Przepływomierz elektroniczny?

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

OK, ja to rozumiem. Po prostu myślałem, ze sprawdzacie poziom płynu w jeziorku (czy zaraz za),
po to, żeby nie pompować zbyt szybko, albo nie startować z pompowaniem zbyt wcześnie.
Oczywiście znając właściwości konkretnej kolumny można to dość dokładnie wiedzieć bez "pływaka"...

Tak czy owak wolałbym wiedzieć ile _naprawdę_ płynu wypłynęło z kolumny i dalej pompy,
choćby po to żeby wykryć ew. awarię pompy ;)

Bawiłem się dzisiaj podczas kapania mała wagą elektroniczną. Wygląda na to, że dałoby się
mierzyć przybywanie urobku w butelce po prostu ją ważąc...

Ps. Zapomniałem napisać :) Ja myślę też o trybie potstill. Tu "raczej" nie można zamknąć wylotu
cieczy pompą ;)

PWL
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 lip 2019, 21:50 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
promocja

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

herbata666 pisze: Ja bym szedł w kierunku pomp, bo jakieś zbiorniczki i mierzenie itp, dla mnie to jakaś abstrakcji (to się nie może udać), jaki jest sens układu ze zbiorniczkiem, jeżeli jest potrzebny zaworek do tego jeszcze elektrozawór i czujnik poziomu cieczy (wizualnie i technicznie tragedia) plus dodatkowo koszty budowy takiego układu, a w dodatku nic nam on nie daje, ani nie można ustalić sobie przepływu ani na bieżąco mieć podglądu tak jak w rotametrze. Czym dłużej myślę o tym zbiorniczku, tym bardziej bezsensowne mi się to wydaje.
No nie taki fachman i nie może sobie tego wyobrazić... wymyśla jakieś elektrozawory czujniki poziomu cieczy... jednak zasada KISS działa nie tylko w moim fachu ;). No ale fakt... taki zbiorniczek mógł by być wyłącznie układem pomiarowym.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: czytam »

A po co w trybie potstil pomiar prędkości kapania? Ile będziesz grzał, tyle wykapie.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

OK, to napisz jaką moc trzeba dostarczyć żeby wogóle zaczeło kapać, jaką żeby kapało 100ml/h a jaką, 500ml/h.
No i jak poznać, że nakapało już 90ml i można zmienić buteleczkę "setkę"... :D

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: johnex »

Kurde to ja jestem 100 lat za murzynami bo do pomiaru odbioru wystarcza mi menzurka i stoper. Najważniejsze, że rozwiązanie proste, tanie i niezawodne.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

No jesteś :) Do mikrokontrolera trudno Cię podłączyć ;)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: herbata666 »

Kolego ja mam inną radę, zbuduj to swoje ustrojstwo z tym pływakiem zbiorniczkiem, wagą, elektrozaworem i co tam jeszcze potrzeba. Przedstaw użytkownikom na forum, będziemy wtedy dyskutować czy to jest to co każdy musi mieć, czy jednak nie. Tobie coś podpowiedzieć w jaka stronę iść to naprawdę ciężka sprawa, sam mam podobnie (uważam że to po części zaleta ;)). Broń Boże nie krytykuje tego, że masz jakieś swoje pomysły i je realizujesz. Dość gadania trzeba brać się za robotę. Ja używam pompy tak jak pisałem, mam ją oprogramowaną, działa idealnie, czekamy na Twoje rozwiązanie i opis jego działania. Trzymam kciuki ;).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony środa, 10 lip 2019, 08:32 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

