Znaleziono 89 wyników

autor: Rebeli@nt
wtorek, 20 cze 2023, 13:00
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Sosnówka - mętna po rozrobieniu
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5590

Re: Sosnówka - mętna po rozrobieniu

Pędówki nie zalewa się spirytusem, tylko docelową mocą wódki np. 40%
autor: Rebeli@nt
środa, 1 mar 2023, 12:46
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3996

Re: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata

Wczoraj BLG spadło do zera, więc myślę, że dzisiaj dojdzie do -3
Jak widać można użyć drożdży, które są nawet 3 lata po terminie, być może nie wszystkich, ale tych sprawdzonych mających swoją renomę na rynku.
autor: Rebeli@nt
niedziela, 26 lut 2023, 14:49
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3996

Re: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata

No więc tak: Ruszałem z BLG 23,5 Drożdże były z nieotwieranego opakowania, trzymane w suchym miejscu, ale nie w lodówce, bo jakoś mi się zawsze wykluczał te dwie zasady względem siebie. Po 34 godzinach(trzydziestu czterech) Blg spadło do 20. Sprawdzałem poprzednie moje zapiski z testów różnych drożd...
autor: Rebeli@nt
sobota, 25 lut 2023, 13:36
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3996

Re: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata

Nastaw cukrowy, a drożdże Black Label.
autor: Rebeli@nt
sobota, 25 lut 2023, 04:26
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3996

Nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata

Jutro się przekonam, czy dobrze zrobiłem robiąc nastaw z drożdży przeterminowanych aż o trzy lata :?
autor: Rebeli@nt
środa, 28 gru 2022, 14:16
Forum: Cydr
Temat: Stopień nagazowania Cydru
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7398

Re: Stopień nagazowania

Jeżeli chodzi o mój cydr, to do refermentacji dałem 4 gramy cukru na każdą butelkę 0,5l po piwie. W obecnej chwili, czyli ok. 1,5 roku od zlania cydru do butelek, manometr na wzorcowej butelce pokazuje 2,3 bar. Nie mogę znaleźć notatek, ale zdaje mi się, że zaraz po przerobieniu tych 4 gram cukru ma...
autor: Rebeli@nt
wtorek, 20 gru 2022, 15:08
Forum: Cydr
Temat: Stopień nagazowania Cydru
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7398

Re: Stopień nagazowania

Kolego dobrymi butelkami do cydru są butelki po piwie, które muszą być wytrzymałe na ciśnienie.
Ja używam takie z zamknięciem kabłąkowym, tzw. krachla. Do tego zrobiłem sobie dwa korki w które wbudowany jest manometr, po to, by mieć ciśnienie pod kontrolą.
autor: Rebeli@nt
wtorek, 20 gru 2022, 14:46
Forum: Cydr
Temat: Cydr pod ciśnieniem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3859

Re: Cydr pod ciśnieniem

Dokładnie jest tak jak piszesz. Cydr nie jest tak smaczny, jak ten robiony tradycyjnie, ale ktoś musiał to pierwszy przetestować więc wypadło na mnie. Być może robili to wcześniej inni, ale żadnej informacji nie udało mi się znaleźć. Może robią tak duże firmy i nie tylko po to, by uzyskać dużo szybc...
autor: Rebeli@nt
piątek, 7 paź 2022, 20:16
Forum: Materiały
Temat: Mosieżna osłona jako port termometru
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3690

Re: Mosieżna osłona jako port termometru

Wygląda na klej do miedzi...są takie do spożywki, ale nie nadające się do pracy w agresywnym środowisku i wysokich temperaturach, z drugiej strony jak już lutował, to również mógł zlutować to denko :scratch: Poza tym ja bym tam nie używał tej osłonki z mosiądzu. Mosiądz może się składać z miedzi i c...
autor: Rebeli@nt
piątek, 23 wrz 2022, 20:16
Forum: Alembiki
Temat: Alembik modułowy - mój ostatni projekt
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 32829

Re: Alembik modułowy - mój ostatni projekt

Co daje odwrócenie cebuli, jaka jest różnica w destylacie?
autor: Rebeli@nt
niedziela, 18 wrz 2022, 21:04
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Dereniówka
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 11580

Re: Dereniówka

robert.michal pisze: Już sam ten 70 procentowy zlew nie wydaje się mocny,
To właśnie lubię w nalewce z derenia. Nieraz się zastanawiałem, czy nie zostawić takiej 70%, ale wtedy łatwo przedobrzyć :D
autor: Rebeli@nt
piątek, 1 lip 2022, 17:24
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Spór: alkohol do wody, czy wodę do alkoholu? Jak rozcieńczacie?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14094

Re: Spór: alkohol do wody, czy wodę do alkoholu? Jak rozcieńczacie?

