
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

Ok, dzięki wielkie za informację. Trochę mnie martwi, że teraz mój idealnie proporcjonalny trójniak przestanie być idealnie proporcjonalnym trójniakiem (taki rys osobowości), ale zamierzam z porady skorzystać.
autor: Rimshot Gloo
poniedziałek, 16 sty 2017, 19:29
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Re: Jak uratować przetrzymany miód

inblue pisze:Teraz sprawdź Blg. Od jego wyniku zależy dalsze postępowanie.
Cukromierz utonął w całości.
autor: Rimshot Gloo
poniedziałek, 16 sty 2017, 18:11
Forum: Miody Pitne
Temat: Jak uratować przetrzymany miód
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 8460

Jak uratować przetrzymany miód

Witam Problem jest następujący: na początku listopada 2016 ustawiłem 30 litrów trójniaka. Miód sobie fermentował, a ja zajęty swoimi sprawami zapomniałem o nim aż do stycznia. W styczniu, nieco już po przewidzianym dla tej czynności czasie ściągnąłem znad osadu i zgodnie z przewidywaniami odkryłem, ...
autor: Rimshot Gloo
czwartek, 5 kwie 2012, 21:21
Forum: Miody Pitne
Temat: Miody pitne
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 37268

Re: Miody pitne

Omawianego miodu losów ciąg dalszy. Dziś rano zlałem znad osadu. Strasznie dużo go skurczybyk naprodukował. Straszydło z dna (pół litra!) przelałem do osobnego naczynia, w nadziei, że uda się jeszcze choć kilkaset mililitrów nastawu z tego uratować. Bo niestety w czasie ściągania trochę potrząsnąłem...
autor: Rimshot Gloo
poniedziałek, 30 sty 2012, 11:52
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Widzę, że masz w zanadrzu dużo różnych nastawów. Nic tylko pozazdrościć. Ja wkrótce rozpocznę pracę nad swoim drugim miodzikiem. Tym razem powinno pójść nieco łatwiej. Na lipiec - sierpień planuję przystąpić do półtoraka. (!)
autor: Rimshot Gloo
poniedziałek, 30 sty 2012, 11:43
Forum: Miody Pitne
Temat: Miody pitne
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 37268

Re: Miody pitne

W mieszkaniu u mnie od jakiegoś czasu stoi sobie samotne i zaniedbane dwa litry miodu wielokwiatowego. Trójniaczek naturalny już od jakiegoś czasu fermentuje, pomyślałem więc, żeby tym razem zainwestować owe samotne dobra w miód owocowy. Plan jest następujący: - 2 litry miodu - 3 litry wody - 1 litr...
autor: Rimshot Gloo
sobota, 28 sty 2012, 21:01
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Wieści z placu boju, po kilku tygodniach przelałem w końcu nastaw z wiadra do baniaczka. Cukromierzem nie mierzyłem (nie posiadam, jak kupię to zmierzę), postanowiłem więc "na czuja" że sześć - siedem tygodni to wystarczająco, by burzliwa się zakończyła. Piany nie było, choć na ściankach z...
autor: Rimshot Gloo
wtorek, 3 sty 2012, 00:19
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Przeczytałem, że piro służy także do wybijania pleśni innego plugastwa oraz, że w niewielkich dawkach może być dodawany jako "ubezpieczenie" na wypadek zaszczepienia takowych.
Inna tajemnicza reklama głosiła, że enzym zwiększa klarowność nastawu.
autor: Rimshot Gloo
poniedziałek, 2 sty 2012, 23:11
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Kwasek cytrynowy tez był. Dodałem.
Piro i penzym zgodnie z przeznaczeniem. A nie?
autor: Rimshot Gloo
niedziela, 1 sty 2012, 22:44
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Kurczę, nie spodziewałem się tak ożywionej dyskusji :-). Dziękuję za wszelkie rady. Zanim dyskusja zdążyła się jednak rozwinąć, ja już zdążyłem przed urlopem wstawić trójniak. Całość została dotleniona zgodnie czyjąś radą umieszczoną tu na forum. Nastaw wynosi piętnaście litrów, użyłem jednego opako...
autor: Rimshot Gloo
niedziela, 11 gru 2011, 11:22
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Cafekot, co masz na myśli i na jaką ? I jeszcze jedno pytanie: Odnoszę wrażenie, że ilu jest miodosytników, tyle jest sposobów tworzenia matki drożdżowej pod trójniaka. Rozważam rezygnację z przepisu z mojej książki, dlatego poproszę o prostą (jak dla dziecka) procedurę stworzenia takiej matki. Zami...
autor: Rimshot Gloo
sobota, 10 gru 2011, 21:03
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Re: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Dzięki wielkie, za konkretną odpowiedź. Dodam jeszcze, że chodzi o najzwyklejszy trójniak, choć matka drożdżowa tworzona jest na bazie soku pomarańczowego (co może mieć związek z małą ilością kwasku w przepisie).
autor: Rimshot Gloo
sobota, 10 gru 2011, 17:37
Forum: Miody Pitne
Temat: Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza
Odpowiedzi: 95
Odsłony: 40999

Mój pierwszy trójniak - pytania nowicjusza

Witam, jest jak w tytule, a pytania są następujące: 1. Jak przeczytałem w "domowym wyrobie win i miodów pitnych" (Vargas i Guilling) moszcz w trakcie fermentacji burzliwej powinien być przechowywany w pojemniku o pojemności co najmniej o połowę większej niż objętość moszczu, jednak po tym ...

Wyszukiwanie zaawansowane