Znaleziono 1444 wyniki

autor: ramzol
wtorek, 9 kwie 2024, 14:06
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: AAbratek. Miedź czy nierdzewka? Tfu metal?!
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 4503

Re: AAbratek. Miedź czy nierdzewka? Tfu metal?!

Ja pierdole, :mur: za przeproszeniem, kiedyś to tu się miło zaglądało. Używam miedzi od początku zabawy z destylacją. Naoglądalem się różnych wykwitów w różnych kolorach. Fakt jest jeden, kwasowka jest prawie bezobsługowa. Miedzi potrzebuje czasu i serca i to zaraz po skończonym procesie. Cukier rob...
autor: ramzol
poniedziałek, 10 sty 2022, 12:34
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Aabratek? Miedziany czy stalowy?
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 5147

Re: Aabratek? Miedziany czy stalowy?

Zaletą miedzi jest łatwość budowania (lutowania) można za śmieszne pieniądze zbudować samemu kolumnę czy inny wynalazek. Minus to zachowanie czystości choć nie jest to jakoś upierdliwe. Jeżeli będziesz dużo i często gotował do destylacji podchodzisz na zasadzie włącz wyłącz, wypij/sprzedaj to kup KO...
autor: ramzol
wtorek, 7 gru 2021, 00:42
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Moja aparatura - pot still: prośba o rady
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 9771

Re: Moja aparatura - pot still: prośba o rady

Większa średnica rurki. Ciut wypelnienia i zaskoczysz ich wszystkich. W deflegmatorze nie ma prawa być płynu, aparat pracuje zalany tak jak byś miał jedną półkę. Dobierz grzanie tak by deflegmator był pusty i przygotuj się na 8 godzin siedzenia. Poszukaj projektu spiralstill albo rura na fi 18. Garn...
autor: ramzol
czwartek, 1 paź 2020, 10:04
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Ambitny plan na beczkę Single Malta
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 12242

Re: Ambitny plan na beczkę Single Malta

Oj, to ja chyba mam na to jeszcze czas;)
autor: ramzol
poniedziałek, 28 wrz 2020, 11:55
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Ambitny plan na beczkę Single Malta
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 12242

Re: Ambitny plan na beczkę Single Malta

To, że jest zakażenie nie oznacza źle mogą wnieść ciekawe nuty smakowe. Wielu kolegów poleca fermentacje na whisky w otwartych beczkach i celowe zakażanie w celu wydobycia dodatkowych nut smakowych. Jakoś do tej pory nie trafiłem nic po za posmakiem maślanym w zainfekowanym tlenowcem nastawie. Nawe...
autor: ramzol
czwartek, 3 wrz 2020, 00:19
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Ambitny plan na beczkę Single Malta
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 12242

Re: Ambitny plan na beczkę Single Malta

Zdjęcie ostatniej beczki nie wygląda dobrze. Jak się nie mylę to na pewno wniesie inne posmaki. Nie do końca chciane. Przed wymianą wsadu w beczce czymś odkażaleś??
autor: ramzol
wtorek, 5 maja 2020, 22:12
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Pot-still w czasach zarazy
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 14202

Re: Pot-still w czasach zarazy

Trzy gracją każda piękna taki temat jest. Poszukaj rozjaśni wszystko.
autor: ramzol
niedziela, 19 kwie 2020, 07:19
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Pot-still w czasach zarazy
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 14202

Re: Pot-still w czasach zarazy

Są prawidła, ja ich też nie znam ale mam jakieś tam doświadczenie;) chłodnica ma za zadanie skroplić destylat i tyle jak będzie duża będzie potrzebowała mniej wody. Jeżeli będziesz podpierał się papugą to destylat na wyjściu powinien mieć 20°C 22/15 też ogarnie temat. Co do połączenia 15 i 12 to zre...
autor: ramzol
piątek, 17 kwie 2020, 22:17
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Pot-still w czasach zarazy
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 14202

Re: Pot-still w czasach zarazy

Rurę redukuje już przed zakrętem na 28 a nawet na 18 pary alkoholu że spokojem się tam zmieszczą zaoszczędzisz na kielichach jakieś 50zł. Chłodnica na 18/28 50cm płaszcza wystarczy w zupełności co do skosu to pozwala minąć kega tak by zmieścić papugę przy krótszym deflegmatorze. Nie ma znaczenia czy...
autor: ramzol
wtorek, 8 paź 2019, 07:03
Forum: Problemy i pytania
Temat: Co to za destylator? prośba o identyfikację
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5364