He... jak widzę kolejne pomysły kolegi @PWL to zaczynam podejżewać że @radiusowa beczka wisky jest coraz bardziej bezpieczna ;). post204162.html#p204162
Ostatnio zmieniony środa, 10 lip 2019, 09:43 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

herbata666 pisze:Kolego ja mam inną radę, zbuduj to swoje ustrojstwo z tym pływakiem zbiorniczkiem, wagą, elektrozaworem i co tam jeszcze potrzeba....
Żeby dyskutować na tym forum, to trzeba zdrowie mieć, naprawdę... Mówisz "A", a część forum odpowiada
"nie, B jest złe, idź w strone C" :) No po prostu ręce opadają...
Przyznałem Ci rację, że pompa załatwia sprawę przy kolumnie, a Ty się czepiasz mojego pływaka :)

Pytałem co z potstilem? Też wypompujesz urobek? Chyba raczej nie... A przydałoby się wiedzieć ile leci...

Zamówiłem sobie małą pompkę perystaltyczną u skośnych...
A w skrzyni ze skarbami znalazłem resztki jakiegoś projektu sprzed 10 lat chyba :) Niestety silnik DC,
ale może do pierwszych prób styknie. Sprawdzę na ile da się ją regulować PWM.
IMG_20190710_101416555 (1).jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

PierwszyWolnyLogin pisze:OK, to napisz jaką moc trzeba dostarczyć żeby wogóle zaczeło kapać, jaką żeby kapało 100ml/h a jaką, 500ml/h.
A mając taki przepływomierz będziesz wiedział? Bo ja twierdzę że nie, zastanów się dlaczego tak będzie.
PierwszyWolnyLogin pisze:No i jak poznać, że nakapało już 90ml i można zmienić buteleczkę "setkę"... :D
Cóż do tego pewnie wystarczy jakiś mechaniczny czujnik powiedzmy jakaś sprężysta blaszka, która po przekroczeniu pewnego ciężaru zewrze styk i uruchomi alarm. Wiadomo trzeba by poeksperymentować żeby zadziałało jak trzeba.
PierwszyWolnyLogin pisze: Żeby dyskutować na tym forum, to trzeba zdrowie mieć, naprawdę... Mówisz "A", a część forum odpowiada
"nie, B jest złe, idź w strone C" :) No po prostu ręce opadają...
Ale co Ty byś chciał na forum publicznym żeby wszyscy co do jednego poklepali cię po pleckach celem poprawy Twojej samooceny? Wydaje mi się że pisząc coś na forum publicznym powinieneś się liczyć z tym że pojawią się opinie niezgodne z Twoją linią rozumowania. (To się nazywa konstruktywna krytyka, ostanio coraz częściej nazywana hejtem - no bo przecież cały świat mnie nienawidzi jak tylko ma inne zdanie niż ja)
PierwszyWolnyLogin pisze: Przyznałem Ci rację, że pompa załatwia sprawę przy kolumnie, a Ty się czepiasz mojego pływaka :)
Ta... dwa posty temu... jak już temat się rozwinął... kolega mógł nie zauważyć czy co tam gapa z niego i już...
PierwszyWolnyLogin pisze: Pytałem co z potstilem? Też wypompujesz urobek? Chyba raczej nie... A przydałoby się wiedzieć ile leci...
No więc padło pytanie w jakim celu Tobie ta informacja, jaką będzie ona miała wartość dodaną?
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: herbata666 »

Kolego PWL, starałem się Ci doradzić w jaką stronę iść, bo też przerabiałem różne patenty z odbiorem oraz innymi ulepszeniami naszych kolumn, część nie do końca się sprawdziła cześć została zmodyfikowana itp. Kolega Akas z którym razem testujemy od paru lat różne rozwiązania, też szedł nie utartą drogą, dlatego powstały takie wynalazki jak na przykład Bufor (który jest modyfikacją dużej półki rzeczywistej), powstały różnego typu obniżone odbiory itp. Więc jak masz zapał i chęci to buduj swojego typu rozwiązania odbioru i automatyki, może jednak to będzie to i za kilka lat wszyscy będą to stosować. Bardzo dobrym przykładem jest głowica aabratek (której pomysłodawcą jest kolega aabratek). Jeżeli będziesz miał jakieś pytania odnośnie pomp perystaltycznych, to śmiało dzwoń 501-050-098 lub pytaj na pw lub tu w temacie.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

