Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: Lord Pagon »

Zasilacz 12v 5A do rozruchu
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-mont ... 8909698568

Ale jak te moje 12kw podłączyć to nie mam pojęcia ;/ jeszcze te SSR zaczyna mnie to przerastać. Może tak jak w skn :help:
Jak by to kto narysował to może pracę by poszły dalej.

Znalazłem jeszcze taki SSR
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-po ... 6250129694
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 14:39 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: arTii »

Lepiej weź 3x jedna faza :) Jak jeden szlag trafi w trakcie pracy, to pozostałe mają szansę dociągnąć do końca :) No i przy okazji masz "regulację" stopniowa mocy.
Schemat - przeciez tam wyżej jest schemat - te szare z pomarańczowymi paskami to chyba jakieś złączki czyli tak jak byś połączył kable w kostce. Chyba że chcesz na 3 fazy to troszkę inaczej będzie, ale jak sobie nie będziesz mógł poradzić to pisz - coś przerobię ten schemat
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 kwie 2020, 15:59 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Schemat ogarniam ale te 2 grzałki 400v to już niet to razem 12kw a sterowanie wyniesie pewnie tyle co nowy garnek z grzałkami na 230v ale nie razygnuje puki jest światełko w tunelu . Jak opanuje podstawę to już może dalej uda się samemu ogarnąć hermsa .

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: chprzemo »

Może od początku.

Jakie masz grzałki? Jak teraz nimi sterujesz? Wklej linki lub zdjęcia:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

https://www.aabratek.pl/produkty/540/5_ ... ratis.html

Mam dwie takie podpięte pod skn obecnie .może powinienem tak to napisać 4x3kw

Tak w SKN a teraz to już tylko chyba da rade podłączyć w trójkąt 3x3kw i jedna zostanie nie podpięta . Gwiazdka chyba odpada bo stracę na mocy chyba
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 kwie 2020, 13:01 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Kurde mam wielki dylemat posiadam ten garnek 70 l i nie w cholerę teraz mi nie pasuje . Zamówię chyba 100l na zacierną bo i tak muszę coś kupić. Keg 100l to też raczej 300-350 , to wolę parę złotych dołożyć do gara .
Znalazłem takie cosik wygląda jak moja siedemdziesiątka z której jestem zadowolony


https://allgastro.pl/pl/p/Garnek-wysoki ... gL1MfD_BwE

Powoli graty zaczynają się gromadzić :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 25 kwie 2020, 19:10 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Powoli prace idą do przodu dzięki koledze chprzemo ( FD i plytka do maliny) :mrgreen: Teraz trzeba upiąć sterownik .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Ale niespodzianka jeszcze żyję i nawet nic nie wybuchło :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

No to jestem po pierwszym gotowaniu na nowej warzelni . Wiele jeszcze zostało do dopracowania ale zapasy piwa się wyczerpały i trzeba było odpalić :mrgreen: . Kupa stresu bo kalibrowalem jeszcze termometry podczas zacierania ale jakoś poszło . Najważniejsze, że pompy dały radę i wyciągnąłem 5,5 l/ min brzeczki w obiegu przez wężownice , może by się udało więcej ale już zawór poszedł na max . Słody zamawiałem śrutowane więc były obawy, na szczęście FD że szczeliną 1mm dało radę .
Jestem mega zachwycony klarownością brzeczki i tym , że proces skrócił się znacznie i zamknąłem się w około 5,5h . 50 l brzeczki z 350g chmielu przeleciało grawitacyjnie przez hopstopper ale zajęło to około 30 min . To tak po kurtce przy kolejnym warzeniu bardziej szczegółowo będę sprawdzał czasy Pozdrawiam ! :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Wczoraj odbyła się desperacka próba zatarcia jęczmienia na zbożówkę ewentualnie rektyfikat zbożowy. A zaczęło się tak:
Od rana chodziłem z myślą, że przydałoby się zrobić coś innego niż cukrówka ale, że wiele niewiadomych w głowie czas leciał i tak do 16:00.
O tej godzinie zapadła decyzja szybko do teścia po jęczmień, śrutowanie i jedziemy . Zboże zostało zbyt drobno zmielone na rolniczym gniotowniku i podejrzewałem, że może to się nie udać na hermsie i miałem rację . Proporcje 1/3 wyprodukowały luźną papkę i obieg zupy był niemożliwy transport do kolejnego gara i podgrzewanie do 90 stopni i dodanie 2 części enzymu upłynniającego . Próba uzyskanie czystego płynu legła w gruzach więc poszło wszystko do beczki , z racji późnej godziny dodałem jeszcze 40 l wody około 70stopni i wysyłałem 12kg słodu który miał iść na piwo , dało to temperaturę zacieru około 63 stopni. Po spadku do 60 wlałem jeszcze enzym scukrzający tak na wszelki wypadek, zamknąłem lodówkę i poszedłem spać.
Proporcje to:
śruta jęczmienna 15kg
Słód pale ale 12kg
90 l wody i enzymy

