Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2916
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy

Post autor: Góral bagienny »

W tym roku przerobiłem z pół tony owoców ;)
Wiem co to Krojenie jabłek bez pracy nie ma kołaczy :D
Zainwestuj w dobre śmigło i będzie po problemie :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: spawacz »

z całym szacunkiem dla ciebie, ale ty miałeś w ręku chociaż 3" zawór kiedyś że piszesz o zgrozo o 4"?
.....tymczasem w blaszaku :?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: chprzemo »

Krojenie jabłek? Ludzie! Czy Wy szacunku dla mięśni pnie macie :) ? Ja przerobiłem w 2018 roku 500 kg, zrobiłem siekacz (Ok 2 cm rury + na krzyż wspawane zaostrzone płaskowniki) i to uznałem za porażkę choć zajęło mi to raptem kilka h a co dopiero kroić ręcznie...

Jak już stanę się szczęśliwym posiadaczem w pełni sprawnego kotła z płaszczem i będę miał czas (mam nadzieje w 2022 roku) na jabłka to kupie rozdrabniacz do gałęzi, tańsze proste konstrukcje można wyrwać za 200-300 pln, coś w co ja celuje czyli wiking 3 fazy jakieś 600-700 zł, puszczasz jabłko przez taki rozdrabniacz, dodajesz pekto i samo się rozpada przy mieszaniu w kotle...

Kiedyś myslalem o spuście 3”, nawet kupiłem zawory klapowe pod to i uważam to za przerost formy nad treścią, wykorzystam te zawory przy budowie HERMSa żeby z zaciernej z minimalną ilością wody pozbyć się młóta, przy kotle destylacyjny to chyba przerost formy nad treścią...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2916
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Góral bagienny »

Ja za swoje śmigło dałem chyba z 15zete :scratch:
Teraz porównaj swoją cenę z moją a że trochu dłużej :scratch:
Nie każdego stać żeby wybulić 2oo-300zeta już nie mówiąc o 600-700 :(
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: chprzemo »

Mam sady dość duże pod nosem, jeśli będzie sprzyjający rok i kupie ponownie jabłka po 15 groszy/kg to nie będę bawił się w 200-300 kg... Do tego powolutku bo powolutku ale rośnie mi sad gdzie rozdrabniacz się przyda:) więc taka inwestycja dla mnie ma sens.

Nie neguje do końca krojenia, zwyczajnie przeliczam trochę swoją jakaś tam stawkę za rbh i porównuje z kosztem zakupu sprzętu na lata- wychodzi jak nic lepiej zakup rozdrabniacza zakładając duże ilosci jabłek przepuszczone przez kocioł :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2916
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Góral bagienny »

Zgoda jeżeli masz swój sad albo kupujesz tanio :ok:
Ale kupno maszyny za 600-700zeta gdy ktoś kupuje jabłka za 2-3zeta na targu to raczej inwestycja nieopłacalna ;)
Mam swój sad parę jabłoni ale jakoś nie myślałem żeby z tego zrobić przemysłówkę :scratch:
Po prostu siadam kroję jabca LP dołącza i jakoś czas leci na pewno lepiej niż patrzenie w tv :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: kiwitom23 »

chprzemo pisze:na jabłka to kupie rozdrabniacz do gałęzi
Kurczę, nieraz warto wejść w temat, który wydaje się kompletnie nie dla nas. Ja tam spawaczem nie jestem, ale pomysł użycia rozdrabniacza do gałęzi jest po prostu genialny. Zwłaszcza dla mnie, bo już takowy posiadam :) . Mam Makitę dość sporej mocy, spokojnie miele gałęzie do 10cm grubości na wiórki. Pytanie tylko czy do każdych owoców można ją użyć? Śliwki chyba nie, bo zmiele pestki też?

Muszę sprawdzić jak to zadziała, bo mieląc gałęzie to trzeba trochę mocniej wepchnąć gałąź, zanim zaskoczy. Wpychać jabłko ręką, raczej bym się nie odważył. Można jakimś kijem, ale czy zaskoczy przy miękkich owocach? Będę musiał wypróbować na wiosnę, zwłaszcza że może ze 2 razy jej użyłem i stoi w garażu i się kurzy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: chprzemo »

Po 2-3 zeta to nie kupie surowca na destylat... bardziej od mięśni szanuje pieniądze:) ta zabawa jest fajna ale mam pewne granice... Szukajcie sadowników w okolicy i spróbujcie dogadac się jak ja- zbierałem sam spady, uczciwie bez zrywania z drzewek, dla sadowników to sprzątnięcie odpadu, a dla nas surowiec! I naprawdę da się to kupić tanio... Sadownik po sezonie spady sprzedaje min. dla koła łowieckiego po 25 groszy! Nawet wtedy warto kupić paletokintener ale trzeba przebierać, zebranie z pod drzewka jest proste i obydwie strony są zadowolone. Oczywiście mówię tu o dobrym roku w sadownictwie, nie takim jak był 2020...