herbata666 pisze:...Jeżeli będziesz miał jakieś pytania odnośnie pomp perystaltycznych, to śmiało dzwoń 501-050-098 lub pytaj na pw lub tu w temacie.
Ja używam pomp persytaltycznych od ponad 10 lat, a Ty? Może chcesz zadzwonić? ;)
W sumie to jest nawet zabawne :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

rastro pisze:
PierwszyWolnyLogin pisze:OK, to napisz jaką moc trzeba dostarczyć żeby wogóle zaczeło kapać, jaką żeby kapało 100ml/h a jaką, 500ml/h.
A mając taki przepływomierz będziesz wiedział? Bo ja twierdzę że nie, zastanów się dlaczego tak będzie.
Tak. To się nazywa sprzężenie zwrotne.
Cóż do tego pewnie wystarczy jakiś mechaniczny czujnik powiedzmy jakaś sprężysta blaszka, która po przekroczeniu pewnego ciężaru zewrze styk i uruchomi alarm. Wiadomo trzeba by poeksperymentować żeby zadziałało jak trzeba.
No, tak, a jak wpadniesz na pomysł, żeby nalać do butelki 200ml to będziesz wyginał blaszkę, albo szukał grubszej :)
Wydaje mi się że pisząc coś na forum publicznym powinieneś się liczyć z tym że pojawią się opinie niezgodne z Twoją linią rozumowania.
BARDZO PROSZĘ, tylko niech będą z grubsza na temat :D

Jak na razie to 80% uwag to "nie, tak nie zadziała, nikt tak nie robi, kto to widział, rób tak jak wszyscy albo giń" ;)

Zupka na calvados się grzeje, znikam, pa :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: herbata666 »

Pewnie ze można pisać by pisać, jak ktoś coś doradza to najlepiej skrytykować, lub robić dziwne aluzje.
Niektórym choć by się bardzo człowiek starał i tak nie dogodzi, bo wiedza wszystko najlepiej.

Po co w ogóle zakładałeś ten temat jak już sam wiesz jaka droga iść.

Odpowiadając pytaniem na pytanie.

Ja rektyfikuje i destyluje od 10 lat, a Ty od ilu że wszystko już wiesz ?

Pozdrawiam
Kończę wypowiadanie się w tematach Kolegi, bo niczemu to nie służy, Kolega i tak wie wszystko najlepiej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

PierwszyWolnyLogin pisze:
Tak. To się nazywa sprzężenie zwrotne.
Czyżbyś na tej podstawie zamierzał sterować mocą przy destylacji prostej... Na to odpowiedź już padła wielokrotnie, nie tędy droga. Wystarczy przeszukać wątki o tej metodzie destylacji.
PierwszyWolnyLogin pisze:

No, tak, a jak wpadniesz na pomysł, żeby nalać do butelki 200ml to będziesz wyginał blaszkę, albo szukał grubszej :)
Blaszka to przykład prostego (bardzo prostego) rozwiązania... chcesz bardziej skomplikowane poszukaj pod hasłem tensometr... będzie można nawet zrobić nawet alarm z predykcją...
PierwszyWolnyLogin pisze:

BARDZO PROSZĘ, tylko niech będą z grubsza na temat :D

Jak na razie to 80% uwag to "nie, tak nie zadziała, nikt tak nie robi, kto to widział, rób tak jak wszyscy albo giń" ;)
A są nie na temat? Bo jednak odnoszę wrażenie że pieklisz się o te co podpowiadają inną drogę niż ta obrana przez Ciebie.
Ostatnio zmieniony środa, 10 lip 2019, 20:10 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

herbata666 pisze:P...
Ja rektyfikuje i destyluje od 10 lat, a Ty od ilu że wszystko już wiesz?...
A wiesz o co pytałem w tym wątku - sprawdź pierwszy wpis :)
Pytałem o to czy ktoś zna przepływomierze, a nie jak destylować.