Dziś sprawdziłem blg wynosi 16 chyba trochę słabo ale dobre i to po takim chaosie wczorajszym.
Nie posiadam zbiornika z płaszczem dlatego chciałem czysta brzeczkę. Teraz mnie czeka filtracja przed puszczeniem.
Temperatura jeszcze 40 stopni więc jeszcze trochę do zapisania drożdży tylko co wybrać?
Mam 2 paczki whisky yeast ale to starczy raptem na połowę zacieru. Oprócz tego fermiole i pożywkę tego w nadmiarze.
Może ktoś poleci dobry worek filtracyjny do filtracji.
Miało być tak pięknie a tu kupa syfu i garów do mycia zaschniętych bo zostały do dziś. Myślę, że następnym razem zrobię z samego słodu jak browar nie patrząc na cenę przynajmniej w taki sposób mogę wykorzystać swojego hermsa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 gru 2020, 12:00 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

3 godziny zajęło mi filtrowanie tego zacieru workiem 18l 600 mikronów i to tak na odwal się .
Z zacieru uzyskałem 78 l płynu o wątpliwej klarowności. Na bank się przypali ale nie ma wyjścia spróbuję wolno grzać przez SKN może zacznę od 1kw.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

W oczekiwaniu na kociołek z płaszczem:
Dokupiłem SSRy , przekaźniki, kilka przycisków bistabilnych , przycisk chwilowy, przekaźnik z opóźnieniem i zacząłem zabawę.
Sterownik ma posłużyć do zacierania słodu na piwo a także zboża na destylat smakowy razem z fermentacją i destylacją - wszystko w jednym zbiorniku sterowany craftbeerpi3.

Najwięcej problemów sprawiło mi podłączenie mieszadła z opóźnieniem czasowym pracującym w tym samym czasie co grzałki , wyzwalanie go przyciskiem chwilowym bez względu na pracę sterownika na długość zwłoki ustawionej po wyłączeniu grzałek.
Po kilkugodzinnej walce udało się ustawić na niezależnym gipo i będę próbował zgrupować żeby to chodziło w jednym czasie. Mogłem podpiąć pod sterowanie grzałek ale, że chodzą na
Mod_Pwm_Logic to mieszadło mrugało razem z grzałkami przy zmniejszaniu mocy.
Na chwilę obecną tak wygląda ten bałagan: :mrgreen:
Jedyne co mnie denerwuję to chwilowe wyłączenie monitora po odpaleniu pompy na 230v . Puściłem ją nawet przez przekaźnik i nic nie pomogło - zostaje próba na SSR . Podepnę jeszcze inne urządzenie zamiast pompy i sprawdzę może to jej wina. :scratch:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Lord Pagon pisze:3 godziny zajęło mi filtrowanie tego zacieru workiem 18l 600 mikronów i to tak na odwal się .
Z zacieru uzyskałem 78 l płynu o wątpliwej klarowności. Na bank się przypali ale nie ma wyjścia spróbuję wolno grzać przez SKN może zacznę od 1kw.
Na początku grzej wolniej, nawet 0,7kW, jeśli się boisz. Zacznij nawet i wieczorem, dzień wcześniej rozgrzewanie. Czemu nie? Zawsze możesz sobie alarm ustawić, jeśli poszłyby pary w górę.

Najgorszy jest początek. Potem, jak już będzie wrzenie, to nic się nie przypali.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Sterownik prawie ogarnięty.
Problem z przekaźnikami nadal mnie denerwuje podczas pracy przekaźniki załączające pompy i mieszadło i elektrozawory na 230v , wieszają się termometry i przygasa monitor. Podczas sterowania przez SSR nie ma takiego problemu . Zamówiłem z chin moduł 8 SSR 2A na 12 v może to załatwi sprawę . Problem zawieszania się termometrów nie występuje przy otwartej obudowie kiedy przekaźniki są dalej od maliny, a monitor cały czas bez znaczenia na obudowę.
Podest pod kocioł 30cm ogarnięty , nie mam kanalizy więc wiaderkami na kompostownik będę latał. :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2021, 09:39 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: wolan »

Ładna szafka :) :D :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Psota i piwowarstwo domowe - przydatne urzadzenia

Post autor: Lord Pagon »

Przyszedł moduł 8 SSR na 12v szybki montaż i klapa nic nie ruszył po rozebraniu wszystkiego okazało się, że zamiast 12 v jest 5v więc pewnie się zjadał ;/ próbowałem jeszcze na wszystkie sposoby aż pomyliłem kable i poszło 12 v na malinę zrobiła restart, uruchomiła się w złej rozdzielczości a po kolejnym odpaleniu było dobrze. Dziś ja odpaliłem i w pewnym momencie zgubiła połączenie z monitorem . Kolejne restarty już bez rezultatu raz się odpaliła na chwilę i potem już nic. Malina padła dzień przed odbiorem kociołka :hammer:
Mam nadzieję że z płytką 12 v nic się nie popierdzielilo niby daje napięcie 12 i 5 v malina pod nią startuje ale nie daje obrazu pewnie grafa poszła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”