Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy

Post autor: rastro »

spawaczTIG pisze:Czytałem czytałem, projekt dość ciekawy choć ja bym wolał przepompować medium grzewcze do innego zbiornika i zastąpić go zwyczajnie zimnym :D uprości konstrukcje a i bedzie chyba wydajniejsze.
Albo wymuszony obieg medium i do chłodzenia wymiennik płytowy, można dać bypass żeby nie było szopek z gotującą się wodą. Przy wymuszonym obiegu nie spodziewał bym się że medium będzie miało więcej jak 110C pod koniec procesu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
alembiki

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Moskit81 »

Lord Pagon pisze: i pomysł z silikonową guma na łopacie mieszadła zbierająca wszystko by się skomplikował. :scratch:
Wydaje mi się że to nie potrzebne, jeżeli łopatka 1cm nad dnem to fizyka sama wprawi w ruch to co przy dnie, nie potrzeba dokładnego zamiatania, ale to tylko moje zdanie.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: czytam »

Zamiast tej wycieraczki silikonowej możesz spróbować zamontować łańcuch. Zbiera to, co by się mogło przypalić z dna. Takie konstrukcje są czasami stosowane w kotłach zaciernych.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: .Gacek »

Lord Pagon pisze:Gacek możesz rozwinąć:
Tak samo spust z płaszcza zrobiłbym w przeciwległym krańcu pieca.
Tutaj jest mój piecyk:
https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... ro#p202741

Przyłącze wody chłodzącej wkręcałem w zawór zwrotny, który jest pod manometrem z prawej strony. Na samym dole widać spust dwa cale a tuż nad nim spust z płaszcza. W testach chłodzenia gdy nie było jeszcze ocieplenia czuć było dosłownie ręką, że zimna woda leciała tak jakby na wprost wylotu. Cały przód się wychodził a tył był jeszcze dość ciepły.
Kierowałem się tym aby wszystko co potrzebne było z przodu, aby był bezpośredni dostęp.
Jedynie grzałki zostawiłem z tyłu bo rzadko się tam zagląda ale i też "względy bezpieczeństwa"...
czytam pisze:Zamiast tej wycieraczki silikonowej możesz spróbować zamontować łańcuch. Zbiera to, co by się mogło przypalić z dna. Takie konstrukcje są czasami stosowane w kotłach zaciernych.
Kolega @Ziemniak pyrka stosuje takie rozwiązanie, być może wklei tutaj zdjęcia mieszadła.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 kwie 2021, 09:13 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

O tych dodatkach będę myślał już jak będę miał kocioł. Czujnik temperatury wsadu montowany od boku na wysokości 10 cm od dna i wpuszczony na głębokość 20cm w metalowej rurce to dobry pomysł?. Ze względu, że mieszadło będzie wielopoziomowe tylko tak mi pasuje a 10 cm dlatego bo na 12,5 cm kończy się ilość 55 procentowego wsadu w metodzie 2,5 .
Wracając do pompy obiegowej to będzie brała olej z dołu płaszcza i transportowała na górę po przeciwnej stronie zbiornika rurką karbowaną nierdzewna ale nie wiem jak to estetycznie rozwiązać aby zbiornik nie stracił na wyglądzie :mrgreen:
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: .Gacek »

Lord Pagon pisze: Czujnik temperatury wsadu montowany od boku na wysokości 10 cm od dna i wpuszczony na głębokość 20cm w metalowej rurce to dobry pomysł?
Jeżeli będzie to zwykła sonda to raczej na pierwszej partii śliwek lub jabłek się złamie...
Jeżeli rurka natomiast będzie grubsza to znowu może być błąd w odczycie temperatury...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: spawaczTIG »

.Gacek pisze:
Lord Pagon pisze: Czujnik temperatury wsadu montowany od boku na wysokości 10 cm od dna i wpuszczony na głębokość 20cm w metalowej rurce to dobry pomysł?
Jeżeli będzie to zwykła sonda to raczej na pierwszej partii śliwek lub jabłek się złamie...
Jeżeli rurka natomiast będzie grubsza to znowu może być błąd w odczycie temperatury...
Przepraszam ze cytuje was obu za razem 10x1mm nie urwie choćby sie zesrać, co zaś do pomiaru temperatury to błędny od nie bedzie. Ale bedzie odczyt obarczony bezwładnością czyli jakieś tam przesuniecie w czasie do pomiaru ale przy jednym mm bym sie nie zajmował tym wcale. Dla prowadzenia procesu aspekt totalnie pomijalny według mojej oceny. Co zaś tyczy sprawy mieszadła 5mm od dna jest całkowicie poprawne i skuteczne nie montował bym żadnego łańcucha ani silikonu. Samo mieszanie wystarczy to jak mieszanie zupy w garnku :)

ps 130 litrów to malutkie te zbiorniki na foce to 4x 5000L :D szkoda ze nie na gorzelnie :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: przegab »