W zasadzie tylko Wasza uwaga o silniku krokowym była w temacie choć pobocznie ;)
Reszta to zwykłe przypierdalanie się...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

Panie moderatorze autor wątku chce rzeczowej odpowiedzi na swoje pytanie... więc ja jej udzielę.

Nie. I nie sądzę żeby taki był dostępny!

Reszta wątku to lanie wody nie na temat a więc do usunięcia!
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: herbata666 »

Kolego pisze Ci w dobrych intencjach żebyś działał po swojemu i budował, jak będziesz miał jakieś pytania walił śmiało, czy to pw czy dzwonił, a Ty stwierdzasz że pracujesz z pompami perystaltycznymi 10 lat i jest z Ciebie super fachowiec w tym temacie :
Ja używam pomp persytaltycznych od ponad 10 lat, a Ty? Może chcesz zadzwonić? ;)
W sumie to jest nawet zabawne :)
Ale co najbardziej mnie rozbawiło składając wszystko w całość, to wiedza fachowca z 10 letnim doświadczeniem (ja mam 2 lata doświadczenia i u mnie taka pompa chodzi pompuje mierzy zwalnia i startuje), nawet masz gotowce u chinskich przyjaciół z miernikiem prędkości oraz z ilością jaką przepompowała pompa :
Hmm jakiś link czy coś? Wiem co to pompa perystaltyczna - używałem kilka lat do innych celów.
Ale jakby nią mierzyć przepływ? Lekko karkołomne...
Wypowiadasz się tak jak byś pozjadał wszystkie rozumy, po co ma ktoś Ci doradzać jak wiesz najlepiej, po co Ci w ogóle forum, jak przeglądając Twoje wypowiedzi, jesteś mistrzem sam dla siebie i robisz rektyfikat jaki jeszcze nie powstał na ziemi, nawiasem mówiąc piłem (raczej starałem się spróbować) i nie była to ambrozja jak w Twoich niektórych wpisach.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: bociann2 »

Www.sibcom.pl - ciekawe rzeczy,polskie, no i tańsze od Endress HauseraObrazek

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

Wydaje się że znasz cenę, skoro tak to przynajmniej podaj rząd wielkości... ale obawiam się że nie mieści się ona w kategorii "niezbyt drogi". Inna sprawa że te zabawki nie nadają się do tego co by chciał mierzyć @PWL. W najlepszym przypadku można osiągnąć precyzję ±30ml/min przy przepływie poniżej 800ml/min. Nada się to w sam raz do mierzenia przepływu wody w chłodnicy, przynajmniej w naszej skali ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: herbata666 »

Muszę poszukać, bo miałem gdzieś link do przepływomierza, zastosowanie do przemysłu, posiadał nawet czujnik czy nie idą jakieś bąble powietrzne w medium które mierzymy.
Z tego co pamiętam dokładność do 0.1ml, ale cena odstraszała bo było to 299 euro, więc nie wiem czy jest sens szukania.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: Aquila »

Proszę bardzo

Sensirion LG01-2000A005, zakres 1.8-250ml/min dla alkoholi. Kalibrowane dla alkoholu izopropylowego. Dla wody przepływy 0,25-220 ml/min.
Interfejs o ile dobrze pamiętam I2C. Jedyny mankament - cena 696,26 brutto.

https://pl.rs-online.com kod produktu 173-2224

Pozdrawiam

Aquila
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 18:38 przez Aquila, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

Błagam miało być tanio... ;)

No i są trzy dodatkowe problemy
1. dostępność - koniec sierpnia
2. minimalne zamówienie 25 stuk ;)
3. może najważniejszy, nie jest to przepływomierz tylko "liquid flow switch" - po pobieżnym przekartkowaniu data sheeta wydaje mi się że działa to tak że, podaje sygnał wysoki (5V) po przekroczeniu progu przepływu albo jeżeli przepływ jest mniejszy lub puszczamy wodę gazowaną to impulsu brak (0V). Czyli nie jest to miernik o jaki chodzi pytającemu.