Re: Co to za destylator? prośba o identyfikację

2kw to moc dla spirytusu i rury wypełnionej sprężynkami przy tej średnicy. Dla smakowej musisz zejść niżej z mocą. Wypełnienie deflegmatora ma bezpośredni wpływ na oczyszczenie destylatu . Czym drobniejsze wypełnienie tym bardziej oczyszczony destylat. Zimne palce mają za zadanie skroplić część par ...
autor: ramzol
sobota, 31 sie 2019, 15:23
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Po wymianie wypełnienia ze zmywaków na sprężynki pryzmatyczne
Odpowiedzi: 85
Odsłony: 49393

Re: Po wymianie wypełnienia ze zmywaków na sprężynki pryzmatyczne

Tak, będzie. Wypełnienie stalowe czy to sprężynki czy zmywak ma wielokrotnie większą powierzchnię wymiany para, ciecz. Destylat będzie bardziej oczyszczony i może mieć większy %.
Sorry że dopiero teraz ale rzadkodko ostatni tu zagladam. ;)
autor: ramzol
piątek, 2 sie 2019, 00:12
Forum: Miody Pitne
Temat: Pierwszy dwójniak
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2883

Re: Pierwszy dwójniak

Gdzieś się przewijają w miodowych tematach, poszukaj ;)
autor: ramzol
niedziela, 21 lip 2019, 20:19
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Wypadek Opolskie: Eksplozja instalacji do produkcji bimbru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 16297

Re: Wypadek Opolskie: Eksplozja instalacji do produkcji bimbru

Jest taki temat jak przedstaw się, o to chodziło masterowi
autor: ramzol
piątek, 19 lip 2019, 09:45
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z miodu - brandy miodowe, miodowica
Odpowiedzi: 66
Odsłony: 33863

Re: Nastaw z miodu - brandy miodowe, miodowica

Nie opłaca sie startować na dzikusach miodu. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Bynajmniej u mnie nie wyszło.
autor: ramzol
piątek, 19 lip 2019, 09:10
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Wypadek Opolskie: Eksplozja instalacji do produkcji bimbru
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 16297

Re: Wypadek Opolskie: Eksplozja instalacji do produkcji bimbru

Kolego jak przeleje sie spirytus i z płynie po kolumnie na kega a następnie na płomień. To się zapali, wypali i będzie się paliła tylko góra kolumny. Tak długo jak spirytus czy pary będą utrzymywać płomień. Coś na zasadzie palnika w kuchence. Wystarczy zamknąć gaz w palniku i samo zgaśnie. Żeby pier...
autor: ramzol
piątek, 17 maja 2019, 11:16
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Od worka kukurydzy do beczki burbona
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7118

Re: Od worka kukurydzy do beczki burbona

Fermentował bym gęste i później filtrował.
autor: ramzol
czwartek, 2 maja 2019, 10:08
Forum: Projekty aparatur
Temat: Miedziany mini still lm/ovm
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4067

Re: Miedziany mini still lm/ovm

Faktycznie, polutował na stałe ;) tym bardziej upychał bym zmywak delikatnie pod płytkami, mocno rozczochrany.
Odejście ovm'a też należy przytkać zmywakiem co by się sprężynki nie sypały do urobku.
autor: ramzol
czwartek, 2 maja 2019, 00:07
Forum: Projekty aparatur
Temat: Miedziany mini still lm/ovm
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4067

Re: Miedziany mini still lm/ovm

42 łatwiej zatkać kawałkiem zmywaka. Nie potrzeba wstawiać nic poza kulką z potarganego zmywaka. Doskonale się do tego nadaje ;)
autor: ramzol
wtorek, 30 kwie 2019, 12:14
Forum: Alembiki
Temat: Alembik a Pot still pierwsze gotowanie
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 10285

Re: Alembik a Pot still pierwsze gotowanie

W/g Ciebie jakie różnice istnieją między Pot-Still'em a Alembikiem? Wymień chociaż jedną. Alembik jest zgrabniejszy, nie każdy może sobie alembik w garażu wyklepać a ps'a tak. Tak na poważnie to w pesie można zastosować wypełnienie, które pozwoli oczyścić destylat. Alembik bedzie potrzebował więcej...
autor: ramzol
wtorek, 30 kwie 2019, 08:56
Forum: Bimbrownia
Temat: Wolf & Oak Distillery
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 19842

Re: Wolf & Oak Distillery

Spotkałem panocków na "łyski szoł" w Poznaniu na targach. Zamieniłem kilka zdań ale jakoś nie bardzo chcieli o tajemnicach rozmawiać. Trunki smakowałem i jedno co pamiętam (a było co próbować nie tylko u nich) to większość ziarna smakowała tak jak by była świeża. Coś z przodu mi nie pasowa...
autor: ramzol
wtorek, 30 kwie 2019, 06:41
Forum: Miody Pitne
Temat: Mam miód i co z nim zrobić?
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5711

