Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.

Autor tematu
GROMIK
2
Załączniki
Pytanie - szklana kolumna

Postautor: GROMIK » środa, 21 wrz 2022, 19:46

Dzień dobry wszystkim 8-)
Przekopuję od pewnego czasu forum, szukam w necie, naprawdę starannie, i nie mogę znaleźć...
Kombinuję, żeby zrobić kolumnę nie z miedzi czy nierdzewki, a ze szkła. Bez problemu można kupić rury ze szkła boraksowego, np. 60/50 mm czy 50/40 mm (grubość ścianki 5 mm). Skoro wiemy, że szkło jest złym przewodnikiem termicznym, a przynajmniej gorszym od wymienionych metali, to może nawet nie trzeba będzie stosować docieplenia rury. Pomijam technologię połączenia szkła z miedzią (z niej chcę zrobić resztę mojego abratka - a może młota Thora), jako że nad tą częścią procesu konstrukcyjnego panuję.
Jedną z zalet szkła powinna też być możliwość podglądania co się dzieje w kolumnie...
Czy ktoś ma w tym zakresie doświadczenia bądź przemyślenia?
pozdrawiam,
Grzegorz

Awatar użytkownika

Doody
3000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Pytanie - szklana kolumna

Postautor: Doody » środa, 21 wrz 2022, 20:57

Oczywiście, że można zrobić, jednak ocieplona kolumna pracuje dużo lepiej. Wiem to bo mam szklaną kolumnę półkową i widzę że szkło niewystarczająco izoluje kolumnę od wpływu temperatury zewnętrznej.
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » środa, 21 wrz 2022, 21:26

Używam szkła od początku. Pierwszy był szklany potstil. Następna była rektyfikacyjna z rur od kolektorów słonecznych. Potem półkowa. W sumie zrobiłem ze 3 kolumny rektyfikacyjne i z 5 wariantów półkowej. Stosuję stal nierdzewną, szkło i silikon. Miedzi nie używam. Samodzielnie robię kotły, głowice, bufory, układy do precyzyjnego odbioru czy chłodzenia. Wszystko w garażu z użyciem typowych narzędzi - szlifierka kątowa, multinarzędzie typu Dremel, wiertarka itp. Obecnie kolumny półkową i rektyfikacyjną mam ze szkła 80/75mm. Praktyka wykazała, że ścianka 2,5mm wystarczy.

Autor tematu
GROMIK
2
Załączniki

Postautor: GROMIK » środa, 21 wrz 2022, 22:33

Dzięki serdeczne! biorę się do projektu :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 wrz 2022, 00:24 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Załączniki

Postautor: ZiemniakPyrka » czwartek, 22 wrz 2022, 06:25

Szkło jest fajne lecz do kolumny zasypowej zbędne, zupełnie nic się w niej nie dzieje, no chyba że zalejesz kolumnę.

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » czwartek, 22 wrz 2022, 06:47

Widzisz powstanie ogniska zalania co umożliwia reakcję i bezpieczną pracę pod progiem zalania z maksymalną możliwą mocą.

Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Załączniki

Postautor: ZiemniakPyrka » czwartek, 22 wrz 2022, 19:52

A do tego wystarcza wziernik. Albo rurka silikonową.

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » czwartek, 22 wrz 2022, 21:21

No nie... wziernik czy rurka to nie to samo. Zalanie widoczne we wzierniku to już jest po ptokach, czy po japkach jak kto woli - cała kolumna jest zdestabilizowana. To co możesz zaobserwować w kolumnie ze szkła to ognisko zalania - sam początek, który łatwo opanować jedynie zmniejszając moc. Przynajmniej ja tak rozumiem to co @Szmulf napisał.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 wrz 2022, 21:23 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Załączniki

Postautor: ZiemniakPyrka » czwartek, 22 wrz 2022, 21:27

Dlatego napisałem we wcześniejszym poście, że jest zbędne, chyba że zalejesz kolumnę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 wrz 2022, 21:28 przez ZiemniakPyrka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

jakis1234
1650
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki

Postautor: jakis1234 » czwartek, 22 wrz 2022, 21:29

Eee, jakoś w swojej kolumnie z KO nie widzę potrzeby podglądania.
Wystarczy grzać z taką mocą, żeby nie było ognisk zalania.
Kolumna ze szkła to bajer. Taką kolumnę nie da się ocieplić, a to już konkretne straty ciepła i energii.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 wrz 2022, 21:30 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » czwartek, 22 wrz 2022, 22:42

rastro pisze:...........To co możesz zaobserwować w kolumnie ze szkła to ognisko zalania - sam początek, który łatwo opanować jedynie zmniejszając moc. Przynajmniej ja tak rozumiem to co @Szmulf napisał.

Dobrze rozumiesz. Dodam, że takie ognisko zalania może powstać w dowolnym miejscu kolumny. Mitem jest to, że kolumnę zalewa od góry. To słup zalania podchodzi do głowicy i jego pojawienie się we wzierniku daje złudzenie zalania od góry.

Awatar użytkownika

radius
6500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 23 wrz 2022, 07:42

Szlumf pisze:ognisko zalania może powstać w dowolnym miejscu kolumny.

Tutaj masz rację.
Szlumf pisze:Mitem jest to, że kolumnę zalewa od góry. To słup zalania podchodzi do głowicy i jego pojawienie się we wzierniku daje złudzenie zalania od góry.