Dbam o jakoś i w tym kontekście był mój post. Chciałem żeby był bardziej wyrazisty i żeby dotarł, dlatego napisałem o tej kałuży.
Jak zrobisz dobry alkohol, to niema bata żeby ci smętniał przy kranówie, ale jak chcesz mieć bardzo dobry alkohol, to również musisz zadbać o dobrą wodę.
autor: Rebeli@nt
piątek, 1 lip 2022, 16:37
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Spór: alkohol do wody, czy wodę do alkoholu? Jak rozcieńczacie?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 14094

Re: Spór: alkohol do wody, czy wodę do alkoholu? Jak rozcieńczacie?

Nie ma znaczenia co pierwsze wlewasz, również nie ma znaczenia jaką wodę dodajesz, ja mogę dolać wodę z kałuży, lub wysoce mineralizowaną i nic nie mętnieje...Znaczenie ma jakość alkoholu.
autor: Rebeli@nt
wtorek, 28 cze 2022, 15:02
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Butle 5l (damy) pękają same?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4301

Re: Butle 5l (damy) pękają same?

kwik44 pisze:Było o tym wiele razy. Po prostu nie zamykać szczelnie i tyle... Fizyki nie da się oszukać.
Ja proponuję zamykać szczelnie, ale nie lać pod korek.
autor: Rebeli@nt
czwartek, 26 maja 2022, 21:02
Forum: Cydr
Temat: Refermentacja cydru po roku
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 7881

Re: Refermentacja cydru po roku

Ja bym go nagazował sztucznie, efekt będzie pewniejszy niż po ponownej fermentacji, po której nie wiesz co wyjdzie.
autor: Rebeli@nt
wtorek, 16 lis 2021, 02:33
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Problemy destylacyjne na kolumnie półkowej
Odpowiedzi: 146
Odsłony: 29077

Re: Problemy destylacyjne na kolumnie półkowej

Czapa z CO2. Zacier czy nastaw porządnie odgazować, przewietrzyć. Ciśnienie powstające w zbiorniku wypycha przed sobą CO2, a te blokuje ujście par, dlatego przy krótkotrwałym wyłączeniu grzałek spada napór par na CO2, które sobie powoli wychodzi. Być może zacier jest dobrze odgazowany, ale skład z k...
autor: Rebeli@nt
poniedziałek, 15 lis 2021, 11:28
Forum: Sklep Alkohole-Domowe.pl
Temat: Nowości w sklepie Alkohole-Domowe.pl
Odpowiedzi: 166
Odsłony: 154795

Re: Nowości w sklepie Alkohole-Domowe.pl

patrzal pisze: Używa się ich głównie do oznaczeniach w winach wytrawnych, bo cierpią na to samo, co areometry - duża zawartość cukru przekłamuje wyniki.
Dlatego w takich przypadkach stosuje się je z tabelami korygującymi.
autor: Rebeli@nt
niedziela, 14 lis 2021, 23:43
Forum: Sklep Alkohole-Domowe.pl
Temat: Nowości w sklepie Alkohole-Domowe.pl
Odpowiedzi: 166
Odsłony: 154795

Re: Nowości w sklepie Alkohole-Domowe.pl

Taka mała ciekawostka: Takie mini alembiki służyły (i może nadal służą) do określenia % w winie... W winie a także w nalewkach... tam jest o wiele ciężej sprawdzić procent alkoholu ze względu na duży udział cukru w gotowym napitku. Prościej i taniej jest wykonanie Ebuliometru, który jest o "ni...
autor: Rebeli@nt
sobota, 6 lis 2021, 13:42
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację
Odpowiedzi: 222
Odsłony: 60498

Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Wniosek nasuwa się jeden, po przeczytaniu wątku, że wcześniej można umrzeć ze starości zanim się opanuje półkową 8-) , ale brawa za wytrwałość...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 7 paź 2021, 20:25
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Zamiana abratka na kolumnę półkową
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3271

Re: Zamiana abratka na kolumnę półkową

Zalecałbym Ci poczytać o półkowej. Goście mają ją po dwa i więcej lat i nie są w stanie jej opanować. Otrzymany z niej trunek, to jedna wielka loteria, a większości alkoholu wychodzi z nich podła. To jest moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać.
autor: Rebeli@nt
sobota, 18 wrz 2021, 12:57
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację
Odpowiedzi: 222
Odsłony: 60498

Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

kwik44 pisze:Nie tylko. Weźcie 2 osoby, dajcie im te same surowce, ten sam sprzęt a i tak zrobią 2 różne destylaty ;P Tak to już jest.
Na półkowej, to nawet ta sama osoba na tym samym sprzęcie i surowcach i jakby się nie starała i tak zrobi dwa różne destylaty...
autor: Rebeli@nt
piątek, 17 wrz 2021, 14:49
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Jagermeister
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 35356