Re: Mam miód i co z nim zrobić?

arTii pisze:Ale czym dosładzać? Cukrem?
Potraficie niekiedy rozbroić człowieka :hahaha:
Musiałeś coś pogiglać przy nastawianiu trójniaka, normalnie zostaje cukier resztkowy którego drożdże nie dadzą rady przerobić na %.
Radził bym dosłodzić miodem.
autor: ramzol
wtorek, 30 kwie 2019, 06:32
Forum: Po Godzinach
Temat: Kury
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 6902

Re: Kury

Jajka zielonych nóżek są małe :) proponuje podzielić kuraki na 8 zielonych i 6 ceglasto-rudawo-białych. Będziesz miał zdrowsze jajca a za razem i większe dla zapchania brzucha. Kto wie, może uda sie skrzyżować ;) i będziesz miał duże zdrowsze jajka od kur z zielonym grzebieniem :))
autor: ramzol
poniedziałek, 29 kwie 2019, 07:51
Forum: Miody Pitne
Temat: Mam miód i co z nim zrobić?
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5711

Re: Mam miód i co z nim zrobić?

Trójniaka dosłodź do 8blg i zobacz za tydzień czy nie schodzi niżej. 6-8blg końcowe, chyba że wyciąganie pod 18% to trochę wyżej.
autor: ramzol
poniedziałek, 22 kwie 2019, 21:35
Forum: Problemy i pytania
Temat: Jak tego użyć. Ciekawy sprzęt prośba do ekspertów o pomoc
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 5243

Re: Jak tego użyć. Ciekawy sprzęt prośba do ekspertów o pomoc

kamilpl82 pisze:Swoją drogą nawet gdyby się okazało że idzie tym destylować, to ile nakapało by z 500ml, kiepski kieliszek :hahaha:
Nakapać nie musi wiele, podejrzewam że inhalacja 70% brudnym spirytusem nie jednego zawodnika zamiecie pod dywan bez większego problemu ;)
autor: ramzol
niedziela, 21 kwie 2019, 10:57
Forum: Po Godzinach
Temat: Wesołego Alleluja :)
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 11503

Re: Wesołego Alleluja :)

Wesołych świąt, pełnego stołu, rodzinnego biesiadowania, no i oczywiście w poniedziałek porządnego wody lania.
autor: ramzol
niedziela, 21 kwie 2019, 10:18
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Drogi kolego.... Jak z pewnością wiesz każde zakrzywienie czy też brak pionu bedzie powodowało spływanie powracającej flegmy po ściance. Wymiana para, ciecz? Wiesz coś na ten temat?... A już miałem kupić abratka a tu taki njus :o Tam cała flegma "spływa po ściance" - to nie może działać :...
autor: ramzol
piątek, 19 kwie 2019, 10:09
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Drogi kolego., niestety twój aparat nie będzie ani prosty, ani tani a wnioskując po tytule tematu taki miał być ;)) Jezeli uważasz że wlutowanie dwóch kolanek czy czegokolwiek innego ułatwi ci sprawę to działaj. Ja uważam ten zakręt za rzecz zbyteczną i nie wnoszącą nic po za zamieszaniem. Ważne że ...
autor: ramzol
czwartek, 18 kwie 2019, 22:07
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Nie musisz, byle byś o tym pamiętał. Po co ci zakręt? Jaki jest cell?? Ta pokrywka jest miękka, prawdopodobnie da rade deflegmatorem ją naprostować. Naciągając i wiążąc do czegoś. Minus to mala waga garnka. W mufie ciężko będzie krzywo wlutować, było nie było kawałek rury w mufę wchodzi. Mocowanie t...
autor: ramzol
czwartek, 18 kwie 2019, 21:53
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Kolego działać to na pewno będzie, próbując ograniczyć koszty, robi sie głowicę bokakoba i po kłopocie. Czyli zaraz pod skraplaczem (chłodnica/spirala) robisz półkę na połowę rury i odejście na destylat.... I tak to właśnie teraz wygląda, plus dodatkowa chłodnica oparów wylatujących z odpowietrznik...
autor: ramzol
środa, 17 kwie 2019, 07:01
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Kolego działać to na pewno będzie, próbując ograniczyć koszty, robi sie głowicę bokakoba i po kłopocie. Czyli zaraz pod skraplaczem (chłodnica/spirala) robisz półkę na połowę rury i odejście na destylat. Przy dobrych wiatrach robisz to z jednego kawałka rury bez muf i łączeń. Wyjdzie taniej i dużo l...
autor: ramzol
poniedziałek, 15 kwie 2019, 22:15
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Przeczytałem z większego, zobaczyłem rysunek i ... Nie dam rady skrytykować.
Powtórzę tylko słowo klucz "Mini Still".
Powodzenia.
autor: ramzol
niedziela, 14 kwie 2019, 14:21
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Hasło klucz "Mini Still" ;) Odnośnie cięcia kosztów polecam odwiedzać lokalne złomy. Metale kolorowe można tam kupic za śmieszne pieniądze i budowa wymarzonego pesa będzie o wiele tańsza. Minus całego przedsięwzięcia to czas i paliwo, jezeli nie masz złomu blisko lub po drodze. Na dużym zł...
autor: ramzol
piątek, 12 kwie 2019, 09:49
Forum: Miody Pitne
Temat: Pierwszy dwójniak na miodzie wielokwiatowym
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 10544