Z rozdrabniaczem do tego celu jest pewien problem- sok z jabłek szybko reaguje z czarną stalą dlatego upatrzyłem sobie wikinga, jest dość prostej konstrukcji i nawet jak sok zje metal to zrekonstruuje wszystko z Ko.

@ kiwitom23- śliwki potraktuj mieszadłem na wiertarce, da radę po dodaniu pekto- trzy, cztery dni z kilkuminutowym mieszaniem i roztrzaskasz owoce na miazgę, rozdrabniacz raczej do jabłek, gruszek itp:)
Ostatnio zmieniony sobota, 9 sty 2021, 02:16 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Jak kociołek do wszystkiego to i do jabłek . Jak przerabiałem jabłka na sok zbudowałem sobie coś podobnego do tego -
https://m.youtube.com/watch?v=A4tKFm7wo6s

Tak sobie gdybam może dałoby przy takim motoreduktorze mieszadło osadzić w powietrzu tylko w tuleji z dwoma łożyskami montowane na TC 76 oś pewnie około 20mm średnicy a na nim łopaty w trzech wysokościach do zamontowania już w zbiorniku gdyż przez kryzę wejdzie załóżmy tylko 29 cm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 sty 2021, 13:00 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Teraz może troszkę od innej strony. To iż notorycznie brak czasu nie może stać na przeszkodzie, żeby zboże i owoce stały odłogiem .
Zamysł całego projektu jest po to żeby ograniczyć do minimum wysiłek i czas poświęcany na nasze hobby ale z racji tego gdyż to moje nie jedyne hobby to sprawy się komplikują. Do sedna :
Co ma taki sprzęt robić:
Zboże ( śruta , mąka , słód)
Sterownik grzeje wodę w zbiorniku ja tylko wsypuje towar do odpowiedniej ilości wody średnio 1/3 , wszystko się upłynnia podczas mieszania i ewentualne podtrzymanie temperatury . Chłodzenie do temp dodania enzymu scukszajacego utrzymanie czasowe temperatury i kolejne chłodzenie do temperatury zadania drożdży. Wszystko to powinien ogarnąć sterownik sterujący całym procesem zacierania i fermentacji.
Nie jednemu jak i mi wystartowały dzikusy w zbożu zanim zostały zadane drożdże dedykowane dlatego główny zamysł to po prawidłowym zatarciu jak najszybciej wystartować zacier w dobrym kierunku.
Duży zbiornik bo nie mam zamiaru nic ruszać wszystko w jednym razem z destylacja.
Ważne aby trzymać się podstawowych miar rolniczych typu 25kg /50kg i właśnie zbiornik musi połknąć 50 kg śruty 150l wody i zostać jeszcze 20% wolnej przestrzeni , czy 220l wystarczy ?
Obecnie jestem na etapie testowania zbóż i filtracja przed gotowaniem - masakra.
Zostają jeszcze owoce ale tu nie mam nic do powiedzenia bo się po prostu nie znam .

Pomóżcie rozwiać moje wątpliwości między dużym a większym zbiornikiem z płaszczem ( 130- 220) a komfort pracy jest dla mnie najważniejszy . Mniej więcej już wiem ile to wszystko może kasy pochłonąć i wolę przemyślane wybory.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: arTii »

Podłączę się do tematu. Jak odprowadzacie pozostałości ze zbiornika - chodzi mi o sytuację kiedy w zbiorniku pozostaje oddestylowane młóto, zawór jest kulowy 2" ale przy samej podłodze...
U mnie pojawiają się dwa problemy:
- młóto zapycha wylot i nie bardzo chce spływać
- nie mam pomysłu na pompę w celu odpompowania tego do kanalizacji
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: radius »

arTii pisze:Jak odprowadzacie pozostałości ze zbiornika - chodzi mi o sytuację kiedy w zbiorniku pozostaje oddestylowane młóto
Nie mam zaworu spustowego, ale mam szeroki "wlew" - 220 mm i młóto po wystygnięciu, wybieram garnuszkiem :)
A że zaciery destyluję nie częściej niż raz na miesiąc-dwa, nie mam z tym problemu :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: kwik44 »