Re: Jagermeister

zrobiłem mały eksperyment i do jednej butelki dodałem parę płatków dębowych na kolor gdyż original w beczce też leżakuje Kolego są to pierdy producentów o tych beczkach tak samo jak z tą ilością ziół 8-) . Jager jak już leżakuje, to albo w ceramice ewentualnie w szkle. Czy ktoś z kolegów pijąc jage...
autor: Rebeli@nt
wtorek, 3 sie 2021, 04:58
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka z pędów sosny - pytanie
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6806

Re: Nalewka z pędów sosny - pytanie

Może opiszę jak ja robię pędówkę , gdzie do finalnego produktu doszedłem na zasadzie prób i błędów Po pierwsze jest błędem trzymanie zalanych pędów dłużej jak tydzień. Ja je maceruje 5 dni w wódce 40%. Mocniejszy alkohol jak i długi czas maceracji wpływa bardzo, ale to bardzo niekorzystnie na smak. ...
autor: Rebeli@nt
poniedziałek, 2 sie 2021, 19:47
Forum: Kotły
Temat: Kocioł z dwoma miskami.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 11639

Re: Kocioł z dwoma miskami.

gar.jpg
autor: Rebeli@nt
poniedziałek, 2 sie 2021, 19:13
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Zamarzanie alkoholu
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 32219

Re: Zamarzanie alkoholu

Rozcieczylem destylat do 40% z podwójnej rektyfikacji, który przegryzal się 2 tyg. Po włożeniu do zamrażarki -23 zamarzł po 2 dniach. Miałem kilka butelek 40% sklepowych i nie zamarzły po 2 dniach? Musisz mieć chyba zamrażarkę jakąś przemysłową :shock: bo praktycznie wszystkie spotykane na rynku mr...
autor: Rebeli@nt
poniedziałek, 2 sie 2021, 18:51
Forum: Kotły
Temat: Kocioł z dwoma miskami.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 11639

Re: Kocioł z dwoma miskami.

A ja jestem ciekawy jaki wpływ na destylat ma zbiornik i pozostałe elementy metalowe, które nie są z nierdzewki? Zbiornik wygląda na gar do pasteryzacji weków, a "bufor" wewnętrzny również nie wygląda na nierdzewkę jak i wszystkie elementy, którymi jest połączony do pokrywy. Bynajmniej tak...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 15 lip 2021, 16:40
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Kłos w butelce, coś jak Stumbras
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 18236

Re: Kłos w butelce, coś jak Stumbras

Odpowiedź kierowana do @Góral bagienny Nic nie zostawi. Jest bezpieczna, jest jednym z produktów destylacji i nie tylko. Winiarze już od dawna nią dosładzają wina, chyba sam zacznę to robić ze swoim destylatem. Moim zdaniem lepiej się nadaje do tego celu niż cukier. Jeżeli chcesz spreparować taki kł...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 15 lip 2021, 14:01
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Kłos w butelce, coś jak Stumbras
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 18236

Re: Kłos w butelce, coś jak Stumbras

Panowie jeżeli chcecie, by kłos ładnie i zdrowo w butelce wyglądał, a przy tym nie zostawiał żadnych osadów, to należy go spreparować w glicerynie, ale po takiej konserwacji nie odda wam również żadnych smaków i zapachów.
autor: Rebeli@nt
środa, 14 lip 2021, 17:51
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 72129

Re: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy

Właśnie tak czytałem, by nie suszyć bezpośrednio na słońcu, zresztą utkwiła mi ta zasada w głowie gdy za dziecka jeździłem na wieś do rodziny i żeby sobie dorobić zbierałem różne zioła dla Herbapolu, a rodzina je suszyła w suchych przewiewnych i zacienionych pomieszczeniach.
autor: Rebeli@nt
wtorek, 13 lip 2021, 20:49
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy
Odpowiedzi: 116
Odsłony: 72129

Re: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy

Jestem po plonach doniczkowych i mam do was pytanie jak to najlepiej ususzyć :scratch:
IMG_20210713_201754.jpg
W zeszłym roku zrobiłem to najwyraźniej źle, było robione na słońcu i suszyłem z ogonkami/kolankami i jak zapach przy suszeniu był ładny, to nalew wyszedł mało ciekawy.
autor: Rebeli@nt
środa, 7 lip 2021, 15:45
Forum: Gotowe Destylaty
Temat: Znikł smak i zapach.
Odpowiedzi: 66
Odsłony: 16657

Re: Znikł smak i zapach.