Zgoda - bezwładność takiego czujnika w zbiorniku pomijalna w destylacji ale już przy zacieraniu (a autor tematu zdaje się myśli o takim również zastosowaniu) może to być krytyczny czynnik wpływający na wyjście poza widełki aktywności enzymów albo przekroczenie temperatury ich dezaktywacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

To może dam dwa porty taki w długiej rurce i drugi bezpośrednio w płynie tylko pewnie 2-3 cm od ścianki będzie mierzył. Zanim powstanie jakiś ciekawy sterownik to i tak będę korzystał z 2 albo i 3 sond w zbiorniku zamieniając je a tak mniej problemu .
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: spawaczTIG »

przy zacieraniu możesz sondę temperaturowa podać bezpośrednio w breje przez właz rewizyjny na szczycie zbiornika masz odczyt odrazu choć i bezwładność idzie obliczyć :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

A jak złapie ja mieszadło to mi cały sterownik wciągnie do zacieru :hahaha:
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: spawaczTIG »

ogólnie to wszystko zależy od konstrukcji :) ale tego bym sie najmniej obawiał :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Może jutro wypuszczą mnie ze szpitala to rozrysuję rozmieszczenie wszystkich elementów na zbiorniku bo wstępnie już wszystko poukładałem :mrgreen:

Odnośnie pompy obiegowej ze względu chyba na lepkość glikolu zalecane stężenie 50/50 przy glicerynie będzie podobnie . ;/
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 08:57 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Dziś dostałem pompę obiegową omnigena do 120 stopni. Trochę sceptycznie podchodzę do tego czy ta pompa zrobi obieg na tak lepkiej glicerynie :scratch: . Jak nic nie wyjdzie to pójdzie do CO bo i tak miałem wymienić . Gliceryna pewnie rozgrzeje się do 140 stopni ale po wstępnym schłodzeniu medium można ją będzie odpalić z opóźnieniem. Podczas podtrzymywania temperatury zacieru przez 1- 2 h nie powinna być aż tak gorąca jak podczas rozgrzewania wsadu .

Do zbiornika olejowego są montowane jakieś deflektory nad grzałkami, będę wdzięczny za jakieś info jakiej wielkości te blachy ile mm od dna i grzałki czy to tylko zwykła blacha 100/350/1,5 mm albo coś w ten deseń.
Dno zbiornika będzie płaskie więc nie powinno być problemów z montażem. :scratch:

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: przegab »

Przy 120 stopniach gliceryna nie jest już taka lepka
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Dzwoniłem do serwisu aby się dowiedzieć czemu tylko dopuszczają wodę z glikolem w stosunku 50/50 i twierdzili, że uszczelki nie wytrzymają większego stężenia jak to będzie z gliceryną się okaże.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: przegab »

Zauważ, że kupując glikol do np solarów, już dostajesz jego wodny roztwór.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

To wiem a tu gliceryna 95% o wielokrotnie większej lepkości niż w przypadku glikolu 50/50

http://fizyka.umk.pl/~lab2/tables/viscosit.html

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 9795103865

Lepkość roztworu 50/50 w temperaturze 20stopni to 6 a gliceryna 95% około 545
Ostatnio zmieniony piątek, 30 kwie 2021, 17:08 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: przegab »

No, jasne. Ja to jednak a'propos nie gęstości tylko uszczelek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Jest ci on !!! :mrgreen:
Dzieło naszego kolegi z forum i mieszadło wspólnymi siłami :D

Zbiornik w płaszczu olejowym 130l
Mieszadło centralne dwa poziomy łopat
Chłodzenie zbiornika karbowanką .