PS. w farnelu albo mouserze można kupić od ręki na sztuki za odpowiednio 598,50 i 615,69 złotówek, plus haracz dla US.

PS. takie coś SLF3S-1300F mogło by się nadać, w mouserze za jedyne 501,77zł plus haracz dla US.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 19:44 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: Aquila »

Witam,
3. może najważniejszy, nie jest to przepływomierz tylko "liquid flow switch" - po pobieżnym przekartkowaniu data sheeta wydaje mi się że działa to tak że, podaje sygnał wysoki (5V) po przekroczeniu progu przepływu albo jeżeli przepływ jest mniejszy lub puszczamy wodę gazowaną to impulsu brak (0V). Czyli nie jest to miernik o jaki chodzi pytającemu.
Racja, to był sensor wysyłający sygnał po przekroczeniu ustalonej wartości przepływu. To tylko przykład, który miał pokazać gdzie ewentualnie szukać i jakiego rzędu cen należy się spodziewać. Sensirion produkuje także przepływomierze ale zakresy mierzonych przepływów są znacznie węższe i ceny zwalają z nóg. Nie przypuszczam aby ktokolwiek chciał wydawać takie pieniądze na przepływomierz, no chyba, że kolega ma nieograniczone środki na badania i rozwój :D .

Ps. Zapomniałem napisać :) Ja myślę też o trybie potstill. Tu "raczej" nie można zamknąć wylotu
cieczy pompą ;)
Nie ma potrzeby zamykania wylotu. Wystarczy urobek skierować na przykład do szklanego otwartego pojemnika do którego włożymy wężyk ssący pompy. Potrzebny byłby jeszcze np. optyczny lub pojemnościowy czujnik poziomu. Gdy poziom urobku w pojemniku wzrośnie czujnik włączy pompę i wyłączy gdy poziom wróci do normy. Znając wydajność pompy i czas jej pracy można łatwo policzyć ile przepompowała i jaki jest przepływ na minutę.


Pozdrawiam

Aquila
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lip 2019, 20:30 przez Aquila, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

Aquila pisze:Witam,
Nie przypuszczam aby ktokolwiek chciał wydawać takie pieniądze na przepływomierz, no chyba, że kolega ma nieograniczone środki na badania i rozwój :D .
No nie ma nieograniczonych środków, albo nie chce wydawać za dużo... ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:Hej
Czy spotkaliście się z fabrycznym, niebyt drogim przepływomierzem elektronicznym?
Takim, żeby ogarnął temat od 1 kropli na 5s do powiedzmy 500ml/h.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Aquila pisze:...
Nie ma potrzeby zamykania wylotu. Wystarczy urobek skierować na przykład do szklanego otwartego pojemnika do którego włożymy wężyk ssący pompy. Potrzebny byłby jeszcze np. optyczny lub pojemnościowy czujnik poziomu. Gdy poziom urobku w pojemniku wzrośnie czujnik włączy pompę i wyłączy gdy poziom wróci do normy. Znając wydajność pompy i czas jej pracy można łatwo policzyć ile przepompowała i jaki jest przepływ na minutę....
Dokładnie na takie rozwiązanie wpadłem. Niestety ta pompa perystaltyczna, którą mam (silnik DC)
jest mało precyzyjna. Gdy dotrze z Chin pompa pod silnik krokowy to spróbuję coś zbudować...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: Aquila »

Witam,
Dokładnie na takie rozwiązanie wpadłem. Niestety ta pompa perystaltyczna, którą mam (silnik DC)
jest mało precyzyjna. Gdy dotrze z Chin pompa pod silnik krokowy to spróbuję coś zbudować...
Pompa z silnikiem DC może być również dokładna. Potrzebny jest jednak czujnik obrotów, np. czujnik Halla. Wtedy już można łatwo ustalić zarówno wydajność jak i przepływ na minute. Jeżeli chodzi o nierównomierną pracę silnika DC mając feedback na czujniku Halla można użyć algorytmu PID do stabilizacji obrotów. Działa dobrze.