artii też tak mam. Jedyne rozwiązanie, które mam obecnie to podstawka pod kega, tak, żeby weszło wiadro. Spuszczam co się da, później woda i wypłukuje do końca. Ale podkradnę pomysł elofury i dołożę kółka na nóżkach, tyle żeby weszło wiadro pod zawór. Jeśli gotujesz bardzo gęste to jedyne rozwiązanie to dolać wody i wiertarka. Ja czasem pomagam sobie też kompresorem.
radius - tak też można, przy piwie tak robię, tylko gorące młóto wybieram. Ale jak robisz kampanię i przerabiasz ~200l zacieru w ciągu dnia to nie jest już tak łatwo... Szczególnie jak czas goni.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: arTii »

No ja też radzę sobie wybierając górą. Ale padały tutaj stwierdzenia typu "kup zawór 3-4". Tylko co on da jeśli nie ma jak odprowadzić?
Zastanawiałem się na rozdrabniaczem z pompą jak do WC. Tylko tanie to nie jest a i kega też pasowało by mieć wyżej.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: ZiemniakPyrka »

Batdzo fajne rozwiązanie stosuje kolega @sero. Mam spust 70mm przy samej podłodze, dorobilem stolik pod kocioł, tak, by weszło wiadro. Ponadto @sero stosuje dodatkowy zawór 1/2 przy spuście, by móc podłączyć wąż z wodą lub sprężone powietrze.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: nemeto »

Ja prywatnie po cichu myślę o jakimś podnośniku platfornowym - powoli zaczynam szukać odpowiedniego. Tak sobie wydumałem, że po procesie wjeżdżam podnośnikiem pod keg, podnoszę na wysokość odpowiednią i grawitacja robi swoje. A co do zaworów 4" kurde w pracy mam takie i nie wiem czy standardowego zbiornika 50l nie przewracało by na stronę na której byłby zamontowanu - zdecydowanie za duży do standardowych zbiorników. 3" to już armata a co dopiero 4" ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Też się nad tym zastanawiałem i kociołek mógłby na stałe stać na takiej jezdnej platformie wyspawanej we własnym zakresie .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

radius pisze:
arTii pisze:Jak odprowadzacie pozostałości ze zbiornika - chodzi mi o sytuację kiedy w zbiorniku pozostaje oddestylowane młóto
Nie mam zaworu spustowego, ale mam szeroki "wlew" - 220 mm i młóto po wystygnięciu, wybieram garnuszkiem :)
A że zaciery destyluję nie częściej niż raz na miesiąc-dwa, nie mam z tym problemu :ok:
Też sprawdzałem różne możliwości i tak naprawdę najszybciej idzie największą możliwą chochlą. Taką o pojemności litr lub większej. Liczyłem czas w całości. O ile szybciej się spuszcza z kega, to jednak zawór 2cale jest zbyt mały. Mimo nie pochlebnych powyżej opinii, zamontuje sobie 4cale i spokój.

A jak sobie radzić ze spustem przy samej podłodze? Jak to pomieszczenie gospodarcze, to zamontuj na dwóch kotwach wielokrążek i możesz sobie podnieść przecież kega. Co za problem? Mój zbiornik jest na kółkach, więc jestem w stanie zmieścić tam kuwetę.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Carl »

Koledzy, a czy nie myśleliście o zastosowaniu do opróżniania kotła pompy do szamba z rozdrabniaczem?

Na przykład coś takiego...
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lut 2021, 22:37 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Obawiam się, że więcej z tym byłoby zabawy plus taka pompa nie może przetłaczać gorącej wody, gdyż tą wodą właśnie się chłodzi. Mam taką, tyle, że 2,5kW. Kocioł wypompowałaby razem z blachą. 100l to kwestia 3-4min max. No i robi takie ciśnienie, że bałbym się włączyć ją gdzieś w pomieszczeniu, aby nie musieć malować ścian.