A tutaj masz i nie masz racji ;)
Zalewanie kolumny od góry nie jest żadnym mitem. Przy jednorodnym i równomiernie ułożonym wypełnieniu, zalewanie zaczyna się na szczycie wypełnienia. Gdy robiłem testy sprężynek, pracowałem na szklanej kolumnie i oczywiście zalewałem ją na potrzeby testów i na kilkadziesiąt prób, zalewanie zawsze (!) zaczynało się na szczycie wypełnienia.
Słup cieczy podchodzi do góry tylko w przypadku powstania ogniska zalania gdzieś poniżej szczytu wypełnienia, gdy wypełnienie w tym miejscu jest niejednorodne, zbyt zagęszczone lub przydławiony jest przepływ par i spływ flegmy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2000
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 23 wrz 2022, 07:52

jakis1234 pisze:Eee, jakoś w swojej kolumnie z KO nie widzę potrzeby podglądania.

Ja też nie widzę takiej potrzeby, ale w szkle taka możliwość jest. Sam wiesz jak to jest - jedni lubią wąchać kwiatki a inni jak im nogi śmierdzą
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
GROMIK
2
Załączniki

Postautor: GROMIK » piątek, 23 wrz 2022, 14:24

Niekoniecznie rozumiem, dlaczego szkła nie miałoby się dać ocieplić, a jedynie metal.
Dla mnie argumentem na tak jest też możliwość podglądania - ot, taki kaprys, którego zrealizowanie nic nie kosztuje, a mnie cieszy :D .
Dzięki za wszystkie informacje, człowiek uczy się całe życie!
Grzegorz

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » piątek, 23 wrz 2022, 19:43

radius pisze:....................
Zalewanie kolumny od góry nie jest żadnym mitem. Przy jednorodnym i równomiernie ułożonym wypełnieniu, zalewanie zaczyna się na szczycie wypełnienia. Gdy robiłem testy sprężynek, pracowałem na szklanej kolumnie i oczywiście zalewałem ją na potrzeby testów i na kilkadziesiąt prób, zalewanie zawsze (!) zaczynało się na szczycie wypełnienia.
..........................................

Testy robiłeś zapewne na krótkiej kolumnie. Przy powszechnie użytkowanych o wysokości około 120cm niezwykle trudno jest uzyskać jednorodne wypełnienie. Ponadto wyjaśnię, że pisząc o micie miałem na myśli pogląd, że zalanie powstaje na górze wypełnienia i spływa w dół.

Awatar użytkownika

radius
6500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 23 wrz 2022, 20:58

Szlumf pisze: Przy powszechnie użytkowanych o wysokości około 120cm niezwykle trudno jest uzyskać jednorodne wypełnienie.

Nieprawda. Gdyby tak było, to większość użytkowników kolumn miałaby nieustające problemy z zalewaniem kolumn przy prawidłowo dobranej mocy.
Szlumf pisze:pisząc o micie miałem na myśli pogląd, że zalanie powstaje na górze wypełnienia i spływa w dół.

Tylko, że nikt takiego poglądu nie zaprezentował. To tylko twoja interpretacja zalewania na szczycie wypełnienia.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

marian.naworski
30
Załączniki
Re: RE: Re: Pytanie - szklana kolumna

Postautor: marian.naworski » piątek, 23 wrz 2022, 21:23

jakis1234 pisze: Taką kolumnę nie da się ocieplić, a to już konkretne straty ciepła i energii.

Ocieplenie mijało by się z celem, jednak szkło samo w sobie jest pewnego rodzaju izolatorem ciepła i ma nawet swój współczynnik. Jakiś czas temu widząc szklany bufor zrobiony przez jednego z kolegów forum , zleciłem pewnemu mózgowi przeliczenie strat ciepła. I wyniki okazały się całkiem zaskakujace , wiadomo że nic nie zastąpi zewnętrznego ocieplenie Armaflexem . Lecz szkło borokrzemowe ma większą zdolność izolacji niż stal nierdzewna którą ma dużą gęstość. Jednym słowem bufor ze szkła, nie wymaga izolacji do poprawnego dzialania , kolumna zasypowa ze szkła tez da sobie radę.

Awatar użytkownika

jakis1234
1650
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki

Postautor: jakis1234 » piątek, 23 wrz 2022, 21:29

Nie chodzi o to, czy da sobie radę, tylko o większe zużycie energii, przez większe straty. A energia teraz droga.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

Szlumf
2000
Załączniki

Postautor: Szlumf » piątek, 23 wrz 2022, 21:41

@Radius.
Nie chce mi się szukać ale na tym lub białym forum była kiedyś dość zaciekła dyskusja, w której pogląd o zalaniu od góry był w przewadze.
Co dla Ciebie oznacza "prawidłowo dobrana moc"? Ponadto napisz proszę jak uzyskujesz jednorodne wypełnienie w 130cm kolumnie (2x50cm +30cm OLM) z portem termometru i czy będzie ono jednorodne przez n.p. 2 lata użytkowania?

Pako23
50
Załączniki

Postautor: Pako23 » piątek, 23 wrz 2022, 22:16

jakis1234 pisze:Kolumna ze szkła to bajer. Taką kolumnę nie da się ocieplić, a to już konkretne straty ciepła i energii.

Czemu nie da się ocieplić kolumny ze szkła??

Co do zalania kolumny to myślę , że kolega szlumf ma tutaj rację . Nasze kolumny są co chwile przenoszone , rozkręcane , przykręcane , stawiane na ziemię , uderzane o ziemie itp itd wiec w takim przypadku pojawia się pytanie jak wypełnienie może być w kolumnie jednorodnie ubite że tak to nazwę?? druga sprawa jakby kolumnę zalewało od góry to zalanie miałbyś od razu a nie słyszał bulgotanie w kolumnie lub widział jej trzęsienie a po paru min dopiero zalanie kolego Radius . No chyba że masz takie , że tak to nazwę ( pół żartem pół serio)samopoziomujące się wypełnienie :)

Wróć do „Materiały”