Pozdrawiam

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Pompa z silnikiem DC może być również dokładna....
Przede wszystkim silnik musi się kręcić ;) Ten który mam kupiłem z 10 lat temu.
Ma zabudowaną dużą przekładnie redukcyjną - całość kiepsko się kręci.
Na PWM reaguje od 160 do 255. Zakres regulacji obrotów jest <> 1:2.
Szkoda czasu, poczekam chwile na pompę do krokowca, w międzyczasie
przygotuje soft i inne rzeczy. Gwałtu nie ma, to tylko hobby.

Ale mierzenie przepływu powinno działać :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: czytam »

W mojej był firmowo zainstalowany silnik DC. Reguluje się dobrze.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

No to masz szczęście, moja reguluje się źle. Może problem w wydajności prądowej zasilacza etc.
Tak czy owak sensowniejsze jest zastosowanie silnika krokowego, więc tak zrobię docelowo.
Może obecną pompkę zastosuje do rektyfikacji, tu powinna wystarczyć.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: rastro »

A jak już będziesz miał ten silnik krokowy to problem wydajności prądowej zasilacza zniknie? A obserwująć Twoje poczynania zaraz będziesz chciał mieć sterowanie mikro krokowe...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

rastro pisze:A jak już będziesz miał ten silnik krokowy to problem wydajności prądowej zasilacza zniknie?...
Tak.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

rastro pisze:He... jak widzę kolejne pomysły kolegi @PWL to zaczynam podejżewać że @radiusowa beczka wisky jest coraz bardziej bezpieczna ;). post204162.html#p204162
Tak apropo. Radius udaje, że nic się nie wydarzyło? Inni też tak uważają? :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

herbata666 pisze:Używam pompy perystaltycznej od 2 lat .....
U chinoli masz różne pompy od kilkunastu $ do 1000$ coś na pewno dobierzesz...
Części zjechały na miejsce, kobyłka u płota :)

Pompka:
https://www.ebay.com/itm/Mini-Peristalt ... 3419600046
Wykonana spoko, niestety "fabryczny" wężyk jest nikczemnie cieniutki. Na szczęście ścianka to 1mm a nie jakieś
dziwo, więc kupiłem kilka większych rozmiarów i wyszło, że największy jaki da się wsadzić i pasuje idealnie
to 4/6mm. Z wstępnych prób wynika, że pompuje 0,3194444444444444 ml/obr ;)
Przy podziale 1/4 kroku i max 800imp/s czyli 1rps daje to 1150ml/h. Jak dla mnie w pytę :)

Sprawdzę teraz czy wydajność jest stała przy różnych prędkościach obrotowych i jak partia pozwoli
to może jutro zamontuję ją na kolumnę...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: radius »

PierwszyWolnyLogin pisze:Tak apropo. Radius udaje, że nic się nie wydarzyło?
Wydarzy się dopiero jak przedstawisz w pełni funkcjonalny, działający i ukończony sterownik, którym pochwalisz się na forum :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Aaa wyparcie? OK. Możesz walić głupa, twoja sprawa.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: radius »

Aaa, obrona przez atak :o OK. Można i tak ;P
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Przepływomierz elektroniczny?

Post autor: bociann2 »

Bo jak mawiał towarzysz Lenin " najlepszą formą obrony jest atak, az do całkowitego zniszczenia wroga"
Radius, uwazaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”