Biorąc pod uwagę fakt, że po gotowaniu masz miękką breję, chyba najlepszy pomysł to bodajże chprzemo, który zrobił dodatkowe wejście w zbiorniku na kompresor. Jak tylko masz możliwość zrzutu gdzieś na polu ( tak, z Krakowa jestem ;) ), to szedłbym w to. Chyba najprostsze możliwe rozwiązanie.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Jeśli warunki pozwalają można taki zbiornik umieścić na stałe 40-50 cm nad ziemią aby wiadro podeszło pod zawór . Jak za gęste to wody i rozbełtać powinno wylecieć przez 2 cale . U mnie w obecnym pomieszczeniu od 315- 340 cm do stropu także nie jest źle ale ciasno . Snuje plany na nowe lokum typowo pod domowy browar gdzie uda mi się upchnąć hermsa z kegeratorem, lodówki, i dwie kolumny :D

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Carl »

MaSaKrA, z tą wydajnością, to masz rację, a nawet więcej niż rację. Ta 370 ma wydajność 100 l/min, a o Twojej 2,5 kW, to nawet boję się myśleć
Pomysł z taką pompą wydaje się być jednak niegłupi, ponieważ można byłoby ją wykorzystać także do przepompowywania z beczki do zbiornika. Musiałoby to jednak być nieco mniej wydajne urządzenie. Uwzględniając krótki czas pracy przy opróżnianiu kotła, to o przegrzanie bym się nie bał, ponieważ zanim się przegrzeje, to już nie będzie miała co pompować i może stygnąć

A to rozwiązanie u @chprzemo, to ma oczyszczać zawór w razie potrzeby czy wytwarzać ciśnienie w zbiorniku, aby zapobiegać zablokowaniu na zaworze? Jakoś nie trafiłem na ten temat
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 lut 2021, 23:26 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2916
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Góral bagienny »

https://www.youtube.com/watch?v=gUUOW9mfe48 Patent kolegi @Cumel .
To była próba teraz ma podpięte pod kanalizację :)
Ostatnio zmieniony środa, 3 lut 2021, 05:43 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Carl »

Dziękuję. To już widziałem wcześniej

Wystukane z Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Po długim rozmyślaniu i czytaniu forum padło na zbiornik o pojemności 130l.
Płaszcz olejowy w takim zbiorniku zakładam w granicach 40 - 50 l - nie znalazłem żadnych informacji co do stosunku pojemności zbiornika do jego płaszcza , ważne chyba tylko żeby bezwładność cieplną nie była zbyt duża.
W płaszczu będzie jeszcze 15-20 mb karbowanymi dn16 co pewnie jeszcze zwiększy jego objętość .
Ciężko mi to sobie wyobrazić w praktyce bo karbowana będzie musiała schłodzić najpierw medium grzewcze a to następnie zacznie chłodzić wsad do danej temperatury. Obawiam się iż będzie to trwało zbyt długo w porównaniu do chłodzenia płaszczem wypełnionym wodą i okaże się zbyteczne.
Jeśli ktoś przerabiał takie cuda to może podpowie cosik.
Znalazłem bardzo ładny motoreduktor do mieszadła ale obroty ma 36/min 230v z informacji znalezionych stosowane są 28/ min 400v .
Wolałbym na 230v bo sterownik który będzie pilnował fermentacji nie obsługuje siły a będzie odpalał mieszadło wraz z grzaniem albo chłodzeniem. Mistrz Bolecki coś tam knuje odnośnie sterowania fermentacja i chyba zacierania ale puki co będę korzystał z tego co mam zacieranie na malinie , fermentacja sterownikiem STC-1000 230v, odpęd skn3 bo już posiadam .

rastro
2500
Posty: 2596
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: rastro »

Generalnie, to moje zdanie jest takie że płaszcz powinien mieć jak najmniejszą pojemność a najlepiej gdyby do tego miał jakiś wymuszony obieg medium. No i przy wymuszonym obiegu grzałkę/grzałki można by dać niezależnie od kociołka. No i mała pojemność implikuje małą bezwładność i odwrotnie. 40-50l medium to tak 35-50% wsadu bezwładność będzie ogromna.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Ja osobiście mam 17l na 65. Ciężko mniej, gdyż zbiornik jest niski. To będzie zupełnie niepotrzebne taki zapas dawać. Nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Ja taką objętość sobie strzeliłem z innych konstrukcji na które się natknąłem nie mam pojęcia ile powinno być . Przy kociołkach 50-60l płaszcze są od 14-17 l przy większych brak informacji spotkałem jeden 115 i około 38 l płaszcz . Zobaczymy jak się uda upchnąć grzałki i rurę karbowana żeby płaszcz był jak najmniejszy.

Pręt nierdzewny kwasoodporny fi 18 mm 100 cm INOX nada się na oś motoreduktora i zatoczyć na 17 mm pod łożyska czy lepiej pręt 20 mm zatoczyć na 18 do reduktora a łożyska o średnicy wewnętrznej 20mm. Nie wiadomo jak z precyzją takiego walka jakie to ma odchyłki od wymiarów.

