Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Post autor: symul »

Witam koledzy.
Może się nie przedstawiłem, ale to raczej z małej aktywności na forum wynikającej z braku czasu. Pochodzę dla jednych ze słynnej na daleka skalę, a dla drugich nieznanej nawet w niedalekiej okolicy wioski z Pogórza Dynowskiego. (Znawcy tych okolic wiedza o co chodzi) :D. Psoceniem zajmuje się już kilka lat. Narazie tylko na potstillu. Ale przejdę do tematu: otóż nastawiłem wczoraj nastaw cukrowy na drozdzach Cobra 48. Pracuje bardzo fajnie, ale dzisiaj przestraszylem się ze go przegrzeje, ponieważ temperatura wynosiła ponad 35 stopni :/. Narazie próbuje go lekko schłodzić. Posiadam trochę wisni z nalewki z pestkami juz dwukrotnie były zasypywane cukrem i oddawały sok. Dzisiaj miałem je wyrzucić jednakze zrobiło mi sie ich szkoda i zaspalem je ponownie cukrem. Pomyślałem żeby wykorzystać je i dodać do tej cukrowki. Tylko właśnie teraz taki pytanie czy jest sens dodawać do tego fermentujacego nastawu czy lepiej dodać je podczas destylacji tej cukrowki? Obawiam się przypalenia ich.

Pozdrawiam :D
Ostatnio zmieniony piątek, 2 gru 2016, 09:56 przez symul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: kamilpl82 »

Śmiało możesz dodać do nastawu, drożdże zjedzą cukier w nich zawarty, tylko nie oczekuj że wyjdzie ci wiśniówka :D
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: symul »

Dzieki za odpowiedz. Nie no na to nie liczę. Ale ostatnio robiłem nastaw z winogron na tych drozdzach Spirit ferm fruit czy jakoś tak i bylem średnio zadowolony. A gdybym dodał do destylacji to jakoś lepszy efekt bym uzyskał? Mój dziadek zawsze jak robi cukrowni to podczas psocenia dodaje suszone skórki z pomarańcza. Twierdzi ze lekki posmak jest xD

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: michal278 »

Jakieś żarty. A winogrona wychodzą cudo na turbofruit. Tylko destylacja, a rektyfikacja to dwa zupełnie inne zagadnienia. Poczytaj wątki Kucyka. Aby jakikolwiel efekt smakowy uzyskać potrzeba 10% minimum dodatku, chyba że posiadasz puszkę aromatyzującą. Pamiętaj też że każdy owoc ma cukier i dodadnie go zwiększa blg nastawu. Jak coś pisz na PW.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Klint Istłud
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 3 gru 2016, 10:20
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: Klint Istłud »

symul pisze:Dzieki za odpowiedz. Nie no na to nie liczę. Ale ostatnio robiłem nastaw z winogron na tych drozdzach Spirit ferm fruit czy jakoś tak i bylem średnio zadowolony. A gdybym dodał do destylacji to jakoś lepszy efekt bym uzyskał? Mój dziadek zawsze jak robi cukrowni to podczas psocenia dodaje suszone skórki z pomarańcza. Twierdzi ze lekki posmak jest xD

Moim zdaniem do typowych owocówek znacznie lepsze są drożdże winne, spróbuj kiedyś na bayanusach albo tradycyjnej matce drożdżowej. Drożdże turbo do owoców warto zastosować przy cukrówkach "smakowych".

caperiusz
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 20 lip 2013, 13:02
Podziękował: 1 raz
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: caperiusz »

Dorzucę swoje 3 pestki do tematu.

Miałem podobną sytuacje, po ściągnięciu soku nastawiłem cukrówkę z tymi wiśniami.
Żal mi było wiśni drugi raz, a w związku z tym, że pływały na wierzchu i nie opadaly, to przedestylowałem oddzielnie same wiśnie, a nastaw oddzielnie.

Wyszło przednio

Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC Desire 820G PLUS dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Jeżosław
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 12 sie 2015, 11:45
Krótko o sobie: Jak to Jeż na pierwszy rzut oka szorstki i kłujący,
ale przy bliższym poznaniu całkiem sympatyczny ;)
Ulubiony Alkohol: Jim Beam, śliwowica, wśniówka, orzechówka i dobre zimne piwo.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielkopolska - kraina lasów i jezior "Małe Mazury"
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: Jeżosław »

Symul do gotowego nastawu cukrowego przed samym gotowaniem też możesz dodać owoce, oddadzą swój zapach i smak. Będą lekko wyczuwalne w gotowym destylacie. Sam nie raz tak kombinuję na swoim szybkowarze z suszonymi śliwkami zazwyczaj, a nie mam koszyczka aromatyzującego i nic się nie przypala, także śmiało kombinuj. Ilość owoców sam musisz sobie dopasować do własnych upodobań.

Autor tematu
symul
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 15 mar 2012, 19:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimbeł
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie
Re: Pytanie w sprawie dodania wisni do nastawu z cukru

Post autor: symul »

Dziękuję za pomoc. Akurat zostały mi jeszcze te wiśnie, wiec gdy teraz będę robił cukrowke na T3 to dodam je do nastawu. A jeżeli cześć wiśni posiada pestki to nie dodadzą jakiejś goryczy do nastawu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”