Re: Pierwszy dwójniak na miodzie wielokwiatowym

Kolego przy wcześniejszym pomiarze dopuściłeś błąd pomiarowy 2-3blg. Teraz twierdzisz że miodek zszedł o 2-3blg. Czyli zszedł o 4-6blg czy tylko o dopuszczalny błąd?? Robiąc dwójniaka na łapu capu, nigdy nie będziesz wiedział czy pracuje czy stoi. Troszkę więcej dokładności i wszystko sie ładnie pou...
autor: ramzol
czwartek, 4 kwie 2019, 09:13
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

50l zbiornik. Za jednym wsadem robisz dwa fermentatory. Jesteś o rozgrzewanie do przodu itd. Wlać zawsze możesz mniej. Grzanie płytą elektryczną to też nie do końca dobre rozwiązanie. Tymczasowo może i tak. Na dłuższą metę męczące. Tachanie 40kg zbiornika do przyjemnych nie należy;) Hobby do tanich ...
autor: ramzol
wtorek, 2 kwie 2019, 18:19
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Zaworek i tak zamontujesz prędzej czy później. Daje komfort pracy i możliwość dokładnego ustawienia % kąpiącego z rurki. Dla mnie możliwość całkowitego zatrzymania par w deflegmatorze za pomocą spirali czy też innego ustrojstwa to plus. Da Ci to możliwość skondensowania przedgonu po przez stabilizac...
autor: ramzol
wtorek, 2 kwie 2019, 11:06
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)
Odpowiedzi: 226
Odsłony: 54043

Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Nie kombinuj z chłodnicą. Wyjście z deflegmatora zrób normalnie, redukcja 42/28 do tego kawałek rurki i łuk 28/28. Następnie redukcja 28/18 i wyjście na prostą chłodnicę liebiga ( 50cm rurki 18 i na to płaszcz 40cm fi28, redukcja 28/18 dwa razy). Chłodnica przykrecana na nyple (chyba) 1/2 cala. Spir...
autor: ramzol
poniedziałek, 18 mar 2019, 20:46
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Spirytus na nalewki
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 19932

Re: Spirytus na nalewki

Miedziucha to pół biedy, minusem tego metalu jest to że się utlenia. I tworzy różne inne związki które alkohol może wypłukiwać. A to juz troszkę zmienia postać rzeczy. Jak zaczniesz zbierać z każdego garnka z trucizną po troszku to w końcu sie miarka przebierze. Jak będziesz żył zdrowo, jadł, pił, r...
autor: ramzol
poniedziałek, 18 mar 2019, 20:25
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: W czym tkwi problem? co robię źle
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7755

Re: W czym tkwi problem? co robię źle

Przeczytałeś temat z postu wyżej? Wprowadzisz zmiany?? Czy zostaniesz przy tym co masz??
Co z drożdżami??
autor: ramzol
niedziela, 17 mar 2019, 23:44
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: W czym tkwi problem? co robię źle
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7755

Re: W czym tkwi problem? co robię źle

Oj panie. Toś se skomplikował życie. Dlaczego nie używasz drożdży dedykowanych do nastawów tylko kombinujesz? Najszybciej bedzie jak kupisz sprężynki pryzmatyczne. Wszelkie przewężenia w sprzęcie pozostaw puste/przewiewne (wyjście z kega i śrubunek). Zmień termometry na elektroniczne te się nie nada...
autor: ramzol
piątek, 15 mar 2019, 08:37
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: W czym tkwi problem? co robię źle
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 7755

Re: W czym tkwi problem? co robię źle

Wypełnienie zapewne najlepsze na świecie zmywaki. Rurkę w płaszczu fi22 też wypełniłeś??

Wyszukiwanie zaawansowane