Reflux, wypełnienie, chłodzony deflegmator w alembiku czy ma to sens?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
trzmi3lu
50
Posty: 51
Rejestracja: poniedziałek, 23 sty 2017, 14:13
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pogórze Przemyskie
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: trzmi3lu »

Witam
Zbudowałem chwile temu alembik i jak zapewne wiadomo do cukrówek to średni pomysł, ale nie o tym teraz, ma on mi służyć do whisky, zbożówek i owocówek, ale czasem też coś czystego trzeba zrobić. Po kilku próbach na cukrówkach jestem zadowolony z ilości otrzymywanego destylatu oraz z jego smaku(da się to spokojnie pić po pierwszym razie), miedź robi swoje. Moc jaką jestem w stanie osiągnąć to 73% max, więcej mi się na razie póki co nie udało i pewnie nie uda. Ale właśnie po to założyłem ten temat aby być może to zmienić, przynajmniej trochę.
Mam pomysł, aby w deflegmatorze na samej górze zamontować chłodnicę z rurki fi 8, zwinąć ją w takiego ślimaka i króćce wypuścić z tyłu do podłączenia wody, poniżej zrobić taką tackę o wys. około 5cm z dnem z siateczki miedzianej i na niej ułożyć wypełnienie ze zmywaków. Nie wiem czy dobrze myślę czy to w ogóle ma jakikolwiek sens, ale zrobiłem wczoraj mały test podczas psocenia cukrówki a mianowicie: kapało sobie 70%, bardzo powoli tak około 1/h i wpadłem na pomysł aby na deflegmator postawić garnek z lodowatą wodą i wiecie co się stało? To zadziałało temp. na deflagmatorze delikatnie spadła zaczęło wolniej kapać, ale za to moc wzrosła o 2 st. czyli na 72%. Regulacja samym grzaniem nie dawała takiej możliwości.
Moc mierzona na papudze i ze stałą temp. destylatu.
Będę wdzięczny za wszelkie za i przeciw.

Wiem, wiem rysunek godny grafika :klaszcze:

pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 mar 2018, 08:13 przez trzmi3lu, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie jesteś naprawdę pijany, jeśli możesz leżeć na podłodze bez trzymania." :pije:
alembiki
Awatar użytkownika

Autor tematu
trzmi3lu
50
Posty: 51
Rejestracja: poniedziałek, 23 sty 2017, 14:13
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pogórze Przemyskie
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Reflux, wypełnienie, chłodzony deflagmator w alembiku czy ma to sens?

Post autor: trzmi3lu »

Wygląda na to, że na tym forum nikt nie wie co to reflux, wypełnienie i deflegmator, ale mimo to dziękuję wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi.

pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych
"Nie jesteś naprawdę pijany, jeśli możesz leżeć na podłodze bez trzymania." :pije:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Reflux, wypełnienie, chłodzony deflegmator w alembiku czy ma to sens?

Post autor: Zygmunt »

Z serii "zrobiłem, jestem dumny, wszystkim smakuje, ale jednak bym coś zmienił" :) Nikt raczej bliźniaczej konstrukcji nie popełnił, a jeśli nawet- nie wypełnia jej zmywakami. 5cm wypełnienia zmywakowego na szczycie deflegmatora nie zrobi z tego kolumny. Uzyskasz być może minimalny wzrost mocy, ale jaki i na jak długo, to loteria i nic dziwnego, że nikt nie garnie się do pomocy. Jeżeli chcesz kombinować w tę stronę, to przemyśl dostawienie pionowego deflegmatora, wypełnienie go i ozdobienie skraplaczem refluxu na jego szycie. Tylko, że wtedy ta konstrukcja odbiegnie od pierwotnej o 180 stopni...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Reflux, wypełnienie, chłodzony deflegmator w alembiku czy ma to sens?

Post autor: lesgo58 »

@trzmi3lu
Szkoda, że napisałeś taki post jak wyżej.
Ja Ci powiem, że to iż nikt się nie wychylił wynikało z tego iż koledzy chcieli w grzeczny sposób dać Ci do zrozumienia iż Twój problem, nadaje się do radioaktywnych.
Ty zrozumiałeś to inaczej i musiałeś dopieprzyć do ognia. Patrząc na to z boku to odnosi się wrażenie że jest zupełnie inaczej. Nie jest problemem, że nie ma nikogo na forum kto znałby się na deflegmatorze czy refluksie itp - tylko problemem jest to że raczej Ty nie rozumiesz pewnych spraw.
Chcesz udoskonalić coś co jest w swojej prostocie doskonałością samą w sobie. Alembik służy tylko i wyłącznie do otrzymywania pewnego swego rodzaju trunków . Regulacja to tylko moc grzania i doświadczenie operatora. Ty próbujesz go przerobić na coś do czego się nie będzie nigdy nadawał. A jeśli już to osiągniesz to takim kosztem, że gra nie warta świeczki. Wystarczy przegotować to co otrzymałeś ze 2-3 razy. Iluzoryczny zysk 2-3 % to się mieści w granicach błędu pomiarowego.
Do tego o czym marzysz spokojnie może służyć zwykła wypełniona rura ze zwykłymi palcami. Czyli tzw. "zimne palce". Wyjdzie taniej i bardzie skutecznie, oraz bezstresowo w porównaniu do pracy na alembiku przerobionym na "zimne palce".
Nie wiem czy takiej odpowiedzi oczekiwałeś, jeśli nie to mi przykro.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
trzmi3lu
50
Posty: 51
Rejestracja: poniedziałek, 23 sty 2017, 14:13
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pogórze Przemyskie
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Reflux, wypełnienie, chłodzony deflegmator w alembiku czy ma to sens?

Post autor: trzmi3lu »

Zygmunt pisze:@trzmi3lu
Jeżeli chcesz kombinować w tę stronę, to przemyśl dostawienie pionowego deflegmatora, wypełnienie go i ozdobienie skraplaczem refluxu na jego szycie. Tylko, że wtedy ta konstrukcja odbiegnie od pierwotnej o 180 stopni...
Tak o tym też myślałem, aby nie przerabiać tego co mam, ale dorobić dodatkowo zakładaną na sam kociołek kolumnę, ale to już raczej w przyszłości.
Dzięki za odp.
lesgo58 pisze:@trzmi3lu
Nie wiem czy takiej odpowiedzi oczekiwałeś, jeśli nie to mi przykro.
Tak @lesgo58 takiej odpowiedzi oczekiwałem i teraz wiem, że nie warto niszczyć/przerabiać deflegamtora bo i tak nie wniesie za wiele do tego 'o czym marzyłem :poklon; '
ps. Co do postu wyżej który napisałem, nie nie żałuje, że go napisałem, bo przynajmniej uzyskałem odpowiedź, a milczenie to chyba nie rola forum czyż nie?

Pozdrawiam
"Nie jesteś naprawdę pijany, jeśli możesz leżeć na podłodze bez trzymania." :pije:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”