Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: grimek »

Witam!

Z racji że przygotowuje się do remontu pomieszczenia, mam kilka pytań.
Obecnie posiadam kolumnę miedzianą "Basic" (keg 50l, bez bufora) od kol. Zygmunta i mieści mi się ona na styk. W przyszłości planuję przesiadkę na coś większego ( 63 mm a może nawet więcej?) a na pewno wyższego (bufor, i OLM), pewnie z głowicą puszkową.
Pomieszczenie nie jest wysokie jak nadmieniłem, dlatego przy okazji remontu planuję zwiększyć możliwości i zamontować rurę w stropie (mam możliwość zwiększenia wysokości poprzez wstawienie rury i jakieś 1,5-2 m ;) )
Tutaj pojawia się pytanie najlepiej do osób posiadających taki sprzęt, jaką średnicę rury montować? Bym mógł wsadzić kolumnę i móc swobodnie operować LM jak i OLM.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Remont pomieszczenia

Post autor: zzibii »

Średnica taka by się zmieściła głowica puszkowa plus Twoja ręka. Powinno wystarczyć ze 30cm. Jak masz rękę jak Pudzian to kilka cm więcej. Ogólnie musisz przetestować na "sucho" czy dasz radę operawać zaworkami przy LM i OLM przy danej średnicy, by na darmo stropu nie osłabiać.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Remont pomieszczenia

Post autor: rosjan »

A ja jestem pełen podziwu, że remontując myślisz o najważniejszym :punk:
I żona nic Ci nie mówi?
Jeżeli tak jest to GRATULACJE :ok:
Pozdrawiam
Jachu

Autor tematu
grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Remont pomieszczenia

Post autor: grimek »

Dziewczyna....więc za dużo jeszcze nie może marudzić :)
Ale raczej zadowolona jest, bo sama lubi sobie drinka strzelić wieczorem ;)
A remontuje specjalnie pod moje hobby, bo lubię mieć wszystko dopracowane

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Remont pomieszczenia

Post autor: misiek35 »

Ja dopiero będę budował gospodarczy i już wiem że w stropie zostawiam otwór metr na metr na kolumnę.

Autor tematu
grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Remont pomieszczenia

Post autor: grimek »

u mnie taki otwór odpada, musi być rura. Tylko nie wiem jaka średnica, czy 300 mm wystarczy, czy jednak coś większego trzeba.
Może wypowie się ktoś kto ma kolumnę 63 mm (lub większą) z głowicą typu puszkowa lub podobna. Jakie ma wymiary i ile zapasu zostawić.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: Optoelektron »

Nie napisałeś o schodach do pomieszczenia powyżej, czy jest krótka droga do "dziury w podłodze" nad kolumną. Chodzi mi o to czy jest w miarę szybki dostęp do tego pomieszczenia? Wszystko zależy od tego na jakiej wysokości będzie OLM (ważniejszy zaworek - powinien być blisko półki OLM), jeżeli wypadnie pod sufitem = regulacja bezproblemowa, LM wypada nad sufitem, można wtedy zaworek od LM przenieść też pod sufit poprzez przedłużenie za pomocą wężyka silikonowego co pozwoli ograniczyć średnicę otworu w suficie, jednak kolumnę będziesz składał z "dwóch" stron sufitu (od dołu (pomieszczenie na dole) zbiornik z kolumną, a od góry (pomieszczenie na górze) głowica z modułem OLM połączone pod sufitem. Natomiast jeżeli OLM wypadnie nad sufitem to tak jak pisał kolega powyżej średnicę otworu musisz dopasować do średnicy kolumny z wężykami od chłodzenia głowicy + twojej ręki, składać kolumnę nadal możesz z dwóch stron.
Pozdrawiam.
Maciej

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: Szlumf »

Optoelektron pisze:..... Natomiast jeżeli OLM wypadnie nad sufitem to tak jak pisał kolega powyżej średnicę otworu musisz dopasować do średnicy kolumny z wężykami od chłodzenia głowicy + twojej ręki, składać kolumnę nadal możesz z dwóch stron.
Ta ręka moim zdaniem nie musi się mieścić. Wystarczy zrobić tak jak radzisz z LM. Odbiór z OLM przenieść wężykiem silikonowym niżej. A najlepiej do obu odbiorów zastosować "windę z igłą".
Ja bym dodatkowo zrobił pod sufitem jakieś podwieszenie kolumny. Nie będziesz musiał demontować całości przy manipulacjach z kotłem. No i jeszcze "U rurka" bo raczej nie będziesz montował wziernika do obserwacji zalania. Chyba, ze dasz kamerę nad sufitem :D .
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: porrimo »

A nie lepiej byłoby wykonać jamę w podłodze? Przy założeniu, że nie masz pod sobą sąsiada i piwnicy. Zbiornik pod podłogą to i długa rura się zmieści i operować wygodniej.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

Autor tematu
grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: grimek »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)
Do pomieszczenia wyżej mam dostęp po drabinie, jednak ze względu na często panujące tam zakurzenie i pył rurę którą wmontuje muszę zaślepić od góry i uszczelnić jakimś wiekiem/przykrywką.
Mógłby ktoś podać wymiary głowicy oraz jaką średnicę kolumny ma?
Musze sprawę dogłębnie przemyśleć, nie jest ona pilna, więc mogę się dokładnie zastanowić.
Nie mam możliwości wykonania jamy w podłodze, w grę wchodzi tylko i wyłącznie powierzchnia nad sufitem
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: ramzol »

Jak wygląda wejście na poddasze? Swojego czasu korzystałem w garażu właśnie z wejścia na strych by zmieścić bokakoba. Tak to wyglądało ramzolowe-tytranie-t12311-40.html?hilit ... we#p119947
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: grimek »

Wejście na poddasze jest z drabiny w innym pomieszczeniu. W obecnym pomieszczeniu w grę wchodzi jedynie wykucie otworu na rurę w stropie.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Remont pomieszczenia pod kątem destylacji

Post autor: rozrywek »

Dziurę wykuj jak największą na jaką pozwala konstrukcja, wytrzymałość stropu i takie tam.
Na poddaszu 4 listwy od podłogi do dachu, kawałek karton-gipsu, trochę szpachli, machnąć pędzlem i już masz zabudowane.
Przy podłodze, w jednej ze ścianek wyciąłbym karton-gips robiąc wziernik, i możliwość dostępu do aparatury.
I wygląda to jak naturalny przewód kominowy albo coś, nic nie widać, nic się nie kurzy, nie trzeba zaślepiać, kombinować rury, a koszt materiałów nawet mniejszy.
I możesz sobie pierdyknąć aparaturę do samego sufitu.
A jak apetyt wzrośnie i po bandzie waszmość polatać chciał będziesz, to w dachu dziurę wytniesz i przedłużysz kolumnę ile zapragniesz :D
Z helikoptera będziesz zaworki podkręcał, ale.....w naszym hobby, pomysłowość, kreatywność, inwencja twórcza są absolutnie nieograniczone i jak najbardziej pożądane.
No......może ten helikopter....to banda na bandzie, ale reszta do zrobienia.
Pozdrawiam Rozrywek. :)
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”