Udało się zakupić taki motoreduktor : jak będzie potrzeba to regulator obrotów .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 14 kwie 2021, 12:22 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Pojemność płaszcza w dużym stopniu definiuje jego wysokość. Im szerszy, tym płaszcz musi być pojemniejszy, gdyż na dole właśnie masz grzałki o "niezerowych" wymiarach.
Po bokach nie potrzebujesz dużej przestrzeni, bo i tak wszystko się wymiesza na zasadzie konwekcji.
Nie mniej, sugeruję Ci dobrać płaszcz minimalnej pojemności. Nie widzę, aby ktoś sugerował coś odwrotnego.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Moskit81 »

Zgadzam się z przedmówcą zbiornik 100l wys 45cm średnica fi 75 płaszcz 55l. Zbiornik musiał być niski dlatego duża średnica.
Ostatnio zmieniony środa, 14 kwie 2021, 16:47 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2596
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: rastro »

Ja bym przemyślał sprawę z zewnętrzną grzałką i wymuszonym obiegu w płaszczu, wtedy płaszcz może być stosunkowo cienki. Chociaż pewnie w tym przypadku dobrze by było dać jakieś przegrody do ukierunkowania przepływu medium. Chociaż nawet bez tego temperatury się o niebo lepiej będą rozkładać niż w rozwiązaniu opartym o samoczynne mieszanie medium.Wydaje się że do takiego obiegu dało by radę dobrać jakąś niezbyt drogą pompkę obiegową od solarów - jedyny minus to ograniczenie medium grzewczego do glikolu wody i być może gliceryny.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: ZiemniakPyrka »

Popytajcie wujka Google o płaszcz typu "pillow plate". Stosunkowo mała pojemność + pompa zewnętrzna.

rastro
2500
Posty: 2596
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: rastro »

No ale ten "pillow plate" to pewnie po za zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Ale widziałem i naprawdę fajne to jest.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie wiem, czy jest to technicznie wykonalne do wyspawania w ten sposób, ale można też pokusić się o coś takiego:
zbiornik z płaszczem.png
- czarnym zbiornik właściwy
- czerwonym standardowa konstrukcja oraz grzałki
- zielonym inny rodzaj płaszcza od dołu. W miejscu grzałek i tak mamy szerzej, aby mieć możliwość je zamontować plus musi tam być odpowiednia ilość czynnika dla odpowiedniego rozprowadzenia ciepła. Ewentualnie płaszczyzna może być w tamtym miejscu pod kątem, jak np tutaj, aby nie utrudniać rozpływu czynnika:
zbiornik z płaszczem2.png
W "zaoszczędzone miejsce" można dać stópki do montażu ( kolorem zielonym ).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 14 kwie 2021, 17:09 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: ZiemniakPyrka »

Coś mi się kojarzy, że kolega @spawacz robił coś podobnego. Chyba nawet zdjęcia były na forum.

rastro
2500
Posty: 2596
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: rastro »

Jedyna zaleta to mniejsza pojemność. Tak czy inaczej płaszcz zwykle ma dwie mufy - jedna do opróżniania płaszcza a druga służąca do napełniania i odpowietrzania - pompka to w skali całego przedsięwzięcia to jakieś grosze wyjdą, nawet jak by dodatkowa mufa miał by tam trafić to też jakieś grosiki będą.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Tylko pamiętaj, że płaszcz wodny działa na nadciśnieniu, a płaszcz olejowy ma wyższą temperaturę czynnika. Musisz to wziąć pod uwagę przy pompie oraz połączeniach.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

O pompce też myślałem chociażby do chłodzenia ale te do CO mają do 110 stopni obawiam się,że nie dadzą rady z takim gorącem w trybie ciągłym. Może nypel górny dam po przeciwnym końcu zbiornika poprawiło by mieszanie a najlepiej dać kawałek rurki w górnej części płaszcza i poprowadzić w stronę tylną - nie będzie szpecić zbiornika i wychładzać medium.
Płaszcz otwarty dlatego karbowana w środku
Ostatnio zmieniony środa, 14 kwie 2021, 18:00 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: .Gacek »

Z tego co pamiętam to chyba Góral bagienny miał tak zrobione grzałki...
:krzycze: Góralu!!!! Daj znać :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Przerost formy nad treścią - kociołek z płaszczem 220l

Post autor: Lord Pagon »

Pomysł z rysunków ciekawy u mnie 2 mufy pod grzałki będą ale jak to zobaczy mój spawacz to mnie przepędzi :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”