Jak przyjdzie nowa malina i uruchomię całość ze sterowaniem to napiszę cosik więcej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: jakis1234 »

Piękny zbiornik. Zazdroszczę ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Projekt uważam za ukończony :mrgreen:
Pierwsze testy chłodzenia płaszczem nie odniosły spektakularnego powodzenia bo spadek temperatury wyniósł 10stopni/1H przy przepływie 110l/h . Obieg gliceryny startował powyżej 40 stopni a zadowalający powyżej 60. Ze względu na gęstość gliceryny mieszanie się jej w płaszczu było bardzo utrudnione co skutkowało słaba wymiana cieplną. Podczas rozgrzewania różnica temperatur między płaszczem a wsadem wynosiła 16 stopni a przy temperaturze 95 wyniosła 9 ze względu na zwiększona wydajność pompy obiegowej.
Kolejne testy po usunięciu górnej łopaty mieszadła i zamontowaniu chłodnicy w deklu przyniosły pełen sukces.
Chłodnica 8mb dn16 karbowanka połączona szeregowo za chłodnica płaszcza .
Z temperatury 95 do 60 chłodzenie zajęło 50min .
Przepływ 110l/h woda na zasilaniu około 13 stopni a na wylocie trzymała się o 1 niżej niż wsadu. Odebrałem do garnka 70 l gorącej wody do kolejnego zacierania o temperaturze 65 stopni.
Może temperatura była by wyższa bo nie wpadłem na to od samego początku chłodzenia.
Od temperatury 60stopni zwiększyłem przepływ na 240l/h co dawało wodę o 1,5 stopnia niższą od wsadu ale po 25 min osiągnąłem temperaturę z 60 na 30 stopni. Czas od 95 do 30stopni to 75 min.
W kolejnym teście dam większy przepływ od samego początku i zobaczymy powinno się udać zbić te 65 stopni w około 40 min .

Wielkie podziękowania za wykonanie należą się :
http://ak-spaw.pl/produkty/
W szczególności za cierpliwość podczas projektowania i spawania mieszadła :respect:

Piotrkowi (herbacie) za pomysły i wykonanie drugiego sprzętu jakieś 1,5 roku temu a teraz pewnie uzbroi mój zbiorniczek w swoją kolumnę półkową jak budżet wróci do formy. :respect:

A także rady forumowych kolegów udzielających się w wątku o zbiorniku mieszadle i sterowniku szczególnie ( chprzemo) za inspirację maliną inaczej nie udało by się tego dociągnąć do końca. :respect:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Panie, to nie jest sprzęt. To jest hit.

Jeśli chcesz zacierać kilka razy, to jako chłodzenie możesz wykorzystać wymiennik płaszczoworurowy - od razu sobie nagrzejesz wodę pod kolejny raz. Wtedy woda ze zbiornika i nagrzewana nie mają ze sobą bezpośredniej styczności, więc potrzebowałbyś dwie pompy niestety. Ta na wodę nagrzewaną może mieć małą wydajność.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

pico
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2020, 20:36
Krótko o sobie: ...
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: pico »

sam myślę nad zamówieniem podobnego sprzętu, tylko na razie myślałem o płaszczu grzejnym od spodu a z boku płaszcz do chłodzenia na całej powierzchni podłączany pod wodę - ma to sens czy będę narzekał na taką konstrukcję, podpowiecie?

edit:
żeby była pełny ogląd sytuacji, z zacierami (głównie zboża, ale pewnie jakaś śliwka się przydarzy) dopiero będę zaczynał, ale lubię wygodę, stąd pomysł na nowy kociołek, oprócz powyższego mam jeszcze inny wątpliwości (chociaż już prawie chciałbym wciskać guzik "zamów"):
2. płynowskaz - fajnie widzieć poziom płynu, ale obawiam się o higienę w gęstym, że można później tego nie domyć. czy słusznie się obawiam? czy są inne patenty? czy jednak zrobić?
3. motoreduktor podobno 28obr to "standard", ale jak jest z mocą silnika, jaka jest minimalna (i raczej na 230)
4. kształt mieszadła - te z postu wyglądają porządnie, do tej pory myślałem o firmie z "inoxem" w nazwie, ale tam na zdjęciach (gdzieś na forum, teraz nie umiem znaleźć) widziałem takie "patyczaki" - jakie powinny być optymalne?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 sty 2022, 08:51 przez pico, łącznie zmieniany 1 raz.

Czach
50
Posty: 57
Rejestracja: niedziela, 4 wrz 2016, 21:17
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Czach »

Jest piękny, ale mam wątpliwość; jak go umyć w środku? Trzeba mieszadło odkręcać, te 10 śrub?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Tak trzeba odkręcić śruby zajmuje to od 30-60 s . Mycie całego zbiornika , wężownicy i mieszadła , razem z opróżnieniem to około 30 min z wyniesieniem resztek na kompostownik. Podczas ciągłości zacierań nic nie ruszam tylko płucze przez wlew i zacieram od nowa .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”