Zrobiłem calvados który ,,według mnie" był kilka razy lepszy od tego z górnej półki sklepowej. Mocne jabłko nawet przy 70% było. I taki mi najlepiej pasował :-D No cóż, mam nauczkę i lekcje pokory(plus wkurwienie). Nastepny na pewno do beczki nie pójdzie tylko zostanie w szkle. Ale to dopiero ...
autor: Rebeli@nt
poniedziałek, 28 cze 2021, 13:58
Forum: Warzenie Piwa
Temat: Brak fermentacji piwa pilsa ze słodów
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6237

Re: Brak fermentacji

podzieliłem to na dwa fermentory i zadałem 2 saszetki uwodnionych uprzednio W34/70.W jednym fermentorze woda w rurce się wyrównała, a w drugim "bulka" raz na 5 min. Drożdże były uwodnione prawidłowo i zasady higieny jak najbardziej zachowane. Koledzy, co dalej? Jeżeli brzeczkę podzieliłeś...
autor: Rebeli@nt
niedziela, 27 cze 2021, 17:01
Forum: Cydr
Temat: Cydr pod ciśnieniem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3859

Re: Cydr pod ciśnieniem

Przepraszam moderatora, że nie edytuję poprzedniego postu, ale chciałbym podać istotną wiadomość dla zainteresowanych tym tematem i nie chciałbym, by została nie zauważona. Zacznę od tego, że położyłem się spać dzisiaj o 5.00 rano i jak się kładłem, to w fermentorze drożdże jeszcze nie pracowały, a ...
autor: Rebeli@nt
sobota, 26 cze 2021, 05:29
Forum: Cydr
Temat: Cydr pod ciśnieniem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3859

Re: Cydr pod ciśnieniem

Zbiornik jest 35l, ale faktycznie wejdzie 40l. Na fotce jest wypełniony 35 litrami soku Jego nazwa to, Fermzilla Australijskiej firmy Kegland. Może służyć jak normalny fermentor z tradycyjną rurką, ale przedewszystkim, został stworzony do fermentacji ciśnieniowej, a firma Kegland postarała się o bog...
autor: Rebeli@nt
piątek, 25 cze 2021, 21:54
Forum: Cydr
Temat: Cydr pod ciśnieniem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3859

Cydr pod ciśnieniem

Zaczynam nowy projekt, by Cydr był jeszcze bardziej jabłkowy z większym bukietem aromatu i smaku. Próbowałem coś znaleźć na temat robienia cydrów pod ciśnieniem, jedyne co znalazłem...to innych, szukających informacji na temat cydru pod ciśnieniem. Pozostaje mi jedynie posiłkowanie się informacjami ...
autor: Rebeli@nt
niedziela, 20 cze 2021, 06:26
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Jak zatrzymać fermentacje ? Wino półsłodkie.
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4450

Re: Jak zatrzymać fermentacje ? Wino półsłodkie.

Jest kilka sposobów przerwania fermentacji. Możemy przeprowadzić fermentację do końca i poczekać parę tygodni sprawdzając czy nie ruszy, ale co w takim przypadku, gdy chcemy przerwać fermentację przed jej zakończeniem, nie tylko po to, by mieć naturalnie "posłodzone" wino, ale również boga...
autor: Rebeli@nt
sobota, 19 cze 2021, 00:38
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 9263

Re: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.

Bardzo dobry kierunek myślenia @Germ83. Ciekawe co na to, gawędziarz erotoman, nie oceniony profesore @rozrywek... Alkohol pod wpływem przemieszania z powietrzem może zamienić się w aldehyd często w aldehyd octowy To początkuje proces utleniania, który pociąga za sobą zmianę smaku na łagodniejszy. @...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 17 cze 2021, 22:19
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 9263

Re: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.

Tylko na Polskich forach istnieje, to bzdurne przekonanie, że w szkle alkohol dojrzewa. Tak dojrzewa bez dostępu powietrza :scratch: a jak jest dostęp powietrza, to nie dojrzewa, tylko się utlenia, jednym z czynników jest to, że do pewnego czasu łagodnieje, kosztem fuzli, ale nie zwracamy na to uwag...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 17 cze 2021, 12:04
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 9263

Re: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.

Panowie, dama to nie beczka, żeby stała kilka tygodni, czy miesięcy otwarta. Tu tlen bezpośrednio wpada do alkoholu, a nie tak jak w beczce przez pory drewna, które najwyraźniej działają zbawiennie na trunek w przeciwieństwie do trunków trzymanych w otwartym szkle, gdzie nie dojrzewa, tylko się utle...
autor: Rebeli@nt
czwartek, 17 cze 2021, 03:29
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 9263

Re: Pierwsza destylacja i wszystko na odwrót.

zostaw półotwarte. Nie przejmuj się tym, że zniknie Ci z niej kieliszek, czy dwa. Już po 2-3 tygodniach zauważysz różnicę. Alkohol będzie znacznie łagodniejszy. Poważnie na tak długi czas zostawiasz otwarty alkohol :shock: Kieliszek, czy dwa, to nie strata za polepszenie smaku, ale strata procentów...

Wyszukiwanie zaawansowane